Welvaart is geen welzijn. Sinds de Batavieren ons land binnenkwamen heb ben we het nog nooit zo goed gehad. We, dat zijn de Nederlanders. Voor de Westduit sers, de Skandinaviërs, de Belgen, de Fransen en de Zwitsers geldt hetzelfde. In Zuid-Italië is het al een stuk minder en in de Oosteuropese landen ook. De rijke Verenigde Sta ten hebben ook nog 20 miljoen armen, om van de Derde Wereld maar te zwijgen. Onze welvaart is de welvaart van een beperkt deel van de wereldbevolking. Zelfs de werklozen en de uitgesaneerden; de zie ken en de gehandicapten; de bejaarden en de gastarbeiders hebben het uitstekend. Wie daaraan twijfelt moet grootvader maar eens laten vertellen over de 13 gulden steun per week in de jaren 1933-1935. Of hij moet gaan kijken in de krottenwijken van Calcutta of, zoals de televisie ons laat zien, in de rij gaan staan om voedsel in de een of andere Poolse stad. De meeste winnaars van een auto in Telebingo hebben er al een. En de ijskasten die de omroepverenigingen tegen quizwinnaars aangooi en, maken meestal dat de ijskast, die men al had, nu naar de bijkeuken kan. Wij brengen de Nederlandse betalingsbalans in de war door massaal met vakantie naar het buiten land te gaan. Op de Veluwe zijn meer caravanter reinen dan in heel Zwitserland. De Friese meren raken vol met pleziervaartuigen. Iedere jongere die wil, kan onderwijs krijgen, ledereen is verzekerd tegen ziekte. En de Medische Zorg verlengt ons leven. Terwijl er voor alles wat niet goed loopt een leger beroepshulpverleners en ontplooiers klaar staat. En toch gaat het op de een of andere manier niet. Ontevreden mensen zijn er meer dan ooit. De jeugd is vernielzuchtig en gewelddadig. Er is een nieuw woord "in" voor de velen, die zich niet meer op school of op het werk willen inspan nen: ze zijn ongemotiveerd. Mensen worden steeds egoïstischer onder het mot to: als ik maar aan mijn trekken kom. Let maar op die mevrouw, die in de winkel het eerst geholpen wil worden. Of op de velen die hun huwelijksrelatie gedegradeerd hebben tot egocen trisch consumeren. Er wordt meer alcohol in ons land gedronken dan ooit tevoren. De criminaliteit neemt elk jaar toe. Het aantal slachtoffers van druggebruik stijgt. Feestdagen zijn voor de meesten van ons gewor den tot niet meer dan vrije dagen. Er worden emmers vol ellende en eenzaamheid leeggegoten in praatprogramma's en bij de SOS- diensten. Hartinfarcten, stress en overspanning ze komen voor bij de wegwerker net zo goed als bij de fa brieksdirecteur. Welvaart blijkt helemaal geen welzijn te beteke nen vandaag de dag. Welvaart is duidelijk: dat is een puur materiële zaak van zoveel mogelijk geld plus een sociale ver zorging van de wieg tot het graf. Maar wat is welzijn? Wanneer het erop aankomt rammelt het welzijn, omdat we met zijn allen niet weten, wat we eigenlijk onder welzijn verstaan. Zou het niet mogelijk zijn om in 1981 onder wel zijn te begrijpen: "Een voldoening gevend even wicht tussen de mens en zijn omgeving op te bou wen?" Laten we het hopen. P. van Gosliga VVV Het is jammer dat de jaarvergadering dit jaar pas in de tweede helft van december gehouden is. Naast de gebruikelijke agendapunten stond onder meer het voorstel om met ingang van 1981 de jaar vergadering in het voorjaar te doen plaatsvinden. Ook in verband met de bespreking van de zomer- aktiviteiten lijkt dit een prima idee. Het bestuur van de VVV hoopt hierdoor de leden te kunnen motiveren tot een grotere opkomst. Er zijn n.1. ruim 600 leden, waarvan slechts 2% regelmatig