Impressies. Vorig jaar werden de lezers van de Badbode in de gelegenheid gesteld impressies over Callants oog in te zenden aan het adres van de redactrice. Er kwamen slechts een gering aantal reacties. Toch meenden we voor de moeite, die een enke ling zich getroost had, enkele prijswinnaars te moeten aanwijzen. Door allerlei omstandigheden bleef de uitslag echter achterwege, hiervoor onze excuses. Onder de inzendingen waren alleraardigste ver halen. Herinneringen over het volks- en touris- tenvermaak in vroeger jaren „het katknuppe len", de vermaarde wandelpuzzletochten door 't Zwanenwater met de fameuze prijsuitreiking door de heer van Eek, het schone, het storm achtige, het koude strand werd in alle toonaar den beschreven, evenals de eerste contacten met Callantsoog en een zeer uitvoerige jeugdherin nering. Door het geringe aantal artikelen hadden de ju- rvleden geen zware taak. De dames van twee bestuursleden en twee inwoonsters uit Callants oog hebben onafhankelijk van elkander hun waardering gegeven, terwijl de redactrice van de Badbode tevoren reeds 'n beoordeling maak te. Het artikel, dat volgens het merendeel der dames het meest aan het doel beantwoordde en misschien inspiratie geeft tot het ondernemen van dorpsaktiviteiten heet: „Herinnering". Volgens de jury kwamen de volgende personen voor een prijs in aanmerking: le Mr. D. Breebaart, „Herinnering" 2e mevr. T. Wygman-Vos, „Een impressie" 3e G. P. v. Ginkel, „Callantsoog: ik zal je nooit vergeten De winnaars hebben persoonlijk bericht ontvan gen. dat zij respectievelijk 2 weken in juni, 1 week in de pinkstervakantie en 1 week in de paasvakantie kunnen verblijven in een 6 per- soons bungalow. Dorpsallerlei. In de Gemeente Callantsoog heerste in het jaar 1974 een geweldige bedrijvigheid in de bouw sector. Het dorpshuis ,,de Kolfweid" werd met een foyer, tevens in gebruik door de bejaarden sociëteit, vergroot. De verbouwing komt de dorpsaktiviteiten zeer ten goede en heeft de buffetomzet aanmerkelijk verhoogd. In 1974 kwamen in ..plan Uyterland" 182 hui zen en patio bungalows gereed. Er zijn op dit moment nog 102 panden in aanbouw in de Ge meente Callantsoog, waaronder een tiental wo ningen in Groote Keeten. Een aantal eengezins woningen, die door ,,'t Hooghe Huys" febouwd worden, zullen te zijner tijd bestemd ziin voor de verhuur. Met de realisatie van het gehele nieuwbouw- plan, zijnde 448 woningen, bungalows en land huizen zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. De verbreding en verbetering aan de Abbeste- derweg en Oosterweg tot de Noordschinkeldijk is voor het zomerseizoen gereed gekomen. De Kruisweg naar de Hazecamer werd van een nieuw asfaltdek voorzien en de trottoirs op de Duinroosweg worden, waar nodig, verhoogd. Het aantal inwoners in de Gemeente Callants oog bedroeg eind december ruim 2150 personen, hetgeen een toename van meer dan 300 personen in een jaar betekent. Tenslotte delen we nog mede dat de Kerstva kantie van de basisschool en van de kleuter school in Callantsoog gehouden wordt vanaf 21 december tot en met 6 januari. Veranderingen. Meestal vinden in Callantsoog in het voorjaar de overdrachten, verbouwingen en uitbreidingen van de zakenwereld plaats. Elders in dit blad is reeds de praktijkwisseling van dokter Verheul aan de heer van Brederode in de maand januari medegedeeld. Ook enkele bekende zakenlieden hebben hun bedrijf overgedragen. De heer Kees Zwaan gaat rustiger leven, althans dat hoopt hij. Het bedrijfspand op