CONTACT MET DE EGMONDEN EUBOT I WIJ VERNEMEN RAJFFEISENBANK DE EGMONDEN Taxi tel. 1900 BERKHOUT Supermarkt TELEF. 1370 Egm. a. d. Hoef 98 ct. 79 ct. 179 ct. 89 ct. 89 ct. 79 ct. 69 ct Vleeswaren Vers vlees Woensdag en donderdag Woensdag t/m zaterdag Maandag en dinsdag Frisdranken 13 AUGUSTUS 1969 NR. 894 Uitgave Drukkerij Belleman, Egmonderstraatweg 5, Telefoon (0229$ 1201 Borg. F.ymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Giro 368954 Advertentietarief*5 ct. per mm. Bij contract belangrijke redactie. (met suggesties, plannen, gevolgtrekkingen, denkbeelden, constateringen, meningen, vragen enz. dat de enquete-formulieren, die bij de gemeente Egmond-Binneii zijn binnengekomen, momenteel verwerkt worden. Uit de inge zonden antwoorden hoopt het gemeentebestuur een volledig in zicht te krijgen van de gedach ten en wensen, die onder de be volking leven. Uit deze formu lieren zal door verschillende antwoorden moeten blijken, of de gemeentenaren het eens zijn met de lijn, die de gemeente volgt terwijl zij tevens sugges ties hebben kunnen doen over te volgen lijn in de toekomst. Het betrekken van de bevol king in het directe beleid van een gemeentebestuur duidt op een vernieuwde en modern de mocratische wijze van bestuur die zeker in de toekomst zijn vruchten zal afwerpen; De Kagffeisenbank is goed voor uw geld... geld. dat de aktie, die "Opgeruimd staat netjes" gedurende het gehele seizoen heeft gevoerd, toch zijn vruchten afwerpt. De mensheid schijnt een beetje doordrongen te geraken van het feit, dat pro perheid een van de eerste ver eisten is voor een goede gezond heid van de mens. Alhoewel, wanneer men na een drukke dag een wandeling maakt langs de drukste straten van de badplaats, dan is men geneigd het nut van de aktiviteiten in twijfel te trek ken. Maar de door de gemeente aangebrachte vuilnisbakjes zijn elke dag weer overvol. Ook dit vuil had op straat beland, wan neer deze bakjes er niet waren. Wij zouden kunnen stellen, dat er dus bakjes te weinig zijn, maar dan zou het probleem weer opdoemen, dat de straat ont sierd wordt door een te veel aan vuilnisbakjes. De bakjes zouden dus meerdere keren geleegd moeten worden. Wanneer dat gebeurt, zou de gemeente weer meer personeel moeten aantrek ken en dat is ook niet eenvou dig. Resumerend moet men tot de conclusie komen, dat de ver vuiling van de straten toch voor komen kan worden, wanneer iedereên een beetje meewerkt, maar weer niet zoals een vader dat van de week deed, die mid den op straat zijn kind stond af te tuigen, omdat het een ijspa piertje had laten vallen. Het kind ziet het slechte voorbeeld van de ouderen en denkt dat het zo hoort. Alleen de ouderen heb ben het in de hand, ten eerste door hun voorbeeld, ten tweede door de jongeren er taktisch op te wijzen. De gemeente alleen kan het niet, iedereen zal mee moeten werken. Vooral in een lange hete zomer is properheid een van de eerste vereisten. Men behoeft alleen maar te denken aan de mogelijke ge volgen van vervuiling, die hier en daar in het land schrikbaren de vormen hebben aangenomen. Een van die gevolgen is o.a. de vlooienplaag; dat de zuiveringsinstallatie te Eg- mond aan de Hoef, waarop ge heel Egmond aan Zee is aange sloten, gaat verdwijnen. Deze installatie is ook een de voorzieningen, in welks <40bt en capaciteit zich men vroeger le lijk heeft vergist. En dat vroeger is nog maar heel recent. De in stallatie dateert van 1952. De capaciteit werd toen bjAcend naar een inwonertal van^l.000 en het was dus mogelijk, dat de Egmonden zich behoorlijk zou den kunnen uitbreiden, zonder moeilijkheden te krijgen met de rioolzuivering. Althans dat dacht men. Nog geen tien jaar later deden zich de eerste moei lijkheden reeds voor. Egmond aan de Hoef ligt bij een zuid oosten wind precies in de baan van de zeer onwelriekende lucht, die door de installatie wordt verspreid. Zo gauw zich het voorjaar aandient, begint de el lende. Een intens bedorven lucht verspreidt zich over de om geving en maakt het onmogelijk, ramen en deuren open te zetten, hoe warm het ook