aanwezig zijn tijdens de vergaderingen. Zo ziet men maar dat ook het bestuur van de VVV Bad Callantsoog aan het eind van het jaar, vol goede voornemens is. Trouwens op recreatiegebied eindigt het jaar 1980 bijzonder goed. Gedurende de kerstvakantie zijn in Callantsoog meerdere bungalows verhuurd. Ook voor de peri ode van voor, tijdens en na de paas- en pinkster vakantie komen nu reeds aanvragen binnen. Het belooft dus gezellig druk te worden in Callants oog. Minder optimistische geluiden komen van de pen ningmeester, die per 31 december het boekjaar 1980 wil afsluiten. Er zijn enkele leden die de con tributie of de bijdrage nog steeds niet voldaan hebben. Mogen we er op rekenen dat zij het be drag vóór 1 januari 1981 overmaken? Een vereniging als de VVV staat en valt nu een maal met de inkomsten van het ledenbestand. Te genwoordig zijn de kosten als telefoon en porti, reclame en advertenties schrikbarend hoog. Daar bij komt nog dat verwacht wordt dat de prijzen voor strand- en volksspelen grotendeels door de VVV betaald worden. Naast deze directe uitgaven staan de kosten van kantoor en personeel, hetgeen noodzakelijk is voor een goede service. Service, die u als inwoner van Callantsoog, als be zitter van een tweede woning in Callantsoog, 't Zand of Oudesluis of als gast ten goede komt. Daarom zou het bijzonder plezierig zijn als u het werk van de VVV wilde steunen. Alle informatie wordt vrijblijvend verstrekt op het VVV-kantoor. Door de VVV kunnen ook bungalows en zomer huisjes in bemiddeling genomen worden. De medewerkers op het VVV-kantoor verzorgen dan de verhuur, zoals het beantwoorden van brie ven, opmaken van huurcontracten, financiën, af geven van sleutels, kleine reparaties etc. De heer Schaap, directeur van de plaatselijke VVV verstrekt gaarne inlichtingen. Deze bemiddeling vrijwaart u van vele zorgen over de verhuur van bungalows voor de vrij lange komende zomer en de toenemende vraag naar onderkomens in de paas- en pinkster vakantie. Doktersdiensten Tijdens de weekends en de komende feestdagen wordt in spoedgevallen medische hulp verleend door de hieronder vermelde heren doktoren: C. M. v. d. Poel, Julianadorp, Vogelzand 3611, telefoon 02235-1477 vanaf vrijdag 19 december 18.00 uur tot maandag 22 december 8.00 uur. E. J. van Brederode, Callantsoog, Groenland 15, telefoon (02248)-1790 vanaf woensdag 24 decem ber 18.00 uur tot zaterdag 27 december 8.00 uur. J. Kos, 't Zand, Rijksweg 113, telefoon 02249- 1741 vanaf zaterdag 27 december 8.00 uur tot maandag 29 december 8.00 uur. K. de Boer, Julianadorp, Loopuytpark 14, tele foon 02235-1221 vanaf woensdag 31 december 18.00 uur tot vrijdag 2 januari 8.00 uur. A. de Vente, Julianadorp, Middelzand 4348, tele foon 02235-1477 vanaf vrijdag 2 januari 18.00 uur tot maandag 5 januari 8.00 uur. Veranderingen Er hebben zich verschillende mutaties en uitbrei dingen voorgedaan bij de plaatselijke midden stand. Het hotel Seinpost is het komende seizoen niet ge opend voor vakantiegangers. De familie de Hoop heeft gemeend ook in 1981 tijdelijk onderdak te geven aan Vietnamezen. De Beach Bar aan de Dorpsweg is in de loop van het jaar van eigenaar veranderd, evenals de opzet en de naam. In het „Stekky", de tegenwoordige naam, kan men te gen redelijke prijzen bijzonder goed eten. De accommodatie op het strand is uitgebreid met twee strandpaviljoens, paviljoen „de Zeemeer min" bij de Kiefteglob en paviljoen „Ja, natuur lijk" bij paal 16. Nieuw in pension 't Horntje zijn kamers met dou che of met douche