Een ontmoeting op Eerste Kerstdag 1953 Van huisuit ben ik een echte strandjutter, die weer of geen weer, altijd op het strand te vinden was en nog steeds ben. Vroeger waren er geen plastic regenpakken, maar er werd een oude manchester jas of een overall gedra gen. Het gevolg was bij slecht weer een kletsnat pak. In 1953 viel Kerstmis op zondag en maandag. Zater dag voor de kerst werd er slecht weer voorspeld, wind kracht 8 a 9, draaiend van zuidwest naar noordwest met hagel, natte sneeuw en regenbuien en een tot twee graden dalende temperatuur. Ik weet nog als de dag van gisteren, dat mijn vrouw tegen me zei "je gaat morgenochtend, op kerstoch tend, toch niet naar het strand hè?" Maar als het jut ten je met de paplepel ingegoten is, weet je dat er bij die windkracht veel te halen valt, dat er op kerstoch tend weinig jutters zijn en dat je om een uur of zes, zeven toch wel aan het strand moet zijn. Ik woonde toen nog op het Dorpsplein, waar nu de ijssalon van Tichelaar is, dus dicht bij zee. Die kerstochtend stond ik om half zes op, de hagelste nen kletterden tegen de ramen, het weerlicht was niet van de lucht en het onweerde verschrikkelijk. Daarom besloot ik weer te gaan slapen. Maar van slapen kwam niets. In gedachte zag ik van alles aanspoelen. Om half zeven stond ik weer op, nam een beker melk en vertrok in een oude "jekker" en een zak onder m'n arm. Je kunt nooit weten wat je vindt. Nog maar nau welijks buiten of het begon opnieuw te onweren met hagel- en natte sneeuwbuien. Tussen de huizen wacht te ik de bui af. Om ongeveer half acht vond ik in het donker mijn pad over het duin. Er was totaal geen zicht, maar dat deerde niet, want al gauw had ik de eerste plank, die ergens in een duinpan gelegd werd om op de terugweg mee naar huis te nemen. Ongeveer bij paal 14 werd ik opnieuw verrast door een fikse bui, donder en bliksem, de hagelstenen kwa men met bakken naar beneden. Om niet doornat te worden, zocht ik beschutting in een duinpan. De storm, het stuifzand, de regen- en hagelbuien werden zo erg, dat ik met de handen voor de ogen het duin opklauterde. Tot mijn stomme verbazing zag ik in de luwte van het duin iets liggen in een slaapzak. Ik kon mijn ogen niet geloven en stond perplex. Bij dit weer, het was onge looflijk. Bij nader inzien waren er zelfs drie slaapzak ken. Mijn eerste gedachte was schipbreukelingen. Door m'n handen heen keek ik of er ergens op zee licht van een gestrand schip te bespeuren was, niets te zien omdat ik geen 100 meter voor me uit kon zien. Na een kwartier was de bui overgedreven en het werd inmiddels wat lichter. In de slaapzakken bewoog niets. Het was niet te verklaren hoe die mensen, man nen of vrouwen, misschien buitenlanders daar onder deze barre weersomstandigheden gekomen waren. Door te hoesten probeerde ik aandacht te trekken en na enige tijd kwam er een hoofd te voorschijn uit één van de slaapzakken, een manspersoon. "Goede morgen", zei ik en de man antwoordde ook goede morgen. Gelukkig was het een Hollander en omdat ik erg be nieuwd was vroeg ik hem hoe hij bij dit beestenweer in het duin verzeild was. Inmiddels waren de andere slaapzakken ook openge maakt en toen kwam het verhaal. De mannen hadden zaterdags afgesproken om met z'n drieën vanuit Den Helder naar IJmuiden te lopen en zodra het donker werd ergens in de duinen te gaan slapen. Ik heb ze een goede reis gewenst en ging mijns weegs. Met Kerstmis denk ik, Klaas Baken, nog vaak aan de ze