CALLANTSOOG zaterdag 26 juni 1971 nr. 3 Westfriese Markt. Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248323Verhuur en Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Boten, maar ook zwemvesten. Als men in de zomermaanden langs ,,'s he ren wegen" gaat, krijgt men wel eens de indruk dat veel autorijders, meer belang hebben bij een grote boot, als bij een goed funktionerende auto. Oeroude wagens slepen knotsen van boten door Nederland en ver buiten ,,'s lands grenzen". Voor meerderen is een vakantie op het water het summum van genoegen. In veel gevallen wordt alles ontzegd om toch maar vooral een magnifiek vaartuig te bemachtigen. Het is echter jammer dat onder de vele bootbezitters er zo weinig zijn, die zich realiseren dat een boot met een enorme buitenboord motor van zoveel P.K. ook een goede vakman nodig heeft. De ervaren zeiler is op de hoogte van stromingen op zee en heeft zich ten minste georiënteerd omtrent de algemene voor schriften voor binnenvaart- Hoe anders is het met hen, die plotseling de weelde van een eigen boot kennen. Vele beroepsvarenden zouden niet graag een dag aan boord stappen van de „vlet, speed boot, of zeewaardige jol", als ze de geringe reddingsmiddelen aan boord zien. Voorschriften dien aangaande zijn niet bij een bepaalde verordening geregeld. Maar jaarlijks komen tientallen personen om, of kunnen op het nippertje gered worden. In de zomermaanden hebben reddingboten handen vol werk om assistentie te verlenen aan jachten, speedboten en motorkruizers. Op de meren kontroleert de politie te water om al te enthousiaste niet capabele zeilers te wijzen op de moeilijkheden die zich voor al bij plotselinge weersveranderingen kun nen voordoen. Hoe kunnen we minder risico lopen? Onlangs is een boekje verschenen, getiteld: „Vaar - wijzer". De uitgave verdient be slist een aanbeveling en behoort aan boord van ieder pleziervaartuig te zijn. Daarnaast is het een dringende noodzaak, dat zeilers er op toezien dat niet alleen de kinderen aan boord, maar ook de volwassenen een zwemvest dragen. Van deze vesten zijn er legio in de handel. Het is van het grootste belang om bij aan schaffen van zwemvesten er op te letten dat de vesten aan hun doel beantwoorden. Het is o.a. een eerste vereiste dat een dren keling, ook bij bewusteloze toestand, lig gend blijft drijven. Het bureau voor Wa tertoerisme in den Haag kan ook op dat ge bied veel goede inlichtingen verstrekken- Het is te hopen dat men bij de aanschaf van een boot er van doordrongen is dat ook de aanschaf van allerbeste reddings middelen een noodzaak is Slechts dan zal men het summum aan ge noegen van de boot hebben. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15,- Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Schagen en de Westfriese Markt zijn lang zaam maar zeker één begrip geworden, niet alleen in de kop van Noord Holland, maar ook in binnen- en buitenland. Toch menen we er goed aan te doen iets over de marktdagen en over Schagen te schrijven. Iedere donderdag wordt de vee- en stallet- jesmarkt gehouden. In het seizoen trekt een optocht van boerenwagens met bespan- nenpaarden vanaf het station naar de markt. Er worden op het Marktplein volks dansen gegeven door groepen volwassenen en kinderen, allen in Westfriese kleder drachten. In juli zijn speciale kindervakantie-pro gramma's, op 29 juli is een Boerengastdag het hoogtepunt. Een volledig programma kan men bekomen bij o.a. de VVV Schagen. Maar Schagen biedt meer, sinds enkele ja ren heeft het stadje het enige kaasmuseum dat ons land rijk is. Dit museum is geves tigd Hoep 15 en herbergt antieke zuivel- werktuigen, als kaaspersen, kartonen, wei- bakken, boterkoppen en nog veel meer op dit gebied. In Huize Vreeburgh, Loet 14, is een Oud heidskamer, welke meubilair, klokken en schilderijen van circa 200 jaar geleden her bergt. Op marktdagen wordt een demonstratie kantklossen gegeven en worden kappen (Westfriese) genaaid. Gedurende de zomermaanden wordt in de bovenzaal van huize Vreeburgh een expo sitie gehouden van schilderijen en tekenin gen geinspireerd op het Noordhollandse polderlandschap. De exposant is Dick Breed. In de periode van 19 tot en met 27 juni wordt de jaarlijkse Schager Kermis gehou den. W aarschuwing. In de loop dr jaren hebben we de lezer er meerdere keren op geattendeerd, dat het baden en zwemmen bij de dammen levens gevaarlijk is. De strandexploitanten stellen alles in het werk om over de veiligheid te waken van de baders en de zwemmers. Als de vlag voor het strandpaviljoen ge hesen is, wordt er toezicht op de baders ge houden. Op het vrije strand patrouilleert de strandcommandant. Tussen diverse dammen zijn kurklijnen ge legd, binnen deze lijnen kan men rustig ba den en zwemmen. Maar ga niet te ver uit de kust. Pogingen om zwemmend Engeland te bereiken zijn nog nooit naverteld door de overmoedige zwemmer. Luister daarom naar de badmeesters en de strandcommandant. Houd steeds voor ogen dat ook de meest ervaren zwemmer in zee door kramp enz. getroffen kan worden. Verlies niet uit 't oog, dat het bij de dammen gevaarlijk is, vooral door de onderstroming. Bedenk dat bij gevaar door waaghalzerij de mede broeder of zuster, die de helpende hand biedt, door overmoed van anderen ook in nood kan komen. BAADT NIET BIJ DE STREKDAMMEN

Badbode voor Callantsoog | 1971 | | pagina 1