MET DE EGMONDEN Alles voor de schoonmaak heeft Schotvanger 60 jaar getrouwd TAXI tEL 900 Vakantieweken bejaarden W£?berkhout Specialiteiten KORT NIEUWS Doden herdenking dit jaar 3 mei De Ned Herv. Kerk te Egmond a. d. Hoef 26 APRTL 1967 NO. 775 VERSCHIJNT WEKELIJKS HUIS AAN HUIS IN EGMOND AAN ZEE. EGMOND AAN DEN HOEF EN EGMOND-BINNEN Uitgave Drukkerij „Egmonden" Egmonderstraatweg 5, Egmond a. d. Hoef. Tel. 201. Giro 368954. Advertentieprijs 12 ct. per milimeter Voorstraat 125 - Telefoon 314 Wij vernemen dal hel bezoek, dat de leden van de Kon Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde afd. de Egmonden op 10 juni aan de stadskwekerijen te Alk maar zouden brengen is uitgesteld tot 8 juli. De leden worden verzocht, hiervan goede nota te nemen; dat er voor de paardesportliefhebbers en -liefhebsters een vergadering is be legd door de pas opgerichte rij vereni ging te Egmond a.d. Hoef. De ver gadering vindt plaats in Johanneshof te Bakkum op vrijdag 28 april a.s., 's avonds om 8.30 uur; dat de stichting "Sakor" de inwoners van Egmond aan Zee zeer dankbaar is. Deze stichting van de Nationale Kinderbescherming heeft door de in spanning van de collectrices en de goedgeefsheid van de bevolking een bedrag van 246,kunnen ontvan gen; dat er in Egmond-Binnen binnenkort een slijterij wordt geopend. De heer N. Tervoort, eigenaar van het gelijk namige café neemt dit initiatief. Het oude woonhuis naast het 250 jaar oude café is gesloopt en op dat punt verrijst een moderne winkel met daar boven een woonhuis. Zoals bekend, gaat de nieuwe drankwet een bepa ling inhouden, dat een slijterij aan allerlei nieuwe eisen moet voldoen. De heer Tervoort zal zorgen, dat zijn zaak aan alle eisen voldoet; dat het tambourcorps van fanfare "Eensgezindheid" op maandag 1 mei a.s. zich presenteert aan de bevolking in een nieuw kostuum, 's Morgens om 9 uur is er een rondgang door het dorp, waarbij het corps de nieuwe uitmonstering zal showen. Tevens spreekt hier hun dankbaarheid uit ten opzichte van hen, die zich heb ben ingespannen, om dit mogelijk te maken. Dit zijn o.a. de heer H. Zo merdijk, mevr. Swart en mevr. Admi- raal-de Koning; dat er goede hoop is op herstel van Arie Stam, die verleden week met zijn brommer in aanrijding kwam met J. Vendel te Egmond a.d. Hoef. Ook J. Vendel maakt het goee^^iet onge val speelde zich vorige week af op de hoek Zeeweg/Herenweg; dat tussen Egmond aan Zee en Egmond aan de Hoef de 50 km snelheidsgiens geldt. De borden zijn geplaatst, zodat nu op de gehele Egmonderstraatweg één maximum snelheid van kracht is. Het lijkt ons goed, hierop le wijzen, daar juist de inwoners van Egmond dit tot nu toe niet gewend waren; dat het tijdens het afgelopen weekend te Egmond aan de Hoef wat rumoe rig is geweest. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat een aangekondigde dansavond met show in de zaak van de heer Verdegaal niet door kon gaan, daar de band niet was geko men. De honderden bezoekers had den 3,50 entree betaald en eisten hun geld terug. Het bleek, dat de band onderling ruzie had gekregen. Ondertussen waren de incasserende mannen van het organiserend bureau "Argus" te Purmerend er met het geld van door gegaan. De familie Verdegaal liep de schade op, want de tamelijk verhitte jeugd achtte het nodig om in plaatsv an te dansen, met het glaswerk te gaan smijten; ten; dat de kerkeveiling te Egmond aan de Hoef een bedrag van 12.000, heeft opgebracht. In de zaal heerste een sfeervolle stemming, die mede tot dit prachtige resultaat heeft bijgedra gen. De veilingmeester was weer als van ouds Jan Wokke, die soms werd afgewisseld door Jan Hopman, in Egmond aan Zee bekend onder de naam "Neptunus"; dat op vrijdag 28 april a.s. de zaak van Foto Jonker officieel zal worden her opend. Zoals men al heeft kunnen constateren, heeft de zaak een grote uitbreiding ondergaan, waardoor zo wel de foto- als de boekhandelafde ling een ruime plaats heeft gekregen; dat de kapsalon Ria van Dam op maan dag 1 mei officieel geopend wordt. Een drastische verbouw heeft van het