CALLANTSOOG Zaterdag 13 mei 1967 - No. 1 Red.-advertentie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Abonnementen: V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Lepelaars in het Zwanenwater. Excursie: Het Zwanenwater. Tijdens de voorjaarsvergadering ontvingen wij van het bestuur van de V.V.V. het boekje Noordholland, met beschrijvingen van de ste den, plaatsen, dorpen en gehuchten in onze provincie en van andere bezienswaardigheden. Wij hopen in een der volgende nummers van de Badbode enkele interessante routes te be schrijven. Maar een ding moet ons van het hart. Het Zwanenwater, een gebied dat tot het mooiste natuurreservaat van West-Europa gerekend wordt, komt er met de natuurreservaten De Muy op Texel en het Naardermeer maar zeer povertjes af. Bovendien heerst er bij de schrij ver mogelijk enige verwarring wat betreft de ligging van het Zwanenwater. Althans van per sonen, die in de omgeving Callantsoog bekend zijn, mag aangenomen worden, dat zij het on derwerp wel onder Callantsoog plaatsen, maar onder het artikel Sint Maarten, met onderver deling Sint Maartenszee is wel wat ver gezocht. Bezoekers aan Sint Maarten dienen er dan ook wel rekening mede te houden, dat de afstand tot het Zwanenwater zeker een 10 kilometer bedraagt. Gelukkig weten zeer velen de weg naar het mooiste stukje Europa toch wel te vinden. Een dezer dagen ontvingen we van een orni tholoog, de heer Mueller Zech uit Hamburg het volgende artikel, dat voor vogelkenners en natuurvrienden zeer interessant is. Waarom ook wij graag en veel naar Callantsoog komen. Wij ontdekten het Zwanenwater op een som bere dag in november. De meren met het don kere water en de heuvels, met berken en kruip wilgen begroeid, herinnerden ons aan Lapland. Hier moesten we eens terugkomen als het voor jaar wordt, dachten wij, toen we in onze auto stapten. Intussen zijn wij (leden van de vereniging voor vogelbescherming in Hamburg) met een grote groep in dit gebied, dat enig in zijn soort is, geweest. Enig in zijn soort is de vogelwereld: nergens in Europa zijn zo veel soorten riet zangers (Acrocephalus en Locustella), nergens hoort men de stemmen van zo veel soorten eenden, aie hier broeden, zo duidelijk en van zo nabij. Nachtegalen.-in Hamburg hebben we er geen enkele meer - komen er veel voor, het op kilometers afstand te horen „gebrul" van de roerdomp en het schelle piepen van de wa terhoen - alsof een varken neergestoken wordt, zoals wij in Duitsland zeggen - zijn geluiden van alle dag. Een grote kolonie blauwe reigers en de be roemde broedkolonie van de lepelaars - de volgende komt pas voor in Zuid-Spanje aan de monding van de Guadalquivir - geven van af de weg een interessante kijk op het familie leven van deze zo zeldzame vogels. In de herfst, vanaf de nazomer, zijn de beide meren de verzamelplaats van de noordelijke trekvogels. Met duizenden overnachten hier zangvogels, die op doorreis zijn naar het zui den, vooral de spreeuwen, vaak honderddui zenden, in het riet. Bij storm en buiig weer trekken ook de zeevogels, vooral de meeuwen, naar de meren, om beschutting te zoeken. Wij kennen in Europa geen enkel kustgebied dat kan bogen op zo'n grote verscheidenheid: in oktober telden we 102 en in begin mei 93 soorten - resultaten, die ornithologen het hart sneller laten kloppen. Als u als vakantieganger, die zich absoluut wil los maken van het leven van alledag en wil baden in zee, u die nauwelijks een mees van een vink kan onderscheiden, omdat u uit de stad komt, dit gebied bezoekt, wordt u op staande voet overweldigd door de bijzondere schoonheid van dit plekje op aarde. U moet wel heel lang en ver door Europa reizen, om deze machtige duinen met de meren en vele plassen, de stille wegen en de uitgestrekte riet velden ergens anders te vinden. Ons is geen enkel gebied bekend, dat een dergelijke ruige schoonheid heeft, en dan nog uitblinkt door zo'n grootse vogelwereld. Voor ons is dat een reden om niet naar de Sahara of naar Klein Azië te rijden, maar de slechts 500 kilometer van Hamburg naar Cal lantsoog geregeld af te leggen. Het Zwanen water maakt zeer veel indruk op ons. Tot zover de heer Mueller Zech. Voor groe pen of verenigingen, die een excursie door het Zwanenwater willen maken, delen we mede dat zij zich in verbinding kunnen stellen met een der jachtopzichters, de heren J. en G. van Honschooten, die alle gewenste inlichtingen kunnen geven. Particulieren verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. C.R.B. Paal 13. Een dezer dagen was het 5 jaar geleden, dat de Callantsoger Reddingbrigade werd opgericht. Deze vereniging is een typisch voorbeeld van wat een bestuur in samen werking met de leden kan bereiken, immers de doelstellingde veiligheid aan het strand zo veel mogelijk te bevorderen, kan alleen nagestreefd worden, als de leden actief mee doen. Bij dit eerste lustrum kunt U, lezer, geen beter cadeau geven als lid of jeugdlid (tot 16 jaar) of wel donateur te worden van de „C.R.B. paal 13". Inlichtingen worden li gaarne verstrekt door de heer G. Zeeman Prévinaireweg 2. Wij hebben reeds vernomen, dat er plannen bestaan om de opbrengst van een kienavond te bestemmen voor de C.R.B. Het idee ging uit van een vakantieganger, wel een bewijs dat ook onder de gasten het werk aan het strand gerespecteerd wordt. Ook deze zomer zal de C.R.B. weer actief zijn. De stranddiensten beginnen in juni alleen op zondag, terwijl in juli en augustus ook op zaterdag alle aandacht aan de ba ders besteed wordt. De trainingsavond is wederom gesteld op donderdag, met dien verstande dat er nader bericht gegeven wordt, dit in verband met de temperatuur van het zeewater. Behalve het materiaal, dat vorig jaar ge bruikt werd, zal de brigade dit jaar ook in Groote Keeten over een vlet beschikken, die van de heer Roos, terwijl de brigade een buitenboordmotor ter beschikking stelt aan de heer Roos voor stranddiensten. In Callantsoog worden op het vrije strand (ten zuiden van het gepachte) 2 boeipalen geplaatst. Tijdens de examens in de overdekte te Alk maar behaalden totaal 7 jeugdleden diverse diploma's. Wij wensen de „C.R.B. paal 13" van harte veel succes bij hun arbeid op het strand en bij de werving van leden en donateurs. E.H.B.O. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het E.H.B O.-gebouwtje nog niet op het strand geplaatst. Maar ook de E.H.B.O.-ers zullen de komende zomer-maanden weer actief deelnemen aan de veiligheid op het strand. Doordat ook dit jaar groepen van buiten de gemeente aangetrokken konden worden, zullen de diensten zo nodig uitge breid worden. Ook deze vrijwilligers alle goeds voor het komende seizoen.

Badbode voor Callantsoog | 1967 | | pagina 1