Bedrijvigheid De gasten, die de afgelopen zomer onze bad plaats hebben bezocht, zullen hebben bemerkt, dat het aangezicht van het dorp Callantsoog een drastische wijziging heeft ondergaan. Verant woordelijk hiervoor was de verhoging van de duinenrij voor het dorp. De Directie van Rijks waterstaat, die voor de uitvoering van het ge heel verantwoordelijk is, streeft er naar dat langs de Nederlandse kust een optimale veilig heid wordt verkregen, met het oog op de regel matig terugkerende stormvloeden. De gemeente Callantsoog behoorde tot één van de zwakke gebieden en als uiteindelijke oplos sing is gekozen voor een verhoging (waar nood zakelijk) van de duinen. Ook ten noorden van Callantsoog, bij de strandopgang tegenover de Abbestederweg, worden de duinen verhoogd. Voor het dorp is nu reeds meer dan 300.000 m3 zand aangevoerd en bij de Abbestederweg zal in eerste instantie beperkt blijven tot 40.000 m3. Vooralsnog is dit een tijdelijke oplossing, want getracht wordt om de duinenrij tussen Callants oog en Groote Keeten in 1979 opnieuw - en dan definitief - te versterken. Door deze werkzaamheden wordt een duinenrij gecreëerd, welke een stormvloed van 5.50 m boven N.A.P. tot 1985 kan weerstaan. Te uwer informatie, een stormvloed boven de 4.00 m bo ven N.A.P. is-voor zover wij kunnen nagaan - in deze regio niet voorgekomen. Over de vormgeving van de duinenrij kan - naar onze mening - slechts positief geoordeeld wor den, omdat nagenoeg de natuurlijke structuur benaderd is. Ook door de omstandigheid, dat de versterking is gezocht in het aanbrengen van zand, is het behoud van het strand voor langere termijn gewaarborgd. Het is ook mogelijk, dat u als bezoeker volgend jaar wordt geconfronteerd met een geheel an der Dorpsplein. Het gemeentebestuur heeft enkele maanden geleden een plan aanvaard, dat een ingrijpende reconstructie van het centrum beoogt. Hoofdmotief van het plan is dat het cen trum-karakter van het Dorpsplein wordt ver sterkt en dat met name ook de voetganger zich hier niet alleen veiliger kan bewegen, doch zich ook in het centrum meer thuis zal gaan voe len. De opzet is, dat het doorgaande verkeer langs de zuidzijde van het plein wordt afgewik keld en dat de noordzijde primair bestemd wordt voor de voetganger en alleen 't bestem mingsverkeer voor de gevestigde zaken (aan- en afvoer van goederen) van de dan tot stand gekomen promenade gebruik zal gaan maken. Op 't plein zijn, naast de mogelijkheden voor kort parkeren, ook 'n fontein, terrasjes, 'n po dium en diverse zitbanken/hoekjes gepland. Het geheel zal afwisselend in (sier)bestrating en groenstroken worden uitgevoerd. Een andere belangrijke beslissing, welke ge meentebestuur heeft genomen, is de bouw van een nieuw gemeentehuis, dat het bestaande ge bouw zal vervangen. Vrij zeker is, dat met de bouw daarvan volgend jaar een aanvang zal worden genomen. Door deze bouw hoopt het ge meentebestuur een betere dienstverlening aan de ingezetenen te kunnen bevorderen, alsmede een meer passende werkomgeving voor de me dewerkers. In het ontwerp is ook een raadszaal opgenomen, zodat de vergaderingen van de vroede vaderen weer aan het vertrouwde plein kunnen plaatsvinden. Bij de planopzet is zoveel mogelijk getracht het raadhuis in de bestaande vormgeving te integreren. Op het terrein van de actieve en passieve re creatie kan het volgende worden opgemerkt. Door de reconstructie van de duinen is een nieu we strandopgang ten zuiden van het dorp Cal lantsoog