Lepelaars in het Zwanenwater Het Zwanenwater. De trouwe lezer van de Badbode zal zich onge twijfeld afvragen of er niet wat mis is Een arti kel over het Zwanenwater behoort in de Bad bode van het zomerseizoen en niet in een blad dat aan het begin van de winter uitkomt. Toch hebben we gemeend er goed aan te doen de aandacht van Callantsogers en gasten te ves tigen op de mogelijkheden, die dit duinreservaat ook in de wintermaanden en het prille voorjaar biedt. Als de voortekenen niet bedriegen, dan zal de winter '69-'70 eindelijk weer een ouderwetse worden, hetgeen wil zeggen dat er wel eens veel sneeuw en ijs zou kunnen komen. Een bezoek aan het Zwanenwater is dan zeer aan te bevelen, omdat nergens in West Europa in zo'n uniek natuurreservaat als dit duingebied is, geschaatst kan worden. Een weekend of enke le dagen in Callantsoog door te brengen is in dat geval de moeite en kosten dubbel waard. Maar we willen niet zo zeer over de winterse omstandigheden schrijven. Nu dit Kerstnummer met twee bladzijden copy uitgebreid is, kunnen we ook eens stilsaan bij dat gene wat een natuurreservaat vooral in het voor jaar ten toon spreidt. Met enkele Waddeneilanden heeft Callantsoog gemeen, dat het in het voorjaar veel meer uren zon kan tellen, dan elders in de lande. Een duingebied als het Zwanenwater, dat veel beschutting heeft, komt in de laatste jaren steeds meer in trek bij de liefhebbers van de natuur. Ook al heeft men totaal „geen kijk" op vogels, ook al kan men ternauwernood een kraai van een mus onderscheiden, dan nog is het een heerlijk gebied om te wandelen, omringd als het is door een rijke flora en fauna. Reeds in februari worden de eerste lepelaars ge registreerd. De heer J. van Honschooten heeft het in zijn vijftig jarige loopbaan als jachtopzichter meerdere keren meegemaakt, in de vroege lente dat de sneeuw nog lag als de eerste paren lepe laars hun nest bouwden. In't vroege voorjaar zijn de vogels het best waar te nemen. Zij nestelen tussen het riet en takken, dat pas later dicht groeit. De lepelaar komt steeds in het Zwanenwater te rug, maar broedt niet op dezelfde plaats als het jaar daarvoor. Het is alsof aangevoeld wordt, dat moeder natuur eerst de resten van het oude huis opgeruimd moet hebben, voordat er van een her nieuwde broedplaats sprake is. De eerste eieren komen in april uit, als het een beetje meezit, kunnen in mei jongen uit een nest al vliegen, terwijl, andere net uit het ei gekropen zijn. De jongen krijgen een soort garnalengehakt dat de ouders om beurten halen uit de Waddenzee. De lepelaar is wel een van de indrukwekkendste vogels in het Zwanenwater. Dat een dergelijke vogel juist dit gebied tot z'n broedplaats gekozen heeft, behoeft geen verwondering te wekken. Het duingebied het Zwanenwater is ruim 560 ha groot, heeft twee duinmeren. Door de aanwezig heid van zilte grond en zoetwater kon een flora en fauna ontstaan, die uniek is in Nederland. De bodemgesteldheid was enkele eeuwen geleden van geheel andere aard. De oostelijke duinenrij was ook toen in beperkte mate aanwezig. In de 16e eeuw werd deze duinenrij in verbinding ge steld met de Zuidschinkeldijk en de Ziiperdijk. Ten zuidwesten van deze duinenrij was een breed vlak strand met grote en kleine ketelduinen, dalen omgeven door hogere duintoppen. In de tijd van de overstromingen en door ver stuivingen zijn die oude duingebieden volkomen verloren gegaan. Nadat de Zijperdijk was aange legd werden nieuwe duinen gevormd. Het is zeer waarschijnlijk dat de tegenwoordige zoetwater duinmeren, vroeger slenken of slufters waren, die ver landinwaarts gingen. (Een voorbeeld van z'n slenk is „de Slufter" op het eiland Texel, waar het zeewater vooral in de winter bij vloed tot de laatste duinenrij loopt.) Door het aanleggen van dijken en door duinvor ming was er op een gegeven moment geen ge legenheid meer om het zeewater in ons duinge