MET DE EGMONDEN VKTberkhout Bewoners van „Zonnehof99 tiaar „Prins Hendrikstichting99 Nationale Reclasseringsdag Reddingsbrigade Taxi tel. 1900 Kort Wieisws Verbetering trottoirs Egmond aan Zee Flessen gas, Engels zout en klompen van hout heeft SCHOTVANGER 'T WOUD 1967 NO. 795 VERSCHIJNT WEKELIJKS HUIS AAN HUIS IN EGMOND AAN ZEE, EGMOND AAN DEN HOEF EN EGMOND-BINNEN UitgaveDrukkerij Belleman, Egmonderstraatweg 5, Egmond aan den Hoef. Tel. 1201. Giro 36 89 54. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Het bejaardenprobleem in de Egmon- den is zeer actueel. Verschillende stich tingsbesturen spannen zich in, om voor de Egmondse bejaarden een meer leef baar klimaat te scheppen, ofschoon wij hier gelukkig beschikken over enkele zeer goede verzorgingstehuizen, o.a. huize St. Agnes en de Pr. Hendrikstich ting, de laatste waarin echter alleen oud-zeevarenden en eventueel inwoners van Egmond aan Zee kunnen worden opgenomen. Het nieuwe bejaardencen trum te Egmond aan Zee, gelegen op de hoek Burg. Nielestraat-Eisenhower- straat nadert zijn voltooiing en het kan waarschijnlijk aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar de eerste bewo ners huisvesten. We mogen eigenlijk niet over een probleem spreken, als wij aan bejaarden denken. Wanneer wordt iets of iemand een probleem? Heeft dat eigenlijk wel met de leeftijd te maken? Worden wij WAAROM WAARVOOR Ieder jaar wordt in Nederland in de tweede helft van september uw aan dacht gevraagd voor het reclasserings- werk. De reclassering is een groep ver enigingen, die veel ellende tracht te voorkomen, zoals verkeersongevallen tengevolge van roekeloosheid, diefstal len, ruzies, die lichamelijke letsel tot gevolg hebben, dronkenschap, zedenmis drijven en al die miserabele dmgen, waar de kranten vol van staan. Zij wil de mensen, die hier schuldig aan zijn helpen hun verkeerde neigingen af te leren of te beheersen en de problemen, die de oorzaak waren van hun wange drag, samen met hen trachten op te lossen. Niemand gaat "zo maar" stelen, ru zie maken e.d. Daar is altijd een oor zaak voor aan te wijzen. De één heeft een roekeloos of opvliegend karakter, de ander ondervond ondraaglijke teleur stellingen en werd obstinaat, bij weer anderen is de oorzaak te zoeken in werkloosheid, drankzucht of een min der goede opvoeding. De reclassering heeft de strijd aange bonden met al deze oorzaken. Maar om dat werk goed te doen is er enorm veel geld nodig, véél meer dan er tot nu toe jaarlijks bijeen werd gebracht. Méér geld zou betekenen méér moge lijkheden om al die wandaden te voor komen. Help de reclassering dus! Uw eigen veiligheid en die van uw gezin zal toe nemen, wanneer er meer gedaan kan worden voor de ontspoorde mens. Geef in 1967 dus méér dan het vorig jaar! Verdubbel uw bijdrage! Collectedata: Egmond aan de Hoef, 23 september; Egmond-Binnen, 30 septem ber; Egmond aan Zee, nog onbekend. in dat geval niet allemaal een prol^ph, omdat wij tenslotte allemaal eens oud worden, alhans, dal hopen wij? Onze sociale voorzieningen staan in de gehele wereld ergens boven aan de ranglijst genoteerd, maar hoe staat het echter ten opzichte van de huisvesting v.-^. de bejaarden? Het antwoord kan korl^MV. zondermeer beroerd. In Egmond begint het gelukkig te da gen, dankzij de inspanning van verschil lende actieve mensen, die hun schouders onder de werkzaamheden hebben gezet, werkzaamheden, die soms zeer langdu rig en bijzonder vermoeiend kunnen zijn, vooral wanneer men gedwongen wordt mee te lopen met een zeer lang zaam draaiende ambtelijke tredmolen. Men wil zelf veel sneller en moet bet ook dikwijls, willen er zich weer geen andere moeilijkheden aandienen. In de afgelopen dagen werd de be jaardenhuisvesting weer des te actueler, Niet vandaag maar over enkele weken Het zal nog wel enkele weken duren, voor Rina v.d. Heide