Vakantie. Het Zwanenwater. Voor oudere, geboren en getogen, Callantsogers is het Zwanenwater en de familie van de Poll een begrip. De heer Prévinaire kocht het duingebied en enkele daaromheen liggende boerderijen en wei landen om er te jagen in 1876 van de Callants ogers Jimmink, Thomasz en Vader. Deze drie wilden het gebied wel verkopen omdat de scha de die vooral door konijnen en hazen aangericht werd. door de grondbezitters vergoed moest worden. De koop ging trouwens bijna niet door. omdat bij de bezichtiging van het gebied prak tisch geen wild te zien was. Enkele, nu zeer bejaarde Callantsogers, kunnen zich nog herinneren dat „mijnheer", zoals de heer Prévinaire in de volksmond genoemd werd. de zeer arme Callantsogers aan het eind van de vorige eeuw een goed hart toe droeg en vaak hielp de ergste nood te lenigen. Na 't overlijden van de heer Prévinaire kwam 't duingebied aan de drie dochters, waarvan een gehuwd was met Jonkheer Charles van de Poll. Gedurende enkele generaties bleef het bezit dat door zijn landschappelijk schoon in binnen- en buitenland bekend werd, in handen van de fa milie van de Poll. De tijden veranderen echter Een landgoed dat vroeger weinig of geen onderhoud vroeg, vooral omdat het niet voor het publiek geopend was, kan tegenwoordig beter aan een vereniging of instantie toebehoren. We menen dan ook, zij het met enige weemoed, te moeten concluderen dat met de toekomstige verkoop van het unieke natuurreservaat het Zwanenwater, de juiste ko per, de vereniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland, gevonden is. Men kan zich afvragen, wat er zo bijzonder is aan een duinterrein, waar voor 100 ha. 1 mil joen gulden wordt betaald. Men kan zich er over verbazen dat Rijk en Provincie Noord Holland zeer waarschijnlijk een groot bedrag aan subsi dies beschikbaar stellen, om dit natuurreservaat het eigendom van Natuurmonumenten te laten worden. Een feit is echter dat er in ons kleine landje nog slechts weinig ongerepte natuurgebieden zijn. Dat het Zwanenwater tot die gebieden behoort, moet ons allen verheugen. Dat dit duinterrein nog niet overstroomd wordt met dagjesmensen, is voornamelijk te danken aan de ligging. De Kop van Noord Holland is bij het grote autorij dende publiek niet zo in trek. Dat het gebied zo ongerept kon blijven, is te wijten aan het feit dat juist in de Kop van Noord Holland geen grote industrie is. Voor zover wij kunnen nagaan zal er in de ko mende zomer weinig verandering komen voor bezoekers aan dit natuurreservaat. De VVV is voornemens ook volgend seizoen weer excursies te organiseren, mededelingen hierover volgen in het eerste nummer van de Badbode 1973. De flora en fauna van het Zwanenwater is zeer bvTiondcr te noemen. Voornamelijk door de duinmeren, die tot de grootste van West Europa gerekend worden, is een uitgebreide flora aan te treffen. Naast de typische duinbegroeiïng heeft zich een schitterende moerasflora ontwikkeld, riet- zegge en biessoorten, wollegras en veenmos, om enke- rlanten te noemen. Het zou interessant zijn als de toekomstige ei genaresse eens door haar leden een studie liet maken over alle soorten planten, die naast de vele soorten vogels in dit gebied te zien zijn, te meer daar bijna 100 ha van het gehele reservaat uit moeras- en rietvelden bestaat. Over de talrijke vogels, die hier voorkomen is al veel geschreven. Ieder voorjaar kan men in de dagbladen een reportage lezen over de exotische lepelaars. Voor de gewone bezoeker is het aan trekkelijk die vogels eens van nabij te zien. Helaas is het meestal niet mogelijk, omdat de lepelaars, die in kolonies leven, veelal broeden op plaatsen, die voor het publiek niet toeganke lijk zijn. Wel is het mogelijk om onder leiding van een der jachtopzieners in groepsverband een excursie te maken. Het is gewenst te voren een afspraak te maken, zeker in het voorjaar, omdat dit duingebied dan zeer in trek is. Wat het nestelen van de lepelaars betreft, kun nen we nog mededelen