bied af te voeren. De natuurwetten deden zich gelden, de slenken werden meren met zoetwater. Het is dan ook geen wonder dat de flora niet alleen bestaat uit duinbegroeiïng, maar dat ook exotische planten als orchideeën in dit terrein ge zien kunnen worden. Vogels van allerlei pluimage vonden hier een broedplaats. Voor- en najaars trekvogels zijn in de „trek" tijd altijd te vinden. Allerlei rietzangers, maar ook buizerd, roerdomp, kiekendief, reigers en vele soorten meeuwen zijn de dagelijkse gasten. Keren we terug tot ons beginpunt, waarom een artikel over het Zwanenwater in de winter? Het zal duidelijk zijn dat dit met een nog te plan nen vakantie, een eventueel extra vakantie, byzon- der veel zin heeft, temeer, daar bij het begin van het zomerseizoen voor velen geen extra dagen meer zijn weggelegd. Mochten er lezers zijn, die door dit artikel toch eens een kijkje in Callantsoog in de prille lente willen nemen, een briefje of telefoontje aan de VVV voor een onderkomen in een zomerverblijf of een der hotelhouders en men is verzekerd van een belevenis, die nog jaren stof tot spreken (en een herhaald voorjaarsvakantie programma) zal geven. Veranderingen. Als alle plannen meezitten wordt er in de komen de jaren wel het een en ander veranderd in Callantsoog. Er is een groot uitbreidingsplan voor huizen, wegen en parkeerruimte in voorbereiding. Het parkeerterrein aan de Duinweg, hoek Abbe- stederweg, zal voor 1 juli 1970 gerealiseerd zijn. Op het kampeerterrein „De Garnekuul" staat ook het een en ander te gebeuren. De raad heeft het voorstel van B&W, om de houten huisjes te ver vangen door stenen, goedgekeurd. Een model woning is reeds gebouwd en met medewerking van een binnenhuis-architect door de heer Bremer, Dorpsplein, vrij modern ingericht.Vanzelfsprekend kan de inrichting geheel aan eigen initiatief wor den overgelaten als de bouw van de overige bun galows een begint neemt. Achter het Dorpsplein is de oude schuur van de firma Vos en Zonen gesloopt. Er worden enkele garages gebouwd, in het nieuwe pand zal een transformatorhuisje van de P.E N. geplaatst wor den De barak, achter het Gemeentehuis zal eveneens gesloopt worden, op die plaats wordt kantoor ruimte gecreëerd. Uit de middenstandssector valt te vermelden, dat de familie Eradus het bedrijf in souvenirs en huis houdelijke artikelen opgeheven heeft. Ook in de afgelopen maanden kwamen weer en kele woningen gereed. De in onze gemeente nieuw gevestigden heten we hartelijk welkom. De bejaardenhuisjes aan de Dennenweg (6 in totaal) zijn in de herfst bewoond. Tot zover enkele veranderingen, waarvan enkele zeker belangrijke verbeteringen genoemd mogen worden. Postkantoor. Gedurende de wintermaanden is het kantoor ge opend ma. Fm vr. van 10.30 - 12.30 uur 14.00 - 15.00 uur 17.30 - 18.00 uur Verhuurders, mogen we u er nogmaals op attent maken, dat de te verhuren panden van een brie venbus voorzien dienen te zijn. Adresseer duidelijk s.v.p. Veel dank, namens de bestellers. Vakantiegasten. In de loop der jaren is het een gewoonte gewor den, alle gasten van de afgelopen zomer, waarvan de namen bij de VVV bekend zijn, een Badbode in de winter te zenden. Dit heeft vooral zin, omdat veel vakantiegasten denken, dat je je in de winter niet zo druk behoeft te maken over de zomervakantie, maar dan vaak bedrogen uitkomen. We willen daarom gaarne enkele adviezen geven. In het artikel „Verhuur" hebben we het een en ander medegedeeld over de vakantiemaanden juli en augustus. Voor velen zal de spreiding over twee schoolvakantiemaanden een ware opluchting betekenen. Families, die in 1970 hun vakantie in Callantsoog (voor de goede orde verstaan we hieronder ook Groote Keeten en de Polder Koegras) willen door brengen, raden wij aan vóór 10 januari te schrij ven of wel naar de VW of wel naar het adres waar men in een vorig seizoen ook gehuurd heeft. Gaarne de wensen duidelijk