Ter walvisvaart De leden en sympatisanten van Green Peace behoeven geen angst te hebben. Dit artikel verhaalt de tocht van de „Frankendaal naar Groenland" of zoals de volledi ge titel luidt: „Historisch verhaal naar het journaal van Commandeur Maarten Mooy, behelzende zyne uitreize van Amsterdam den 22sten April 1786, zyne bezetting in het Ys, zyne rampspoeden in zee en behouden aan komst voor Amsterdam op 28 Februari 1787", ge schreven door Henriëtte Mooy. Het woord commandeur inplaats van kapitein of schip per werd op walvisvaarders algemeen gebruikt. De commandeur Maarten Mooy was één van de dertien kinderen van Jacob Mzn. Mooy en Maartje Kragt. Hij werd geboren in 1739 en is overleden in 1817 te Cal- lantsoog. Het geslacht Mooy was nauw verbonden met de walvis vaart op Groenland. Men woonde o.a. in Callantsoog, waar de familienaam Mooy nog steeds voorkomt. Zo was in 1875 ene Maarten Mooy Jbzn raadslid en wet houder in deze gemeente. Zijn kleinzoon was de schip per van de roeireddingsboot van de K.N.Z.H.R.M., Maarten Mooy Jbzn. De nog in leven zijnde stamhou der Jb. Mooy Mzn, thans 93 jaar oud, woont in Huys ten Oghe, terwijl klein- en achterkleinzoon Maarten Mooy en Jaap Mooy elders wonen. Vroeger waren de gezinnen beduidend groot, behalve de hier genoemde stamhouders zijn er nog veel afstam melingen van de legendarische Commandeur Maarten Mooy in Callantsoog woonachtig. In de tijd dat het verhaal zich afspeelt, waren de men sen zeer gelovig. Zij zagen Godshand in voor- en tegen spoed, zo ook Maarten Mooy, zoals blijkt uit het jour naal. „Het is april 1786, met huifkarren wordt in de vroege ochtend vanuit Callantsoog de reis naar Amsterdam ondernomen. Maarten heeft zijn zoons, Eelmer, Jacob en Teunis, samen met enkele familieleden bij de be manning ingedeeld. Op zaterdag 23 april kan het anker van de Frankendaal gelicht worden op 't Y en op 30 april arriveert men op de rede van Texel. De andere walvisvaarders verzamelen zich eveneens op de rede, vanwaar bij gunstige wind de grote reis begint. Rond 22 mei worden de eerste ijsbergen zichtbaar. Commandeur Mooy zoekt een groot ijsveld aan de zuidkant om af te meren. De andere schepen gaan huns weegs. De speurtocht op walvissen kan beginnen. Er volgt een spannende tijd, door de harpoeniers worden verschillende walvissen geraakt, waarna het zware werk pas goed op gang komt. Door het vele werk aan boord, wordt niet zo goed gelet op de ijsgang. Plotseling wordt het aantal ijsvelden rond de Frankendaal wel erg groot en door de toenemende vorst, moet in allerijl het roer gewend worden. De schepen in de nabijheid zijn for tuinlijker, kiezen open zee en gaan huiswaarts. Eind juni is het volop winter, het ijs blijft rond het schip, de Frankendaal ligt in een hachelijke positie en op een spoedige verbetering valt niet te hopen. Sneeuwstormen en mist wisselen elkander af. Lang zaam maar zeker beginnen de mannen van Maarten Mooy zich eenzaam te voelen. Ook de commandeur maakt zich ongerust over zijn verantwoording voor het schip en de bemanning, over thuis waar vrouw en kin deren zijn. Menigmaal verzucht hij: „Lieve Heer in de hemel wat komt hiervan terecht". Toch lijkt zijn angst weer af te nemen. Een stem schijnt te zeggen: Mijn hulp is van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft". Enkele schepen, die van elders kwamen, zijn in de maanden juli en augustus ook verrast door de ijsvel den. Ook voor die schepen is er geen mogelijkheid om weg te komen en het weer blijft slecht. Zelfs wordt een der schepen verbrijzeld door het opdringende ijs. De bemanning wordt op de andere schepen onderge bracht. Gelukkig is er nog al wat verschillend voedsel aan boord, want de angst voor scheurbuik neemt ook toe. Op andere schepen zijn reeds zeer ernstige zieken. Opnieuw verzucht Maarten Mooy: „Lieve Heer laat er een Godswonder gebeuren". Maar niets wijst er op. Het schip zit muurvast in het ijs. Andere walvisvaar ders, die het geluk mee hadden, seinen dat zij naar open water zouden gaan. Maarten geeft een brief mee, voor vrouw en kinderen, misschien wel het laatste le vensteken wat zij van hem en de drie jongens zouden horen. De toestand aan boord wordt