zeldzame ontmoeting. Doktersdiensten In de gemeente Callantsoog en in 't Zand wordt bij spoedgevallen medische hulp verleend door de heren doktoren: S. A. de Boer, Ir. de Vassystraat 9, Petten, tel. 02268- 1460, vanaf vrijdag 16 december 17.00 uur tot maan dag 19 december 08.00 uur. K. Schoen Grote Sloot 207, St. Maartensbrug, tel. 02246-1230, vanaf vrijdag 23 december 17.00 uur tot dinsdag 27 december 08.00 uur. J. Kos, Rijksweg 113, 't Zand, tel. 02249-1741, vanaf dinsdag 27 december 08.00 uur tot woensdag 28 de cember 17.00 uur. E. J. v. Brederode, Groenland 15, Callantsoog, tel. 02248-1790, vanaf woensdag 28 december 17.00 uur tot vrijdag 30 december 17.00 uur. J. Kos, Rijksweg 113, 't Zand, tel. 02249-1741, vanaf vrijdag 30 december 17.00 uur tot maandag 2 januari 08.00 uur. Creatieve vakantie De tendens om urenlang in de zon te liggen, lijkt tot het verleden te behoren. Vooral de wat oudere jeugd wil iets anders. De evenementencommissie tracht hier op in te spelen. Er worden meer sport- en spelavonden georganiseerd, met name het strandvolleybal was in het afgelopen seizoen een topper. De strandspelen voor kinderen beginnen ook meer in de belangstelling te staan. De jeugd- en C.D.-tennistournooien kunnen zich in voldoende deelnemers verheugen. Overwogen wordt een z.g. "Luilaktennistournooi" te organiseren. De paardesportcentra in Groote Keeten en aan de Zwarteweg voorzien in een behoefte. Afgelopen zomer werd voor het eerst in Callantsoog het kanobrandingvaren geïntroduceerd. Hoewel een sport in opkomst, lijkt er voldoende belangstelling te bestaan om in de komende zomer de lessen voort te zetten. Gediplomeerde instructeurs zullen in actie ko men om aan kleine groepjes de praktijklessen "kano brandingvaren" bij te brengen. Het verheugt ons bijzonder te kunnen mededelen dat ook aan handvaardigheid de nodige aandacht besteed gaat worden. Mevrouw J. Tesselaar-Karsten, Stuyve- zandeweg 3, zal bij of in haar beeldentuin "de Wilde Roos" les geven in beeldhouwen en zo mogelijk ook in tekenen, schilderen enz. Voor nadere informatie als lesuren, kosten enz. verwijzen we naar bovengenoemd adres en naar het Badbodebulletin en de Info. Een goed reilende en zeilende VVV zorgt met haar le den voor een rustige of sportieve of creatieve vakan tie. In Callantsoog is er voor ieder wat wils. Badbodebulletin Elders in dit nummer van de Badbode deelden we me de dat de pinksterdagen in het komende jaar bijzon der vroeg zijn. Dit betekent dat het Badbodebulletin reeds op of voor 4 mei gereed moet zijn. Bovendien is de afgelopen zomer met de burgemeester en de poli tie overeengekomen dat vóór het uitkomen van het bulletin toestemming om evenementen te organiseren, gegeven moet zijn. Het gevolg is dat een ieder die in de komende zo mer iets voor het toerisme wil doen, daar vroegtijdig (uiterlijk 1 maart) bericht van moet geven bij het VVV-kantoor. De commissie vertrouwt erop dat verenigingen, eige naren van strandpaviljoens, horecabedrijven, kam peerterreinen en anderen hun medewerking zullen ge ven. Afscheid Dinsdag 13 december werd in hotel "Wijde Bliek" tij dens een bijeenkomst van de plaatselijke commissie van de K.N.Z.H.R.M. afscheid genomen van de he ren K. Baken en P. Wey. Beide heren waren geduren de 40 jaar vrijwilliger bij het station Callantsoog. In 1948 begonnen ze als roeiers op de roeireddingvlet, die tot 1955 in Callantsoog gestationeerd was. Daarna hielpen ze enige jaren bij het