het Dorps plein zal betrokken worden door de familie Wij- ker. De heer Wijker heeft de verkoopartikelen als elektrische apparaten, fietsen, brommers etc. overgenomen en blijft de elektrische installatie verzorgen. Flessengas en camping gaz, evenals Shell petroleum blijven bij de heer Zwaan in depot, verkoopadres tegenover de Kerk. Voorts zal de aansluiting van aardgas o.a. voor centrale verwarming worden verricht. Ook mevrouw Manikus zegt het zakenleven vaarwel. Het zal voor velen vreemd ziin „Marie en Antoon" niet meer op het Dorpsplein in hun snackbar te zien. Als de opvolger, de heer B. Waals, voor een dergelijke bediening zorgt, als mevrouw Manikus haar klanten gaf, zal hij ze ker spoedig gewaardeerd worden door Callants- ogers en gasten De familie de Wilde trekt zich eveneens terug uit het bedrijfsleven. De artikelen van de „Doe het zelf winkel" zullen waarschijnlijk naar de firma Vos op het Dorpsplein verhuizen. Het schildersvak zal weinig of in 't geheel niet meer door de heer de Wilde worden uitgeoefend. De scheidende middenstanders wensen we rus tige en gezonde jaren toe, voor de zakenlieden die van bedrijf veranderen hopen we dat zij een succesvolle periode tegemoet gaan. Tuintjescommissie. Sinds 12 jaar heeft de „Tuintjescommissie" in samenwerking met de keurmeester, de heer C. Bakker te Schagerbrug, grasvelden, grote en kleine tuinen in 't dorp Callantsoog beoordeeld. In de beginfase was het doel van de commissie het dorp Callantsoog een beter aanzicht te ge ven, door de erven en tuinen schoon te houden. Langzamerhand is het accent gelegd op de ver zorging en de beplanting van de tuinen. Gedurende de jaren die de commissie werkzaam was, werd het dorp Callantsoog steeds meer uit gebreid. Eerst werd de wijk -Duinroosweg, Ab- bestederweg- en tussenliggende straten gereali seerd, vervolgens werden op de de bungalow terreinen diverse tuinen met veel zorg aange legd en nu is een geheel nieuwe wijk „Plan Uyterland" bebouwd. Door gebrek aan tijd werden de tuinen in Groo te Keeten en op de bungalowterreinen niet be oordeeld. Nu „Plan Uyterland" eveneens bewoond is, komt de commissie in Callantsoog voor zulke grote moeilijkheden te staan, dat besloten moest worden de grasvelden en tuinen volgend jaar niet meer te keuren. Echter niet alleen om het feit dat door de dorpsuitbreiding te veel tijd be steed moet worden aan de beoordeling. Ook de grote tuinen en grasvelden zijn praktisch ver dwenen, of de eigenaars van die velden en tui nen zijn reeds tot „eretuinder" benoemd. De financiële kosten spelen bovendien nog een niet onbelangrijke rol. Het is bijzonder jammer, dat dit besluit moest vallen. Bij het tuinieren ging de onderlinge ri valiteit (in gunstige zin) een rol spelen, zodat de tuinen steeds fraaier werden. De heren, die gedurende vele jaren de commis sie vormden en de keuring verrichtten, zeggen we veel dank voor alle werkzaamheden, die zij belangeloos voor een „schoon en verzorgd" Cal lantsoog verrichtten. Tijdens de najaarsvergadering van de VVV Bad Callantsoog werd door een der initiatiefnemers van de „Tuintjescommissie" de laatste uitslag van de voor een prijs in aanmerking komende „tuinders" bekend gemaakt. Door gebrek aan grote tuinen werd er in de afgelopen zomer geen onderscheid gemaakt in grote en kleine tuinen. De prijswinnaars werden in twee categorieën onderverdeeld t.w.: Tuinen: le prijs C. Roelofs, Duinroosweg 83 94'/spt. 2e prijs K. Rietvink, Jewelweg 5 94 pt. 3e prijs D. J. Sijberden, Patrijzenweg 