Het woningbeleid Bijlage .Contact met de Egmonden" 7-11- 63 Ingezonden GEACHTE REDACTIE, Naar aanleiding van de ontslagname door de heer v. d. Berg als Wethouder van de Gemeente Egmond-Binnen en de redenen die hij daarvoor opgaf in het N.H.D. van zaterdag j.L, verzoek ik u plaatsing van het onderstaande in uw blad Hoewel ik in het College van B. en W. vele malen mijn bezwaar tegen de huidige woningpolitiek heb ge maakt, zoals die door de meerderheid van het College werd voorgestaan, werd dit beleid niet gewijzigd. Mij bewust van de nood die op dit gebied heerst, en be seffende,- dat op deze manier de woningnood niet werd opgelost maar eerder verergerde, heb ik mij uiteindelijk gewend tot de KVP-fractie van de Gemeenteraad, met het verzoek een fractie-vergadering te beleggen. Het was mijn bedoeling dat op die vergadering door zowel de hr. v. d. Berg als door mij een uiteenzetting werd gegeven van onze standpunten in deze aange legenheid. De aanwezige raadsleden zouden dan uit eindelijk hun mening daarover kunnen geven en even tueel voorstellen kunnen doen die voor beide partijen aanvaardbaar waren. Daar het woningbeleid een aan gelegenheid van B. en W. is kan dit in een raadsver gadering niet aan de orde gesteld worden, echter wel in een fractie-vergadering van raadsleden, aan welke vergadering de heer van d. Berg had toegezegd te zullen deelnemen en "politiek fatsoenlijk" gezien niet kon weigeren. Op deze vergadering, waarbij door de KVP-fractie ook de niet KVP-raadsleden waren uitgenodigd, is de heer v. d. Berg echter niet verschenen en ook heeft hij niet de moeite genomen de raadsleden die van 's avonds 8 tot 10.30 uur op hem hebben gewacht, te berichten dat hij niet kwam. Terecht mijns inziens nam ik die avond het besluit, om die reden niet meer met de heer v. d. Berg te kunnen samenwerken. De ver gadering die avond ging om een te belangrijk onder werp. Daar de meerderheid der aanwezige raadsleden meent, dat mijn aftreden niet in het belang van de gemeente is, werd besloten een voorstel tot het aan nemen van een motie van wantrouwen tegen de heer van der Berg in te dienen. Bij niet aanneming van die motie zal automatisch mijn aftreden volgen, zodat hier werkelijk sprake is van "hij of ik". Niet mijn mening over het woningbeleid, maar het indienen van een motie van wantrouwen heeft der halve tot de ontslagname van de heer van der Berg geleid. Wat is de bedoeling van het huidige woningbeleid van B. en W. Door het niet toestaan van een ver gunning tot het in gebruiknemen van een gekochte woning aan ieder die er om vraagt, doch voorrang te geven aan inwoners en economisch gebondenen trachten B. en W. de woningnood in onze dorpen te lenigen. Indien dit beleid werkelijk in de toekomst tot een oplossing van de woningnood zou leiden, kan men daar moeilijk tegen zijn. Wórdt door dit beleid de woningnood echter opgelost? Ik betwijfel dit zeer en heb daar mijn redenen voor. Dit systeem zou in een flinke stad, met in verhou ding minder eigen-woningbezitters en meer (noodge dwongen) liefhebbers, nog afgezien van het feit of het rechtvaardig is het enige bezit wat men vaak heeft tot een schijnbezit te maken, misschien nog toe te passen zijn. In onze dorpen echter, waar de econo misch gebondenen steeds in aantal afnemen en in ver houding meer eigen woningbezitters en minder lief hebbers voor koopwoningen voorkomen, is dit systeem mijns inziens niet toe te passen. Ieder die een huis bezit, en wat de verkoop be treft aan banden gelegd wordt, voelt dit als een aan tasting in zijn vaak enige bezit. Is het huidige beleid ook van toepassing op duurdere woningen? Ja, dat wel, maar in de praktijk valt er weinig aan te doen. Vaak kan men huizen boven b.v. f 25.000,niet aan 'n inwoner kwijt raken en hoe moet men dan eige naren van huizen van b.v. f 60.000,verplichten uit onze beperkte koperskring een keuze te maken Dat is niet mogelijk. Dit woningbeleid treft dus iri de eerste plaats de betaalbaree woningen, dus van de gewone man wiens enige bezit dit vaak is. Tevens, en dit is mijn grootste bezwaar, zou men toe komstige kopers huiverig maken. Wie geeft er graag veel geld uit voor iets waar hij niet vrij over be schikken kan? Velen van de huidige woningbezitters zouden nimmer tot aankoop daartoe zijn overgegaan, als zij vooruit hadden geweten dat een eventuele ver koop aan beperkingen onderhevig zou zijn. Zij zouden dus vermoedelijk wachten tot een van de weinige huurwoningen tot hun beschikking zou komen, welke huurwoningen toch in de eerste plaats bedoeld zijn voor de minst draagkrachtigen. Om tot een opheffing van de woningnood te geraken kunnen wij de kopers niet missen. Huurders van woningen onder de lezers dienen te bedenken dat een koopwoning van f 25000 alleen al aan rente circa f 25..per week kost en dat zij met een huur van f 15.a f 20toch altijd nog voordeliger uit zijn. Moet dan onvoorwaardelijk aan ieder, die een vergunning vraagt om een door hem te kopen woning te mogen betrekken, deze vergunning worden gegeven? Neen, het is mogelijk de eventuele speculanten onder hen te weren. Er zijn beslist mogelijkheden, eventueel door het laten invullen van een vragenlijst, de speculanten onder de toekomstige kopers op te sporen en hen uit te schakelen. Er zijn mogelijkheden genoeg waarvoor ik mij in wil zetten om het woningbeleid in onze ge meente beter aanvaardbaar te maken, w.g. S. P. JANSSEN, wethouder.

Contact met de Egmonden | 1963 | | pagina 5