De feesten in juli. Een dezer dagen werd een schema opgesteld voor de grotere festiviteiten in de maand juli. Zaterdag 2 juli en in de tweede helft van juli zal er een groots opgezette zeehengel- wedstrijd gehouden worden (zie voor bijzon derheden elders in dit blad). Er zullen van het jaar twee autopuzzletochten georganiseerd worden, de eerste op 14 juli, de tweede omstreeks 4 augustus. Aan de eerste tocht zal uitsluitend deelgenomen kun nen worden door Callantsogers, leden van de V.V.V. uit de gemeente en van elders, door alle gasten die op 14 juli vakantie houden in de gemeente Callantsoog, of in de naburige gemeenten bij leden van de Callantsoger V.V.V. gehuurd hebben, of wel in pension zijn. Nadere mededelingen volgen in de Badbode van 9 juli, over de tweede tocht kan men lezen in de Badbode van 30 juli a.s. Er wordt onderhandeld om twee behendig heidswedstrijden uit te schrijven voor brom fietsrijders, de vermoedelijke data zijn 22 juli en 16 augustus. Voetbalwedstrijden worden gehouden eind juli, begin augustus, data worden nader be kend gemaakt. Dit zijn wedstrijden tussen elftallen uit Callantsoog, de Garnekuul en gasten om de Paal 13 beker, die vorig jaar gewonnen werd door een elftal uit Callants oog. In de week van 16 tot 23 juli zal de VAN DAM TOT DAM race gehouden worden. Iedereen kan aan deze tocht meedoen het gaat er slechts om op de meest originele wijze van de ene dam naar de andere dam te komen. De hoofdprijs is ook dit jaar weer een verblijf van een week in een 6-persoons zomerhuis in de Kerst- of Paasvakantie. Enkele puzzlewandeltochten hopen we ook in dit seizoen weer te kunnen uitzetten in het Zwanenwater, als streefdata hebben we 26 juli en 9 augustus gesteld. Behalve deze festiviteiten zal er ook in 1966 weer veel aandacht besteed worden aan de strandspelen, als kruiwagen race, zandhopen maken, schatgraven, zandliguren maken. Op het Dorpsplein worden „Kat of Ton" knuppelaars weer verwacht, ook zal er ge tracht worden een kegelbaan uit te zetten. Eind juli wordt er enkele dagen kermis ge houden op het oude voetbalveld. Suggesties over andere festiviteiten worden gaarne ingewacht bij de redaktrice van de Badbode. Alle vakantiegangers in de maand juli wen sen we niet alleen veel zon, maar vooral een prettige vakantie toe. Nieuws uit Callantsoog. Het tonknuppelen, dat zaterdag 25 juni j.1. plaats vond, had veel bekijks. Jammer, dat er praktisch geen gasten deelnemers waren. We hopen dat dit een volgende keer anders zal zijn. Andere festiviteiten gingen niet door. De strandpaviljoens hadden door de storm geen schade. De huurders van houten tenten dienen er wel aan te denken, dat speelgoe deren, die in de tent blijven, veel last be zorgen. Is het niet mogelijk dit speelgoed zelf even er uit te halen als er storm op komst is en het water hoog wordt? Schagermarkt. Iedere donderdag wordt er in Schagen markt gehouden. Dit is niets ongewoons, de meeste plaatsen in Nederland hebben hun wekelijkse marktdagen. Kooplieden komen van her en der om hun waren te verkopen, veehande laren brengen, dat wat zij kwijt willen op de markt, handelaren met stalletjes met snuis terijen en prullaria's prijzen hun waren aan bij de koopgrage klanten. Maar zodra de maand juli nadert, wordt de markt in Schagen heel anders. Het lijkt, alsof de eeuwen stilgestaan hebben. De boeren en boerinnen komen in hun zondagse Westfriese tooi naar de markt om hun inkopen te doen, de kinderen lopen op hun klompjes in kiel en broekje of met de lange wijde rokken, zoals eeuwen geleden gebruikelijk was. Om ongeveer 9.30 uur 's morgens wordt de stoet voor het grootse gebeuren geformeerd. De gasten en genodig den worden op het Stationsplein toegespro ken, de Schagen-Expres en de bussen worden afgewacht en dan gaat de optocht via de marktkramen en stalletjes naar het wagenpark. De „Uienhoop" zorgt voor de muzikale noot. Op het Kerkplateau wordt koffie met koek geserveerd, daarna treden de dansers op. De kinderen van de boeren en boerinnen krijgen een broodmaaltijd aangeboden op het Noord, terwijl de genodigden aanzitten aan een Westfriese maaltijd in een der hotels, 's Middags is er: „de strijd om de man en de vrouw", een spel waaraan ook door gasten en andere belangstellenden kan worden deel genomen. Voorts heeft iedere donderdag in juli en augustus een apart avondprogramma, terwijl de ene week een zangkoor het geheel opluistert, een andere keer meer aandacht aan de jeugd geschonken wordt, bijv. een pony dag gehouden wordt. De plaatselijke V.V.V. kan inlichtingen geven over derge lijke onderdelen. De grote lijn blijft echter