13 90 pt. 4e prijs H. Schrama, Stuyvezandeweg 4 88V2 pt, 5e prijs A. C. Raap, Duinroosweg 95 88 pt. Eervolle vermelding: L. Rezelman, Denneweg 14 A 87'/spt. H. Kok, Duinroosweg 41 87'/2pt. W. Rampen, Duinroosweg 55 87 pt. H. P. Klaassen. Stuyvezandeweg 28 87 pt. Gazons: le prijs P. Bakker, Jewelweg 1 45 pt. 2e prijs Joh. Kossen, Abbestederweg 8 44 pt. Eervolle vermelding: G. Oskam, Lepelaarsweg 11 43'/. pt. A. Langeveld, Dorpsweg 10 41'/2pt. P. Weij, Schoolstraat 2 39'/. pt. Onder de ereleden, degenen die in de loop der jaren, tenminste drie keer achtereen de eerste prijs wonnen, werd de wisselbeker in 1974 toe gekend aan J. Marees, Dorpsweg 26. Alle prijswinnaars van harte proficiat en we hopen dat zonder de beoordeling van tuinen en grasvelden toch in de komende jaren veel werk gemaakt zal worden van erven rond het huis. Misschien is het mogelijk om toch nog iets te doen voor de verfraaiing van de gemeente Cal lantsoog, door bijvoorbeeld verlichting in tuinen en aan panden aan te brengen. Wie heeft een idee? Kerstvieringen. Zaterdag 21 december wordt de kerstmiddag met broodmaaltijd voor personen van 65 jaar en ouder gehouden in het dorpshuis. Alle bejaar den in de gemeente Callantsoog worden donder dag 19 en vrijdag 20 december persoonlijk of telefonisch benaderd. Het programma vermeldt onder meer het op treden van de zanggroep „The Shepherds". Door de dames van de zondagsschool wordt op dinsdag 24 december met enkele kinderen van de zondagsschool gezongen in Huys ten Oghe in Callantsoog. In de Ned. Herv. Kerk te Callantsoog wordt de Kerstnachtmis opgedragen om 22.00 uur, in 't Zand wordt de Nachtmis in de R.K. Kerk om 24.00 uur gehouden. Een nachtdienst wordt ook in de Lutherse kerk in Den Helder gehouden op 24 december om 22.00 uur. Voorts is er op zondag 22 december in de R.K. Kerk in Schagen een Volkskerstzangdienst, aan vang 19.00 uur en op eerste kerstda" eveneens om 19.00 uur een zangdienst in de Geref. Kerk. De Kerstviering voor kinderen van de zondags school in Callantsoog wordt eerste kerstdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden, aanvang 16.00 uur. Uw belangstelling wordt ten zeerste op prijs gesteld. De Badbode. In de uitnodiging voor de najaarsvergadering is de leden van de VVV medegedeeld dat het bestuur o.a. voorstelt om de Badbode in de zo mermaanden niet meer te laten verschijnen. Dit in verband met de enorme kosten, waardoor de VVV over 1975 zeker een verlies van f 6.000,- tot f 7.000,- zou lijden. Tijdens de vergadering werd door het geringe aantal aanwezigen weinig of geen commentaar geleverd op het bestuursvoorstel. Men was het er slechts over eens dat er op de een of andere manier informatie verstrekt moest worden en ging over tot de orde van de dag. Met andere woorden het bestuur meende dat het voorstel de instemming van de aanwezigen had. Aan het bestaan van de Badbode, waarvan het eerste exemplaar in 1938 verscheen, was min of meer een einde gekomen. Bij het verzamelen van gegevens voor de Kerst- badbode bleek echter dat er enorm veel reacties zijn, zowel in Callantsoog als daar buiten. Velen willen de Badbode in de zomermaanden, coute que coute, in de gebruikelijke vorm laten voortbestaan. De reacties hielden onder meer in een aanbieding uit Groote Keeten om de Bad bode gratis te bezorgen in de Keeten, diverse adverteerders willen akties ontketenen om geld voor de Badbode in te zamelen, vele adverteer ders stelden voor de advertentieprijs te verho gen, personen