8 1976 Bad Cailantsoog. Nu de Badbode slechts één keer per jaar ver schijnt en dan nog in de winter, is het wel bij zonder moeilijk geworden dit blad te redigeren. Het houdt n.1. in dat er aandacht besteed moet worden aan de huur en verhuur in lente, zomer, herfst en winter. De leden van de VVV en toe komstige leden moeten enigszins op de hoogte blijven van de werkzaamheden der vereniging. Voor de Callantsogers. die zich wel voor het dorpsnieuws, maar minder voor het vreemde lingenverkeer interesseren moet iets in het blad te lezen zijn. Tenslotte is het zeer belangrijk de a.s. gasten te informeren over de omstandigheden in hun toe komstige vakantieoord en dat terwijl de donkere dagen van Kerstmis voor de deur staan. In dit artikel willen we trachten iets over de va kantie-evenementen en het strand mede te delen en enkele algemene opmerkingen maken. Voor de komende zomer is nog geen plan de cam pagne gereed. In grote trekken gaan we er van uit dat in Cailantsoog en Groote Keeten enkele keren per week strandspelen voor kinderen ge organiseerd kunnen worden. De festiviteiten op het Dorpsplein zullen de aandacht hebben. Voor de wat oudere jeugd moet er gelegenheid zijn om disco- en beatavonden bij te wonen. De gekostumeerde lampionoptochten worden eind juli, begin augustus georganiseerd. De dorpen 't Zand en Oudesluis hebben 'n eigen programma, dat hoofdzakelijk bestaat uit vis wedstrijden en bingo-avonden. De strandbezoekers kunnen in Cailantsoog via diverse opgangen, in Groote Keeten langs de gebruikelijke weg, aan zee komen. Zowel op de gepachte gedeelten als op het vrije strand kan men volop baden en zwemmen. Badmeesters houden toezicht op de baders, het vrije strand (kilometers lang) staat onder surveillance van de Reddingbrigade Paal 13. Voor uw veiligheid en die van anderen delen we nogmaals mede dat het baden bij de strekdammen verboden is. Ook bij zeer rustig weer en een kalme zee is het bij de dammen gevaarlijk door de stroming. Getracht zal worden bad- en zwemvoorschriften aan de strandbezoekers in de komende zomer uit te delen. Gedacht wordt aan een Hollandse en Duitse tekst. Oudesluis en 't Zand zijn de vakantieoorden, waar vooral gasten komen, die een rustige vis vakantie willen hebben. In die omgeving zijn talloze mogelijkheden daartoe. Maar ook voor een bezoek aan het strand is de afstand van Ou desluis (ca. 10 km.) en vanuit 't Zand (ca. 5 km.) niet onoverbrugbaar. Bij de strandpaviljoens op de gepachte stranden kunnen strandtenten, lig stoelen, windschermen enz. gehuurd worden. Bestel vroegtijdig bij de elders in dit blad ge noemde strandexploitanten. In het rayon van de VVV Bad Cailantsoog is de middenstand rijk voorzien. Het is absoluut niet noodzakelijk met allerlei levensmiddelen te sle pen. Alle bekende merken op culinair, huishou delijk en textielgebied worden door verschillen de bedrijven gevoerd. Door interne verbouwin gen en uitbreidingen tracht men de assortimen ten zo verscheiden mogelijk te maken. In de Gemeente Cailantsoog zijn de winkels in het hoogseizoen ook 's avonds geopend, evenals enkele uren op zondag. De mogelijkheden om buitenshuis te eten zijn talloos, zowel in hotels, luxueus a la carte of weekmenu, als in diverse eethuisjes. De verkooppunten van patates frites en aanverwante artikelen maken het voor de huisvrouw gemakkelijk een goede vakantie maaltijd op tafel te brengen. Aan de steeds meer toenemende vraag naar na- tuurprodukten kan ook in Cailantsoog voldaan worden in het reformhuis. Met deze summiere berichten hopen we een bijdrage geleverd te hebben tot een prettige vakantie in lente, zomer, herfst of winter in het rayon Bad Cailantsoog. Huur en Verhuur. De schoolvakantiespreiding is ook in Nederland een feit. In de zomer van 1975 is deze, zij het met diverse kinderziekten, van start gegaan. Voor het seizoen 1976 omvat de vakantie een periode van ruim acht weken, te beginnen op 16 juni en eindigend omstreeks 10 augustus, onder te verdelen in: a. vanaf 16 juni tot eind juli