Jubileumuitgave zaterdag 9 juli 1988 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Bad Callantsoog, Jewelweg 8 - Postbus 10 - 1759 ZG Callantsoog - Tel. 02248-1541 Red.: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER-ISAKSSON, Prévinaireweg 4A - Tel. 02248-1323 Druk: PLUKKER, SCHAGEN Telefoon 02240-13034 Badleven vóór de oprichting van de "V.V.V." De eerste aanduiding dat er in Callantsoog iets van het "badleven" te bespeuren was blijkt uit het Gemeente verslag van 1880: In 1879 werden er enkele hoofdwe gen verhard w.o. de Zuidschinkeldijk en zo staat er bij "Tengevolge van deze verharding wordt deze zeeplaats thans meer dan vroeger door elders wonen den bezocht en is door de kastelein (herbergier) J. Mooij een badkoetsje aangekocht waarmede gele genheid wordt gegeven de Noordzeebaden te gebrui ken". In dat jaar zijn daardoor 450 baden genomen. Een tweede aanduiding dat er bezoekers kwamen, treffen we aan in de raadsnotulen van 24 juli 1883. Dan toch komen in die vergadering de kasteleins Jan en Teunis Mooij met het verzoek "in de badtijd" tot elf uur te mogen "tappen". Met de motivering "Slechts weinig vreemdelingen komen hier en deze vertrekken toch in de regel vóór 10 uur" werd het af gewimpeld. In 1889 verrees vóór het dorp op het duin de z.g. "badtent". De gemeenteraad verleende daar voor op 5 juni 1000 m: terrein in erfpacht aan D. de Leeuw, civ. ing. te Amsterdam. Later werd deze tent eigendom van de herbergier J. Vos Azn. De exploita tie er van zal geen succes zijn geweest. Behoudens bij een enkele festiviteit (b.v. de kermis) stond het in mijn jeugd (ik ben van 1901) voortdurend leeg of werd het als noodwoning gebruikt. Nog een kleine aanduiding dat er toch wel op toeneming van badleven werd gespeculeerd was het verzoek van de herbergier Jan van den Berg om een stukje gemeentegrond vóór zijn herberg in erfpacht te verkrijgen om daarop een wa randa te plaatsen "ter bevordering van het vreemde lingenverkeer". De raad ging er mee accoord tegen een canon van 1,maar de waranda is er nimmer gekomen. Enkele symptomen van weinig betekenis dus maar die toch wel aantonen dat er bij "belanghebbenden" iets ging ontwaken. We naderen nu de tijd waarin een nieuw en gunstig verschiet zich voor onze dorpsbewoners kon vertonen nl. het veldwinnend besef dat ook de zee, het strand en de duinen bij Callantsoog de geneugten kunnen bieden die elders aan de Noordzeekust reeds lang ver betering van gezondheid en levensvreugde voor velen betekenden. Van een aanpak van enige betekenis was eerst sprake toen Pieter Vos Jz. in 1913 een flinke stap in de goede richting zette. Op 20 juni 1910 had hij zijn eerste huis van Arie Baken Gzn. (Aaike van de bak ker) gekocht, dat als eerste aan de Nieuwelaag van de Buurt ongeveer heeft gestaan waar nu de textielzaak "Bremer" is. Voorin opende Vos een winkel "De kleine Bazaar"; 27 mei 1911 trouwde hij maar heeft er met zijn vrouw niet lang in gewoond: 11 februari 1917 ging het in vlammen op. Toen volgde zijn eerste welbewuste daad voor de ont wikkeling van het badleven. Hij, de nog kleine dorpstimmerman-aannemer durfde het aan er een hotel voor in de plaats te zetten, "Duin zicht" genaamd. 14 augustus 1914 werd het geopend. Zelf zegt hij in zijn memoriaal "Het werk en leven van een 75-jarige Callantsoger" (dec. 1963) "Dit was wel wat laat in de zomer doch alles was met ons, want we kregen nog drie mooie zondagen zodat we nog aar dig wat invingen. Voor de baderij had ik twee bad koetsen en vijf strandstoelen gekocht; dit moest het begin worden van de badplaats". (Laten we het daar op maar houden). Elf kamers telde het en de eerste badgasten kwamen er in. Toch kreeg het echtpaar Vos de wind nog niet ten volle in het zeil. Nederland moest bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog 1914- 1918 in augustus 1914 mobiliseren. De eerste burge meester, die Callantsoog eindelijk eens voor zich al leen kreeg, viel voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer tegen. Met blijdschap en praal was hij op 24 februari 1914 "ingehaald", maar hoe groot was na deze "blijde incomste" de ontgoocheling bij velen toe hij na zijn huwelijk in Alkmaar bleef wonen en er in Callantsoog slechts een pied-a-terre op nahield. Vooral de raadsleden Aris de Heer en Piet Vos hamer den er volhardend