Strandspelen. Vanaf 1 juli was het maar slecht gesteld met de strandspelen, harde wind, regen en weinig animo. Dit is wel erg jammer voor de organisator, die tot nu toe (met uitzon- dering van enkele geslaagde feesten) wei nig resultaat met de evenementen heeft. Vooral in Groote Keeten wil het niet ge- lukken, dan wordt het strandfeest afgelast door harde wind, dan zijn er weer geen kinderen op het strand. Toch geloven we dat het in de Keeten ook binnenkort zal slagen. Hoewel het woensdag 3 juli niet uitgespro- ken strandweer was, kwamen er voor het maken van zandhopen veel kinderen, die erg veel plezier hadden in het scheppen van de bergen. Bij de vloed werd de pret pas echt goed. Talrijke belangstellenden sloegen de aan- rukkende golven gade, de vlaggen vielen stuk voor stuk ten prooi aan het opkomen- de water. De prijzen waren voor: le prijs Eydo Groot Frank Last 2e prijs Eddy Boesjes Alice Boesjes 3e prijs Fokko Feerstra Ronald Veldhuis De troostprijs, de vlag die het eerste door de golven omging, was voor Peter Boelen. Voor het zandfiguren maken op maandag 8 juli op het strand bij Vos hebben zich veel kinderen opgegeven. De heer Dekker had de kinderen in twee groepen inge- deeld, kleintjes tot ongeveer 7 jaar en de groteren. Er waren aardige figuren bij, de afwerking was in veel gevallen ook heel goed verzorgd. Bij de kleintjes kwa men voor een prijs in aanmerking: le Malva Blom en Jeanet Klaver, met „dolfijn" 2e Ria Kraak, met rondweg" 3e Liesbeth van Gent en Hester van Gent, met „vis" De grotere kinderen zagen de prijzen gaan naar: le Andy Suzenaar en Annette Koning, met „naakt in Cal- lantsoog" 2e Monique Ekels, Simone Dekkers en Ruud Dekkers, metzeemeermin" 3e Regina Thiry en Lucia v. d. Ploeg, met „nudiste" Het was 'n fijne middag voor de kinderen. C. R. B. Paal 13 In de vorige Badbode hebben we reeds geschreven dat de jaarlijkse Bingo" ten behoeve van de C.R.B. Paal 13 op zondag 14 juli in de Garnekuul gehouden wordt. De leden van de Redding Brigade pa- trouilleren tijdens het weekend geheel vrijwillig op het kilometerslange strand van de Gemeente Callantsoog. Om de werkzaamheden goed te verrichten is vooral uitstekend materiaal nodig, het- geen veel geld kost. Bovendien is het noodzakelijk de aktieve helpers uit te breiden. In de winter ge- schiedt dit door jeugdleden aan de zwem- training te laten deelnemen, in de zomer oefenen ouderen met de boten van de Brigade en wordt de jeugdleden (gediplo- meerd wel te verstaan) het zeezwemmen bijgebracht. De financien van de Reddingbrigade wor- den voornamelijk betrokken uit: het lidmaat- en donateursschap, het strandfonds (tot en met 1973), subsidie van gemeente en de jaarlijkse bingo-avond. Voor de veiligheid van baders en zwem- mers aan het Callantsoger strand wordt door de leden van de C.R.B. Paal 13 veel vrije tijd gegeven. Toon uw belangstelling voor hun werk door de Bingo van 14 juli te bezoeken en royaal mee te spelen. U komt toch? A* Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog. Het boek over de historie van het zeedorp Callantsoog, handelend over het wel en wee van de bewoners van 't Oog, waar- over wij in de Badbode van 1 juni j.l. schreven, is thans verschenen en verkrijg- baar in de boekhandel. De opzet van de schrijver om de historie te laten spreken in een goed leesbaar ge heel, is volkomen geslaagd. Het ontzag voor de Heren van de Heerlijk- heid Callantsoog en voor hun dienaren, de Baljuw en de Leenmannen, de Schout en Schepenen, wordt tot een werkelijk her- beleven. Door de stukken uit het archief van de Heren van de Heerlijkheid kon een duidelijk beeld gegeven worden over het beheer, het onderwijs en het kerkelijk bestuur in de Heerlijkheid. De Heren hadden in vroeger jaren alle rechten in handen, zij gaven hun fiat aan de benoemingen op juridisch, kerkelijk en onderwijsgebied. Een onderwijzer werd bij v. aangesteld, nadat het Kerkbestuur de Heren uitvoerig geinformeerd had over de „consten" van de onderwijzer en over het feit of hij ge- schikt was voor het ambt van voorlezer en voorzanger in de kerk en de kosterij. Het slot van het boek beschrijft de ar- moede in vroeger jaren en de welvaart van nu, vooral ontstaan na de opkomst van het tourisme. Hoewel er altijd gemeend is dat het „bad- leven" pas in de 20e eeuw in