De Verenigingen. Aangenomen mag worden dat het bekend is dat de Kerstbadbode niet alleen uitgegeven wordt ten behoeve van leden van de VVV Bad Callanis- oog en hun gasten, die in het vorige zomersei zoen hun vakantie in het ressort VVV Bad Cal- lantsoog doorbrachten. Ook alle inwoners van de Gemeente Callantsoog, die geen lid van de VVV zijn, ontvangen een exemplaar thuisbezorgd. Het lijkt ons vooral voor die categorie van be lang om niet alleen over vakantie en verhuur t.e schrijven, maar ook iets mede te delen over het verenigingsleven gedurende de wintermaanden. Ruim een jaar geleden presenteerden de vereni gingen zich in het dorpshuis aan de nieuwe inge zetenen van plan Uyterland. De belangstelling en de interesse voor het ver enigingsleven leek bijzonder groot. Het zal echter begrijpelijk zijn dat veel bezoe kers nog niet precies weten wanneer en waar de aktiviteiten beoefend worden. Om een indruk te geven van wat er alzo op cul tureel- en sportgebied te doen is, verwijzen we in het vervolg van dit artikel naar de oefenavon den en naar de secretariaten van die verenigin gen, die meerdere avonden per week aktief zijn. Op muzikaal gebied is de Callantsoger Fanfare te noemen, waarvan de Boerenkapel een deel uitmaakt. De repetities van het muziekcorps vinden plaats in het dorpshuis ,,de Kolf weid'' op vrijdagavond. Informatie over de Boerenka pel kan daar ook verstrekt worden. De accordeonvereniging (ook voor jongeren) heeft de oefenavond op woensdag, eveneens in het dorpshuis. De toneelvereniging geeft zaterdag 20 december eeni uitvoering in het dorpshuis. Geïnteresseer den kunnen na afloop van het toneelstuk inlich tingen verkrijgen over het lidmaatschap. De Dorpsbibliotheek in de Schoolstraat (naast de Kleuterschool) is ruim gesorteerd, ook voor scholieren van het voortgezet onderwijs. De uit lening vindt in de winter plaats op dinsdag van 15.45 uur tot 16.15 uur en op vrijdag van 19.00 uur tot 20.00 uur. Kaartliefhebbers worden wat betreft het klaver jassen geïnformeerd via de Omroeper. Bridgers kunnen iedere maandagavond in hotel „Wijde Bliek" hun kaartje leggen. Inlichtingen zullen gaarne verstrekt worden door de voorzitter van de bridgeclub, de heer D. Leguit, Dorpsplein 9. Er zijn twee sociëteiten in Callantsoog. De be jaardensociëteit heeft iedere dinsdagmiddag in het dorpshuis een bijeenkomst. Hier wordt het kaartspel beoefend, tevens is er gelegenheid om te biljarten en te sjoelen. De contributie is zo laag mogelijk gehouden en de sfeer is bijzonder gezellig onder de 65 plussers. De andere sociëteit is die van de jeugd. Iedere zaterdag is er om 8 uur een gezellige avond in het gebouw „de Garnekuul". Nieuwe leden, die zich interesseren voor moderne muziek zullen met vreugde begroet worden. De contributie be draagt slechts f5,- per jaar. Op vrijdagavond kan men tafeltennissen in het dorpshuis. Voor de jongeren tot half acht, de ouderen komen na half tien aan slag. Een afdeling van de landelijke Huisvrouwen- gymnastiek oefent op woensdagmiddag in het dorpshuis. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door mevrouw Smit-Crum, Denneweg 12A. Ook heeft zich 'n jazz balletclubje (onder auspi ciën van de gymnastiekvereniging Callantsoog) geformeerd. Zondagavond wordt er aktief ge werkt in het dorpshuis. Inlichtingen verstrekt mevrouw Blom, Zeeweg 27. Van de overige sportverenigingen, noemen we de secretariaten, waar alle informatie verkregen kan worden over training en wedstrijd. Handbal, p/a mevr. Bijpost, Stuyvezandew. 37; Voetbal, p/a heer Th. Otto, Duinroosweg 41; Gymnastiek, p/a mevr. Degen, M. Mooystr. 