voormalige pand van de familie Mooij, voorheen manufacturen, een riante kapsalon gemaakt. Momenteel is men nog aan de afwerking bezig, maar zoals de praktijk heeft geleerd, zal men ook hier tenslotte kunnen zeggen: 't is klaar; dat hotel-restaurant "Centraal" inwendig ook enige verandering ondergaat. De heer van Schalkwijk heeft dit werk zelf onder handen. Achter de serre richt hij een ruimte in, die in het na jaar dienst gaat doen als biljartzaal. In dit gedeelte en in de gehele serre brengt hij momenteel een verlaagd plafond aan, waardoor het geheel een gezelliger aanzien krijgt. De wanden worden afgezet met Japans gras; dat aan de o.k. kerk te Egmond aan Zee ook enige werkzaamheden plaats vinden. Een pinakel - is een sierto- rentje - boven de oostelijke ingang wordt vernieuwd, daar deze zeer bouwvallig is. Het is een onderdeel van de totale restauratie van 't kerk gebouw; dat donderdag 27 april a.s. volgens de ons verstrekte berichten van de PTT- dienst afd. administratie officieel het cijfer 1 voor de Egmondse telefoon nummers geplaats moet worden. Wij vinden het wel opmerkelijk, dat de telefoonabonnees nog geen bericht hieromtrent hebben ontvangen; dat er een suggestie is gedaan om de grond ten westen van het gemeente huis (begrenzing Egmonderstraatweg/ Graaf Dirkplein en een perceel ge meentegrond) voor bijzondere bebou wing te bestemmen in verband met toekomstige uitbreiding van het ge meentehuis. Dit met het oog op sa menvoeging van de gemeente Egmond aan Zee en Egmond-Binnen; dat de heren J. Sibbel, J. de Waard en J. Ykel, gedrieën raadsleden de com missie vormen van advies inzake de samenvoeging van de gemeente Egm.- Binnen en Egmond aan Zee; KONINGINNEDAG EGMOND AANDE HOEF Het Oranjecomité van Egmond aan de Hoef heeft in verband met de viering van Koninginnedag het volgende pro gramma samengesteld Om 9 u. verzamelen alle kinderen zich bij de school aan de Marijkelaan. 9.15 uur vertrek met muziekcorps. 9.30 uur zanghulde bij het gemeente huis en tevens toespraak door de voor zitter van het comité en een toespraak door de burgemeester. 10.30 uur filmvoorstelling. Tractaties zullen worden verstrekt op speciale bonnen. ATTENTIE Bij gelegenheid van de geboorte van het te verwachten prinsekind, zal als dit bekend wordt voor 5 uur 's middags, 's avonds 'n grote fakkeloptocht gehou den worden. Komt de blijde tijding na 5 uur dan verschuift dit programma punt naar de volgende dag. dat hard gewerkt wordt aan de verbe tering van de verkeerssituatie hoek Herenweg/Egmonderstraatweg, hoek Zeeweg/Herenweg. Ter regeling van het verkeer worden automatische stoplichten geplaatst. (Zie het volgen de "Contact", waarin uitgebreid ver slag zal staan); dat er enig misverstand bestaat over de uitgaansdag van de bejaarden. Naast de vanouds bekende bejaardencomité's is in de Egmonden een comité werk zaam dat zich speciaal belast met het organiseren van vakantieweken voor bejaarden. Men verwarre dit werk niet met de jaarlijkse lijstinzameling voor dé dag van de bejaarden; Het komitee te Egmond a.d. Hoef maakt het vol gende bekend: 7.30 uur vertrek der stille tocht. 8 uur 2 minuten stilte. Na de herdenking kerkdienst in de R.K. Kerk voorde ge vallenen Vlag halfstok. De bejaarden van de Egmonden wor den er aan herinnerd, dat nog steeds de mogelijkheid openstaat tot opgave voor een vakantieweek voor slechts vijf tig gulden. Ook als zij dit geld niet kun nen missen, is opgave bij de voorzitter van het comité de heer Kraakman, He renweg 75, Egmond-Binnen, mogelijk. Geeft U zo vlug mogelijk op. U zult er geen spijt van hebben. Zondag j.1. was de kerk voor belang stellenden gedurende een uur openge steld, om het resultaat te zien van de werkzaamheden, die tot nu toe in het kader van de restauratie zijn verricht. Het interieur heeft als het ware een schoonheidsbehandeling ondergaan. De muren zijn gewit en de glas-in-lood ra men schoongemaakt. Er zijn nieuwe lampen aangebracht en de luchters zijn van kaarsen voorzien. De oude stoelen zijn door nieuwe vervangen, maar zij hebben dezelfde oude