Callantsoog begon, bewijzen raadsverslagen bijv. dat reeds in 1880 de badkoets van kastelein J. Mooij door vreemdelingen 450 keer ge- bruikt werd om zich van het duin en van het strand naar zee te laten rijden om een bad te nemen. Een ieder, die iets van de historie van Callantsoog wil weten, een ieder die mis- schien reeds gefascineerd werd door een eerder verschenen brochure van de heer J. Baken „Een hap en een snap", wordt aangeraden het boek Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog" zo spoedig mogelijk te kopen, aangezien de oplage beperkt is. Tot slot een persoonlijk woord van de redactrice: Zeer vereerd en verrast was ik het eerste exemplaar door de schrijver aangeboden te krijgen. De verrassing werd nog groter toen ik be- merkte, dat dit werk, van jaren onderzoek en speuren naar gegevens, aan mij opge- dragen is, daarvoor mijn oprechte dank. Het Zuiderzeemuseum. Om de vakantiegangers enigszins wegwijs te maken in de provincie Noord Holland is een „Toer-in krant" uitgegeven. Een apart gedeelte van die krant vermeldt allerlei dagelijkse attrakties voor badgas- ten en overige belangstellenden. Ook wordt aandacht besteed aan de nor- male weekmarktdag, die tot 'n touristische trekpleister wordt, als een bepaald gebeu- ren het geheel opluistert. De oude ambachten bijv. als netten boeten, kantklossen, klompen maken, staan volop in de belangstelling. In de kustplaatsen vinden aktiviteiten plaats om de gasten te vermaken en even- eens om meer belangstelling te wekken voor het vakantieoord en de omgeving. Het blad is zowel voor Hollandse als voor Duitse vakantiegangers heel eenvoudig te raadplegen. Als men ter plaatse niet bekend is, valt het echter moeilijk op te maken of de fes- tiviteiten ook voor kinderen iets te bieden hebben, dit geldt in grotere mate voor het bezoek aan musea. Persoonlijk geloven we, dat bij het orga- niseren en bij het inrichten van tentoon- stellingen, die een touristisch trekje heb ben, weinig rekening gehouden wordt met families met kinderen. Een gunstige uit- zondering zouden we o.a. het Zuiderzee- museum in Enkhuizen willen noemen. Dit museum is ondergebracht in een aan- tal panden, die in de Gouden Eeuw eigen- dom waren van de Velrenigde Oostindische Compagnie, gelegen aan de Wierdijk. Op zichzelf zijn deze gebouwen, de wonin- gen en pakhuizen van de rijke kooplieden al een bezienswaardigheid. Het museum omvat een binnen- en buiten- gebeuren. De oude schepen, vergane glorie, zijn onder te verdelen in vissersschepen, vrachtschepen en pleziervaartuigen. Deze liggen buiten en geven een duidelijk beeld van de houten scheepsmodellen uit vroe ger jaren. Op werkdagen geeft een pop- penspeler daar iedere middag om 15.00 uur een voorstelling voor jong en oud. Het trappenhuis en de zalen herbergen tal van voorwerpen op het gebied van scheepvaart en visserij, ambachten en be- drijven, wooncultuur, interieurs en kleder- drachten. Voorts is er een permanente exoositie van schilderijen, etsen enz. en enkele beeldhouwwerken, betrekking heb- bende op het gebeuren rond de Zuiderzee, thans IJselmeer. In de tentoonstellingsruimte is tot Sep tember een expositie ondergebracht over Sinterklaasgebruiken op het eiland Ame- land genaamd „Amelander Omes". De klederdracht, de prachtige interieurs en de oude gebruiksvoorwerpen, de sche pen en scheepsmodellen zijn beslist ook voor kinderen interessant. In Enkhuizen wordt iedere donderdag een Sprookjesmarkt gehouden, een touristisch gebeuren dat duizenden op de been brengt CSprookie ist auf Deutsch ,,Marchen"). We kunnen een dagie Enkhuizen beslist aanbevelen, vooral als de rit niet langs de gebruikelijke verkeerswegen gaat, maar de rustige polderwegen benut worden, zo- dat gelijktijdig een beeld gevormd wordt van het landeliik schoon dat West Fries- land te bieden heeft. Oudesluis. Voor vakantiegangers in Oudesluis en om geving en voor overige belangstellenden worden ook in Oudesluis evenementen georganiseerd. Voor de komende week staat o.a. een vis- wedstrijd in samenwerking met de visver- eniging ,,de Poel", op het programma, een ringsteekwedstrijd op fietsen, kermis en makreelvissen op de Noordzee. CALLANTSOOG AANVANG 14.00 UUR TERREIN ABBESTEDE ORGANISATIE A.C.O.N. At I Autocross zondag I4juli

Badbode voor Callantsoog | 1974 | | pagina 3