Groote Keeten 1940-1942 -•4(; Wh, iilMÏÏ "i ffi.TSt I ~é*J|T i ^aaftus^i^ Eerste strandtent in Groote Keeten. Groote Keeten: 1910 1910 was voor Groote Keeten een heel belangrijk jaar. Er kwam namelijk een melkfabriek. Dat zou dus voor veel leven in de brouwerij gaan zorgen. Elke dag moesten de boeren hun melk leveren, dat hield toen in, elke dag zelf met paard en wagen naar de Groote Keeten. Dit feit trok jonge ondernemende mensen aan o.a. Jn. van Scheijen begon een smederij waar de boeren met hun paarden naar toe konden voor hoefbeslag, voor reparatie aan hun kar en andere landbouwwerk tuigen. Er kwam een bakkerij voor verse broodjes. Jb. van Scheijen bouwde een kruidenierswinkel annex café met onder een kap een woonhuis. Naast de melkfa briek begon Anton Zomerdijk een schildersbedrijf. Naast het café van Van Scheijen begon Kees Bakker een slagerij. In de z.g.n. "Achter Keeten" was een manufacturen- winkeltje en even verder nog een kruidenierswinkeltje van "Aaltje" (Kooy). Voor nu een onbegrijpelijke middenstandssituatie echter in onze ogen was dit een ideale toestand en een geweldige service. De heer Jb. van Scheijen zette de door mijn moeder bestelde boodschappen op de aanrecht in de keuken, pakte een stoel en ging rustig zitten. Hij maakte op "z'n dooie gemakkie" een praatje over het weer of andere belangrijke gebeurtenissen en zei dan "nou, maidje dat is dan zoveel geld voor de boskippen" (Keetemer woord voor boodschappen) rekende af en zei gedag, liep naar zijn T-Ford, slingerde de motor aan en ging weer verder naar een andere klant. Wat een gemoedelijke tijd. Let wel! Geen betere tijd. Als we dit vergelijken met de situatie nu, in de rij staan met je handel voor de kassa, wat een achteruitgang! Bij de smid Van Scheijen was het altijd een drukte van belang, 2 paarden buiten aan de muur gebonden en een paard in de smederij om voorzien te worden van nieuwe hoefijzers. Deze hoefijzers werden roodgloei end pasgemaakt, dan nog gloeiend tegen de hoef van het paard gehouden en pasgebrand. Dit ging gepaard met een hevige rookontwikkeling en een geur of stank, net hoe je het wilde noemen, dat rook je al op een heel grote afstand. Een terugblik door een nog echte Keetemer op Groote Keeten omstreeks 1910 en wat later. Historisch In de jaren na de oorlog, was het Dorpsplein nog "de Buurt", met aan allebei kanten een weg, "de Oude- laag" en "de Nieuwelaag". Aan het eind van het plein, ongeveer tegenover "Service Super" stond van af 1949 de muziektent. Er tegenover waren nog gewo ne huisjes, nu een snackbar en taveerne. In die jaren duurden de vakanties niet zo lang en van af 1 september zag je geen gast meer. Bij de overheid begon langzaam het besef te groeien dat we met z'n allen ons land moesten schoon hou den. Tegenwoordig noemt men dat milieubeheer. Een van de eerste acties heette: "Opgeruimd staat net jes". Tot grote verbijstering van de toenmalige voor zitter van de V.V.V. Bad Callantsoog hing er op 31 augustus een groot spandoek vanaf de muziektent dwars over de weg naar de huisjes met opschrift. U raadt het al "Opgeruimd staat netjes". Dat uitgerekend op de laatste dag van het seizoen, toen alle gasten het dorp verlieten. De strandpaviljoens schenken goed schuimend bier, geserveerd in een glas. Kort overzicht Vandaag, 9 juli 1988, is het precies 50 jaar geleden dat de eerste Badbode in Callantsoog verscheen, onder re dactie van de secretaris van de VVV, de heer Brus- saard. Na de oorlog verzorgde de secretaris van de vereni ging de correspondentie, ook regelde hij de huur en verhuur, zodat aan het hoofd der school de eer te beurt viel, redacteur van de Badbode te worden. In het prille begin van de Badbode was het blad (8 a 12 nummers voor 30 cent per seizoen, franco thuis) een informatiebron voor badgast en dorpeling. Van beide zijden werd gebruik gemaakt om de verhalen en wensen kwijt te kunnen. De schoolmeesters vertrokken in het algemeen na en kele jaren, zoals dat meestal gaat in kleine oorden. Met andere woorden er moest steeds opnieuw een re dacteur gezocht worden, hetgeen niet eenvoudig was. In 1956 zag de heer R. Koelemey (correspondent VVV) zich geplaatst voor de taak zowel het secretari aat, correspondentie en redactie van de Badbode te voeren, een moeilijke opgave. Artikelen, die bij de opzet van de Badbode kwistig uit de pen vloeiden, ble ven uit. De enige uitzondering kwam van de zijde van Dr. L. D. Terlaak Poot, die altijd wel een verhaal of gebeurtenis wist te vertellen. De eerste nummers van de Badbode bevatten"Tien geboden voor baders en zwemmers", ook werd er vaak een oproep gedaan aan gasten en dorpelingen. Zo lezen we op 29 juli 1939 een oproep van burge meester Rehorst om op 3 augustus een vergadering bij te wonen om te komen tot het stichten van een tenni- scomplex. 