en Piet Zwart zullen gaan trouwen. Er zou hier geen regel over hun trouwplannen geschre ven zijn, ware het niet, dat zij al een week getrouwd hadden kunnen zijn. Onverwachte pech zette voorlopig een streep door alle voor die dag vast gestelde plechtigheden, toen bruidegom Piet Zwart plotseling wegens een accute blindedarmontsteking in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het was 's middags om ongeveer een uur. Om half twee zou hij zijn bruid afhalen, haar het bruidsbouquet overhandigen, dat hij diezelfde morgen had opgehaald, om dan tezamen naar het raadhuis te gaan en daarna naar de kerk. Toen hij 's morgens met zijn broer in Alkmaar was, werd hij plotseling onwel en zijn broer bracht hem direct naar huis. Een gewaarschuwde arts achtte directe op name noodzakelijk. Ondertussen zat bruid Rina bijna klaar en de kapster zou nog even de laatste hand aan haar kapsel leggen toen het bericht kwam, dat het voorlopig niet nodig was. Voorstraat 125 Telefoon 1314 De consternatie van dat ogenblik is gelukkig voorbij en het vooruitzicht, dat hun huwelijk binnenkort toch plaats zal vinden, is er gelukkig ook. Voor die dag moest er veel worden afgebeld en bruid en bruidegom en hun familie heb ben niets dan lof voor de zakenmensen, die op die dag de verschillende leve ranties moesten doen, w.o. restaurant toen bekend werd, dat zeer waarschijn lijk in januari een aantal bejaarden uit "Zonnehof" te Koedijk, in de "Prins Hendrikstichting" te Egmond aan Zee zullen worden opgenomen. Ondertussen zal er dan een nieuwe "Zonnehof" ge bouwd kunnen worden, waarvan de werkzaamheden ongeveer 2 jaar in be slag zullen nemen. Het gaat om 37 mensen, die in de "Prins Hendrikstich ting" gemakkelijk onderdak kunnen vin den, want er is nog ruimte genoeg. Hier ligt nu een typisch Egmond's probleem. Er is tekort woonruimte in de bestaande bejaardencentra's en wan neer het nieuwe gebouw klaar is, waar in 68 mensen kunnen worden onderge bracht, dan is er nog een tekort. Zelfs wanneer de plannen in de gemeente Egmond-Binnen zijn gerealiseerd, zal het tekort nog niet opgeheven zijn. Misschien wel, wanneer de Egmonden in de toekomst één gemeente zullen "De Klok". Zij hebben zondermeer af gezien van enige vergoeding voor reeds gemaakte kosten. Er kwamen natuurlijk nog receptiegasten en er waren vele bloemstukken, maar wij stellen ons voor, dat die er ook weer zullen zijn, wanneer Piet en Rina over enkele we ken zullen trouwen en wellicht in nog groter aantal. Het komt hen toe. Zoals gewoonlijk na afloop van het seizoen ligt het ook nu weer in de be doeling van de E.R.B. om a.s. zaterdag avond een groot kampvuur te organise ren. De voorbereidingen zijn al in volle gang en de leden der E.R.B. hebben reeds een flinke voorraad hout bij hun hoofdpost verzameld. Wij vermoeden dat er zaterdag een flinke stapel verza meld zal zijn, zodat ook dit jaar het E.R.B.-kampvuur weer enorm zal zijn. Hopenlijk 'staat de wind in de goede richting, zodat er geen gevaar voor de duinen en omliggende huizen zal zijn. HOOG WATER TE EGMOND AAN ZEE Woensdag 13 11.26—13.14 Donderdag 14 L03—13.34 Vrijdag 15 1.27—14.13 Zaterdag 16 2.34—15.01 Zondag 17 3.18—15.41 Maandag 18 3.55—16.16 Dinsdag 19 4.28—16.48 Woensdag 20 4.59—17.17 Donderdag 21 5.28—17.45 Het lage water is ongeveer 8 uur na de hierboven gemelde tijden. gaan vormen, maar hoewel dat in de toekomst zeer zeker zal gaan gebeuren, blijft het de vraag, of het bejaardenpro bleem - om het maar weer eens zo te noemen - dan ook opgelost is. Een probleem zonder meer is de ver pleging van behoeftige bejaarden. Hier voor is verplegend personeel nodig, dat praktisch niet te krijgen is. Voor de stichtingsbesturen betekent dit het grootste vraagstuk. En hiermede bereiken wij eigenlijk het punt, waar het om gaat. Door het onderbrengen van de bejaarden uit Koedijk