Vakantie Bij het bespreken van de plannen voor een vakan tie wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de mogelijkheden die het vakantieoord biedt. Een vakantie aan het strand was vroeger het sum mum van genoegen. Maandenlang werd nergens anders over gesproken. Tegenwoordig is men door de grote welstand der laatste jaren kritischer geworden. Er worden ook duizend en één vakantieoorden in binnen- en buitenland tegen goedkope, normale en exclusieve tarieven aanbevolen. Het behoort tot een bepaalde status om allerlei landen te bezoeken in Europa, Noord-Afrika, het Midden-Oosten, ja zelfs Amerika en Canada. Met de voortschrijdende techniek, de betrekkelijk lage kosten, behoren die landen tot de oorden, die gemakkelijk te bereiken zijn. Toch zijn er tekenen die er op wijzen, dat die verre reizen gedurende een korte vakantie niet beant woorden aan de verwachtingen. Behalve de klima tologische omstandigheden speelt het tijdsverschil (in vele gevallen) een voorname rol. Er lijkt een tendens te komen dat de vakantie in ei gen land of naaste omgeving weer meer geappre cieerd wordt, waarbij de kustgebieden de grote trekpleister zijn. Speciaal vakantieoorden waar nog betrekkelijke rust is, genieten de voorkeur. Welnu, Callantsoog en Groote Keeten zijn daar toe bij uitstek geschikt. De dorpen liggen slechts door een betrekkelijk smalle duinenstrook gescheiden van de kust, zodat het strand gemakkelijk te bereiken is. Het zijn geen plaatsen waar men een uitgaansleven als in Zandvoort of Scheveningen kan verwach ten. Er zijn enkele bars en eethuisjes, hotel pensions en restaurants waar het goed toeven is. De middenstandsbedrijven zijn in het seizoen ook 's avonds geopend. De omgeving is afwisselend, weinig bos, uit gestrekte landerijen met graanvelden en in het voorjaar prachtige kleurschakeringen van de bloembollenvelden, viswater en een kilome terslang strand dat gezellige drukte biedt op de verpachte gedeelten, rust en vrijheid elders. Alle mogelijkheden zijn aanwezig voor een ideale vakantie. Vanaf paal 11 in Groote Keeten tot paal 16 in Cal lantsoog staan strandpaviljoens op de gepachte strandgedeelten. In de paviljoens wordt uit een groot assortiment fris- en overige dranken, ijs, patates-frites, broodjes, soep etc. verkocht. Het is dus overbodig tassen vol etenswaren mee te ne men. Bij de paviljoens kunnen strandtenten, windscher men en ligstoelen gehuurd worden. Voor eigen tenten en schermen moet staangeld be taald worden. Overigens is men vrij om te staan en te gaan waar men wil; dat wil zeggen op het strand. Het baden en zwemmen in zee staat n.1. onder toe zicht van de badmeesters. Zij zijn dagelijks aan wezig, hetgeen kenbaar gemaakt wordt door een gele vlag. Bij zeer slechte omstandigheden zoals storm of het optreden van muien veroorzaakt door zeestromingen, kan de pachter het baden en zwemmen in zee verbieden. Dit wordt aangegeven door een rode vlag. Ook op het vrije strand is toezicht op de baders. De leden van de Reddingsbrigade Callantsoog sur veilleren dagelijks langs de kust bij Callantsoog en hebben dezelfde bevoegdheid als de badmeesters bij de paviljoens. Baden en zwemmen in zee is ontspannend, bevor dert de bloedsomloop en geeft meer weerstand. Laat het zo blijven en ga nooit te ver in zee, baadt- niet bij de strekdammen, houdt u aan de voor schriften van de badmeesters, leert uw kinderen nooit alleen in zee te zwemmen. De watersport komt steeds meer in de belangstel ling te staan. Dat geldt niet alleen voor het baden en zwemmen, maar ook voor de zeevisserij, het windsurfen en waterskiën etc. Elders in dit blad wordt informatie gegeven over die tak van sport met betrekking tot de voorschrif ten aan de kust. Bij de sportvissers is ook het vissen in binnenwater zeer in zwang. Vooral de plaatsen 't Zand en Ou- desluis bieden daartoe volop gelegenheid. Deze dorpen liggen ongeveer 5 en 10 km buiten Cal lantsoog. 