MET GERARDUS BELLEMAN KORT NIEUWS No. 668 - 31 maart 1965 VERSCHIJNT WEKELIJKS HUIS AAN HUIS IN EGMOND AAN ZEE, EGMOND AAN DEN HOEF EN EGMOND-BINNEN Uitgave Drukkerij „Egmonden" Egmonderstraatwcg 5, Egmond a. d. Hoef. Tel. 201. Giro 368954. Advertentieprijs 12 ct. per milimeter Het was in het jaar 1927, dat hij te Egmond a. d. Hoef zijn druk kerij begon. Het was in een periode, waarin het wel bijzonder moeilijk was een zaak te beginnen. Maar de toenemende werkloosheid dwong velen naar middelen om te zien, om in het levensonderhoud te voor zien. In zijn pas opgerichte drukkerij plaatste hij een voor die dagen moderne degelpers voor handinleg, een oude cylinderpers uit een ver schillende jaren voor dien bestaande zaak, schafte zich wat lettermateri aal aan en de zaak kon gaan draai en. Er moesten alleen nog opdrach ten binnenkomen. En daar het artikel '"drukwerk" in die tijd zeker nog niet tot de mensheid was door gedrongen als een onmisbaar element in een goed geordende samenleving, waren de opdrachten schaars. Er moest een nieuw werk- object ontwikkeld worden en het zou vader Belleman niet zijn, wan neer daar meteen niet een sociaal dienend element aan toegevoegd moest worden. Hij kreeg zijn idee en vond zijn ideaal in het "Contact met de Egmonden". In dit blad schreef hij vele artikelen, die gericht waren op de sociale en economische ontwik keling van de Egmonden. TER NAGEDACHTENIS Dit artikel willen wij wijden aan de nagedachtenis van de oprichter van drukkerij Belleman en het daaraan verbonden "Contact met de Egmonden", aan onze dierbare vader, Gerardus Belleman, die op 75-jarige leeftijd zijn werkzaam en vruchtbaar leven beëindigde. Zijn interesse ging niet alleen uit naar de belangen van de gemeente Egmond-ü^ien, maar ook die van Egmond Mm Zee lagen hem na aan het hart. Toen reeds schreef hij over het nut van één grote gemeen te Egmond, een ideaal, dat nu weer actueel is. Jn vele artikelen ijverde hij voor beplanting aan weers zijden vajWie weg naar Egmond aan Zee, die vroeger zeer open was. Er volgden besprekingen met diver se betrokken instanties en mede door zijn werk is die beplanting er gekomen. Hij streed voor nieuwe werk- objecten in de Egmonden, toen in de crisisjaren de armoede zich ook hier sterk liet voelen. Het toerisme vormde in die tijd een fractie van de omvang, die het nu heeft aange nomen. De gedachten waren vooral in die tijd, omtrent dit punt nog zeer verdeeld. Maar de zee stroom de langs de kust van Egmond en daar was meer mee te doen. Vele Egmonders zullen zich de periode nog herinneren, waarin hij onop houdelijk schreef over het belang van een zeehaven, met de aanleg waarvan honderden mensen werk zouden krijgen. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd vader Belleman gedwongen, zijn uitgave te stoppen, daar hij minder sympathiek had geschreven over de bezetter en zijn Nederlandse aanhange Na de oorlog vatte hij zijn uit gave weer op. Onder invloed van de economische ontwikkeling heeft zijn blad weliswaar een andere be staansmogelijkheid gelagen, maar het blijft steeds de^^elegenheid geven aan alles wat in de Egmon den leeft, om in het belang van de gemeenschap hun publicaties te doen. Zijn drukkerij, die hij vroeger met zoveel moeite in stand wist te houden, heeft zich ondertussen ont wikkeld tot een goed uitgerust be drijf, waarin een vol-automatische degelpers en twee dito cylinder- persen een plaats hebben gekregen, terwijl een zetmachine voor het nodige materiaal