dat het echtpaar lepe laar beslist niet in een oud nest kruipt. De na tuur moet als 't ware eerst grote schoonmaak houden. Het gevolg hiervan is dat de broed plaatsen nogal uiteenlopen, het z.g. Bokkenei- land is echter zeer in trek, evenals het zuidelijk gedeelte van het tweede meer. De eerste lepelaars komen meestal eind februari begin maart in het Zwanenwater, waarna met de nestbouw begonnen woxdt. In april kan men de eerste eieren aantreffen, eind april, begin mei kruipen de eerste jongen uit het ei. Het ou derpaar broedt om beurten, het voedsel wordt vanuit het Zwanenwater meestal gehaald bij het Balgzand of bij de droogvallende Wadden bij Texel. Het aantal eieren per nest bedraagt meestal 3 a 4 stuks, zelden zijn dit er 5. Na ongeveer vier weken begint het jong het nest te verlaten, omstreeks acht weken zijn ze het vliegen mees ter, waarna de voorbereidingen voor de winter- vakantie aan de Nijl beginnen. Behalve de exotische lepelaar komen er nog talrijke broedvogels in het Zwanenwater voor. De blauwe reiger bijv. nestelde vroeger in de rietvelden, tegenwoordig vinden we een grote kolonie in de wilgestruiken. De vogels leven hoofdzakelijk van kleine vis, larven, insekten en kleine knaagdieren. Zeer grote broedkolonies vormen diverse soor ten meeuwen, als zilvermeeuw, stormmeeuw en kokmeeuw. Deze vogels zijn als de jongen be ginnen te fladderen, bijzonder lastig. Onbeschermd kan men beslist niet de kolonie binnentreden, ze deinzen er niet voor terug een aanval op mens of dier te ondernemen. Het is zeer interessant om in de lente onder leiding van een deskundige een excursie door het Zwa nenwater te maken. Maar ook in de winter zal de gewone wandelaar veel genoegen kunnen beleven aan een eenzame tocht rond het eerste of tweede water en van de stilte kunnen genieten. Wat dat betreft raden we de rustzoekenden aan in de Kerstvakantie eens een bezoek te brengen aan Callantsoog en aan het Zwanenwater. Korte mededeling. Vuilnisophaaldienst. In de kerstweek wordt het huisvuil woensdag 27 december opgehaald, in de le week van het nieuwe jaar op dinsdag 2 ja nuari, daarna weer als gewoonlijk op maandag. Grof huisvuil wordt één keer per kwartaal weg gehaald en wel de eerste dinsdag in het kwar taal, dus in januari, dinsdag 2 januari a.s. Postbestelling. Gedurende de wintermaanden is 't postkantoor uitsluitend geopend van: 10.30 12.30 uur 14.00 15.00 uur 17.30 18.00 uur De postbestellers stellen het ten zeerste op prijs als ook de bezitters van een tweede woning en de verhuurders van zomeronderkomens er voor zorgen dat hun panden voorzien zijn van een brievenbus. Voorts maken we iedereen er nogmaals op at tent dat de adressering voor de te bestellen post volledig dient te zijn. Vooral in de zomermaan den is het ondoenlijk om uit te zoeken waar de familie Pieters gehuisvest is, als een straatnaam en huisnummer ontbreekt. Dames en heren, verhuurders, wilt u vooral uw gasten er op wij zen dat de post alleen besteld wordt als een volledig adres bekend is. Zoals we reeds mededeelden, begint de zomer vakantie in het Roergebied op 15 juni 1973, waarschijnlijk wordt reeds 8 juni op de scholen vrij af gegeven. Het gevolg hiervan is dat per sonen, die in het voorseizoen van de goedkopere tarieven willen profiteren, slechts de maanden april en mei kunnen huren tegen verlaagde prijzen Aan de andere kant kunnen we vast stellen dat, met een enkele uitzondering, na 18 augustus het hoogseizoen voorbij is. Het lijkt ons daarom nuttig er op te wijzen de maanden april en mei en september zoveel mogelijk te benutten, als men niet afhankelijk is van col lectieve- of schoolvakanties. Voor een bedrag van circa f 600,- tot f 800.