lijnwerpwippertoestel, waarna zij in de jaren 1972-1973 aangesteld werden als vuurpijlrichter. Tijdens de feestelijke bijeenkomst, waarbij ook de partners van alle commissieleden waren uitgenodigd, memoreerde de directeur van de Reddingmaatschap pij, de heer C. H. van der Zweep, de staat van dienst van de heren Baken en Wey. Zij ontvingen de bronzen draagmedaille voor langdurige diensten met het daar bij behorende getuigschrift, evenals een maatschap- pijschild met inscriptie. Aan de dames van de schei dende vrijwilligers werden bloemen overhandigd. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzit ter van de plaatselijke commissie, de heer Mr. W. C. Vierhout en door de commandant, de heer G. Zee man. Na afloop van het officiële afscheid werd de nieuwe K.N.Z.H.R.M.-film: "In geval van nood" vertoond. De heer Pim Korver, geen onbekende op dit gebied, heeft de film vervaardigd. Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente, Callantsoog p/a tel. 02230-41229 zo. 18 dec. 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman ma. 19 dec. 19.30 uur Volkskerstzangdienst, m.m.v. Dr. E. J. van Brederode en de Heer J. Visser, orgel; Ebel Jan van Brederode, solozang; R.K. dameskoor; Heer P. J. M. Klomp, dwarsfluit. Ie Kerstdag 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman, m.m.v. Zangkoor Plattelandsvrouwen en Kindergroep. za. 31 dec. 19.30 uur Ds. J. G. Bouwman, oude- jaarsherdenkingsdienst zo. 1 jan. 10.00 uur Ds. L. C. D. Sinke, vloot- predikant (Den Helder) Kath. Kerk, Callantsoog (in de Ned. Herv. Kerk) p/a tel. 02249-1226 za. 17 dec. 17.30 uur Eucharistieviering, Pastor v.d. Stok za. 24 dec. 17.30 uur Eucharistieviering, Familie- dienst, Pastor P. Kramer 21.30 uur Kerstnachtdienst, m.m.v. Dameskoor, Pastor van Santé za. 31 dec. 17.30 uur Eucharistieviering, Oudejaarsdienst, Pastor van Santé Stichting "Het Levende Water", Callantsoog Dorpsplein 2, tel. 02248-2056 za. 24 dec. 21.00 uur Kerstviering le Kerstdag 10.30 uur Kerstdienst 20.30 uur Kerstdienst 2e Kerstdag 10.30 uur Kerstdienst 20.00 uur Viering van het Heilig Avondmaal zo. 1 jan. 10.30 uur Kerkdienst Kath. Kerk, 't Zand p/a tel. 02249-1226 za. 17 dec. 19.00 uur Adventsliturgie, Pastor v.d. Stok zo. 18 dec. 10.00 uur Liturgie 4e Advent, m.m.v. Dameskoor, Pastor van Santé za. 24 dec. 19.00 uur Familieviering, m.m.v. Kin derkoor, Pastor van Santé 22.00 uur Kerstnachtmis, m.m.v. Ritmisch koor, Pastor P. Kramer le Kerstdag 10.00 uur Hoogmis, m.m.v. Gemengd koor, Pastores Kramer en van Santé 2e Kerstdag 10.00 uur Feestelijke Kerstliturgie, m.m.v. Dameskoor, Pastor van Santé za. 31 dec. 19.00 uur Dankdienst, m.m.v. alle koren, Pastor van Santé Geref. Kerk, Schagen Beethovenlaan, p/a tel. 02240-12381 zo. 18 dec. 9.30 uur Drs. G. J. Kamp (Heiloo) za. 24 dec. 22.30 uur Kerstnachtdienst, mevr. Ds. T. Plattje m.m.v. groep Columba (B.O.L.) le Kerstdag 10.00 uur Ds. J. E. Post Hospers, m.m.v. Cantory 16.30 uur Kinderkerstfeest za. 31 dec. 19.30 uur Ds. J. E. Post Hospers zo. 1 jan. 10.00 uur (in de Ned. Herv. kerk) Mevrouw Ds. T. Plattje Evangelisch Lutherse Gemeente, Den Helder (Wezenstraat 68), p/a tel. 02230-16854 zo. 18 dec. za. 24 dec. 10.30 uur Ds. J. Mostert 22.00 uur Kerstnachtdienst, Leden kerkeraad, declama tie en medewerking v. d. Cantory le Kerstdag 10.30 uur Prof. Dr. C. H. Lindyer, Heilig Avondmaal zo. 1 jan. 10.30 uur Korte Mettendienst, de heer J. K. Schendelaar

Badbode voor Callantsoog | 1988 | | pagina 2