in de "Prins Hendrikstichting" komt de gedachte weer naar boven over een mooglijke toekomstige huisvesting van bejaarden in dit prachtige gebouw. Egmond zou waarschijnlijk de meest comfortabele en meest royale mogelijk heid in den lande hebben, waar het het huisvesten van bejaarden betreft. Maar hoe gemakkelijk deze oplossing ogen schijnlijk is, de moeilijkheden liggen an ders. Afgezien van bestuurlijke en an dere kwesties, die doorgenomen moeten worden, wil men wel, maar het kan niet, althans nu niet. Het grote probleem is: personeel en vooral ook vakkundig personeel, zoals verpleegsters. De "Prins Hendrikstich ting" moet niet gezien worden als een verpleegtehuis of ziekenhuis. Maar het neemt niet weg, dat er tenslotte bejaar den zijn, die hulpbehoevend worden. Deze moeten geholpen kunnen worden. De stichting beschikt momenteel over drie verpleegsters, maar deze zullen binnenkort alle drie de dienst verlaten. De directie breekt zich het hoofd over aanvulling van deze vacatures, maar is daar tot nu toe niet in geslaagd. De stichting heeft drie meisjes en enkele werksters. De bejaarden houden zelf hun Temer bij, voor zover dat mogelijk is. Hkr dit niet kan, moet hulp gebo den Imnnen worden. Jaarlijks is er gro te schoonmaak van elke kamer. Dat dit veel tijd vraagt voor een groot gebouw, laat zich gemakkelijk begrijpen. Kortom, er is personeel te kort, veel te kort en de directie ziet geen kans er in te v^^rien. Aan het opnemen van be- jaaiHP? uit Koedijk is dan ook de voor waarde verbonden, dat er eigen perso neel meekomt. Er komen 4 meisjes mee. Veel aanvragen voor de "Prins Hen drikstichting" moeten afgewezen wor den, omdat het geen verpleeginrichting is. Er zijn veel kamers vrij. Sinds zon dag, toen een der bewoners overleed, telt het gebouw 91 bewoners. Als het gebouw vol is, kunnen het er pl.m. 160 zijn. De directeur, de heer Mense, vindt het dan ook zonde en ergerlijk, dat de ze ruimte onbenut moet worden gelaten, terwijl de nood op het gebied van de bejaardenhuisvesting zo groot is. EGMONDIA - S.V.W. De eerste competitiewedstrijd van Eg- mondia is op een verlies van twee punten komen te staan. In de eerste helft was het een vrijwel gelijk opgaan de strijd, waarin vooral de twee keepers goed werk deden. Na rust nam S.V.W. het heft echter iets steviger in handen en vooral door de bezetting van het middenveld kon S.V.W. de greep stevi ger aandrukken. Toen kort voor het einde de Egmondia-keeper geblesseerd raakte, drukte S.V.W. flink door, zodat met een ferm schot de zege werd vast gesteld en de eerste twee punten voor S.V.W. met een 2-3 overwinning wer- den behaald. AJAX - EGMONDIA Donderdagavond j.1. fungeerde Eg- mondia als sparringpartner voor Ajax in een oefenduel. Hoewel de uitslag 11-1 er weinig toedoet, - het feit dat er tegen wereldbekende voetballers werd gevoetbald is al genoeg eer - moet wor den gezegd, dat Egmond ia op zo'n ma nier partij gaf, dat men zelfs van Ajax- zijde soms goedkeurend knikte. De gro te verdienste was wel dat men zich van de grote reputatie der tegenstanders niets aantrok en soms op een verrassen de wijze ten aanval trok. Uit zo'n aan val scoorde Egmondia het tegendoel punt. Doelman Bals deed nog een ver woede poging de ingeschoten bal te stoppen. Voor het eerst in zo'n wedstrijd moest Ajax een tegendoelpunt toestaan. Een der spelers willen wij nog apart ver melden, n.1. doelman Huiberts van Eg mondia, die op een voortreffelijke wij ze zijn doel verdedigde en door zijn in grijpen de stand nog op 11-1 hield. Ge woonlijk, zo zei men ons, scoort Ajax in dit soort wedstrijden zo'n 23 goals. Al met al een leuke wedstrijd, waarvan Egmondia alleen maar geleerd kan heb ben. Wij vernemen dat aan de wcekboottocht voor invalide- en chronische patiënten uit de kring Noord-Holland van 11 t/m 16 sep tember met het Rode Kruis hospi taalschip "J. Henry Dunanl", 2 pa- tienten uit Egmond aan Zee deelne men. Het zijn de dames mevrouw A. Bas en mevrouw M. de Boer-Witte. De tocht gaat van IJmuiden via Mui den, Sneek, Harlingen, Burgervlot brug weer naar IJmuiden terug. Hier zal de ontscheping zatërdagmorgen plaats vinden. Het is aan de goede zorgen van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis te danken, dat bovengenoemde dames deze tocht kunnen meemaken; dat het V.V.V.