Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. De reddingboot vaart uit. Bad- en strandgewoonten. In onze streken was het baden en zwemmen in zee en in rivieren reeds in zwang bij de Germanen en Batavieren. Bij de Romeinen vooral werd het baden in badhuizen een ri tueel, dat aan de vooravond van grote fes tiviteiten plaats vond. Door allerlei omstan digheden kwamen de badhuizen in verval, later werden er wel weer vele opgebouwd, maar die dienden meer als vermaakcentrum. De zedeloosheid vierde er hoogtij en toen men ook nog enige aandacht van „overheids wegen" aan de hygiënische toestanden ging schenken, was het heel spoedig met de „oude" badhuizen gedaan. Het sportieve element trad naar voren en de badhuizen werden vervangen door bad en zweminrichtingen. In Nederland gebeurde dit aan het begin van de 20ste eeuw, de in richtingen resorteren onder de Dienst Pu blieke Werken. In Engeland begon men reeds omstreeks 1800 met de „zeebadente organiseren. Daar ontstonden de ,,Kur"huizen, welke niet veel later ook aan de Duitse Oostzeekust en nog weer later aan de Noordzeekust verrezen. Toen de heilzame werking van een bad in de Noordzee steeds meer bekend werd, kwa men ook in ons land enkele stoutmoedigen op het idee „Kur"hotels te openen. In die tijd ontstond het begrip strandtoeris- me, maar het zou nog vele jaren duren voor een ieder zich blootstelde aan zon, zee en wind. In het begin van deze eeuw waren het slechts de extravaganten, die zich heel gewaagd, in badkostuum, dames zelfs met halve mouwtjes en blote enkels, in een door een paard ge trokken koets naar de zeekant begaven, van waaruit zij zich in het zilte nat stortten. Nieuwsgierige kijkers werden op veilige af stand gehouden. Eerst na de Eerste Wereldoorlog waren het ook de gewone burgers, die een bezoek aan het strand brachten. Door het ..nieuwe avon tuur" kwam er ook verandering in de mode, zede en gewoonte aan het strand, katoenen badjurken werden vervangen door wollen badpakken, welke later weer plaats maakten voor shorts, badpak en bikini van allerlei materiaal. Door het steeds toenemende aantal, in het begin nog hoofdzakelijk dagjesmensen, ont stonden op het strand verkoopcentra, waar de vooruitstrevende ondernemer ook strand stoelen en tenten ging verhuren. Het ver blijf in badhotel of pension gedurende een of meerdere weken kwam steeds meer in de belangstelling te staan. Na de Tweede We reldoorlog waren het vooral de onderkomens bij particulieren, die de grootste aftrek kre gen. Daardoor raakten de stranden steeds meer overbevolkt. Het is nu een verade ming een rustige badplaats te vinden, waar men naast a'le comfort, die de tegewoordige mens nu eenmaal wil hebben, nog de rust van de tijden van weleer kan vinden, maar waar men op zijn tijd ook van de gezellige drukte kan genieten. Te genieten valt er nog heel veel aan onze Noordzeekust Dat vraagt niet alleen van de gastheren (i.c. de V.V.V., de hotelhou ders, de verhuurders en eigenaren van kam- peercentra en strandpaviljoens) de grootst mogelijke zorg. maar ook van het aanpas singsvermogen van de vakantieganger „him- self." Goed voorbereid van huis gaan is een eerste vereiste. Men weet bijvoorbeeld, dat ieder zijn vrij heid wil hebben, ook op het strand. Het is dus beslist niet gewenst in of bij de tent, het windscherm, de kuil van anderen te gaan zitten. Er is ruimte genoeg. Het is ook niet prettig honden te laten los lopen (in Cal- lantsoog is dat trouwens verboden). Het ba den en zwemmen in zee is vrij, maar lig bedden, opblaasringen en boten zijn in ver band met de stromingen niet toegestaan. Een volgend punt van belang is zich te oriënteren omtrent de woongelegenheid. Men zal dan weten, dat bijv. in de bad plaats Callantsoog voor de strandpaviljoens badmeesters zijn, die toezicht op de baders houden. De dammen zijn beslist niet te ge bruiken als speelplaats. Bovendien is het gevaarlijk in of nabij de dammen in zee te gaan. Tussen enkele dammen zijn kurklijnen geplaatst, waarbinnen het beslist ongevaar- baden en zwemmen is. Een ander probleem is dat van de kleine kinderen, vele ouders vergeten het kind een naamplaatje om te doen, vele ouders vergeten ook het kind een herkenningspunt te wijzen van de plek waar de familie zich op het strand „gesettled" heeft. Langs de gehele kust is dit jaar voor het eerst een uniforme regel. N.B. Een witte vlag met (vraagteken) bij een strandpaviljoen gehesen, wil zeggen dat er een kind gevonden of vermist is. Een gele vlag duidt er op dat er toezicht voor baders is. Een blauwe vlag (heel belangrijk) geeft te kennen dat het ten strengste verboden is met ligbedden, opblaasringen, rubberkano's enz, (dus met alle drijvende voorwerpen) zee in te gaan. Tot slot dient een rode bal er voor de ba ders en zwemmers er op attent te maken dat het in verband met de weersomstandig heden verboden is te baden. Nu men van deze en andere belangrijke fei ten op de hoogte is, komt het voornaamste nog een goed humeur, dat op alle weers omstandigheden is voorbereid; en de vakan tie is bij voorbaat geslaagd. Y uilnis-ophaaldienst. Met ingang van donderdag 22 juni zal ook op donderdag de vuilnis-ophaaldienst weer langs komen. We verzoeken de verhuurders hun gasten van deze regeling op de hoogte te willen stellen. Tot nadere datum zullen dus zowel op maandag als op donderdag de vuilnisemmers geleegd worden vanaf 's morgens 7.30 uur. De Golfbrekers. 28 j uni a.s. gaat de Accordeon-vereniging „De Golfbrekers" naar een muziek-en zang concours, dat gehouden zal worden in Hoog Soeren (bij Apeldoorn). Als LI zin heeft om mee te gaan en bereid bent mee te betalen aan de buskosten, kunt U zich opgeven bij P. Baken, Helmweg 10, Groote Keeten en T. in 't Veld-Toornstra, p a Stuijvezande- weg 6. Callantsoog. Vertrektijd 11.uur. Geeft U zich wel spoedig op Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) af 15,— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1967 | | pagina 1