Lepelaars op nest Het Zwanenwater. U kunt het geloven of niet, wij zijn ervan over tuigd dat de meren in het Zwanenwater dicht zijn in de Kerstvakantie. Met andere woorden, wij verwachten dat eer daags een vorstperiode intreedt, die het mogelijk maakt, dat de beoefenaars van de schaatssport hun baantjes kunnen trekken op de grote meren in het Zwanenwater. Elders schreven we reeds, dat tot 1 april de mogelijkheid bestaat in Bad Callantsoog week end bungalows te huren. De kans om in die re- riode een fantastisch schaatsweekend mee te maken, is beslist niet denkbeeldig. Trouwens een wandeling door dit duingebied op een win terse of prille voorjaarsdag is niet alleen goed voor de gezondheid. Wat te denken van alle vertier, dat de vogels bieden, die eind januari, begin februari beginnen te bouwen aan hun nesten. De lepelaars bijv., de vogels die in Zuid en Oost Europa, Noord Afrika en Zuid en Oost Azië broedplaatsen hebben, komen in Nederland alleen nog voor in het Naardermeer, in de Muy op Texel en in het Zwanenwater. Vooral in het Naardermeer loopt het aantal sterk terug, waar schijnlijk door de toenemende geluidshinder en gebrek aan voedsel. Lepelaars voeden hun jon gen hoofdzakelijk met garnalengehakt, hetgeen gemakkelijker vanuit de Muy op Texel en het Zwanenwater uit de Waddenzee te halen is. Merkwaardig is dat alleen in de genoemde stre ken in Nederland nog broedplaatsen van lepe laars voorkomen. In het overige West Eurona komen de vogels niet voor. In 't Zwanenwater is het gedrag van de lepelaar in het vroege voorjaar het beste waar te nemen. De struiken zijn dan nog niet hoog opgeschoten. De vogels broeden nooit op dezelfde plaats als een jaar te voren. Het ene iaar heeft het Bok- keneiland de meeste broedplaatsen, het andere jaar het schiereiland. Reeds in februari, begin maart beginnen de vogels te nestelen. Het gebeurt meer dan eens dat de eerste jonge lepelaars omstreeks half april uit het ei kruipen. Een vogel, die de laatste jaren opnieuw vrij re gelmatig in het duinreservaat broedt, is de berg eend. Een byzonder fraaie vogel, die grotendeels nestelt in een circa twee meter diep hol. Zij leggen grote witte eieren. 10 a 12 per nest, een enkele keer ook in de ruigte van struiken en helm. Het is een indrukwekkend gezicht deze vogels met hun kroost op een winderige avond zien spelevaren op de duinmeren. Vader en moeder bergeend houden als 't ware de wacht, men zou kunnen denken aan de „Klaar over" op de verkeerswegen in en rond de grote steden. In vroeger jaren was de aalscholver ook één der broedvogels. Zij nestelden tussen de kolonie blauwe reigers. De laatste jaren is geen broed plaats van deze vogels in het Zwanenwater ge vonden. Wel werden de afgelopen zomer tijdens een excursieavond weer enkele overvliegende exemplaren waargenomen. Misschien een voorbo de van toekomstige paren broedende aalscholvers Reigers zijn er volop, zij vormen een grote ko lonie in het Zwanenwater. De broedtijd variëert van begin maart tot half mei. De nesten bevat ten meestal vier eieren. Het aantal broedende vogels in dit natuurreser vaat is legio. Er zijn zo'n 50 a 70 soorten vogels, die hun nesten bouwen bij of in de duinen rond de twee grote meren. Als men bedenkt, dat er onder die verschillende vogels enkele soorten zijn, die 100 ja zelfs 500 nesten per soort (reigers lepelaars, meeuwen, eenden, kouwen, rietgors, fitis, rietzanger) bouwen, dan kan men zich voor stellen hoe groot en groots dit gebied moet zijn. Treffen we in het voorjaar vooral de bewonde raars van de broedende vogels, in het najaar zijn het degenen, die de gedragingen bestuderen van de trekvogels of de flora en fauna in de herfst van nabij willen gadeslaan. Een schat van kleuren geven de vruchten aan diverse struiken en gewassen. De schitterende fazantehaan loopt in alle hertstpracht te pron ken langs de wegen in de duinen en tussen de rietbossen. Genieten kan men in dit uitgestrekte duinter rein zonder meer, een gebied waar ruigte af wisselt met glooiende