en toilet, terwijl in pension „de Bocht" te Groote Keeten kamers met balkon te bespreken zijn. In Groote Keeten is het afgelopen seizoen veelvul dig gebruik gemaakt van de tennisbaan, welke bij camping ,,'t Botgat" door de familie de Graaf aangelegd werd. Minder plezierig nieuws uit Groote Keeten is de sluiting van het kruideniersbedrijf van Scheijen. Jarenlang is de zaak in de familie geweest. De enorme kosten en de te geringe omzet in de winter noopte de familie naar andere werkzaamheden uit te zien. Het streven is erop gericht gedurende de zomer maanden het winkelpand te verhuren, zodat de vakantieganger de levensmiddelen toch in Groote Keeten kan inslaan. In Callantsoog vermelden we nog het verkoopcen trum bloemboetiek „de Zeeanemoon" aan de Dorpsweg, een aanwinst voor Callantsogers en gasten. In het winkelpand voorheen Boeder, is thans een groentezaak annex zuivelhandel ge vestigd. Met een grote verscheidenheid groente en fruit hoopt de familie Stekelenburg het vertrou wen en de koopanimo van het publiek te winnen. In het pand van K. Zwaan aan het Dorpsplein werd een andere zaak gevestigd, die vooral gespe cialiseerd is in tweewielers, motoren en fietsen, waarvan de laatste ook door de familie Zijerveld verhuurd worden. Watersport Het beoefenen van de watersport neemt steeds meer in belangstelling toe, ook aan zee. Het gaat hier om sportvissen, zeilen, waterskiën en wind surfen. Om de passieve recreant en de baders en zwemmers enerzijds, de sportbeoefenaars ander zijds zoveel mogelijk tegemoet te komen zijn er enkele regels waaraan bezitters van boten, vaartui gen etc. zich dienen te houden. We onderscheiden hierbij boten met een vaste lig plaats op het strand en zeilplanken, kano's etc., die geen ligplaats op het strand hebben. Voor een vaste ligplaats op het strand gedurende het seizoen is toestemming nodig van de strandex- ploitant. De boot dient gekeurd te zijn door de Rijkspolitie te water. Indien deze goedkeuring ver leent, wordt door het gemeentebestuur een re gistratienummer afgegeven. Dit nummer moet duidelijk zichtbaar op de boot aangebracht zijn. Lichte vaartuigen, zeilplanken en kano's hebben geen vaste ligplaats, maar kunnen na keuring door de Rijkspolitie te water, wel geregistreerd worden. Voor beide gevallen, dus voor seizoen ligplaats, en seizoen varen, kunnen formulieren verkregen wor den ter Gemeentesecretarie. Wenst men maximaal een week te windsurfen etc., dan kan een lid van de Callantsoger Reddingbriga de het vaartuig, plank, keuren en controleren of er voor iedere opvarende een zwemvest aanwezig is. De leden van de C.R.B. geven bij goedkeuring een sticker af waarop de laatste dag van geldigheid vermeld staat. Voorts is het niet mogelijk overal op het strand te landen. Er zijn bij de strandpaviljoens vakken aangewezen waar de boten, zeilplanken etc. in en uit zee kunnen gaan. We hopen de toekomstige vakantieganger-water- sporter met deze inlichtingen van dienst te zijn ge weest. Kerstviering Ook voor de komende kerstdagen zullen de be jaarden en zieken in Callantsoog weer een kerst groet van de Ned. Herv. Gemeente ontvangen. Voorts ligt het in de bedoeling de kerstmiddag voor personen van 65 jaar en ouder dit jaar te houden op maandag 22 december. Allen die daarvoor in aanmerking komen worden telefonisch of persoonlijk benaderd. De kinderen van de zondagschool zullen het kerst feest op eerste kerstdag vieren in de Ncd. Herv. Kerk. Belangstellenden zijn van harte welkom.

Badbode voor Callantsoog | 1980 | | pagina 4