rampzalig. Tegen de scheurbuik moet gebraden walvisstaart worden ge geten, de winternacht doet zijn intrede, de bemanning zit onafgebroken in dichte duisternis, de vorst neemt toe, de mist slaat als rijp aan het schip, tuig- en touw werk vriest aan elkaar, kabeltouw breekt af, er treedt lekkage op. Eerst eind november komt er verandering. Het omrin gende ijs breekt in stukken en de Frankendaal kan naar open zee zeilen. Er wordt besloten naar IJsland te zei len. Een zware storm belet de mannen te landen. Het water staat in het ruim, door het persende ijs zijn er veel gaten in de wanden. Het machtige schip loopt steeds voller, terwijl de storm in hevigheid toe neemt. Met man en macht wordt gepompt om het water uit het ruim te krijgen. Het schip staat op zinken, de masten breken af, het roer is niet meer wendbaar, het schip moet drijvende gehouden worden. Maarten ziet nu het einde naderen. Opnieuw vraagt hij hulp aan God en er vindt een wonder plaats. In het schemerdonker doemen de klippen van Noorwegen op en op 30 november gaat de Frankendaal, na hulp te hebben gekregen, in de ha ven van Bergen voor anker. Door de maatschappij worden vrouw en kinderen op de hoogte gesteld van de dappere strijd van de mannen van de Frankendaal. Op 25 januari is het schip zover hersteld dat de thuisreis aanvaard wordt. Bijna een jaar na het vertrek, komt op 28 februari, de verloren gewaande walvisvaarder met zijn juichend scheepsvolk voor Amsterdam, God dan kende voor de behouden thuisvaart. En tóch is er hoop Miljoenen vrouwen en mannen, jongeren en ouderen, hebben in het nu teneinde lopende jaar gedemonstreerd tegen plaatsing van kernwapens. Miljoenen mensen stellen de wedloop in bewapening ter discussie. Of moeten we zeggen, stellen vragen die bepalend zijn voor het leven op aarde? Miljoenen vragen naar de toekomst van de mensheid, niet in Nederland alleen, maar over alle grenzen heen, ja in de gehele wereld. Immers overal wonen mensen, met hoop en verwach ting, verlangend naar een toekomst van vrede en geluk. Maar die vrede en geluk op aarde is nog nooit zo be dreigd geweest als nu. Nog nooit eerder werden er zo immens verstrekkende beslissingen genomen als thans. Beslissingen, die de leefbaarheid van en op de aarde be palen. Grote gevaren bedreigen het leven van mens, dier, plant en kosmos. Om een enkele te noemen: honger, ondervoeding, armoede, ziekte, kindersterfte in de onderontwikkelde gebieden: verstedelijking, overbevolking, gebrek aan ruimte, ach teruitgang van welzijn, eenzaamheid, ecologisch verval o.a. ontbossing, vervuiling van bodem en zeeën, schen ding van mensenrechten, werkloosheid, apathie en lusteloosheid, jeugd zonder doel. Een reeks van problemen, die voor een deel zijn oor zaak vinden, in omstandigheden, die mensen elkaar aandoen. Moeilijk om aan je kinderen uit te leggen, hoe ze zich in zo'n wereld vol problemen moeten handhaven, hoe ze hun weg moeten vinden. Toch mogen we niet bij de pakken neer gaan zitten. Het zich bepalen bij de veelomvattende problemen in onze samenleving, de wereldomvattende moeilijkheden die om een oplossing vragen en het menselijk falen om oplossingen aan te dragen, moet ons de energie leveren om steeds maar weer nieuwe wegen te vinden om geluk kig en menswaardig te leven. Natuurlijk kunnen we de problemen niet in een paar jaar oplossen, maar we kunnen wel serieus aan de slag gaan, stap voor stap, ieder op de plaats waar hij of zij gesteld is. Een nieuw begin maken, dat geldt voor de overheid, voor de politici, dat geldt voor het onderwijs, de weten schap, maar dat geldt ook voor de gezinnen, ja voor ons allemaal. Callantsoog, december 1983. P. van Gosliga Doktersdiensten Medische hulp zal gedurende komende feestdagen ver zorgd worden door de heren doktoren: J. Kos, Rijksweg 113, 't Zand, telefoon 02249-1741, vanaf vrijdag 23 december 18.00 uur tot en met dins dag 28 december 8.00 uur en K. de Boer, Loopuytpark 14, Julianadorp, telefoon 02230-41221, vanaf vrijdag 30 december 18.00 uur tot en met maandag 2 januari 8.00 uur. Huur en verhuur Het gevolg van de warme zon-overgoten vakantiedagen is een toenemende vraag naar zomerverblijven, echter alleen voor de maanden