CALLANTSOOG 21 aug. Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Verhuur en Abonnement^ Druk: Fa. K. VAN LOEb VVV-kantoor - Telefoota 0 2248-338 iN Zn. - Schagerbrug \Tel. 02247-272 Callantsoog, vroeger en nu. Zo omstreeks 1900 leefde de bevolking in de gemeente Callantsoog onder zeer sobere omstandigheden. Het dorp bestond hoofd zakelijk uit twee rijen huizen, gescheiden door een grasveld en zandpad. De huizen bevonden zich in de kom van het dorp, de Oude en Nieuwe Laag genaamd. Nog in 't begin van de twintigste eeuw lagen een tiental boerderijen rond 't plein verspreid. Slechts twee boerderijen (thans buiten be drijf) zijn behouden gebleven op 't Dorps plein. In vroeger jaren hadden de boeren beslist geen eenvoudige taak. Door aan houdende droogte in de zomermaanden was er vaak geen of te kort hooi voor win- tervoer. De weinige koeien, die op stal stonden, werden dan gevoerd met stoppels. De Callantsogers werkten in die periode merendeels bij de dammen of helmbeplan ting. Sociale voorzieningen waren er niet. Als er geen werk was, werd er geen geld uitgekeerd, zodat aan de meest noodzake lijke levensbehoeften niet voldaan kon worden. Iets anders zag de toestand er ruim vier eeuwen geleden uit. Althans als we het wandbord in de Ned. Herv. Kerk mogen geloven, dat, als volgt begint: 1200 Een Eyland was ik eerst, omcingelt door de zee. 1300 Seer Volk en Neeringh-rijk, mijn Scheepen van de Rhee, 1510 Tot Ses en dertigh Stuks, alleen ten Haringh gingen, wijl Veelen voor de Wal, de Versche Zeevisch vingen. 1553 Twee dorpen 't Oogh genaamt, zijn voor mijn tijd Geweest, 1570 Het Laetste door den Vloed vernielt, Waarvan men Leest, Dat Neffens Kerk en School, drie Hondert Huysen stonden. In die tijd was 't Oogh of Callinghe ge naamd een zeer welvarend dorp. De sche pen brachten de verse en gezouten vis ver naar het Zuiden en ook landinwaarts, tot Veere en Arnemuiden. Ook in de 17e en 18e eeuw waren er onder de bevolking nog vele zeevarenden, onder hen commandeu- ren en schippers, zoals de commandeur Maarten Mooy van de walvisvaarder „de Frankendael". Door allerlei omstandigheden, eerst de overstromingen, daarna de afsluiting van enkele zeegaten, raakte de zeevaart in ver val terwijl een groot deel van de zeelui naar elders vertrokken. Tot de tweede we reldoorlog wisselden perioden van armoe de zich af met perioden van betrekkelijke welvaart. In de dertiger jaren, toen een begin ge maakt was met het vreemdelingenverkeer, begon voor de Callantsogers een betere tijd aan te breken. Na de tweede wereldoorlog was werkgelegenheid ook buiten de woon plaats mogelijk, terwijl door de snelle groei van het tourisme de middenstanders een beter bestaan gekregen hebben. De gemeente Callantsoog is na de veertiger jaren snel gegroeid, terwijl momenteel een zeer groot uitbreidingsplan in de woning en recreatiesector in voorbereiding is. Onder de bevolking komen nu veel foren zen voor, die gemakkelijk door de autoch tone bevolking opgenomen worden. Verenigingen en instanties. Doordat het hoogseizoen dit jaar duurde tot 14 augustus j.1. wordt er in de laatste weken van augustus weinig voor gasten en kinderen georganiseerd. Een gevolg hier van is dat we, in tegenstelling tot andere jaren, in de laatste Badbode van dit sei zoen over iets meer ruimte beschikken. Deze laatste Badbode verschijnt zaterdag 28 augustus a.s. Secretarissen van vereni gingen en instanties, die van de vrij geko men ruimte gebruik willen maken om de aanvangstijden van train- en oefenavon- 1 den bekend te maken, een bepaalde cursus onder de aandacht te brengen of hun win- terprogramma mede te delen, verzoeken we vriendelijk daarvan schriftelijk bericht te doen tot uiterlijk maandag 23 augustus a.s. of telefonisch (323) tot en met zondag 22 augustus na 19.00 uur. Een volk dat leeft Bouwt aan zijn toekomst. Elders in dit nummer schreven we over een expositie in Schagen, gesrganfceerd voor z.g. zondagsschilders, waaraan onder meer de Callantsoger Jac. J. Vos deelL-' neemt. Nu is het echt niet zo, dat wajde vakantiegangers geregeld op pad willen sturen. Jarenlange ervaring in het orga niseren van evenementen voor de gasten heeft ons echter geleerd, dat zodra de grote stroom vakantiegangers vertrokken is, een andere categorie gasten komt, die naast wandelen, zonnen en baden, ook wel iets van de omgeving wil zien. Het leek ons daarom wenselijk iets mede te delen over de mogelijkheden van een middag- of dagtrip, naar Wieringen en omgeving. Wieringen zelf, een voormalig eiland, biedt een heuvelachtig landschap, afgewisseld met weiden en korenvelden. Naast de hoofdweg, die over Wieringen naar o.a. de Afsluitdijk voert, verbinden smalle wegen en paden de vele dorpen en gehuchten. Voor watersportliefhebbers is het Amstel- meer gecreëerd, bij den Oever ligt 'n groot bos, Robbenoordbos. In den Oever zelf is een grote visafslag, de vloot van garnalenvissers is betrekke lijk omvangrijk. In den Oever kan men ook in het gebouw Zuiderzeewerken aan de Sluisweg een overzicht verkrijgen van inpolderingen, bouw Afsluitdijk enz. In de Wieringer Museumboerderij, Hof straat 36 is een z.g. zomerstal met attribu ten en curiosa. Het plaatsje Oosterland heeft een middel eeuwse kerk „de Michaelskerk" bouwtijd circa 1100. In deze kerk staat 'n zeer fraai kerkorgel. Het hele landschap noodt de toerist tot wandelen, maar wil men liever meer van dit poldergebied zien, dan is een tocht naar Wieringerwerf of één der andere plaatsen in de Wieringermeer zeker aan te bevelen. De in 1930 droog gelegde polder (een tot vijf meter onder de zeespiegel) is thans een prachtig polderland, met vele boerderijen waarvan enkele te bezichtigen zijn. Bij de VVV Wieringermeer kan men des gevraagd inlichtingen bekomen. Behoort men tot die automobilisten, die er niet tegen op zien kilometers af te leg gen, dan moet men beslist de Afsluitdijk over rijden. Vanaf het monument op de Afsluitdijk heeft men een fantastisch uit zicht. Een bezoek aan de aardewerkfabriek in Makkum ligt dan zeker in de route. Naast het alom bekende Delfts Blauw is het Makkums aardewerk zeker zo interes sant om als souvenir mee te nemen. Dit werk, met de hand beschilderd, is echter niet goedkoop, maar zeer fraai van kleur en vorm. Hindelopen, niet ver van Makkum, is ook bekend als kunstcentrum, n.1. van handbe schilderde houten stoelen, tafels etc. Het polderland kan men goed overzien met alleen de tocht naar Wieringen of als men verder gaat naar de Wieringermeer of over de Afsluitdijk, waarvan men terecht kan zeggen „Een werk, waarin een klein volk, groot kan zijn".

Badbode voor Callantsoog | 1971 | | pagina 1