duinpannen, struiken, sparren en berkebomen een groot kontrast vor men met het wuivende riet, de gele in het voor jaar rond de meren bloeiende lissen, geeft be slist rust aan de wandelaar en doet de sleur van alle dag vergeten. Velen vragen zich af hoe het mogelijk is, dat betrekkelijk onder de rook van Amsterdam een gebied is, waar nog zoveel zuivere na tuurlijke schoonheid te vinden is. De geschiede nis gaat ver terug in het verleden. Op het wandbord in de Ned. Herv. Kerk in Cal lantsoog staat te lezen dat deze streek omstreeks 1200 een eiland was. Vele eeuwen voor het jaar 1200 was de kust één gesloten geheel. Door de vele overstromingen, die op zwakke punten de duinenrij doorbraken, verbrokkelde de kust en ontstonden eilanden op de hogere gedeelten, o.a. 't Oghe, dat veel westelijker lag als het tegen woordige Callantsoog. Het eiland 't Oghe werd in vroeger eeuwen door zand en wierdijken ver bonden met het eiland Huisduinen en de Zijpe. Machtige najaarsstormen droegen het hunne er toe bij om steeds opnieuw de kuststroken onder water te zetten. Bleven de hevige stormen een aantal jaren achterwege dan werden duinen ge vormd. De westkant van die duinenrij, de zee- reep, werd een natuurlijke bescherming voor het achterland. Het zeewater, dat in kreken bleef staan kon geen uitweg meer naar zee vinden en werd in de loop der jaren van zilt water, zoet water (men denke in de tegenwoordige tijd aan het IJselmeer). De duinmeren ondergingen zowel wat bodem gesteldheid als wet vegetatie betreft grote ver anderingen. Het gevolg was dat naast specifieke duinbegroeiïng ook exotische planten als orchi deeën (zelfs drie soorten) in dit duingebied tot bloei komen. Het Zwanenwater is sinds vele jaren in parti culier bezit. Jarenlang was het gebied niet voor publiek toegankelijk. Dit had tot gevolg dat de natuurlijke groei vrijelijk tot ontplooiing kon komen. Vooral van de zijde van de natuur historische verenigingen is het toegejuigd dat het zuiverste duingebied van Nederland voor bezoek openge steld werd. Door verenigingen en andere groepen personen kunnen excursies (welke van te voren besproken moeten worden) gemaakt worden onder leiding van een der heren jachtopzichters. In de zomer maanden wordt onder leiding van enkele des kundigen, iedere dinsdagavond voor vakantie gangers en overige belangstellenden een excur sie gehouden. Particulieren kunnen van de wandelpaden, soms verhard, soms zand of graspaden gebruik maken Men kan dag- en maandkaarten verkrijgen bij de heren jachtopzichters tegen geringe vergoe ding. Dit duingebied ten zuiden van Callantsoog ge legen, wordt steeds meer een trekpleister voor de voor- en naj aars vakantiegangers. Postkantoor. Gedurende de wintermaanden is het kantoor aan de Stuyvezandeweg geopend ma. t/m vr. van 10.30 - 12.30 uur 14.00 - 15.00 uur 17.30 - 18.00 uur Verhuurders, mogen we u er nogmaals op attent» maken, dat de te verhuren panden van een brie venbus voorzien dienen te zijn. Adresseer duidelijk s.v.p. Veel dank, namens de bestellers. i Vakantie in Callantsoog. Vorig jaar werd het Kerstnummer van de Bad- bode in een editie van 8 bladzijden uitgegeven. Dit had tot voordeel, dat er wat uitvoeriger kon worden ingegaan op de vakantie in Callantsoog, speciaal in voor- en naseizoen. Het resultaat was dat velen ervan geprofiteerd hebben een goede en goedkope bungalow te huren in april en mei, enkele in september en oktober. Ongetwijfeld is de heerlijke rust, die in de omgeving heerst, het hoge aantal zonne-uren belangrijk genoeg om aan een voorjaarsvakantie te denken. Langs strand en over de polderwegen kunnen grote wandelingen gemaakt worden (vergeet ook de fiets niet, fietskaarten zijn verkrijgbaar op het VVV-kantoor). Het Zwanenwater, het natuur gebied bij uitstek, biedt de liefhebber een unieke gelegenheid om ongestoord te genieten van flora en fauna in voor- en najaar. In een artikel „Vakantiespreiding" hebben we uiteengezet dat er in het a.s. hoogseizoen enorm veel moeilijkheden te overbruggen zijn. De