55 Jaar VVV 1918 CALLANTSOOG 1973 zaterdag 9 juni 1973 - j i Red.; Mevr. C. H. KLOOSERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Bad Callantsoog, Jewelweg 8. VERHUUR en ABONNEMENTEN. VVV kantoor - Telefoon 02248 - 541 Druk: Fa. K. VAN LOENEN en Zn., Schagerbrug, - Telefoon 02247 - 272 Het strand. Geïnspireerd door het stralende voorjaars weer in de maand maart begonnen de strandexploitanten vol goede moed aan de opbouw van de strandpaviljoens om voor de te verwachten paasdrukte in april klaar te zijn. Helaas was dit vroeg plaatsen van de strandpaviljoens vooral voor het bedrijf van Nic. Smit zeer noodlottig. Na de or kaan van 2 april j.1., dreven de wrakstuk ken en de volledige inventaris van zijn paviljoen bij de Hondsbosse zeewering in Petten. Noorzeebad Vos verloor de reeds opgebouwde toko bij de hoofdingang, in Groote Keeten ging het gedeeltelijk opge bouwde paviljoen Roos eveneens tegen de de vlakte. Noordzeebad Vos en paviljoen Roos kon den de schade herstellen, Smit moest ge heel opnieuw beginnen. Voor het komende zomerseizoen heeft Smit een toko ge plaatst waar warme en gekoelde dranken en o.a. ook patates frites verkocht wordt. De strandtenten waren gelukkig nog niet geplaatst, zodat iedere reservering voor een strandtent normaal uitgevoerd kan worden. Nu, in mei, is het strand zelf weer geheel opgeruimd, niemand kan bevroeden dat slechts enkele weken geleden de ravage enorm was. Een gedeelte van het strand is vrij, daar kan men windschermen etc. gratis opzet ten. Op het gepachte strand zijn pavil joens, houten en linnen strandtenten kun nen hier in beperkte mate gehuurd wor den. Voor zelf meegebrachte windscher men moet men op het gepachte strand een kleine vergoeding betalen. Overal staan papiermanden waar dozen en schillen en verder afval in gedeponeerd dient te worden. Honden moeten op het strand aan de lijn. Het zou echter beter zijn ze rustig thuis te laten, vooral bij warm weer. Op het kilometers lange strand van de gemeente Callantsoog is 't verboden lucht bedden, opblaasboten, ringen enz. mee in zee te nemen, dit in verband met het ge vaar die de zeestromingen kunnen veroor zaken. Voor de veiligheid van de baders er. de zwemmers zijn op de gepachte stranden badmeesters aangesteld. Door de leden van de Callantsoger Red ding Brigade wordt met een speedboot ge patrouilleerd bij het vrije strand. Zowel de badmeesters als de leden van de C.R.B. zijn bevoegd baders en zwemmers die te ver zee ingaan, terug te roepen. Het baden en zwemmen in zee is in onze omgeving nog een aangename bezigheid, omdat het zeewater zeer helder is. Gevaarlijk is het alleen bij de dammen door de onder- en bovenstroming. Volgt men de instrukties van de badmeesters op dan kan er niets gebeuren. Leer kleine kinderen dat het bij de dammen voor hen taboe is. Het is beter om jonge kinderen, ook al kunnen zij zwemmen, bij oplopend of aflopend tij niet alleen in zee te laten. Verder verdient het aanbeveling kleuters, die vaak al spelend hun ouders kwijtraken, een naamplaatje te geven met o.a. het nummer van de tent, waar men zit. Naast de baders en de zwemmers zijn er onder de badgasten ook de zonaanbidders. Aan zee verbrandt men vrij vlug, speciaal bij noordoosten wind. Kinderen en ook volwassenen met een vrij blanke huid ra den we aan niet uren achtereen in de zon te gaan liggen. De eerste vakantiedagen is een kort zonnebad, afgewisseld met sport en spel veel beter voor de huid en ook voor de gezondheid. Een dunne blouse over de zeer kwetsbare schouders is geen over bodige luxe. Het verblijf aan het Callantsoger strand kan bijzonder aangenaam zijn als men de voorschriften en tips ter harte neemt. Het Zwanenwater. Voor bezoekers geopend van 7.00 uur 's morgens tot zonsondergang. Leden van natuurmonumenten met ge zinsleden tot 18 jaar vrij entree op vertoon van lid maatschapskaart. Toegangskaarten a f 1,50 per per soon, kinderen van 6-12 jaar 50 cent, Kinderen tot en mei 5 jaar vrij. Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtopzichters J. en G. van Honschooten, Zuid-Schin- keldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Het Zwanenwater. In het Kerstnummer van de Bad'oode 1972 vermeldden we reeds dat er onderhandeld werd om het particuliere duingebied „het Zwanenwater" over te dragen aan de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland. De aankoop van dit reservaat heeft inmid dels plaats gevonden en Natuurmonumen ten heeft een der mooiste duinterreinen, groot circa 560 ha., in haar bezit gekregen. Voor de badgasten en de inwoners van Callantsoog brengt deze overdracht weinig of geen veranderingen. De wandelaars kunnen tegen de gebruike lijke vergoeding dagkaarten verkrijgen. De maandkaarten komen te vervallen. Daar tegenover staat dat de leden van de vereniging Natuurmonumenten met hun gezinsleden (tot 18 jaar) op vertoon van de lidmaatschapskaart gratis toegang hebben. Nieuwe leden zijn uiteraard van harte wel kom, folder en aanmeldingsformulieren zijn o.a. te verkrijgen op het VVV kantoor, Jewelweg, Callantsoog. Door Natuurmonumenten werd de heer W. Klomp aangesteld als opzichter. Bij de heren jachtopzieners, de heren G. en J. van Honschooten worden toegangskaarten af gegeven. In principe is het gebied het gehele jaar geopend van zonsopgang tot zonsonder gang, vanaf 15 maart tot 1 augustus kan men het terrein met geldig toegangsbewijs vanaf 's morgens 7 uur tot zonsondergang bezoeken. De z.g. kleine wandeling is grotendeels ge handhaafd, langs het excursiepad zijn en kele banken geplaatst, terwijl een plateau een schitterend uitzicht biedt over het uit gestrekte natuurreservaat. In verband met de grote kwetsbaarheid van het zuidelijk duinterrein is de wande ling om het tweede water komen te ver vallen. De Callantsogers en de vakantiegangers zullen deze verandering ternauwernood bemerken, omdat de route van 10 km hun toch wel wat te veel zal zijn. De wandelaars, die gewend waren over het strand het Zwanenwater in te gaan (wat overigens altijd al verboden was), wijzen we er op dat de gehele duinenrij aan de strandkant afgezet is of wordt. Voorts dient men er rekening mee te hou den dat honden, al of niet gelijnd, niet toegelaten kunnen worden. Op deze maat regel zal nauwlettend worden toegezien. Dit zijn dus slechts kleine verschillen met voorgaande jaren, maar beslist geen ingrij pende veranderingen. De excursies, die de VVV onder leiding van de heer J. Doorn in de zomermaanden organiseert, zullen ook in het seizoen 1973 normaal kunnen doorgaan. De eerste ex cursie vindt plaats op dinsdag 5 juni a.s. 's avonds 7 uur. In een der volgende nummers van de Bad- bode willen we nader ingaan op de flora en fauna van dit markante natuurgebied het Zwanenwater. De Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten wensen we van harte geluk met deze unieke aanwinst en we hopen op een prettige samenwerking met de VVV.

Badbode voor Callantsoog | 1973 | | pagina 1