stijl, absis is zeer verfraaid, doordat ii^B: muren nissen zijn uitgehakt, die ^rch daarin van oudsher bleken te bevinden, maar vroeger dichtgemetseld moeten zijn. Ook wordt de absis gesierd door een grote eikehouten tafel, afkomstig uit de abdij van Egmond. Op de tafel ligt een prachtige bijbel. Het was een goede gedachte van de kerkeraad, om de kerk te laten bezich tigen. Velen hebben dit op prijs gesteld. De restauratie is nog niet klaar en het kerkgebouw is nog niet officieel in ge bruik genomen. soms 8 tot 12 weken, terwijl de voor zieningen aan boord verre van ideaal waren. Drinkwater werd meegenomen in vaten, waarop tenslotte een kleur van petroleum dreef, terwijl het vooral op hete dagen zeer onsmakelijk was. Bij de Shetlandse eilanden kwamen zij een keer zonder water, want de reis met de zeillogger duurde te lang, om dat er geen wind was. Gelukkig kon den zij wat overnemen van een Franse collega. In de oorlogsjaren '14-T8 wa ren er buiten de stormen van tijd tot tijd ook nog de oorlogsgevaren. Als de dag van gister herinnert hij zich, dat zij 's morgens toen het begon 'te dagen', ontdekte, dat er rond hun boot 20 ver ankerde mijnen dreven. Uiterste voor zichtigheid was nodig, om uit dit mij nenveld te komen. "En met onze blik op het water maar met onze gedachte omhoog, bij Hem, die ons kon redden, lukte het", zei de heer Zwart. De gedachte bij Hem en bij zijn vrouw was voor de heer Zwart steeds weer de Op een van zijn eerste reizen schroei Engel Zwart aan zijn bruid Maarlje "Vaarwel, nu nog een afscheidsgroet, aan U mijn dierbaar meisje. Ik ga weer naar die grote zee, voorwaar geen da gelijks reisje. Eens gaf gij mij uw hand, uw woord, nooit zal u zulks be rouwen." En verder schreef hij: "God die leeft, kan het in mijn hart lezen, Hij weet dat ik U liefheb, in alle da gen die Hij mij schenkt". Deze regels genomen uit het levensverhaal, dat de heer Engel Zwart zelf heeft geschreven tijdens zijn verblijf met zijn echtgenote in de Prins Hendrikstichting, zijn voor hen zelf, voor hun kinderen en klein kinderen van de meest wezenlijke bete kenis geworden, omdat dit echtpaar waar heeft gemaakt, wat er van hen in dit leven werd verlangd: Een oprechte liefde en trouw tot in hoge ouderdom tot geluk van allen, voor wie zij te zor gen hadden. Onze hartelijke gelukwen sen zullen ongetwijfeld door vele ge volgd worden. Op woensdag 10 mei zal het 60 jaar geleden zijn, dat Engel Zwart, 88 en Maartje Zwaan, 85 jaar, "ja, ik wil" zeiden, waarmee de band voor hun le ven werd gesmeed. Het leven van dit bejaarde echtpaar is niet altijd over rozen gegaan, maar de stormen, waarin een huwelijksbootje wel eens verzeild kan raken, hebben voor dit echtpaar betekenis in andere zin. Gedurende zijn gehele leven heeft de heer Zwart de zee bevaren, waarbij hij dikwijls grote gevaren heeft moeten trotseren. Zijn thuiskomst was dan ook altijd weer een feest voor vrouw en kinderen. 4^^aren heeft de heer Zwart geva ren, waarbij het steeds de visvangst gold. Smakelijk kan hij vertellen over verschillende reizen. Op 12-jarige leef tijd maakte hij zijn eerste reis op de "Vlaardingen 57", waarop behalve de schipner en de stuurman allemaal Eg- moH vaarden. De reizen duurden kracht, om alle gevaren het hoofd te bieden. Zijn gehele leven was er van bezield. Het leven op zee was zwaar en de besomming soms klein. Vooral in de eerste jaren kon hij zijn vrouw maar weinig bieden. Men was blij, als er na aankomst direct weer een plaatsje op een andere boot kon ingenomen wor den, zonder nog even naar huis te kun nen. Een dergelijk aanbod heeft hij een keer laten gaan ten gunste van zijn broer Willem, die het harder nodig had. "Wij brachten Willem z'n goedje aan boord, hij gaf me nog een tientje, zijn de de verdienste van de voorgaande reis, om het aan zijn vrouw te geven, ik drukte hem de hand .en ik heb Willem nooit meer gezien." De heer Zwart vertelt het met iets van wroeging in zijn stem. Het was in de oorlogstijd van '14-'18, het schip was op een mijn gelopen.

Contact met de Egmonden | 1967 | | pagina 1