56; Wandelsport, p/a mevr. v. Twuyver. Jewelw.3 IJsclub „het Zwanenwater", p/a heer van der Haar, Dorpsplein 38; Tennisclub, p/a mevr. Leguit, Dorpsplein 9; Rij vereniging, p/a heer Vlam, Grote Sloot 107, Burgerbrug. Van de verenigingen en commissies, als midden standsvereniging, oudercommissie, politieke par tijen, die min of meer van belang zijn voor in gewijden, kunnen we in verband met de beperk te ruimte geen adressen verstrekken. Alle Callantsogers dienen te weten dat de „Red dingbrigade Paal 13" van zeer groot belang is voor hun zelf en voor hun gasten of logée's. Het secretariaat is: p/a de heer J. F. de Bakker, de Gloode 22. Leden, donateurs en adspirant-le- den worden van harte welkom geheten. Uit de medische sector valt te vermelden: Het Centraal Genootschap, p/a mevrouw van der Haar, Dorpsplein 38; E.H.B.O., p/a heer v. d. Weij, Zeeweg 47; Groene Kruis, p/a heer de Waard, Grote Sloot 367, Schagerbrug; Uitvaartvereniging, p/a heer K. Rietvink, Je- welweg 5, Callantsoog. In Callantsoog zijn twee kerkgenootschappen vertegenwoordigd, t.w. de R. K. Kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Tot slot vermelden we de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, die zeer floreert in Cal lantsoog. Inlichtingen over aktivieiten, gespreks- avonden, etc. kan men verkrijgen bij het secre tariaat p/a mevrouw Otto, Duinroosweg 47. Voor personen, die aktief sport of muziek willen beoefenen is er in onze kleine gemeenschap vol doende gelegenheid, evenals voor vrijwillige hulp bij E.H.B.O. en Reddingbrigade. U doet toch ook mee? Prettige vakantie. Veel zon. Tot de vakantievoorbereidingen behoort aller eerst het zoeken naar een geschikt vakantieoord. De reisbureaux profiteren van de algemene zon- aanbidding van de West-Europeaan. De vele zonnige, kleurige folders brengen leu zen als prettige, zonzekere vakantie. Voor een groot aantal mensen is een vakantie slechts dan geslaagd als er van 's morgens tot 's avonds volop van de zon genoten kan worden. Een vakantie in Holland heeft geen enkele waar de. Oorden als Callantsoog, Oudesluis of 't Zand komen niet in aanmerking. Men wil naar zuide lijker streken en landen als Griekenland, Joe goslavië of zuidelijker genieten de voorkeur. Reizen, die via de folders van de reisbureaux 90%) zon garanderen zijn de grote trekpleisters. Toch vragen wij ons wel eens af of het zo ver standig is om een betrekkelijk korte vakantie in subtropische streken door te brengen. Over het algemeen zijn personen uit de lage landen zeer gevoelig voor klimaatsverandering. Een voorbeeld is dat stedelingen, die aan de Noordzeestranden hun vakantie doorbrengen, vaak klagen over erge vermoeidheid gedurende de eerste vakantiedagen. Het excuus is dat de zeelucht slaperig maakt. In feite is het alleen de luchtverandering waar aan de meeste stadsmensen moeten wennen. Komt bij de luchtverandering nog een andere leefwijze en ook nog een tropische warmte, dan is het uiteindelijke resultaat van de zonnige va kantie toch niet zo geweldig als aanvankelijk gedacht werd. De reacties als ziekte en bijver schijnselen komen meestal pas na enkele weken en dan is men in Holland. Het lijkt ons dan ook bij de vakantie voor berei dingen beslist niet overbodig eerst goed te over wegen of het tegenover het gezin wel verant woord is gedurende enkele weken een grote klimaatsverandering te ondergaan. We denken vooral in dit verband aan gezinnen met schoolgaande kinderen, die aangewezen zijn op de maanden juli en augustus, de warmste maanden in de subtropische gebieden. Een teveel aan zon en hitte is beslist niet onge vaarlijk voor de gezondheid. Een fikse wind, een zomerse regendag werkt heel verfrissend en sti mulerend. Het is bekend dat personen, die regelmatig aan de kust van Holland bivakkeren minder vatbaar zijn voor kouvatten. Bovendien moet de vakan tiepret niet afhankelijk gesteld worden van zon en hitte. De vakanie maakt men zelf aangenaam door o.a. een zeer goed humeur en het met zorg kiezen van een vakantieoord. Besluit men na ampele overwegingen in Holland te blijven, dan bemerkt men dat het klimaat toch niet zo slecht is, dc temperatuur meestal niet extreem hoog. Streken als Callantsoog en de Waddeneilanden kunnen als de zonnigste van Nederland genoemd worden. Een zomervakantie aan zee kunnen we van harte aanbevelen, als de badgast er rekening mee houdt dat er ook wel eens een sombere dag zal zijn. In ieder geval is het in Callantsoog en omgeving goed toeven. De evenementen. Over de lange, warme zomer van 1975 zal in Nederland nog vaak gesproken worden. De zon overgoten dagen met hoge temperaturen zullen velen zich nog na jaren herinneren. Voor