aangelegd. Hierdoor wordt een lange re strook strand voor de bezoekers gemakkelij ker toegankelijk, hetgeen het voordeel heeft dat een grotere spreiding kan worden verkregen. Wat betreft het sportieve gebeuren is het voor de recreant van belang, dat het bestaande tennis banencomplex uitgebreid wordt met een dubbe le oefenkooi, alsmede met nog twee tennisba nen. Eén van deze banen zal van maandag tot en met vrijdag door de recreanten kunnen worden gebruikt. Uw VVV zal hierin een bemiddelen de rol spelen. Ook de accommodatie van de voetbalvereni ging zal worden verbeterd. De aanleg van een trainingsveld heeft reeds plaatsgevonden, zodat de voetbalvereniging volgend jaar de beschik king heeft over twee sportvelden en het reeds ge noemde trainingsveld. De kantine van de voet balvereniging ondergaat op dit moment ook een uitbreiding, daarnaast zullen de sanitaire voor zieningen worden verbeterd. Ook voor de handbalvereniging is een oplossing gezocht door de aanleg van een (gras)handbal- veld op het sportveldencomplex. Een voorziening, die ook de belangstelling van de badgasten heeft, is de bibliotheek. In samen werking met het bibliotheekbestuur wordt van de zijde van het gemeentebestuur gezocht naar mogelijkheden om de bibliotheek verder uit te breiden, zodat u uit een groter assortiment boe ken uw keuze kunt maken. De gemeente Callantsoog is, wat betreft het aantal inwoners (A 2650), betrekkelijk klein, doch wat betreft de activiteiten kunnen we ge lukkig constateren, dat deze gemeenschap nog voldoende inbewegingis. Vakantienu Vanzelfsprekend nemen we de feestdagen te baat om enige weken vakantie te houden. We trekken naar de wintersportgebieden, genieten van sneeuw en zon, of vliegen naar warmere streken, zoals de Canarische eilanden, om een voorproefje van de zomer te nemen. De thuisblijvers" zitten mooi in storm en re gen, wij bekijken het beter. Maaris het wel zo goed om vlak voor Kerstmis in de auto te stap pen en twaalf of meer uur te gaan rijden, samen met de duizenden anderen, die ook zonodig weg moeten? Is het wel zo verstandig de charter vlucht te nemen naar de sub-tropische streken? In de vakantieplaatsen is er weinig of niets te be merken van enige Kerstsfeer, in de hotels wordt een kerstboom geplaatst, maar na één dag weer afgebroken. Wat blijft er over van de ouderwetse gezellige kerstdag, de gastdag bij ouders, broers of zus ters, de familie-reünie? Doe het dit jaar eens anders, blijf in eigen land, huur enkele goed te verwarmen bungalows in Callantsoog en maak er een gezellig familie feest van zoals het vroeger was. Een feest zon der de diepvries kalkoen, de kant-en-klaar- maaltijden, maar met het tot in de puntjes ver zorgde kerstgebraad, de kleine gaven van het hart en het mysterie van het kerstnacht-gebeu ren. Met een beetje goede wil en de helpende hand van velen is dat ook mogelijk De bungalows kunnen via de WV Bad Callants oog gehuurd worden tegen redelijke prijzen en bieden mogelijkheden voor 6 tot 8 personen maximaal. Vraag eens inlichtingen. Het grote stadsvertier kan men weliswaar niet in Callantsoog vinden, maar voor de stedeling is veertien dagen frisse lucht aan zee ook in de winter aan te bevelen. Het min of meer verlaten strand biedt moge lijkheden tot een ferme wandeling of een tocht te paard (zie de advertenties). Een voettocht door het stille Zwanenwater is op zichzelf al een wel daad, maar mocht de winter doorzetten met sneeuw en ijs, dan is dit gebied een sprookje van ongekende