50 jaar V.V.V. 1918 1968 CALLANTSOOG Zaterdag 22 juni 1968 - No. 3 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 UitgaveVereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Vakantie. Het is altijd jammer, als men kinderen teleur moet stellen, omdat een evenement niet kan door gaan, een plan niet uitgevoerd kan worden. Er zijn nu eenmaal omstandigheden, waarbij de uitwerking (ook al is de opzet nog zo goed) moeilijkheden oplevert. De reactie van de kinderen is dan wel zeer verschillend, trouwens ook bij volwassenen komt dat ver schijnsel voor, Sommige vakantiegangers gaan met de ge dachte van huis „heerlijk vrij", anderen „hoe lang zal de zon schijnen"? Het verschil tussen de gedachte van die personen, is een verschil in levensstijl, dieper doorgedacht een verschil in een optimistische en een pessimistische levensbeschouwing. Men heeft dat van nature mee gekregen. Niet iedereen behoort tot het type „Hab" Sonne im Herzen, dann komme was mag Das leucht voll Licht dir den dunkelsten Tag. Ook niet iedereen is bij machte als een plan mislukt, drie of vier andere mogelijkheden uit te denken om bijv. de vakantiedag tot een succes te maken. Sommige mensen be horen tot de types die op eigen gelegen heid op onderzoek uitgaan, en vaak met succes, anderen vinden het prettig geatten deerd te worden op mogelijkheden voor bijv. sombere zonloze dagen. Voor die laatste groep, die waarschijnlijk veel meer aan vakantie houden toe is, dan de vrolijke Frans met zijn vele mogelijkheden, menen we enkele tips te kunnen geven om toch een feestdag te maken van een druile rige vakantiedag. Niet omdat wij zoveel plannen achter de hand hebben, maar uit sluitend omdat we als gastheer „V.V.V." gaarne zien, dat de gasten een volkomen genoegelijke vakantie in onze omgeving door brengen. We willem daarom allereerst de aandacht vestigen op het Zwanenwater, waar voor jong en oud volop te genieten valt (vanzelf sprekend zijn aan een bezoek aan het natuur reservaat enkele kosten verbonden). Maar ook zonder geld uit te geven zijn er legio wandelingen te maken, men kan de gemeente Callantsoog gaan verkennen, het V.V.V. bos je, de heide, de polderwegen en bijv. het strand hebben zelfs bij storm en regen een aparte sfeer. Wandel- en fietskaarten zijn bij de V.V.V. verkrijgbaar. Voor ouders met kinderen mis schien een idee om een privé puzzlewandel- tocht uit te zetten, waarbij de namen van huisjes als oriënteringspunt gebruikt kunnen worden. (De woninggids vermeldt alle adres sen van zomeronderkomens). Thuis valt er ook genoeg te doen voor de kinderen het aanleggen van een verzame ling schelpen, keurig met de namen er bij, heeft ook na de vakantie nog nut. Grassen, bloemen en zaden kunnen gedroogd worden en daarna geplakt op gekleurd papier of vilt. Knippen en kleuren van prentbriefkaarten voor vriendjes thuis is een gezellige bezig heid of bijv. een vlieger makenom maar wat te noemen en dicht bij huis te blijven Een uitstapje met veel variaties biedt nu eens niet een bezoek aan Hoorn, Alkmaar of Volendam, maar aan den Helder, omdat daar voor iedereen wat te vinden is. De haven, wel te verstaan de Buitenhaven, is het domein van de schepen. De fraaie Texelse boot is het bewonderen waard, te meer als men weet dat de Teso, hetgeen, als we goed geïnformeerd zijn, Texels Eigen Stoomboot Onderneming betekent, sinds vele jaren door aandelen van de Texelaars, boten naar den Helder kan laten varen. Marineschepen (soms ook jachten) zoals ja gers, onderzeeërs, mijnevegers en alle mo gelijke andere soorten liggen gemeerd aan de steigers, de vissersvloot en de vis-afslag vindt men eveneens aan de haven. Meestal liggen er ook de reddingsboot de „Prins Hendrik" en de motorvlet „Christiaen Huygens" van de N.Z.H.R.M. Van betrekkelijk zeer nabij kan men