i DE OPRICHTING VAN DE VVV In het begin van de twintigste eeuw was er van het z.g. „badleven" in Callantsoog geen sprake. Wel had ene de Leeuw boven op het duin een houten keet met vensters naar de zeekant en een overdekt terras aan de dorpszijde, maar veel ge bruik werd ervan niet gemaakt. De dorpsherbergier, tevens stalhouder, Jan Vos Azn werd de latere eigenaar, hij verhuurde enkele badkoetsjes en wat hoge strandstoelen. De exploi tatie was weinig succesvol. Een andere familie Vos, t.w. P. Vos en G. Vos- Mooy, opende in 1913 het eerste hotel en wel op 14 augustus. Elf kamers bevatte het gebouw. In augustus werd het door de eerste hotelgasten be woond. Gedurende de oorlogsjaren 1914 - 1918 zagen de toch al sceptische Callantsogers het hele vreemde lingen gedoe niet zitten, een enkeling uitgezonderd. De heren Langhorst, hoofd der school, Brouwer, manufacturier, Braam, duinopzichter, Dekker, ge meenteveldwachter besloten samen met P. Vos als voorzitter, de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer op te richten hetgeen op 27 maart 1918 ge schiedde. Het verging de vereniging als zovele pas opgerich te; veel kinderziekten, poütiek geharrewar, onenig heid tussen de bestuursleden onderling en tegen werking van de gemeentelijke overheid zorgden voor een emotioneel begin. Toch zette het bestuur door, zelfs verscheen in 1921 de eerste woninggids, toen pensionüjst ge heten, met een aantal van vijf of zes adressen, gevolgd door een foldertje dat de heerlijkheden van Callantsoog aanprees. De familie Vos, die inmiddels het hotel in 1919 verkocht had, beheerde een pension V.O.S. en maakte zelf propaganda voor hun bedrijf. Zij richtten een schrijven aan de „H.H. artsen", waar uit moest blijken hoe goed het in het rustige, stille Callantsoog was. Het slot van die propaganda- brief was bijzonder fraai. „Hierbij voeg ik den vriendelijken wensch, zoo U patiënten, vrienden of kennissen heeft, die naar rust verlangen of dit door hun geneesheer wordt voor geschreven, dan eens naar Callantsoog en tevens naar mijn pension te informeeren". Een primitieve manier.maar de vreemdeling „sic" genoemd kwam, in 1919 werd zelfs een af deling van de VVV in Groote Keeten opgericht. Onder miserabele omstandigheden ging de ver eniging in 1918 van start, de kinderziekten werden overleefd en de WV Bad Callantsoog kwam tot bloei, vooral in de naoorlogse jaren vanaf 1960 tot heden. Met slechts enkele leden werd in 1918 de oprich ting een feit, thans bedraagt het aantal leden, in clusief de ere- en niet verhurende leden, ongeveer 650 personen. De gids met adressen van hotels, pensions, zomer- bungalows en o.a. kampeerterreinen omvat 36 pagina's. Sinds het zomerseizoen 1972 ressorteren de dorpen 't Zand en Oudesluis onder de VVV Bad Callantsoog. HET BADLEVEN Men kan zich afvragen wat de vreemdeling ertoe dreef in 1918 Callantsoog als vakantieoord te kiezen. Van enig vertier was geen sprake, de be huizing was primitief, electriciteit en waterleiding ontbraken, de wegen naar grotere plaatsen als den Helder en Schagen waren voornamelijk zand paden. Van een strandleven, zoals wij dat nu kennen, had men in Callantsoog geen flauwe notie, toch kwam de badgast en.bleef komen. De gemeentelijke bestuurders hadden niets op met de vreemdelingen, de politieke achtergrond van P. Vos, voorzitter van de VVV, een echte S.D.A.P. voorvechter, gaf problemen, kortom er heerste in de aanvangstijd de groots denkbare strubbelingen en tegenwerking. Evenwel.er werden voorzieningen ten behoeve van de badgasten getroffen op het strand en in het dorp, mede op voorstel van het WV bestuur. In 1920 kwam het eerste hulppostkantoor in Cal lantsoog, in 1921 werd de muziektent op de Buurt gebouwd, in 1923 kreeg het dorp electriciteit en in 1925 waterleiding. Ook de gasten werden niet ver geten. De toegangswegen naar Callantsoog