gehandhaafd. Schagen begint langzamerhand een moder nere stad te worden, toch kan men nog aardige oude hoekjes vinden. Aan het cul turele leven wordt in deze stad ook steeds meer gedaan. In de stationshal is, als wij goed geïnformeerd zijn, een schilderijenten toonstelling, met schilderijen van o.a een oude inwoner van Schagen, de heer Koning, die ook enkele doeken in de Boet te Cal lantsoog heeft hangen. Voorts vernamen wij van een inwoner van Schagen, dat er sinds kort een boek verkrijgbaar is over de historie van Schagen. Dit boekwerk is van de hand van de heer Dr. Bregman, en heeft als wij het wel hebben tot titel: „Schagen door de eeuwen heen". Zij, die zich voor de historie van Nederlandse gemeenten in teresseren, verzuimen niet eens in een der boekwinkels in Schagen naar dit uniek boek werk te informeren. Juist nu de Schagermarkt een dezer dagen weer tot leven komt, is het zeker de moeite waard zich eerst eens van het rijke verleden van de stad op de hoogte te stellen. Geen luchtbedden en opblaasbedden in zee Wij weten niet Wij weten niet, of we onze kleuters meer plezier doen met een zak knikkers of een splinternieuwe fiets. Wij weten niet, wat er omgaat in onze op groeiende jongens en meisjes. Wij weten niet. waarom de teeners en twens zich van ons afkeren. Wij, volwassenen van de voortrasende twin tigste eeuw, weten niet, hoe we onze vrije tijd moeten doorbrengen. Wij weten niet, waar we nu weer eens in de zomer vakantie moeten houden. Wij, volwassenen, beseffen niet, dat we met ons geld willen smijten Wij beseffen niet, dat we allang blasé zijn. Wij beseffen niet, dat het leven voor ons geen enkele morele waarde meer overhoudt. Wij moeten aan maatschappelijke verplichtin gen voldoen. Wij moeten naar de cocktail party. Wij moeten naar de toneel- of muziekuitvoe ring. WAAROM? Omdat we bang zijn om niet „voor vol" te worden aangekeken. Omdat we bang zijn een doodgewone vader of moeder te zijn. Omdat we bang zijn onze gemakzucht prijs te geven. Omdat wij niet begrijpen, dat in deze tijd van atoom- en kernreacties onze kinderen ons meer dan ooit nodig hebben. Omdat wii niet begrijpen, dat deze kinderen meer plezier hebben van een gezellig dagje uit naar bos, duin, strand of speeltuin, dan van de mooiste speelgoederen op een eigen kamer alleen, zonder vader of moeder. Omdat wij vooral niet begrijpen, dat juist de vrije tijd en de vakantie er zoveel toe bijdragen om de band tussen ouders en kin deren te versterken. Gelukkig zijn er in ons land en ook buiten haar grenzen nog volwassenen, die er wel met hun gezin op uit trekken. Die wel een duinwandeling maken bij volle maan. Die wel zondags, al is het maar door de polder, trekken, om met hun kinderen te ge nieten van de natuur. Die \xel beseffen.dat een vakantiereis, hoever dan ook, slechts een genoegen kan zijn, als alle leden van het gezin er actief aan deelnemen. Juist in onze tijd, met de steeds langer du rende vakanties, is het zo gemakkelijk om plannen voor het gehele gezin te maken. Om gezamelijk te genieten van zon en strand en duin, om gezamelijk de natuur in te gaan, om gezamelijk vakantie te houden, niet met de gedachte: we weten het niet, maar met het vooropgezette planwe weten dat dit jaar onze vakantie zal slagen, of die nu in Italië doorgebracht wordt of doodgewoon in het kleine Callantsoog. Mededelingen. De laatste tijd ontvingen wij meerdere be richten via derden omtrent geslaagden, ook kwamen er wederom via derden enkele in gezonden stukken. Wij willen voor de goede orde mededelen, dat ingezonden stukken, die niet ondertekend zijn, niet geplaatst kunnen worden, bovendien dienen de stukken recht streeks bij de redactie bezorgt te worden. Iedere mededeling kan uitsluitend schriftelijk bezorgd te worden aan het adres van de redactrice. Het is n.1. voor ons heel moeilijk om alleen te schrijven: geslaagd Jan Jansen Want, zoals U begrijpen zult, houdt deze mededeling niets in. In voorgaande jaren hebben wij enkele minder prettige ervaringen gehad met het opnemen van de geslaagden via derden. Daarom menen we er goed aan te doen, iedere geslaagde, die er prijs op stelt, in de gelegenheid testellen schriftelijk voor 4 juli zijn of haar naam en adres op te geven aan de redactrice, Zeeweg 12, met de mededeling voor welke afdeling en van welke school hij of zij geslaagd is. We hopen op de medewerking van allen, uitsluitend schriftelijk deze mededelingen te doen. Schrijvers van ingezonden stukken worden verzocht zich eveneens uitsluitend schriftelijk in verbinding te stellen met de redactrice.

Badbode voor Callantsoog | 1966 | | pagina 5