zorgt. Zijn leven heeft zich gekenmerkt door een onophoudelijke activiteit. Steeds was hij bezig. Vele keren is hij in de bres gesprongen voor zijn medemens. Hij kwam op voor het recht van een ander, ook al leed hij daar zelf schade van. Dit interesseerde hem niet. Zijn uit gangspunt was "Als het gemeen u roept, brengt het als uw eigen". Hij huldigde het principe, dat elke acti viteit op sociaal terrein van alle eigen profijt ontdaan moest zijn, terwijl geen enkel onderscheid mocht gelden. Het is niet verwonderlijk, dat hij in verschillende gevallen niet be grepen werd, en vooral vroeger, toen hij als lid van de gemeente raad in eigen kring soms veel tegenstand ondervond. Verschillen de ouderen zullen het zich nog her inneren, toen hij totaal alleen vocht voor het behoud van de Openbare school in de gemeente Egmond- Binnen, toen die gesloten moest worden wegens onvoldoende leer lingen. Zijn gehele persoon drong hem er toe zijn krachten in dienst te stellen van de gemeenschap en flat hij daarbij zeer veel kritiek kon ontmoeten, wist hij maar al te goed. Naarmate zijn leeftijd vorderde, namen zijn krachten af. Een slo pende ziekte was de oorzaak, dat hij zich tenslotte ook niet meer voor de zaak kon inspannen, maar zijn belangstelling bleef levendig, Door zijn werk voort te zetten, hopen wij zijn gedachtenis levend te houden, als een dierbare herinne ring aan alles wat hij voor ons geweest is. Wij zijn dankbaar, dat wij zo'n vader hadden. Deze eerste pagina van het "Contact" heeft door de bijzondere omstandigheden een geheel ander aanzien gekregen en wij menen er goed aan te doen, op deze pagina ook de rubriek "Wij Vernemen" op te nemen. Deze rubriek was het stokpaardje van vader, waarin hij op zijn manier het wel en wee van de Egmonden beschreef. WIJ VERNEMEN dat de reis naar Dieburg, die dit jaar door de voetbalvereniging "Zeevogels" weer zou worden georganiseerd, niet door zal gaan; dat het levensmiddelenbedrijf van de fa. de Ruiter te Egmond- Binnen een grondige modernise ring ondergaat. Wij zijn be nieuwd wat er onder de ravage vandaan zal komen, maar gezien de reeds eerder gerealiseerde plannen in het dorp Egmond- Binnen, zal ook dit wel weer iets goeds zijn dat er op vrijdag 9 april de eerste twee nieuwe zaken aan de even eens nieuwe Kerkweg te Eg- mond-Binnen, zullen worden ge opend. Het zijn de kapperszaak van Dick Zentveld en de schoen- handel en reparatie-inrichting van de fa. Verhoogt. Deze jonge ondernemers hebben hun onder nemingslust en durf aangewend, om een paar pracht zaken te bouwen, waarmee zij niet alleen zelf gebaat hopen te zijn, maar daarmee ook een belangrijke sti- mulance hopen te bewerken in de verdere ontwikkeling van Eg- mond-Binnen dat er in de gemeente Egmond- Binnen steeds meer kassen ge plaatst worden voor het trekken van bloemen, waaruit te conclu deren valt, dat er een zekere ver schuiving te constateren valt. Tot voor kort werden er alleen bloembollen geteeld, waarvan niet de bloem maar de bol het voornaamste product was. Hoe wel dit wel de hoofdschotel blijft, is zich toch een nieuwe mogelijk heid aan het ontwikkelen, waar van wij hopen, dat deze succes heeft dat de bloemenshow, die zo grandi oos is geslaagd, ook voor het volgend jaar weer definitief is dat op het nieuwe industrieterrein te Egmond aan Zee, nabij de voormalige gasfabriek, binnen kort weer een nieuwe werkplaats gaat verrijzen. Met deze plan- (vervolg op pagina 2)

Contact met de Egmonden | 1965 | | pagina 1