schoonheid. Denk er eens over na, neem de telefoon en reser veer voor de komende feestdagen. Bad Callantsoog Nog steeds vinden we het bijzonder jammer, dat de Badbode slechts één keer per jaar verschijnt. De algemene indruk; die wij hebben, is dat er juist in de zomermaanden 'n grote behoefte be staat aan een of ander contactorgaanHelaasde steeds hoger wordende kosten, waarvan de pos ten drukwerk en porti de grootste boosdoeners zijn, maken het niet mogelijk zonder enorme verliezen de Badbode in de zomer te laten uitko men. Dus blijft voor ons de moeilijkheid een blad te redigeren, dat zowel de aandacht vestigt op de mogelijkheden tot huur en verhuur als de evenementen voor de komende zomer in grote trekken naar voren brengt. In dit artikel willen we trachten iets over de va kantie-geneugten in Callantsoog en omgeving mede te delen. In principe wordt ervan uitgegaan, dat er meer dere keren per week strandspelen voor kinderen georganiseerd zullen worden; Voorts zal getracht worden de ouderen wat tot aktiviteit te brengen, door bijv. volleybalwedstrijden op het strand, trimmen, enz. De bedoeling is dat voor de jeugd vanaf 13 jaar diverse disco- en beat- avonden georganiseerd worden; enkele wijn feesten of dansavonden op het strand hebben de aandacht van de organisatoren. Het optreden van de diverse afdelingen van „Fanfare Cal lantsoog" wordt gegarandeerd, de lampionop tochten worden eind juli, begin augustus gehou den. Daarbij zal vooral aandacht besteed wor den aan de „verkleedpartij" of - zo u wilt - de gekostumeerden. Stop vast wat in de koffer na de carnavalstijd) De „Miss Callantsoog" verkiezing, een eclatant succes in 1977, zal zo mogelijk ook in het aan staande seizoen georganiseerd worden. Viswedstrijden voor de 65-plussers en voor de jeugd tot 13 jaar, worden in juli gehouden. Auto- en wandelpuzzletochten nemen een vaste plaats in op het programma, evenals de excur sies door het Zwanenwater, filmvoorstellingen en de volksspelen op de Buurt. De kans is groot, dat het komende seizoen ook de mogelijkheid biedt tot een tennistournooi voor gasten. In verband met het 60-jarig bestaan van de WV Bad Callantsoog zal getracht worden een zeer uitgebreid programma samen te stellen. Ook in 't Zand en Oudesluis, ressorterend onder Bad Callantsoog, worden diverse evenementen georganiseerd, waarbij de viswedstrijden en de bingo-avonden een voorname rol spelen. Ook voor de jeugd worden diverse attracties gebo den. Jubilea We deelden reeds mede, dat in 1978 het 60-jarig jubileum van de VVV te Callantsoog al of niet in stilte herdacht zou worden. In 1978 is het ook 40 jaar geleden, dat de Badbode voor het eerst ver scheen, nl. op 9 juli 1938, onder redactie van de heer A.C. Brussaard, secretaris van de VVV Callantsoog. Het abonnementsgeld bedroeg 30 cent per sei zoen bij vooruitbetalingen dan nog franco thuis ook. Omstreeks dezelfde tijd, eind dertiger jaren, werd ook op bescheiden schaal de uitlening van boeken ter hand genomen. Juffrouw List ver zorgde de bibliotheek, het leesgeld voor gasten bedroeg 10 cent per boek, terwijl een waarborg som van 1, betaald diende te worden. Meer recent is het indiensttreden van de heer S. Schaap, die per 1 januari 1965 als correspondent van de VW Callantsoog aangesteld werd. Za terdag 1 juli 1977 vierde de inmiddels tot direc teur benoemde heer Schaap zijn 12%-jarig jubi leum, hetgeen met een gepaste toespraak en ge schenk herdacht werd.

Badbode voor Callantsoog | 1977 | | pagina 3