26 augustus van dat jaar was de zaak rond, een commissie bestaande uit de heren: H. Cox, G. Kleerekoper en P. H. Smit had de beschikking gekre gen over een terrein in "Het Zwanenwater". Helaas was de wereldbrand de oorzaak dat de uitvoer van de plannen niet kon doorgaan. In de jaren 1951 en 1952 werd wekelijks in het seizoen een hoofdartikel gewijd aan "Duinenburg" (schetsen en herinneringen) geschreven door Ds. Marius Buijs, die in de jaren 1861 tot 1868 predikant in Callants oog was. Aan het uitvaren van de Reddingsboot (in 1955 opge heven), de demonstratie van vuurpijl- en wipper toestel werd veel aandacht besteed. Ook schijnt er volgens de Badbode reeds in 1948 een Reddingsbrigade Paal 13 geweest te zijn, maar na één jaar konden de plannen niet gerealiseerd worden, zo dat in 1950 geen mededelingen meer werden gegeven. De eerste Winterbadbode verscheen in 1953, de zo- meruitgave van het blad moest echter op 31 augustus 1974 beëindigd worden (hoge kosten aan drukwerk en porti). Sinds 1975 verschijnt het Badbode-bulletin omstreeks Hemelvaartsdag. Dit orgaan geeft uitvoerige informa tie over de zomerfestiviteiten, voorts wordt de "Info" uitgegeven, een blad dat inlichtingen verschaft over alles wat tijdens de vakantie van belang kan zijn, evenals adressen van bedrijven, die per 1 januari bij de VVV Bad Callantsoog aangesloten waren. De Kerstbadbode wordt in Callantsoog huis aan huis be zorgd en alle gasten, waarvan de adressen bekend zijn, ontvangen voor Kerstmis een exemplaar per post. Het is bijzonder plezierig als een ieder die dit blad ont vangt reacties en verhalen over vroeger en nu wil in zenden aan de redactrice van de Badbode, zodat bij het 75-jarig jubileum een boekje met herinneringen VVV 75 jaar uitgegeven kan worden. Na het grote bombardement in Den Helder op 24 juni 1940 besloten mijn ouders dat wij de stad, al thans 's nachts, zouden verlaten. Na een kort verblijf bij familie aan de Lange Vliet, kwamen wij terecht in de schilderswerkplaats naast de melkfabriek in Groote Keeten. Het was één grote kale ruimte, waarin alles moest gebeuren en al het meubilair en 5 bedden moesten er geplaatst worden. Een zeer krappe bedoe ning. Na ongeveer een half jaar kregen we de kans om te verhuizen naar het huisje bij het Molenwater. Ook weer krap, maar tenminste een leefbaar geheel. Als de omstandigheden anders waren geweest zou men het verblijf aldaar zelfs idyllisch hebben kunnen noemen. Dagelijks gingen we naar ons werk of school in Den Helder. Zolang het weer dit toeliet namen we de fiets, de rest van de tijd de bus van Van Scheijen. Toen ik in 1942 mijn eindexamen had gedaan verhuis de ik naar Amsterdam; mijn ouders volgden in 1943. ~vi j voelden ons in het huisje aan het Molenwater re delijk veilig. Er was slechts één negatief punt. De Duitsers hadden op enige afstand van ons onderko men een "fop vliegveld" aangelegd met houten vlieg tuigmodellen. Dat moest de Engelsen er toe brengen hun bommen hierboven los te laten. Een enkele keer is dit ook gebeurd met een bominslag in de weilanden achter het huis. De schade bleef gelukkig beperkt tot een paar schapen. Wij hebben in die paar jaar veel kennissen en enkele heel goede vrienden onder de oorspronkelijke bevol king gemaakt. Met name de families Baken en Zwaan zijn blijvende vrienden geworden. Dat het echte vrien den waren is vooral gebleken toen in de hongerwinter van 1944-1945 mijn vader en zuster te voet vanuit Amsterdam de barre tocht naar Groote Keeten moes ten ondernemen voor het verkrijgen van het nodige voedsel. Helaas moet worden vastgesteld dat deze menslievende houding niet door veel anderen werd aangenomen, hetgeen eens te meer bewijst, dat men in tijd van (echte) nood zijn (echte) vrienden leert ken nen. Samenvattend: Ondanks het feit dat het zo'n onaan gename tijd was, heb ik, over de hele linie genomen, prettige herinneringen over gehouden aan ons verblijf in Groote Keeten-Callantsooe. Eerste autobus Schagen-Den Helder 1925. Evenementen In aanvulling op het Badbode-bulletin geven we de volgende festiviteiten voor september: Do. I sept. Bridgedrive, ,,de Kolfweid", Jewelweg, 19.30 uur Bingo, „Sporthotel", Abbestederweg, 20.00 uur Vr. 2 sept. Bingo, „de Kolfweid", Jewelweg, 19.30 uur Za. 3 sept. Barbecue, „Sporthotel", Abbesteder weg, 18.00 uur, vanaf 20.00 uur dansen (live music) Voetbaloefenwedstrijd, voetbalterrein, 19.00 uur, C'oog-J.V.C. Zo. 4 sept. Kano-slalom-brandingswedstrijd, „Bo- tenstrand", 13.00 uur Do. 8 sept. Bridgedrive, „de Kolfweid", Jewelweg, 19.30 uur Bingo, „Sporthotel", Abbestederweg, 20.00 uur Za. 10 sept. Barbecue, „Sporthotel", Abbesteder weg, 18.00 uur, vanaf 20.00 uur dansen (live music) Zo. 11 sept. Ruiterwedstrijd (ver. Callinghe), terrein Rietweg, Groote Keeten, 10.00 uur Do.15 sept. Bingo, „Sporthotel", Abbestederweg, 20.00 uur Vanaf heden tot eind augustus iedere woensdag „Bra derie".

Badbode voor Callantsoog | 1988 | | pagina 3