langs de diverse boten en schepen wandelen. Voor „Museumbezoekers"biedt den Helder ook het nodige „vertier". Jn het Zoologisch Station, eveneens aan de Buitenhaven, worden verschillende vissen en andere zeedieren in aquaria gehouden. Het Natuur Historisch Museum heeft dieren- schedels, slangen, skeletten, koralen, schel pen, fossielen om maar wat te noemen. Het adres is Vroonstraat 5. Het „Torentje" Helders Marine Museum be zit een uit gebreide collectie uniformen, scheeps modellen en o.a. onderscheidingen, het ge bouw staat aan de Hoofdgracht. Een wandeling langs de dijk, die Den Helder bij hoge springvloed beschermt, is zeer aan te bevelen, maar ook een bezoek aan de „Donkere Duinen" een natuurpark waarin een vijver met goudvissen en o.a. karpers, bezorgt kinderen en ook volwassenen een onvergetelijke dag. Heeft men na zo n trip behoefte aan een luxueus besluit van de dag: een gezellig etentje in een der hotels in Callantsoog of een kant en klaar maaltijd thuis, is zeker niet te versmaden. Aan tafel kan men gezellig napraten over alles wat men gedaan heeft, plannen voor de volgende dag maken en ondanks regen blijft de vakantie één der genoegelijkste pe riode van het jaar. Eb en vloed. Gedurende de jaren, dat wij de redaktie voeren van dit blad, zijn ons diverse vragen gesteld om bepaalde artikelen te schrijven. Eén van die artikelen is het verschijnsel eb en vloed. Nu moeten we eerlijk bekennen dat ook wij daar zo maar niet wat over uit de duim kunnen zuigen. Een dezer dagen hebben we enkele artikelen over het ver schijnsel bestudeerd en we willen trachten onze kennis over te brengen. De tijd tussen de laagste en de hoogste waterstand, resp. laag en hoog water, wordt vloed genoemd. De tijd, die het water nodig heeft om van de hoogste stand terug te vallen tot de laag ste, wordt eb genoemd. Aan hoog water wordt in vele gevallen de naam vloed, aan laag water de naam eb gegeven. Het verschil van de min of meer regelma tige terugkeer van de rijzing en daling van het water is een gevolg van de door maan en zon op dit water uitgeoefende aan trekkingskracht. Bij onderzoek in de open oceaan op geïso leerde eilanden is gebleken, dat daar de tijds duur van eb en vloed gelijk is, aan kusten en in ondiepe zeeën is de tijdsduur van de vloed veelal belangrijk korter, dan die van eb. Zelfs aan onze kust is hier een groot ver schil te bespeuren. In IJmuiden bijv. heeft het water ongeveer 4.30 uur nodig om te rijzen, terwijl de gemiddelde duur der daling bijna 8 uur is. In den Helder daarentegen stijgt het water gemiddeld in 6.18 uur, terwijl voor de da ling een gemiddelde tijd van 6.05 uur staat. Het niveau-verschil tussen hoog en laag wa ter noemt men het tijverschil, ook daarbij komen aan de Hollandse kust veel verschillen voor. Zo is het tijverschil in Vlissingen 374 cm., terwijl Den Helder slechts een verschil van 119 cm. heeft, wel te verstaan onder normale omstandigheden. Trouwens Vlissin gen en Den Helder zijn uitzonderingsgevallen voor de Hollandse kust wat het tijverschil betreft. Het gemiddelde verschil is ongev. 160 cm. Het plaatselijke tijverschil wisselt met de diverse fasen van de maan. Bij spring vloed, kort na volle en nieuwe maan is het verschil bijna tweemaal zo groot als bij doodtij (enige dagen na eerste en laatste kwartier). Op andere plaatsen is het tijverschil ook variërend, op de oceanen is het vrij gering 50 a 100 cm., in afgesloten zeebekken en me ren is dat miniem, terwijl in baaien of zee armen een zo groot verschil in niveau kan optreden dat het mogelijk is daar elektrische stroom op te wekken. Tot zo ver iets over de getijden, in één der volgende artikelen hopen we nog enkele bijzonderheden te geven. Zie volgend nummer van de Badbode.

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 1