kenbaar maken, dus ook het aantal personen, de uiterste huurprijs die betaald kan worden en vooral de periode die men verkiest. Het verdient aanbeveling, als men de mogelijkheid heeft om te switchen, voor bijv. twee weken tenminste een keuze te laten van circa vier weken. Relaties van reeds in Callantsoog bekende vakan tiegangers, die ook eens een vakantie in onze ge meente willen doorbrengen, verzoeken we even eens vóór 10 januari te schrijven naar de VVV. Men zal dan een gids toegezonden krijgen, waar in alle adressen vermeld staan van personen, die een vakantieonderkomen verhuren. We moeten daarbij wel opmerken, dat het beslist enkele dagen zal duren voor men antwoord heeft, omdat in ja nuari veel aanvragen binnenkomen. Gezinnen zonder kinderen, families met niet leer plichtige kinderen, wijzen we op de mogelijkhe den van het vóór- en naseizoen. In april is het reeds goed toeven in het dorp dat onmiddellijk achter een betrekkelijk smal duin ligt. De huur prijzen van vakantieonderkomens liggen in april, mei en juni aanmerkelijk lager dan in het hoog seizoen. In juni is het klimaat meestal bijzonder goed, terwijl de dagen lang zijn en noden tot een avondwandeling langs zee en strand of polderwe gen. De zon in het voorjaar bruint bijzonder snel, hetgeen voor zonaanbidders ook een belangrijk voordeel is. Er zijn diverse bungalows enz. die over een be hoorlijke verwarming beschikken. Eén hotel is geheel voorzien van centrale verwar ming en het gehele jaar geopend, in het andere hotel kan men vanaf maart, april een kamer be stellen. Als men zich aan de Noordzee een extra vakantie in het voorjaar na de koude winter, kan veroor loven, dan kan men geen gelukkiger keuze doen, dan naar Callantsoog te gaan. In de maanden april, mei en juni heeft het Zwa nenwater veel aantrekkelijks te bieden. Het weer is, afgezien van wat frisse wind, vrijwel altijd goed. Juist voor wat oudere personen, die een rustige wandeling preferen boven een bad in de Noordzee, zijn de maanden april (vanaf 200,- per maand), mei (vanaf circa 300,- per maand) of juni (vanaf ongeveer 400,- per maand) zeker het overdenken waard. Ook in de maanden sep tember en oktober valt veel te genieten in Cal lantsoog en de huurprijzen zijn ook in die maan den niet hoog te noemen. Maar hoe het ook zij, of men afhankelijk is van de zomervakantie van de kinderen, of in het óór- of najaar vakantieplannen kan maken, één ding is zeker: Callantsoog, de kustgemeente met de grootste gezelligheid heet alle vakantiegangers hartelijk welkom. Wist u dat dit Kerstnummer van de Badbode in de ge meente Callantsoog huis aan huis verspreid is en dat aan alle bij de VVV opgegeven adressen een nummer toegezonden is, dat u zich kan opgeven voor een abonnement op de Badbode bij het VVV-kantoor, Dorpsplein, dat het beslist aanbeveling verdient gedurende de zomermaanden wekelijks een nummer van de Badbode in uw zomerbungalow te laten bezorgen, dat met de verhuur van woningen, bungalows enz. voor de a.s. zomer reeds in januari begonnen wordt, dat het daarom raadzaam is (als u een vakantie in de gemeente Callantsoog wilt doorbrengen) zo spoedig mogelijk naar de VVV te schrijven en uw wensen kenbaar te maken of naar het adres waar u het afgelopen jaar ook gehuurd heeft, dat het zeer gewenst is bij de strandpaviljoens strandtenten e.d. te bestellen, zodra uw vakantie vastgesteld is (om teleurstelling te voorkomen), dat als u enige weken in april of mei vakantie kunt nemen, u niet alleen goedkoop uit is, maar wat het Zwanenwater betreft ook de allermooiste natuuropname kunt maken, omdat u met een beetje geluk de jonge lepelaars en reigers dan van na bij zult kunnen bewonderen, dat het Zwanenwater bij vorst de meest unieke ijsbaan van Nederland heeft? (De grote duinme ren, zoetwatermeren, zijn dan een grote spiegel gladde ijsbaan).

Badbode voor Callantsoog | 1969 | | pagina 4