werden verbeterd, met de aanplanting van dennen werd begonnen, er kwam opnieuw een strand/consump- tietent, nu geexploiteerd door de heren K. ten Boekei en A. Thomasz, die eveneens de verhuur van enkele zonnetentjes en strandstoelen voor hun rekening namen. Ten behoeve van de baders en strandbezoekers werd een vlet aangekocht en een strand trap gelegd. Zelfs werd er in 1923 het eerste strandfeest gehouden. Om de kosten van een en ander te drukken werden verlotingen en fancy fairs gehouden, waaraan Cal lantsogers en gasten hun medewerking gaven. Met een busverbinding van Callantsoog naar den Helder en later ook naar Schagen werd in 1925 gestart door firma Jan van Scheyen. Callantsoog begon een zekere bekendheid te krij gen. Het eerste zomerhuis „Zonneheuvel" werd in 1926 gebouwd. In dat jaar kon de bevolking van Callantsoog op nieuw een burgemeester welkom heten, de heer Mr. D. Breebaart. Deze droeg de VVV niet alleen een goed hart toe, hij stimuleerde het vreemde lingen verkeer en nam zelf zitting in het bestuur. Er werd grond beschikbaar gesteld voor de bouw van zomerhuisjes, houten nog vrij sobere gebou wen, maar ook mooie villa's verrezen in Callants oog. De gasten organiseerden samen met de Cal lantsogers strand- en volksspelen, gezellige avon den en gaven zwemles in zee. Er bestonden rond 1938 vergevorderde plannen voor een tennisbaan. De strandtent, nu strandpaviljoen, was inmiddels overgenomen door de heren P. de Haan en P. Vos, die naast linnen tenten de houten strandtent intro duceerden. Het bestuur van de VVV had er veel toe bijge dragen om de naam van Callantsoog in de lande bekend te maken. Het 20 jarig bestaan van de vereniging werd danook met grote voldoening ge vierd. Na de tweede wereldoorlog moest geheel opnieuw begonnen worden.maar na enkele moeilijke ja ren kwam het vreemdelingenverkeer tot bloei, groter dan in de vooroorlogse jaren. De beveiliging van de baders en zwemmers is een niet weg te denken punt, die mede door de hulp van de vrijwilligers van de C.R.B. paal 13 optimaal functioneert. De kleine strandongevallen worden medisch begeleid door vrijwilligers van de E.H.B.O. die tesamen met de mensen van de red dingsbrigade een vast onderkomen op het strand hebben. KANTOOR Met de komst van de badgasten kreeg de admini stratie en de correspondentie ook een grotere om vang. Aanvankelijk verdeelden de bestuursleden de werkzaamheden onderling. Het secretariaat werd meestal waargenomen door een ambtenaar ter ge meentesecretarie. In de dertiger jaren, Callants oog had toen zo'n 50 zomerhuizen, werd het dui delijk dat er behoefte was aan een secretaris- correspondent. Deze functie werd geheel belange loos door de heer R. Koelemey op zich genomen. Tot 1956 in zijn privé woning, nadien werd een klein kantoor (een houten gebouwtje) in gebruik genomen. Diverse keren moest dit verplaatst wor den, maar Koelemey bleef de scepter zwaaien tot 1960 tegen een geringe vergoeding maar met veel succes! Door de bouw van de Raiffeisenbank in 1960 werd het mogelijk een gedeelte te huren en in te richten als WV kantoor, maar ook deze ruimte bleek al spoedig te klein. Eerst door realisatie van een eigen VW kantoor, annex brandweer- ambulancegarage in 1971 was het VVV bestuur uit de zorgen. De kantoorwerkzaamheden werden na het ver trek van Koelemey enige tijd waargenomen door respectievelijk de heren A. de Vroom en B. Vos, waarna mej. T. Bakker in 1962 in dienst trad. Zij heeft ruim 13 jaar het correspondentschap en de ledenadministratie op een voortreffelijke wijze ge voerd. Een tweede kracht bleek omstreeks 1964 noodzakelijk. De heer S. Schaap werd per 1 ja nuari 1965 voor die functie aangenomen, sinds enige jaren is de heer Schaap directeur van het WV kantoor. Momenteel zijn hier werkzaam: de heer S. Schaap, directeur Mej. M. Smit, informatrice, bijgestaan door de