Hol landse schoolvakanties en de vakanties in het Roergebied zijn n.1. gepland vanaf 1 juli tot en met 14 augustus. Speciaal vakantiegangers met leerplichtige kin deren raden we dringend aan (als zij in Bad Callantsoog, Groote Keeten, Polder Koegras iets willen huren) zo spoedg mogelijk te schrijven naar het VVV-kantoor, Dorpsplein 3, of naar het adres waar men het vorige seizoen gehuurd heeft. In ieder geval moet de aanvraag, voorzien van de wensen, o.a. aantal personen, uiterste huur prijs en de periode, die men verkiest, voor 10 januari 1971 binnen zijn. Omdat eind december, begin januari een stroom aanvragen binnenkomt dient men er wel rekening mede te houden, dat antwoord enkele dagen op zich laat wachten. We verzoeken families met kleine kinderen of gezinnen met volwassen kinderen dringend de vakanties zoveel mogelijk te plannen voor 1 juli of na 14 augustus. De maanden april, mei en juni hebben als pré gemeen, dat juist deze maanden veel zon-dagen geven, de voorjaarszon bruint snel, de zonaan- bidders kunnen zich geen idealer tijdstip wen sen. De periode na 14 augustus is voor de baders en zwemmers een overweging waard. Het zeewater heeft in augustus en september een zomerse temperatuur, zodat zij beslist tot eind september kunnen genieten van een heerlijk bad in de Noordzee. Een extra voordeel is dat de huurprijzen van de vakantieonderkomens in voor- en naseizoen aan merkelijk lager liggen dan in het hoogseizoen. De meeste vakantieonderkomens beschikken over behoorlijke verwarming, hetgeen ook van enkele hotels gezegd kan worden. Deze moeilijke vakantiespreiding? is eigenlijk alleen van nut voor personen, die door hun werkzaamheden en huiselijke omstandigheden niet aangewezen zijn op het hoogseizoen. Voor hen geldt speciaal dat zij door een verschuiving van het hoogseizoen, naar voor- en naseizoen twee keer kunnen genieten voor één geld. Aan het einde van het zomerseizoen 1970 werden de lezers van de Badbode er op geattendeerd, dat tot 1 april a.s. de mogelijkheid bestaat een bungalow te huren voor weekenden (vanaf vrij dagavond tot maandagmorgen en de gehele Kerstvakantie). Van die gelegenheid wordt nog al gebruikt gemaakt, maar er zijn ook nog diver se bungalows, die goed te verwarmen zijn, vrij. Misschien een tip om het jaar 1970 goed te be sluiten en 1971 prettig te beginnen, met kans op een geweldig schaatsweekend op de meren in het Zwanenwater? Eveneens werd door enkele verhuurders het plan opgevat, bungalows voor één of meerdere weken in mei ter beschikking te stellen voor personen, die zelf niet in de gelegenheid zijn een vakantieonderkomen te huren. Er wordt overleg gepleegd met een sociale instelling. Particulieren komen niet in aanmerking voor dergelijke bungalows. Verhuurders, die een bun galow ter beschikking willen stellen, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen bij de VVV. De Paas- en (daardoor automatisch) de Pinkster vakantie vallen dit jaar laat in het seizen, n.1. half april en eind mei. Het verdient aanbeveling deze vakanties vroeg tijdig te bespreken, zowel in de hotels, als bij de bungalow verhuur rekent men in Paas- en Pinkstervakantie op veel gasten uit binnen- en buitenland. Met deze tips hopen we een genoegen gedaan te hebben aan de vakantiegangers. Wanneer de vakantie doorgebracht wordt, in voor- of naseizoen, in de hoogzomer, of slechts tijdens de weekends, één ding is zeker: Callantsoog, de kustgemeente met de grootste gezelligheid heet alle vakantiegangers en tijde lijke inwoners hartelijk welkom. Bibliotheek. In verband met de Kerstviering op vrijdag en de Nieuwjaarsdag eveneens op vrijdag, zal de bibliotheek in de kerst- en nieuwjaarsweek ge opend zijn op woensdag 23 en woensdag 30 de cember a.s. beide keren van 7-8 uur in het Dorpshuis. Nieuwe lezers (lidmaatschap f 1,00 per familie, boeken 10 cent per boek per week) van harte welkom. In januari is de uitlening wederom op vrijdagavond van 7-8 uur 's avonds

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 4