-bureau <e Egmond aan Zee in de nacht van vrijdag op zater dag weer bezoek heeft gekregen van een inbreker. De buit was niet groot, daar er 's nachts geen geld in het bu reau blijft. Alleen een busje op de balie bevatte wat los geld en dat is dan ook verdwenen. Hetzelfde ruitje was er weer uitgehaald als bij de vo rige inbraak. Zou het dezelfde inbre ker geweest zijn? Hij wist, dat de stopverf nog niet hard kon zijn; dat de visrokerij van de Fa. G. Dekker en Zonen vanmorgen gedeeltelijk door brand is verwoest. Een deeel van het dak is totaal verbrand terwijl er ook veel waterschade is. De oorzaak van de brand is niet bekend, ofschoon het vermoeden bestaat, dat overver hitting tijdens de rookwerkzaamheden de oorzaak kan zijn; dat aan het jeugdgebouw te Egmond- Binnen hard wordt gewerkt. Zoals bekend, heeft de jeugd het werk zelf onderhanden genomen en met veel vaart en verve zetten de werkzaam heden zich voort. Er wordt getim merd, gezaagd en geschaafd, terwijl weer anderen het sanitair en andere fijne werkjes voor hun rekening ne men. Het is een goed initiatief, dat hulde verdient. Dat er gezellige bij eenkomsten gehouden zullen worden, getuigt de in aanbouw zijnde bar. dat de schietvereniging "De Vrijheid" haar winterprogramma heeft geopend. De zaal van de heer Van Balen is weer het schietterrein. Buiten de nor male verenigingsavonden staat ook de zeskamp weer op het programma, waaraan wordt deelgenomen door "Prins Hendrik", Bergen, Castricum, Heiloo, Langedijk (in plaats van Akersloot) en "De Vrijheid", dat een snoepautomaat aan de VIVO- zaak van de heer Bruin het moest ontgelden. Een jongeman ging er aan hangen en daarop was het apparaat niet berekend. Of hij de bedoeling heeft gehad het geld eruit te halen, is ons niet bekend, maar het apparaat is zwaar beschadigd; dat op maandag 25 september een mis sie-avond wordt gegeven in het o.k. verenigingsgebouw ten bate van de o.k. Missie "Sint Paulus", werkzaam in het bisdom St. John's in Transkei. Het blad 'De Oud-Katholiek' schrijft: "Wanneer in uw parochie een missie avond wordt gehouden, komt u dan. Wanneer u niet kunt, zend dan uw offer voor het project "B" ter bestrij ding van de hoge sterfte onder de zuigelingen en jonge kinderen en te gen de ondervoeding en de daaruit voortvloeiende ziekten onder uw naasten". Opgave als contribuant Berkenlaan 12, Hilversum. Giro 464575 t.n.v. penningmeester O.K. Missie "Sint Paulus" te Utrecht, Brucknerlaan 47. Hoewel wij het natuurlijk toejuichen dat men er toe overgaat om de trottoirs in o.a. de Past. van Kleefstraat te gaan vernieuwen, vragen wij ons wel af of het nu echt nodig was om de nieuwe banden op zo'n ongelukkige plaats neer te leggen. Dat daar ongelukken van moesten komen was te voorzien. Maan dagmiddag struikelde de in de Past. v. Kleefstraat woonachtige mevrouw de Vries en kwam ongelukkig te vallen. Met verschillende Verwondingen o.a. aan gelaat en aan handen moest zij zich onder dokters behandeling stellen. Hierbij bleek, dat zij ook haar pols had gebroken. Een pas nieuwe bril werd ook vernield. Laten wij hopen dat dit het eerst en enige ongeluk zal zijn en dat men er toe overgaat, deze banden alsnog een andere en veiliger plaats te geven. Iets meer verantwoordelijkheids gevoel bij degenen die met dit materiaal omgaan, zou niet slecht staan. «SSfcïit smuriM

Contact met de Egmonden | 1967 | | pagina 1