heer S. Vogelzang als finan cieel administrateur. De heer Vogelzang zorgt sinds jaren voor de in komsten- en uitgavenrekeningen en ziet er nauw lettend op toe dat de uitgaven de inkomsten niet overschrijden. Een woord van hulde is hier dan ook zeer op zijn plaats. Hulde ook aan de secretarissen/correspondenten die in de beginperiode de administratie voerden, hulde aan allen die hun werk verrichten voor een goed renderende VVV Bad Callantsoog. DE BADBODE De bouw van de zomerhuisjes in de dertiger jaren had tot gevolg dat Callantsoog een echte familie badplaats werd. Er groeide een band tussen de be volking en de vreemdeling, er kwam behoefte van beide zijde aan een informatiebron. De Badbode deed haar intrede en wel op 9 juli 1938. Deze courant bleek al dadelijk een succes te wor den. De redactie werd tot 1940 gevoerd door de heer A. C. Brussaard, secretaris van de VVV. Eerst in 1947 kon opnieuw met de uitgave begonnen worden. Het bestuur van de WV had de hoofdon derwijzer bereid gevonden de redactie op zich te nemen. Er werd copy bezorgd door gasten en in woners. De Badbode had wederom de plaats ver overd, die ze toekwam. Wel wisselden de heren hoofdonderwijzers nog al veelvuldig in de na-oor- logse jaren, maar voor de VW gaf dat geen pro bleem, de hoofdonderwijzer werd geacht redacteur van de Badbode te zijn. Na de heer Mol in 1947, verscheen de heer Ouwerling en vervolgens de heer Lastdrager. Van af 1953 werd de commissie Badbode ingesteld. De leden waren de heren K. van Eek, R. Koelemey, K. Roggeveen en E. T. J. Vos als medewerkenden en de heer Lastdrager als hoofdredacteur. Door allerlei omstandigheden was deze commissie geen lang leven beschoren.. De hoofdredacteur, de heer Lastdrager verzorgde het blad in 1955, met administratieve medewerking van de heer Koelemey. Door andere werkzaam heden moest de heer Lastdrager bedanken, zodat in 1956 de heer Koelemey, de enig overgebleven redacteur was. Artikelen van gasten en dorpelin gen bleven uit. De enige uitzondering vormde Dr. L. D. Terlaak Poot, die uit zijn rijke ervaring af en toe een verhaal of gebeurtenis schreef. Voor Koelemey werd het naast zijn werkzaam heden als secretaris-kantoorhouder een te zware opgave in die jaren. Sinds 1959, onder redactie van mevrouw Kloos terboer, was de Badbode eerder te klein als te groot. De vele evenementen in de zomermaanden zorgden voor voldoende copy. Vanaf 1974 verschijnt het blad echter nog uitslui tend in december als Kerstnummer. Door de hoge porti en drukkosten zag het VW bestuur zich jaarlijks voor grote verliezen geplaatst. Helaas. zo is er aan de algehele vooruitgang toch ook een kwalijke kant. Het Kerstnummer wordt in Callantsoog huis aan huis verspreid en aan alle gasten toegezonden, die de voorgaande zomer hun vakantie doorbrachten in de plaatsen ressorterende onder de WV Bad Callantsoog (voor zover de adressen bekend zijn). Van een orgaan dat de band tussen de gasten on derling en de bevolking verstevigde, is de Badbode uitgegroeid tot een propagandablad bij uitstek. A. A. van Scheyen voorzitter In 1967 werd de heer A. A. van Scheyen voorzit ter. De vereniging is thans een bloeiend VW we zen met ruim 650 leden). Er zou dus voor de voorzitter en het bestuur geen enkel probleem behoeven te bestaan, ware het niet dat er landelijk moeilijkheden zijn. De nationale VVV is onderverdeeld in federaties. En daar komen de problemen. De federatie wil een herstructurering, waardoor de plaatselijke VVV in een ander verband gaat werken. Hoe een en ander zich zal voltrekken is niet te voorspellen. Heden ten dage dient het WV be stuur zich dus niet alleen met propaganda bezig te houden maar ook met landelijke problemen. Een taak die onder voorzitterschap van de heer A. A. van Scheyen beslist tot een goed einde ge bracht zal worden.

Badbode voor Callantsoog | 1978 | | pagina 2