op dat de burgemeester toch in zijn eigen gemeente "zijn tent behoorde op te slaan". Maar hun stemmen klonken als die van roependen in een dorre woestijn van onbegrip. Een der raadsleden zei: "Als ik burgemeester van Callantsoog was en men dwong mij hier te wonen, ik zou in de uiterste hoek van de gemeente een huisje bouwen bij het Sluis je" en een ander: "Al wou jullie mij hier een huis ge ven met geld er bij dan nog wou ik in Callantsoog niet wonen". Zó dachten "vroede" vaderen van onze raad nog in 1915 over hun dorp en het vreemdelingen verkeer. Het was wel droevig! Tegen deze mentaliteit moest worden opgetornd en dat was niet eenvoudig. De burgemeester mocht (daartoe met 4 tegen 3 stem men toch door de raad gunstig geadviseerd) in Alk maar blijven wonen. M.i.v. 1 juli 1917 werd hij tot burgemeester van Oterleek benoemd. Tijdens het bur gemeesterschap van G. J. Lovink die hier wel kwam wonen en zich spoedig en terecht populair wist te maken kwam er wat meer vooruitgang. Zijn ambtsperiode ging in op 2 oktober 1917. Op 27 maart 1918 werd de V.V.V. opgericht. Vos werd er voorzit ter van en de andere bestuursleden waren Joh. Lang horst, hoofd der school, Jn. Brouwer, manufacturier, E. R. Braam, prov., duinopzichter en A. Dekker, die naar van politie. Burgemeester Lovink werd al dade lijk met het ere-voorzitterschap vereerd. De V.V.V. liep van stapel in haar streven. 70 jaar VVV - 50 jaar Badbode Twee jubilea om even stil bij te staan. 27 maart jl. was het 70 jaar geleden dat de "Vereniging ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer" werd opgericht. Vandaag, 9 juli, is het 50 jaar geleden dat de eerste Badbode verscheen. Er is geen geld om feest te vieren, daarom is het prettig dat het idee geopperd werd om een extra nummer van de Badbode uit te geven. Mensen die zich de beginperiode nog herinneren we ten dat het niet vanzelf gegaan is. Tientallen vrijwilli gers zijn vele uren bezig geweest om het een en ander te realiseren. Nog steeds worden verschillende dingen door vrijwilligers gedaan, gesteund door twee be roepsmensen op het kantoor, die werken of het hun "eigen winkeltje" is. In de loop der jaren hebben heel wat veranderingen plaats gevonden, zowel in Callantsoog als Groote Keeten, hetgeen soms gepaard ging met weemoed over wat er verdween. Als de mensen van de eerste jaren, nog eens konden zien hoe Callantsoog als gemeente vooruitgegaan is, dan zouden zij trots zijn op hun dorp, mooie middenstandsbedrijven, hotels en open bare voorzieningen. Wij oogsten wat onze voorgangers hebben gezaaid, laten we vooral niet vergeten te blijven bij plan ten Felicitatie Nu de V.V.V. Callantsoog de 70 jaar heeft bereikt kunnen wij niet achterblijven met onze felicitaties en wij maken meteen gebruik om de badplaats Callants oog te feliciteren met zo'n V.V.V. Callantsoog en de V.V.V. zijn één. Er wordt door de V.V.V. veel georganiseerd voor de bevolking en de gasten, zodat er voor een ieder wel wat te vinden is. Zo komen wij al jaren als hobbyisten in uw badplaats met ons draaiorgel "De Waterlan- der" om een draaiorgel wedstrijd te houden en wij moeten zeggen zeer tot ons genoegen. Wij worden altijd fantastisch ontvangen zowel door de middenstand als door de burgers. Wat de beoorde ling van "de draaiers" aangaat, daar heeft de V.V.V. een zeer muzikale jury voor bijeengebracht. V.V.V. ga zo door, is de wens van de bemanning van "De Waterlander" t.w. S. Bruggeling, P. Arzbach en M. Arzbach. Index We hebben gemeend om in dit jubileumnummer Cal- lantsogers en badgasten aan het woord te laten. De eerste uitgave van de Badbode had nl. een dergelijke tendens. De medewerking aan het tot stand komen van dit blad werd verleend door de dames: W. Griffioen - Eerste woning etc. M. Arzbach (Alkmaar) - Felicitatie S. L. de Vreede (Blaricum) - Herinneringen '57-'71 G. Wey-Dop - Gastdag en door de heren: J. Baken Gzn. - Badleven voor de oprichting etc. K. Baken - Bevrijding 5 mei J. Halma (Den Haag) - Een badgast vertelt Dr. G. Klein (Oostvoorne) - Groote Keeten '40-'42 H. Kruisveld - Groote Keeten 1910 W. Lastdrager (Amstelveen) - Herinneringen A. A. v. Scheijen - 70 Jaar VVV etc. en Historisch De foto's zijn zoveel mogelijk uit oud archief en voor zover ons bekend enkelen van John Oud.

Badbode voor Callantsoog | 1988 | | pagina 1