- zal men beslist een onderkomen kunnen vinden voor de maanden april en mei. Het voordeel van een vroege vakantie is dat het nog heel rustig is in het vakantieoord, de voor jaarszon bruint snel en het aantal zonne-uren is in het algemeen zeer groot in Callantsoog. Een nadeel is, dat extra onkosten voor verwar ming de huurprijs enigszins zullen verhogen, maar verwarmingskosten zou men thuis ook hebben. Ook is een nazomervakantie een over weging waard. Het zeewater is in augustus-sep- tember zeer behoorlijk op temperatuur, hetgeen over de maanden april en mei niet gezegd kan worden. Er is dus keuze genoeg. Iets moeilijker ligt het voor allen, die afhanke lijk zijn van de landelijk geplande vakantie perioden. De periode vanaf 29 juni tot 27 juli zal beslist moeilijkheden geven als men wacht met afspra ken te maken. We verzoeken daarom de wensen zo spoedig mogelijk kenbaar te maken aan het adres van het VVV kantoor, Jewelweg 8. We moeten daarbij wel opmerken dat na de kerstdagen honderden aanvragen per dag op het kantoor ontvangen worden. Het zal ten minste enige dagen vragen, voor die aanvragen afgewerkt zijn. De huurders verzoeken we vooral duidelijk de wensen kenbaar te maken, met o.a. het aantal personen, soort onderkomen, uiterste prijs en de periode waaruit een of meerdere weken ge kozen kan worden. Dit geldt eveneens voor allen, die bij partikulieren huren, ook zij dienen voor 10 januari bericht te zenden aan het adres waar zij willen huren. Het verdient trouwens te overwegen om bij het huren van een vakantieonderkomen ook eens aan 't Zand of Oudesluis te denken. In beide dorpen wordt steeds meer aandacht aan de re creatie geschonken. De viswedstrijden, die daar in het vorig seizoen gehouden werden, bleken een volledig succes te zijn. 't Zand ligt ongeveer 5 km buiten Callantsoog. er zijn uitstekende busverbindingen naar het strand van Groote Keeten en van Callantsoog. Oudesluis ligt ongeveer 10 km verwijderd van Callantsoog. De water- en hengelsport neemt in dit dorp een steeds grotere plaats in. Winter in Callantsoog met ijs en sneeuw, schaatsen op de meren in het Zwanenwater is weer eens iets anders. Ook in de kerstvakantie kan men goed te verwarmen bungalows huren. Bovendien ligt Alkmaar op korte afstand van Callantsoog, een plaats die sinds kort een goede kunstijsbaan heeft, waar dagelijks getraind kan worden voor een goede conditie. We kunnen het ten zeerste aanbevelen. De toekomstige vakantiegangers hopen we enige nuttige tips gegeven te hebben, in ieder geval vertrouwen we er op dat alle a.s. gasten volgend seizoen een goed zomeronderkomen bij leden van de VVV Bad Callantsoog zullen kun nen vinden. Brat Ballet. In oktober j.1. werd via de plaatselijke dagbla den bekend gemaakt dat in Callantsoog de mo gelijkheid bestond deel te nemen aan beat ballet. Er waren ongeveer acht a tien aanmeldingen, verder kwam men niet. Nadat besloten was de oprichting van het balletgroepje uit te stellen, kwamen nog enkele aanmeldingen van omlig gende plaatsen. Het lijkt ons daarom nuttig op nieuw de aandacht te vestigen op de in oprich ting zijnde beat balletgroep. Degenen, die geïnteresseerd zijn. moeten zich beslist voor 1 januari a.s. opgeven. Bij voldoende deelname zullen we nogmaals trachten een lera res bereid te vinden om les te geven. De oefenavond zullen we wederom op vrijdag vanaf 17.30 uur trachten te houden. De kosten zullen waarschijnlijk f 15.- per maand bedragen. Attentie Film Door de heer Jac. Vos, Strandpaviljoen Noord zeebad. is de afgelopen zomer op het strand een filmrolletje gevonden. Na ontwikkeling bleken de opname waarschijnlijk in de buurt van het dorphsuis te zijn gemaakt. Er staan o.a. jongelui op in de nieuwbouw. Het verlorene kan afgehaald worden bij de heer Vos, Zeeweg 29, telefoon 02248-288. Sinds enkele jaren vermist de heer Jac. Vos een zwart-wit film (ca. 120 m), 8 mm., z.g. dubbel 8. Deze film is opgenomen in de herfst en winter van 1939-1940 in Callantsoog en toont o.a. beel den van schaatsers op de buurt, evenals Hol landse soldaten die in de mobilisatie 1939 ge stationeerd waren in Callantsoog. Filmoperateurs in Callantsoog kijk uw arsenaal eens na en maak de heer Vos, Zeeweg 29 ge lukkig met kerstmis.

Badbode voor Callantsoog | 1972 | | pagina 2