b. vanaf 23 juni tot begin augustus c. vanaf 30 juni tot omstreeks 10 augustus, dit afhankelijk van woonplaats en provincie. De spreiding per provincie geldt in hoofdzaak voor kleuter- en basisscholen, de scholen voor voortgezet onderwijs hebben over het algemeen vakantie vanaf begin of half juni tot half of eind augustus. Bij het ter perse gaan van dit nummer van de Badbode hadden we nog geen exacte data, even min van de bedrijfsvakanties. Deze vallen in ieder geval in dezelfde periode als de school vakanties, dus tussen 16 juni en 10 augustus. Tot zover de Hollandse vakantie in het seizoen 1976. In de Bondsrepubliek West Duitsland is de planning voor de volgende zomer als volgt: Nordrhein-Westfalen 15 juli - - 28 aug. Baden-Württemberg 1 juli - 16 aug. Bayern 29 juli - - 15 sept. Bremen/Berlijn 24 juni - 7 aug. Hamburg 21 juni - - 31 juli Hessen 18 juni - - 28 juli Niedersachsen 24 juni - - 4 aug. Rheinland-Pfalz 29 juli - - 8 sept. Saarland 29 juli - - 11 sept. Schleswig-Holstein 18 juni - - 2 aug. De verhuurders van de zomeronderkomens advi. seren we zoveel mogelijk rekening te houden met bovengenoemde data. De paasvakantie varieert van twee tot drie we ken, in bepaalde streken voor Pasen, in andere na Pasen. De paasdagen worden in 1976 gevierd op 18 en 19 april. De pinkstervakantie is behou dens uitzondering slechts van 5 tot 8 juni, zowel in Nederland als in Duitsland. We menen er goed aan te doen de verhuurders erop te attenderen de verhuurprijzen in de maanden april, mei tot half juni niet te hoog te stellen. Dit advies geldt vanzelfsprekend ook voor de maand september. Personen, die niet afhankelijk zijn van schooi en bedrijfsvakantie zullen van de voordeliger tarieven zeker gebruik willen maken. Het rnotto: „Ga voor half juni of na augustus, profiteer van de voordelige tarieven", zal dan zeker tot gevolg hebben dat ook de goed te ver warmen bungalows in het vóór- en naseizoen voor kortere of langere tijd verhuurd worden. De a.s. winter, lente of zomergasten raden we aan hun wensen duidelijk kenbaar te maken, met o.a. vermelding van het vakantieoord ('t Zand, Oudesluis, Groote Keeten, Cailantsoog), de periode met uitwijkmogelijkheid (bijv. 3 we ken tussen 16 mei en 30 juni), het aantal per sonen (echtpaar met 2 kinderen, jongen 12 en meisje 18 jaar), het soort onderkomen (hotel, bungalow, caravan, zomerhuisje, gemeubileerde woning). Het is gewenst in het hoogseizoen om verzekerd te zijn van een goed vakantieverblijf vóór 15 januari schriftelijk aan te vragen bij: a- het VVV kantoor, Jewelweg 8, Cailantsoog b. het particulier adres, waar men in voor gaande jaren huurde. Vakantiegangers, die door omstandigheden en kele jaren niet in Cailantsoog of omgeving ge weest zijn, die van adres willen of moeten ver anderen, of voor de eerste keer naar onze streek komen, dienen eveneens hun wensen kenbaar te maken vóór 15 januari 1976. De badgasten, die een nieuw adres zoeken kun nen omstreeks half februari een uitgebreide woon- en verblijfgids tegemoet zien, waaruit zij persoonlijk een keuze kunnen maken. De jaarlijks terugkerende gasten kunnen even eens omstreeks half februari antwoord op hun aanvraag verwachten. We verzoeken vriendelijk niet voor ieder probleem het VVV kantoor te bellen, dit werkt n.1. zeer remmend op het af handelen van de te verwachten overstelpende aanvragen. Voorts delen we mede dat in het seizoen 1976 hotel Callant en pension Buiten zorg niet voor hotelgasten beschikbaar zal zijn. Gedurende de maanden januari, februari en maart is het VVV kantoor op zondag gesloten. Omdat de paas- en pinksterdagen laat in het vóórseizoen vallen, menen we, dat voor het huren van een bungalow in die vakanties zeer veel animo zal zijn. Vroegtijdige reservering van een vakantieonder komen in die perioden is zeer aan te raden. Stranding. Eenmaal per jaar en wel in december, plachtten we vroeger een bezoek af te leggen in het be jaardencentrum. We spraken dan met de oude Callantsogers als Jan Vos, Pietje Mooy, Hendrik