CALLANTSOOG zaterdag 6 juni 1970 nr. 2 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Excursie door het Zwanenwater. Tot ongeveer midden augustus worden op dinsdagavond excursies door het Zwanen- water georganiseerd onder leiding van de heren J. Doorn en J. M. Vos. Vele vakantiegangers en ook enkele Cal- lantsogers hebben in voorgaande jaren van de gelegenheid gebruik gemaakt om dit unieke duingebied te bezoeken. Door pers, radio en televisie is meerdere keren bekendheid gegeven aan de groots flora en fauna van het Zwanenwater. Aan de lepelaars, reigers, maar ook aan de meeuwen en de rietzangers is via de Bad- bode veel aandacht besteed. Iedereen kan er van op de hoogte zijn dat de nachtegaal een regelmatige bezoeker van dit natuur reservaat is. Roofvogels als kiekendief, sperwer en b.\ buizerd zijn geen onbekenden in dit gebied. Dit keer willen we eens iets meer vertellen over een groep vogels waar tot nu toe weinig aandacht aan geschonken is n.1. aan de eenden. Ook deze groep komt veelvuldig in het Zwanenwater voor. De wilde eend, de slob eend en de taling zijn de soorten die menig jagershart harder doet kloppen. Vliegende eenden zijn gemakkelijk waar te nemen. Zij onderscheiden zich van andere vogels door de lange kop en hals, die ver vooruit steken, terwijl achter de vleugels bijna niets meer van het lichaam te zien is. Van nabij is het mannetje, de woerd, ge makkelijk te herkennen door de prachtige groene kop en de witte ring, terwijl het vrouwtje bruin met zwarte vlekken heeft. Bij de slobeenden heeft het mannetje een blauwe kop en de borst is hagel wit. De taling is veel kleiner als de wilde eend, opzij van de kop heeft het mannetje brede lichte strepen. Deze soorten, wilde eend, slobeend en ta ling komen in Nederland algemeen voor. Eenden soorten, die minder frequent onze kust bezoeken zijn o.a. de pijlstaarteend en de bergeend, soorten die beide in het Zwa nenwater een broedplaats hebben. De bergeenden broeden voornamelijk in konijnenholen. Het is niet moeilijk hun nesten te vinden. De brede sporen van de zwemvliezen leiden direkt naar het nest. Het nest ligt echter vrij diep in de grond, een a twee meter en heeft vaak 10 tot 12 eieren. De bergeend is een der grootste in deze om geving broedende eendevogel. Hij is op grote afstand reeds waar te nemen aan de felrode bek, de brede bruine band om de borst en verder aan de duidelijke zwart-wit tekening. De jongen zijn zachte donsballetjes. Vooral de meeuwen hebben het gemunt op deze vogeltjes. Gelukkig behoeven ze als ze wat beginnen te fladderen in het Zwanenwater slechts een korte weg naar het meer af te leggen. Tijdens een excursie is het waar schijnlijk niet eenvoudig een jonge berg eend te ontdekken. De vele vogels, die al fluitend, roepend, zingend en fladderend de wandelaar van hun aanwezigheid op de hoogte stellen, vergoeden de gemiste kans dubbel en dwars. Maar niet alleen voor de ware vogellief hebber is er op een excursie van alles te be leven. Iedereen, die dit duingebied bezoekt, wordt geïmponeerd door de natuur. Excursisten van heinde en verre vragen, soms maanden te voren reeds, aan, om één dag of avond te kunnen genieten van alles wat 't Zwanen water te bieden heeft. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) af 15,— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Vanaf 27 juni verschijnt de Badhode weer wekelijks. Verhuur en Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die ons afscheid van Callantsoog tot een prettig gebeuren hebben gemaakt. Wij zijn bijzonder getroffen door de vele bewijzen van vriendschap en waardering, die wij mochten ontvangen en die de 30e april 1970 voor ons tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. Heel veel dank voor de prachtige cadeaux, in het bijzonder voor het schitterende en waarde volle afscheidsgeschenk van de bevolking, de kleuren-TV, waarvan wij dagelijks gemeten. Met hartelijk groeten en de beste wensen voor U allen, W. L. Correljé G. Correljé-Baken Bibliotheek. Gedurende de maand juni is de bibliotheek uitsluitend voor uitlening geopend op maandag en vrijdagavond van 7 tot 8 uur. De uitlening geschiedt in het dorpshuis „de Kolfweid". Gasten kunnen eveneens van de uitlening gebruik maken. Er zijn ook Duitse boeken. Demonstratie. Op donderdag 11 juni zal nogmaals een demonstratie gegeven worden van Moara Shira cosmetische artikelen. Speciaal voor de dames van middenstands- bedrijven is het aanvang uur gesteld op 20.30 uur. De demonstratie vindt plaats in de kleine zaal van het dorpshuis „de Kolfweid". Er kunnen o.a. vragen gesteld worden over het gebruik van cremes e.d. en over de huidverzorging aan zee. De toegang is gratis. Mededelingen Onder de inwoners van Callantsoog en ook bij enkele eigenaren van zomerbungalows heeft de gedachte post gevat, dat nu de riolering aangelegd wordt, de beerputten en de septictanks niet meer geledigd be hoeven te worden. De realisering van de riolering is echter nog geen feit, hetgeen betekent dat de af voer van de panden NIET aangesloten is op de rioolbuizen en dientengevolge uit sluitend gebruik gemaakt MOET worden van de putten en tanks. Het bestuur van de gemeente Callantsoog verzoekt ALLEN die een beerput of septic- tank willen laten ledigen, daarvan melding te doen vóór 11 juni a.s. ter gemeente secretarie. De formulieren daartoe werden per „huis aan huis"-bezorging toegezonden. Mocht dit biljet niet meer voorradig zijn dan kan men volstaan met op te geven wat geledigd moet worden (beerput of septic- tank) en met vermelding op welk adres. Kermis. Evenals voorgaande jaren wordt ook dit seizoen kermis gehouden op het Dorpsplein De draaimolen en andere attracties starten op donderdag 4 juni. De laatste kermisdag is op dinsdag 9 juni. Callantsogers en gasten de gelegenheid om uw kinderen een uurtje „kwijt" te zijn.

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 1