2elfs in het hoogseizoen is het er nog be trekkelijk rustig. De accommodatie is eenvoudig, de huurprijzen van zomerverblijven zijn iets lager. Vooral de hengelaars kunnen er tijdens het vissei- zoen goed aan hun trekken komen. Bij het vissen in binnenwater is een visvergunning verplicht, die verkrijgbaar is op het postkantoor. De VVV van de plaatsen Callantsoog, Groote Keeten, 't Zand en Oudesluis heten u van harte welkom in een van de vakantieoorden. Restauratie kerk De plannen voor de restauratie van de kerk in Cal lantsoog dateren reeds uit het jaar 1971. In dat jaar werd bij Monumentenzorg een verzoek inge diend om voor subsidie in aanmerking te komen. De eerste fase van verbetering en vernieuwing werd kort daarna ter hand genomen (op eigen fi nanciering). De ramen werden hersteld, de stenen afgebikt. In 1979 kwam de goedkeuring van Mo numentenzorg, waarna met de laatste fase herstel en vernieuwing van het dak en ton-gewelf in 1980 begonnen werd. Hierbij kwam o.a. aan het licht dat de oorspronkelijke kleur van het gewelf zee groen was. Een kleur, die ook in de kerken op de eilanden gebruikelijk is. Omdat restaureren in fei te betekent in de oorspronkelijke staat terugbren gen, kan men de rest begrijpen. Het gewelf wordt momenteel in de oorspronkelijke zeegroene kleur geschilderd. De restauratiewerkzaamheden zullen omstreeks eind januari voltooid zijn. De algehele renovatie kwam tot stand door subsidies van Monumenten zorg, Gemeente Callantsoog, Provincie en door de fantastische opbrengst van twee kerkeveilingen. De opbrengst van de in 1979 gehouden veiling sa men met die van de braderie in de paasvakantie van dit jaar was een bedrag van 24.286,76. De kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente Cal lantsoog hoopt samen met de nieuwe predikant Ds. Bouwman de gulle gevers omstreeks februari maart in de gerestaureerde kerk te mogen begroe ten. •s. t -yyfsaqga- :r~Tr~ - wnrwvzcom iNOCWDE___ 4NTSOOG Zomer 1980 De zomer van 1980 is weer voorbij. Naast veel slechtweer perioden zijn er toch ook ettelijke zon nige dagen te vermelden, zelfs in de bouwvakva kantie. Toch willen we bij deze terugblik even stilstaan bij het uitzonderlijke weer van het afgelopen seizoen. Het begon al in het voorjaar en wel op 20 april met een zeer zware storm. Het gevolg was dat buizen van de pijpleiding van de duinverhoging ter hoog te van paviljoen Smit op drift gingen en het pavil joen grotendeels vernielden. De volgende zware storm was midden in het seizoen op 21 juli. Het paviljoen Smit, inmiddels herbouwd, kwam op nieuw in gevaar, maar kon met enorme inzet en moeite behouden blijven. Vervolgens haalde Callantsoog pers, radio en tele visie door een onwaarschijnlijk noodweer op zon dagochtend 3 augustus. In korte tijd viel niet min der dan 71 mm neerslag met grote hagelstenen en zware windstoten tijdens onweersbuien. De vrij willigers van de brandweer hadden handenvol werk om kelders en campings watervrij te pom pen. Vooral