Kooger, Simon Kooger, Tamis Bijvoet, met de dames Kooger, Kruyt, Mooy, Vos en niet te ver geten de altijd praatzame Pietertje ten Boekei. In de gesprekken stond de armoede in vroeger jaren centraal, maar de verhalen over de stran dingen en reddingen van schipbreukelingen lo gen er niet om. De Callantsogers hadden het zo omstreeks de eeuwwisseling erg arm. Een schip op het strand betekende in die tijd voor de meesten „brood op de plank". Ze wisten precies te vertellen welke goederen door de gestrande schepen vervoerd werden. De verhalen gaan van sajet en noten naar hout, koper en kolen. Het meest werd er genoten als men vertelde hoe ze het hoofd van de strand vonderij te slim af waren. Enigszins spijtig wordt geconstateerd dat grote schepen nu niet meer „aan de kant" komen, dat komt door de dijken, die veroorzaken een andere stroming. Urenlang konden die oude Callantsogers ver tellen over hun verdiensten, over de armoede in de winter als er geen werk was en „mijnheer" dat was de heer Prévinaire, hulp verleende aan de allerarmsten door met Kerstmis meel en vet en wat geld uit te delen. Gelukkig zijn die toestanden voorbij. Levendiger en met veel humor wordt de stran ding van de Sirenes opgehaald. Dat gebeurde op de dinsdag van de Callantsoger kermis, n.1. 8 september 1936. In die tijd was de kermis nog een belevenis, vanaf zondagmid dag tot dinsdagavond laat werd er feest gevierd. In 1936 vlotte het echter niet zo, het was heel slecht weer tijdens die kermisdagen, wind, regen en later storm. De kermisexploitanten hielden hun kramen en tenten ternauwernood overeind. Het werd op kermismaandag in de loop van de dag noodweer. De avondvoorstelling was toch wel druk bezocht, maar veel aandacht was er niet voor het cabaretgezelschap van Daan Pool. Maarten Mooy (Maarten de schipper) en Hen drik Zeeman hadden helemaal geen rust, ze ver lieten het feest en gingen op onderzoek uit. Een licht „om de zuid" werd opgemerkt en in de gaten gehouden terwijl de storm aanwakker de. Het licht, dat van een schip bleek te zijn, kwam dichter naar dc wal. Om zeven uur in de ochtend verwachtte men hoog water, de storm bulderde voort. Plotseling kwam het schip in razende vaart op de kust af, waar het om circa half acht op de dam ter hoogte van de Seinpost vastliep. Met grote spoed werd het z.g. vuurpijltoestel van de K.N.Z.H.R.M. in stelling gebracht. Adriaan Vader richtte de lijn en 12 schipbreuke lingen werden met „de broek" aan land gebracht. Overigens zeer tegen de zin van de Pettemers, die over een vlet beschikten en de eer aan zich wilden houden. Het schip, de Noorse Sirenes, lag voor enkele weken vast in het zand en trok veel toeschou wers. De kermis ging nog een paar dagen door, zeer tot vreugde van de Callantsoger dames, die maar wat graag een dansje maakten met een Noorse zeeman. De jaren dat grote strandingen in Cailantsoog plaatsvonden zijn voorbij. De mannen van de K.N.Z.H.R.M. zijn nog steeds aktief. Het wippertoestel is nog altijd gestationeerd in Cailantsoog, de redders blijven nog steeds pa raat. U ook?, door bijvoorbeeld „redder aan de wal" te worden? De jaarlijkse bijdrage is minimaal f 7,50. De maatschappij zal u er zeer dankbaar voor zijn. Er kan n.1. slechts daadwerkelijk hulp ge boden worden als er de financiële steun is van contribuanten. Grote giften of legaten worden trouwens ook in dank aanvaard. Aan onderhoud van boten, vletten en wipper toestellen, aan salarissen voor het personeel en aan giften aan bejaarde redders wordt n.1. jaar lijks ruim f 1.500.000.- uitgekeerd. Allerlaatste nieuws. Voor de Callantsogers: In februari zal bij voldoende deelname een cur sus pottenbakken gegeven worden. Nadere me dedelingen volgen in de Omroeper. Voor de kinderen: Het schatgraven met jutteraktie van 7-Up-Levi zal volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid plaats vinden op 2 juli. De heren organisatoren zeggen we bij voorbaat dank namens alle kinde ren. STEL ONS NIET TELEUR

Badbode voor Callantsoog | 1975 | | pagina 6