juli en begin augustus in 1984. Toch denken we dat de maand juni de komende zomer ook beter benut zal worden. De pinksterdagen vallen het komende jaar op 11 en 12 juni. Met enkele vrije dagen en het goedkope tarief, dat overigens ook geldt voor de maanden april en mei, kan juni een goede maand voor de verhuur zijn. In de maanden april en mei is bovendien nog een speciale re geling getroffen n.1. vier weken huren, slechts drie we ken betalen. Overigens zal de maand juli voor zo ver wij kunnen nagaan een topdrukte geven. We willen de verhuurders en andere geïnteresseerden wijzen op de volgende vakantieschema's. De schoolvakanties in Holland zijn als volgt verdeeld: Regio A: Noord- en Zuid-Holland Regio B: Zeeland, Noord-Brabant Limburg Regio C: overige prov. IJsselmeerpolders 21.73.9 kleuter- en lager onderwijs 14.727.8 voortgezet onderwijs 7.720.8 kleuter- en lager onderwijs 7.720.8 voortgezet onderwijs 23.66.8 kleuter- en lager onderwijs 30.613.8 voortgezet onderwijs Voor de Bondsrepubliek Duitsland geldt de navolgende regeling: Nordrhein-Westfalen Baden-Würtemberg Bayern Berlijn Bremen Hamburg Hessen Niedersachsen Rheinland-Pfalz Saarland Schlesw.-Holstein 28.6- 26.7- 1.8- 19.7- 19.7- 25.6- 12.7- 19.7- 12.7- 19.7- 21.6- 11.8 - 8.9 -17.9 1.9 - 1.9 - 4.8 -22.8 -29.8 -22.8 - 1.9 - 1.8 Het is zonneklaar dat met de schoolvakanties in het Roergebied (Nordrhein-Westfalen) en die in de provin cies Urecht, Gelderland, Drente, Overijssel, Groningen en Friesland de periode van 28 juni tot 11 augustus vol ledig bezet zal zijn. Wij adviseren de verhuurders zich vooral te richten op de overige provincies in Nederland en er rekening mee te houden dat in de Duitse gebieden als Baden-Würt- temberg, Rheinland Pfalz, Saarland en in iets mindere mate Berlijn en Bremen Callantsoog als badplaats zeer in trek is. Voorts valt de paasvakantie in het komende seizoen ook zeer gunstig. In Holland is deze vastgesteld in de periode van 14 april tot 24 april, terwijl in Duitsland variabel twee tot drie weken schoolvakantie gegeven wordt te beginnen op 12 maart en eindigend op 4 mei. De toekomstige huurders van vakantie-onderkomens, kamers, standplaatsen op campings etc. adviseren we hun wensen zo spoedig mogelijk kenbaar re maken rechtstreeks bij het adres, waar in het afgelopen seizoen de vakantie doorgebracht werd of bij het WV-kan- toor, Jewelweg 8, Callantsoog. Tot 1 januari worden badgasten van het afgelopen jaar in de gelegenheid gesteld te reageren. Na die datum wordt aangenomen dat er geen interesse voor het ex- vakantieverblijf bestaat. Zij die willen veranderen van vakantie-onderkomen of het komende jaar voor de eer ste keer hun vakantie in Callantsoog doorbrengen, worden verzocht hun wensen uitgebreid en duidelijk kenbaar te maken bij de VVV Bad Callantsoog. Binnen enkele dagen kunnen zij een gids toegezonden krijgen met gegevens over hotels en pensions, zomerhuizen, bungalows, kamers met of zonder ontbijt, caravan- en kampeerterreinen, alles voorzien van een prijsindicatie. Ook zij die een vroege voorjaars-, paas- of pinksterva kantie in Callantsoog of omgeving willen doorbrengen worden verzocht de aanvraag tijdig in te dienen. Er zijn verschillende goed te verwarmen bungalows, ook voor een wintervakantie, te huren bij de VVV en bij particu lieren. De natuurliefhebber weet uit ervaring dat Callantsoog en omgeving in elk jaargetijde veel te bieden heeft. Vooral het vissen in zee is bij veel sportvissers zeer in trek, daarnaast mag de garnalenvangst (bij gunstig tij en goede windrichting) niet vergeten worden. Badgasten, die niet zijn aangewezen op schoolvakan ties, wijzen we vooral op de maanden april en mei of september. Meestal kenmerken deze maanden zich door bijzonder mooi weer. Verder blijkt dat kleine kin drenen minder vatbaar zijn door een verblijf aan het Noordzeestrand. De leden van de VVV verzoeken we nauwkeurig op te geven, welke weken niet verhuurd zijn, zodat de aspi rant huurder naar meerdere adressen verwezen kan worden. Het VVV-kantoor is dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, in het hoogsei zoen ook op zondag van 11.00 tot 15.00 uur.

Badbode voor Callantsoog | 1983 | | pagina 3