bij camping „Klein Begin" was door wateroverlast de toestand enige tijd kritiek. Her en der in het dorp Callantsoog was bovendien schade door blikseminslag. Na dit noodweer werd het aanmerkelijk beter, veel zon, vooral in september is er sprake geweest van stralend zomerweer. Kalender Een kalender voor het jaar 1981 met tekeningen van Callantsoog is nog in beperkte mate verkrijg baar op het VVV-kantoor. De tekeningen zijn van de hand van de bij Cal- lantsogers en gasten bekende heer Dral. Misschien doen we u een idee aan de hand om fa milie of vrienden een blijvend aandenken aan Cal lantsoog te geven. De kalender is losbladig, de af drukken van de tekeningen kunnen gemakkelijk ingelijst worden bijv. met een wissellijst. Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente Callantsoog p/a tel. 02235-1229 le Kerstdag 10.00 uur 16.00 uur zo. 28 dec wo. 31 dec. 19.30 uur vr. 19 dec. 19.30 uur Vesperdienst m.m.v. Kath. zangkoor zo. 21 dec. 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman (Viering H. Avondmaal) Ds. J. G. Bouwman Kerstfeest met de kinde ren van de zondagschool, (ouders en belangstellen den van harte welkom). 10.00 uur Drs. A. Blokker, Schagen Oudejaarsdienst Ds. J. G. Bouwman zo. 4 jan. 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman (koffie na de dienst) Kath. Kerk, Callantsoog (in de Ned. Herv. Kerk) p/a tel. 02235-3522 za. 20 dec. 18.00 uur Heilige Mis wo. 24 dec. 18.00 uur Kinderkerstdienst 24.00 uur Nachtmis m.m.v. Dameskoor za. 27 dec. 18.00 uur Heilige Mis za. 3 jan. 18.00 uur Heilige Mis Kath. Kerk, 't Zand za. 20 dec. 19.00 uur zo. 21 dec. 9.00 uur 10.30 uur wo. 24 dec. 19.30 24.00 uur le Kerstdag 10.00 uur 2e Kerstdag 10.00 uur za. 27 dec. 19.00 uur zo. 28 dec. 10.00 uur wo. 31 dec. 19.00 uur do. 1 jan. 10.00 uur za. 3 jan. 19.00 uur p/a tel. 02249-1226 Heilige Mis Heilige Mis Heilige Mis Gezinsmis met kinderkoor Nachtmis met gemengd koor Hoogmis met dameskoor Heilige Mis Avondmis Heilige Mis Oudejaarsavonddienst Heilige Mis met alle koren Heilige Mis Avondmis Geref. Kerk, Schagen, Beethovenlaan, p/a tel. 02240-12381 zo. 21 dec. 9.30 uur 19.00 uur wo. 24 dec. 22.00 uur le Kerstdag 10.00 uur 17.00 uur 2e Kerstdag 13.00 uur tot 17.00 uur zo. 28 dec. 9.30 uur 19.00 uur wo. 31 dec. 19.30 uur di. 1 jan. 10.30 uur zo. 4 jan. 9.30 uur 19.00 uur Ds. J. S. R. Lanser Ds. J. Verschoof, Dirks- horn Ds. J. S. R. Lanser, Kerstnachtdienst m.m.v. Gemengd Koor Ds. J. S. R. Lanser, m.m.v. Cantory Kinderkerstfeest Open huis Ds. J. S. R. Lanser Ds. J. Groenevelt, Broek op Langedijk Ds. J. S. R. Lanser Morgengebed (11.00-12.00 uur Nieuw jaarsreceptie) Ds. G. H. Schouten, Delfzijl Ds. G. H. Schouten, Delfzijl Evangelisch Lutherse Gemeente, Den Helder Wezenstraat 68, p/a tel. 02230-16854 zo. 21 dec. 10.30 uur wo. 24 dec. 22.00 uur le Kerstdag 10.30 uur 2e Kerstdag 15.00 uur zo. 28 dec. 10.30 uur zo. 4 jan. 10.30 uur Ds. M. L. N. Vlaring Drs. M. L. N. Vlaring, Kerstnachtdienst Drs. M. L. N. Vlaring, feestelijke dienst Kinderkerstfeest Ds. J. Mostert, Alkmaar Dienst verzorgd door de Kerkeraadsleden Vuilnisophaaldienst In de gemeente Callantsoog wordt huisvuil opge haald iedere maandag vanaf 7.30 uur. In het seizoen geldt een andere regeling welke op het Badbodebulletin bekend gemaakt wordt. Het z.g. grof vuil wordt de eerste dinsdag van de maanden januari, maart, mei, juli, september en november weggehaald.

Badbode voor Callantsoog | 1980 | | pagina 2