die bungalows verhuren kwamen met de suggestie om voortaan zelf de portikos- ten voor de Kerst- en Pinksterbadbode te dra gen. Kortom, het heeft de redactrice aange spoord om nadere informatie te verkrijgen. Telefonisch werd overleg gepleegd met drukke rij van Loenen en werd met enkele instanties in Haarlem en Den Haag gesproken. Volgens die instanties is de Badbode, zoals deze in Callants oog verschijnt, uniek voor geheel Nederland. Zij deelden dan ook mede dat van een Gemeente waar zo iets nog mogelijk is, zeker een subsidie verwacht moet worden. De instanties als zodanig konden echter geen financiële regeling treffen. De heer van Loenen wilde de uiterste prijs berekenen. Men bevestigde wel dat het veranderen van „vorm van uitgave" zeker tot een negatief re sultaat zou leiden. Na veel overleg en nog meer berekeningen is de redactrice tot de conclusie gekomen dat er een mogelijkheid bestaat om de Badbode (in ieder geval) nog enkele jaren te laten voortbestaan, als: a. f 1.000,- extra subsidie gegeven wordt vopr de Badbode, b. de huis aan huis-versDreiding van de Kerst en Pinksterbadbode voor 5 cent per num mer verricht wordt, c. postverzending van de Kerst- en Pinkster badbode door de verhuurders medegedra gen wordt door bijv. 10 cent per strook, d. de abonnementen in de Gemeente Callants oog bezorgd worden tegen een vergoeding van 5 cent per nummer, e. de postabonné's een bedrag van f 1,50 extra betalen, f. de adverteerders toestemmen de prijs per milimeter per kolom met 5 ct. te verhogen. Door deze voorstellen zou een tekort van slechts f 1.000,- tot f 2.000,- door de VVV gedragen moeten worden, mede omdat de drukker, dhr. v. Loenen f 1.000.- voor zijn rekening neemt. Het tekort zal gedeeltelijk door de verkoop van losse nummers, (bijv. 60 cent per exemplaar) gedeeltelijk uit andere bronnen aangezuiverd moeten worden. De Gemeente Callantsoog, de leden van de VVV, de abonné's, de adverteerders en alle lezers wor den in de gelegenheid gesteld op deze voorstel len te reageren vóór 15 januari a.s. en wel uitsluitend schriftelijk aan het adres: Zeeweg 12, Callantsoog. Mochten de reacties van dien aard ziin, dat het merendeel voor het handhaven van de Badbode is. dan zal de redactrice als nog 't onderwerp ter sprake brengen bij het VVV bestuur. Als echter weinig reacties ontvangen worden, zal er beslist geen Badbode meer verschijnen. Zodat er toch min of meer een afscheid genomen dient te worden. De lezers moeten daarbij wel bedenken, dat het ook de redactrice bijzonder zou spijten als dit het einde van het bestaan van de Badbode was. Het is echter niet reëel door te gaan als de VVV een grote verliespost door de Badbode moet dra-, gen. Dank voor alle prettige contacten, voor het geval dat dit blad misschien nog alleen met Kerstmis uitgegeven kan worden. Aan U, lezers, en gasten, de beslissing. Welkom. In de maand januari 1975 zal de praktijk van dokter Verheul overgedragen worden aan de heer en mevrouw E. J. van Brederode. beiden arts. De spreekuren zullen in het Groene Kruis- gebouw gehouden worden, echter vanaf januari op werkdagen van 8.30 uur tot 10.00 uur, ter wijl de apotheek vanaf januari geopend zal zijn van 12.00 uur tot 13.00 uur. Visites aanvragen voor 10.00 's morgens, telefoon 1290. De heer en mevrouw E. J. van Brederode, Groenland 6, tel. 1790, heten we van harte wel kom in Callantsoog. We hopen dat zij spoedig bij de gemeenschap ingeburgerd zullen zijn

Badbode voor Callantsoog | 1974 | | pagina 4