Red.: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12-Tel. 02248-323 Verhuur en Abonnementen: VVV kantoor - Telefoon 02248 - 338 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - Bad Callantsoog. Nieuw adres: VVV kantoor, Jewelweg 8. Druk: Fa. K. VAN LOENEN en Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Het Zwanenwater. Een duinlandschap als het Zwanenwater heeft in ieder jaargetijde zijn bekoring. De wandelaars kunnen gedurende het ge hele jaar genieten van een weldadige rust in een gebied dat ruim 560 ha. groot is. In de lente en de voorzomer wordt de stilte wel enigermate verstoord door de kakofonie van vele soorten vogels, die in het natuurreservaat verblijven, hun nesten bouwen, eieren uitbroeden en jongen ver zorgen. Er zijn talrijke vogels als riet- en zangvo gels, spechten, uilen, koekoek, roofvogels als buizerd, kiekendief, sperwer, vele soor ten eendvogels en meeuwen, reigers en lepelaars. Op het ogenblik mag de lepe laarskolonie tot de grootste van Nederland gerekend worden. Ook werden de laatste tijd meerdere bergeenden gesignaleerd. In Duitsland wordt deze vogel meestal Höhlengans genoemd, omdat de eend in holen broedt en veel overeenkomst met de gans vertoont. De mannetjes en vrouwtjes onderscheiden zich nl. niet in kleur of te kening. Met die bergeenden is het in het Zwanenwater altijd vreemd gesteld. In het voorjaar worden ettelijke paren waarge nomen, maar vaak is van broeden geen sprake. Het gebeurt nogal eens dat de kauwen de rust van de broedende berg eenden verstoren, waardoor zij andere plaatsen, meestal de omringende gebieden, opzoeken. Toch menen we dat er een goede kans be staat, dat er dit seizoen enkele nesten zul len komen. De bergeenden broeden weieens in een duinpan, maar meestal leggen zij de eieren in konijnenholen, al of niet bewoond door de familie langoor. De vogels zelf zijn bij zonder fraai getekend. De oranjerode knobbelsnavel steekt scherp af tegen de zwartgroene kop en het witte dek, dat slechts onderbroken wordt door een oranje kraag en donker gekleurde vlerken. De jongen, wit met zwart dons, zijn allervermakelijkst, vooral als ze uit spelevaren gaan met ouderpaar bergeend. Andere soorten eenden, die min of meer regelmatig in het Zwanenwater broeden, zijn de gewone wilde eend, die overigens in heel Nederland voorkomt, de winter en zomertaling die niet geregeld en dan nog in geringe mate hun nest bouwen in dit duin- en plassengebied. De slobeend is een vrij regelmatige gast, maar de kuif- en tafeleend daarentegen broeden hoogst zelden in de duinen. Na de broedtijd, die waarschijnlijk in de om liggende polders doorgebracht wordt, zijn alle genoemde eenden trouwe gasten. Bij de zeereep, in de duinpannen, in riet en moeras rondom de duinmeren bevol ken vele soorten broedvogels het uitge strekte terrein; onder hen nemen reigers en meeuwen een grote plaats in. Door de struktuur van de bodem is de plantengroei eveneens zeer omvangrijk, zelfs exotische plantensoorten komen in het Zwanenwater voor. Men moet echter niet denken, dat het ge hele gebied en de meren zwart zien van de vogels. Er zijn wel eens bezoekers, die het Zwanenwater beschouwen als een 2e Artis, waar de afdeling lepelaars naast die van de reigers gelegen is, de diverse soor ten eenden een verbinding vormen naar de meeuwenkolonies enz. In het kerstnummer van de Badbode deel den we o.a. mede dat een zeearend zijn bivak in het duingebied opgeslagen had. Diverse personen kwamen speciaal om het „wonder" te aanschouwen. Slechts enke len, zij die weten dat de vogel niet aan een touwtje zit, zoals de gedresseerde zee arend uit Bielefeld, die onlangs op de TV te zien was, hebben geluk gehad. Anderen die meenden even naar Callantsoog te rij den om de arend te bewonderen, keerden onverrichter zake terug. Zo is het ook met hen, die op een mooie zomer-middag het natuurreservaat intrek ken. De teleurstelling blijft meestal niet uit, zij zien weinig of geen vogels. Laat men zich echter grondig voorlichten dan weet men dat in het voorjaar en in de zomer de vogels het beste te zien en te horen zijn in de vroege ochtend of tegen de avond. De vakantiegangers en andere geïnteres seerden, die meer willen weten over de flora en fauna in dit schitterende duinge bied, raden we aan een excursie mee te maken. Vanaf dinsdag 6 juni worden we kelijkse rondleidingen gehouden vanaf 19.00 uur. De tocht duurt ongeveer twee uur en is beslist de moeite waard. Verhuurders. Het is gebleken dat verschillende vakan tiegangers in Callantsoog en omgeving niets afweten van de Badbode. We zouden de verhuurders er daarom nogmaals op willen attenderen dat het voor de gasten prettig is te weten wat er in hun vakan tieoord ondernomen kan worden. Het is van belang dat men op de hoogte is van de strandgewoonten en van de uit stapjes, die vanuit het vakantieoord te ma ken zijn. Het eerste nummer in het seizoen geeft een globale informatie, in de vol gende nummers wordt gewezen op evene menten in de vakantieplaats en op toeris tische tips om de vrije tijd tot een succes te maken. Nu is het voor ons onmogelijk iedere keer hetzelfde naar voren te brengen. Wij ver zoeken u, verhuurders, daarom vriendelijk uw gasten op de hoogte te houden van de mededelingen, die wij gedurende het sei zoen geven. Belangrijk is het bijvoorbeeld om de va kantiegangers in te lichten over de kerk diensten. In Callantsoog kunnen de katho lieken voortaan alleen op zaterdagavond de H. Mis bijwonen. Omdat de Ned. Herv. Kerk nog gerestaureerd wordt, is de dienst voor protestanten voorlopig in het dorps huis „de Kolfweid" op zondagochtend. Een feit, waar de huurder ook op gewezen moet worden, is de verandering bij de vuil nisophaaldienst. De beste en meest doel treffende methode om stoornis te vermij den is er voor te zorgen dat in het vakan tieonderkomen een folder over de vuilnis ophaaldienst en een map met plasticzak- ken aanwezig is. Men kan moeilijk verwachten dat de gas ten zelf een map met 20 bedrukte zakken kopen voor een vakantie van slechts enkele weken. Voor de verhuurder is het echter een geringe service, die tesamen met een „welkom" bloemetje en een Badbode door de gast ten zeerste op prijs gesteld wordt. Klaverjassen. Zaterdag 3 juni j.1. werd in het recreatie gebouw ,de Garnekuul' een klaverjasdrive gehouden. Het aantal deelnemers was bij zonder groot, ook vele Callantsogers waren van de partij. Diverse mooie prijzen waren beschikbaar gesteld. Enkele namen van de prijswinnaars zijn: le prijs Mevr. v. Houwelingen 5473 pt. 2e prijs Mevr. Geerts 5253 pt. 3e prijs Mej. van Diepen 5158 pt. 4e prijs heer Aarts 5156 pt. 5e prijs Mevr. Vogelzang 5071 pt. Zondag 25 juni wordt in ,de Garnekuul' opnieuw een klaverjasdrive georganiseerd. Callantsogers en gasten zijn hartelijk wel kom. Zegt het voort. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15,— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Raadt niet bij de dammen!

Badbode voor Callantsoog | 1972 | | pagina 1