zover wij kunnen nagaan werd er voor het eerst in ons kleine kikkerlandje bij de zee gedurende langere tijd een tropenrooster inge voerd ten behoeve van scholieren en ambtena ren. Door het mooie weer viel het niet zo op, dat er in het afgelopen seizoen slechts weinig te recht gekomen is van de geplande strandspelen voor kinderen. In dit verband was het bijzonder plezierig dat het door 7 Up-Levi georganiseerde schatgraven en de kinderspelen van de Beuke- laer-Parein een groot succes waren. De overige kinderspelen moesten nog al eens uitgesteld worden. Dit had twee oorzaken. Allereerst het Badbodebulletin, dat twee keer in het seizoen verscheen, in plaats van de Bad- bode. Volgens vele badgasten bleek dit beslist geen succes te zijn. De wisseling in de zomer huizen aan het eind van de week, waardoor de nieuw aangekomen gasten meestal niet op de hoogte waren van de festiviteiten of dachten dat één en ander alleen voor Hollandse kinderen georganiseerd werd. Een andere oorzaak was het (door privé omstan digheden) terugtrekken van de leider van de strandspelen. De strandexploitanten hebben ge tracht met eigen personeel of door inschakeling van gasten nog iets voor de jeugd te doen. Hiervoor alle hulde. We hopen echter dat de moeilijkheden zich in het zomerseizoen 1976 niet zullen herhalen. Om dit te voorkomen wordt nu reeds uitgezien naar een persoon, dit tegen een kleine vergoe ding enkele keren per week de strandspelen, puzzletochten, enz. wil voorbereiden en organi seren. We denken bijv. aan een student, die, indien noodzakelijk, zich ook 's avonds af en toe wil inzetten, bijv. ter assistentie van de lampion, optochten. Gezien onze jarenlange ervaring met het orga niseren en leiden van de evenementen in vroeger jaren, kunnen we het beslist aanbevelen. Mochten er onder de lezers, Callantsogers of gasten uit binnen- of buitenland, jongelui of oudere jDersonen zijn, die iets voelen voor ple zierig, niet veel geld opleverend werk, dan kun nen zij zeker nadere informatie ontvangen. Als een spelleider gevonden wordt en als daarbij gezorgd wordt voor een meer efficiënte aankon diging van evenementen, dan zal de belangstel ling voor de festiviteiten zeker weer toenemen. Bij de kinderspelen, die in het afgelopen seizoen wel doorgingen, was de deelname door diverse oorzaken ook niet overstelpend groot. De lampionoptochten in Groote Keeten en Cal lantsoog bijv. trokken wel zeer veel toeschou wers, maar een groot gedeelte van de jeugd liet verstek gaan. Voor degenen die met de organi satie belast zijn, is dat wel zeer teleurstellend. Juist, omdat een jaarlijks weerkerende aktivi- teit als de excursie door het Zwanenwater op dinsdagavond nog steeds in de belangstelling staat menen we dat ook strand- en kinderspelen weer in populariteit zullen toenemen als er een vaste kracht is en als er meer propaganda voor gemaakt wordt. Wie heeft er idee in dit vakantiebaantje? Kerstmiddag. Het organiseren van de kerstmiddag voor 65- plussers is in Callantsoog niet zonder moeilijk heden verlopen. De datum stond reeds enkele maanden vast en wel op 20 december. Ter elfder ure werd echter bekend dat de toneelvereniging op die dag een uitvoering hield. Maandag 22 december bleek daarna de enige datum te zijn. Helaas moesten de Plattelands Vrouwen, die oorspronkelijk dinsdag 23 decem ber een kerstavond hadden, genoegen nemen met maandag 22 december. Om een lang verhaal kort te maken, voor de be jaarden bleven alleen de zondag of de dinsdag over. De kerstmiddag met broodmaaltijd is nu definitief vastgesteld op dinsdag 23 december om IS.00 uur in „de Wijde Bliek". Alle personen van 65 jaar en ouder worden vanaf donderdag 18 december telefonisch of persoonlijk benaderd. Ondanks alle moeilijkheden bij het vaststellen van de juiste datum hoopt men toch een groot aantal 65-plussers te mogen begroeten. De kinderen van de zondagsschool zullen op"1 le kerstdag een musical „Geen tijd voor Kerst mis" opvoeren. Belangstellenden zijn van harte welkom in de Ned. Herv. Kerk. Voor de overige kerstvieringen verwijzen we naar de kolom „kerkdiensten".

Badbode voor Callantsoog | 1975 | | pagina 3