4 Historie. Van verschillende zijde werd ons gevraagd nogmaals iets te schrijven over de geschie denis van Callantsoog. We menen dit niet beter te kunnen doen als met het begin- artikel uit „Een hap en een snap", een boekje, dat op het V.V.V.-Kantoor a f 1.- verkrijgbaar is. Een „hap en een snap". In ons dorpskerkje hangt boven de ingang het sierlijke wandbord, dat in 1741 geschon ken werd door een der Heren van Callants oog, Mr. Jacob van der Mieden en zijn vrouw Susanna Doubleth. Callantsoog is op dat bord zeil aan het woord en vertelt in dichterlijke bewoordin gen haar levensgeschiedenis. „1200. Een Eylant was ik eerst, omcingelt door de Zee", zo begint het verhaal. Dat is ook zeer vele jaren zo geweest, maar nog eerder was er een tijd, dat het geen eiland was. Callinghe was haar naam. In het archief van Egmond, dat zich tegen woordig in het Algemeen Rijksarchief in den Haag bevindt, komen de volgende oude vermeldingen van Callantsoog voor: „Als gift van Graaf Dirk I (Hollandse huis) en zijn gemalin Geva, als gift van een zekere Geldolfus en als aanwinst van onbekende oorsprong". De oorspronkelijke giftbrieven van deze goederen bestaan niet meer. Ze zijn bekend uit kopieën uit de veertiende eeuw. De dokumenten zijn ontleend en samenge vat „uit het oude evangelieboek, waarvan de ouderdom en bijgevolg het gezag wordt aangetoond, zowel door het boek zelf als door het schrift" (aldus de kopieën). Om U enige indruk te geven waarom der gelijke schenkingen plaats vonden, halen we nog enkele woorden uit het dokument aan „Gift van de eerste graaf van Holland en „van Geva, gravin. Moge het toegewijde „christenvolk, zowel heden als in de toe komst, weten hoe heer Dirk, graaf, samen „met zijn wettige gemalin Geva, om deel „te krijgen aan de eeuwige erfenis, een deel „van zijn goederen, die hij erfrechtelijk be- „zit, eigenmachtig ter ere van de Heilige „apostel Petrus en aan de Heilige belijder „van Christus, Adelbert, in de plaats Eg- „mond als eerste gift overdroeg". Hieronder volgt een opsomming van ver schillende schenkingen, die vermoedelijk alle in het jaar 920 plaats gehad hebben. Een der giften was villa Callinghe (hetgeen zo veel wil zeggen als zelfstandig grondgebied) en wel de helft van al het bezit. Graaf Dirk V bevestigde deze schenking op 26 juli 1083. Tot een eiland zal Callantsoog gevormd zijn omstreeks de 12 eeuw. Dat zal zich hebben afgespeeld in de zelfde tijden, waar in Zijpe en Waddenzee ontstonden. Hoge stormvloeden sloegen gaten (sipen - denk aan sijpelen) in de duinenrij. Het duingebied van Kennemerland werd toen afgebroken bij „Pethem bi der Zijpe" door het Zijpse Gat dat daar was ontstaan en een gevaar lijke verbinding was gaan vormen tussen de Noordzee en de Zijpe en het Waddenge bied hoger op. Noordelijk van het Zijpse Gat waren een aantal eilanden overgebleven. ,t Oghe (eiland) waarop dus Callinghe lag en als noordelijkste Huusdunen, waren er er enkele van. De brede ondiepe zeeboesem de Zijpe had ten westen het zuidelijkste ei land van de rij en Westfriesland (vanaf 1250 beschermd door een dijk) ten oosten (tussen Crabbendam en Caense-Keins). Handbalnieuws, In Groote Keeten werd onlangs een hand balwedstrijd gehouden door dames van de Sunclass-Onderneming. Om de elftallen voltallig te maken werd gespeeld door personen van 8 tot 60 jaar, waarvan de oudere dames het beslist won nen in „speltechniek". De uitslag van de zeer geanimeerde wedstrijd was 5-5. Een pracht slot voor een spannen de strijd. Kindercrèche. Enkele ouders van kleuters, die dit jaar niet geplaatst kunnen worden op de kleuter school, verzochten ons te informeren naar een mogelijkheid een kindercrèche te be ginnen, bijv. in de morgen- of middag-uren voor kinderen, die dit jaar 4 jaar worden. Is er onder de inwoners van Callantsoog een dame, die er iets voor voelt de zorg voor deze kinderen op zich te nemen? Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de redac trice van dit blad. Agenda Groote Keeten. Indien het wenselijk en mogelijk blijkt nog enkele festiviteiten te organiseren, zal dat plaatselijk bekend gemaakt worden bij van Scheijen. Rodeo. Een „rodeo is eigenlijk een plaats waar vee bijeen gedreven wordt, om door cowboys afgericht te worden. Een gebruik dat van de Wild-Westfilms en de Televisie zeker bekend is. In enkele streken in Europa worden tegen woordig ook „Rodeo's" gehouden, niet voor het doel de kudde te begeleiden, waarvoor de hengsten in Amerika afgericht worden, maar meer om de aandacht op het paard te vestigen. De heer C. Vader, Halerweg, Schagen, heeft in navolging van een Rodeo, die hij wel eens in Duitsland zag, enkele stevige mannen in de leeftijd van 17 tot 35 jaar bereid gevon den deel te nemen aan de Rodeo, die zondag 20 augustus georganiseerd wordt aan de Halerweg in Schagen. Er zijn 15 wilde hengsten, die uitsluitend op hun stukje door water omzoomd land, de dag doorbrengen. De „paardetemmers" zijn van jongsaf met paarden bekend en krijgen tweemaal vijf kwartier om de paarden het halster aan te leggen. Vanaf 1 uur wordt de Rodeo ge houden Wij meenden, dat dit voor Callants- ogers en gasten een unieke kans is de eerste Rodeo in Nederland mee te maken. Strandevenementen. Bij het ter perse gaan van dit nummer van de Badbode, moest het „Kastelen bouwen" van dinsdag j.1. weer uigesteld worden. Nu niet door de warmte, maar door regen en harde wind. Hopelijk kan een en ander donderdag 17 augustus plaats vinden. Verder konden in de periode van 7 tot 15 augustus door omstandigheden geen strand- spelen gehouden worden. Wij hopen dat de „geplande" aktiviteiten door „klein en groot" weer volop begroet worden. In verband met het naderend einde van de vakantie van de assistente van de strand- spelen in dit seizoen, zouden we het ten zeerste op prijs stellen, als enkele Hollandse en Duitse gasten zich verdienstelijk zouden willen maken om te helpen de feesten voor de kinderen te laten slagen. Aanmelden bij mevrouw Kloosterboer, Zeeweg 12. Klaverjaswedstrijd. Op donderdag 10 augustus werd er een klaverjasdrive gehouden in de Garnekuul, waarvoor deze keer flinke belangstelling be stond. Er waren in totaal 44 deelnemers en er werd sportief om de prijzen gestreden. In verband met de beschikbare tijd werden er drie partijen, ieder van 16 spellen, ge speeld inplaats van vier. Op deze wijze kon men om elf uur gereed zijn. Voor alle deel nemers was er een prijs beschikbaar en na afloop ging een ieder voldaan huiswaarts. De uitslag is als volgt: le prijs Mevr. v. Zundert en P. v. Zundert 5935 p. 2e familie HufFerman 5119 P- 3e Mevr. Moes en de heer Pannekoek 4927 P- 4e de heren van Lammeren 4888 P- 5e de heren Emous en Teunissen 4859 P- 6e de heren Gorter en Schaap 4840 P- 7e familie Hoogvorst 4799 P- 8e Mevr. Theunissen en de heer de Wit 4640 P- 9e Mevr. ter Haak en de heer W. Zwaan 4611 P- 10e de heren Hufman en Henzen 4610 P- Tot onze spijt kunnen we door gebrek aan ruimte niet alle prijswinnaars noemen. Handbal-wedstrijd. Dinsdag 15 augustus vond de eerste training plaats van de dames voor de handbalzeven tallen. De opkomst was uitstekend, hopelijk blijft dit zo, zodat de heer Zoetelief binnen afzienbare tijd een sterk zevental het veld in sturen kan. De eerste wedstrijd die de dames gaan spelen is zaterdag 19 augustus tegen een zevental uit Petten. Dames-adspi- ranten en senioren, die niet opgesteld zijn, wilt U toch naar het veld komen, ook van toekijken leert men veel. De competitie begint 27 augustus. Er zal met 2 senioren- en 2 adspirant-zeventallen gestart worden. Training is iedere dinsdag om 16 uur voor adspiranten, om 19.30 uur voor senioren. Baad niet bij de strekdammen.

Badbode voor Callantsoog | 1967 | | pagina 6