is. Verschil lende mensen worden er onpas selijk van. Dat deze lucht verre van gezond is, laat zich licht veronderstellen. De oorzaak is, dat de installatie berekend is op een veel kleinere toevoer van faecaliën dan was voorzien. De groei van het toerisme is in de laatste jaren sterk toegenomen en deze groei zal doorgaan, on stuitbaar. Dit zou betekenen, dat de installatie misschien wel drie of vier keer groter gemaakt moet worden, om althans voorlopig uit de zorgen te zijn. Deze ver onderstelling is wellicht ook al weer te kortzichtig en de daarop gebaseerde plannen op de duur weer niet toereikend. Men heeft daarom andere maatregelen ge nomen. Uitbreiding van de zui veringsinstallatie is te kostbaar. Het zou noodzakelijk zijn veel grotere gistingsruimten te cree- eren, waarin de faecaliën zolang afgesloten worden bewaard, dat alle reuk er af is. Daar deze ruimten veel te klein zijn, is men genoodzaakt, veel eerder te spui en in de bezinkbakken in de openlucht. Hierdoor wordt de kwalijke lucht veroorzaakt. Wan neer' net dus sunKt in ngmonci aan de Hoef, weet men, dat er weer een bezinkbak volgelopen is, maar dan wel te vroeg. Maar de zuiveringsinstallatie heeft zijn langste tijd gehad. Hij zal gesloopt worden binnen niet al te lange tijd. Men hoopt bin nenkort, misschien al over en kele maanden, te beginnen met de aanleg van een persleiding naar Alkmaar. De laagste in schrijver was de Ned. Heidemij. maar het werk is nog niet ge gund. Dit zal binnenkort gebeu ren. Het werk wordt aanbesteed door de Hoogheemraadschap van Uitwaiterende Sluizen, die ook de beide perspompen op het Burg. Eymaplein zal overnemen. Het leed zal dan geleden zijn, terwijl het voor de dienst Ge meentewerken te Egmond a. Zee een opluchting zal betekenen; Voorstraat 125 Telefoon 1314 dat het velen opvalt, dat er gedu rende deze zomer in de dagblad pers zoveel over de Egmonden wordt gesehreven. Speciaal het parkeerprobleem in Egmond a. Zee is onderwerp van beschrij ving. Hoewel er in sommige ar tikelen goede dingen worden gezegd, vraagt men zien af, of het alleen in Egmond aan Zee zon "puinhoop" is. Dit is abso luut niet zo. Natuurlijk, de situ atie is dikwijls hopeloos, maar 0at is in alle badplaatsen pre cies hetzelfde. Men moet ook niet vergeten, dat de dagbladen in deze maanden de zogeheten "komkommertijd" meemaken, ^en periode, waarin niet veel y.euws valt te vermelden. Toch moet de krant vol, met het ge volg, dat de krantenjongens er op uit worden gestuurd met de opdracht, hoe dan ook, met tekst terug te komen. Dat valt niet mee en men kan zich voor stellen, dat de journalisten daar heengaan, waar de grootste drukte is en dat is aan de kust. En daar Egmond aan Zee in geheel Noord-Holland praktisch de enige plaats is, die direct aan zee is gelegen, en door de in- Boenen op uw oog-make-up Het vliegt er af niet een speciaal vloeistofje van D.A.-DROGIST TANG! IN DE SMIDSTRAAT 9 - TEL. 1027 tensieve bebouwing weinig ruim te biedt, valt het daar het meeste op, hoe druk het wel is. Het braakliggende terrein van de "EMS" (Zwolsman) aan de Boulevard, is een holle kies in een tamelijk gaaf gebit. Egmond aan Zee heeft een mooie Boule vard, maar wordt ontsierd door de honderden auto's, die in vier rijen hier staan opgesteld. Dat Prince Fourré rol 125 nu Pennywafels Victoria nu 9 v. Extra grote cake v. 225 nu Peijnenb. ontbijtkoek 98 nu Tum Tum 250 gr. 98 nu - Unox tomatensoep bl. van 99 ct. nu slechts 3 Bic balpennen 3 kleuren van 135 nu Leverkaas 150 gram nu 79 Ontbijtspek 150 gr. nu 79 Snij worst 150 gram nu 89 Gehakt h.o.h. 500 gr. 198 Wiener Schnitzel 2 stuks 216 Mag. vark.lapjes 500 gr. 418 Biefstuk tartaar 3 voor 198 Hamburgers 3 voor 145 doorr. Runderl. 500 gr 308 RAAK SINAS Elke 2e fles voor LOOTS GAZEUSE nu 2 voor Literfl. HERO SINAS nu 74 er daardoor bijna geen auto's door kunnen, zoals wel eens be weerd wordt, is onzin. Dat gaat nog vrij goed, maar men be weert dat de oplossing ligt op het braakliggende terrein. Het zal opknappen, wanneer het be bouwd of betegeld zou worden, want een aanfluiting is het zon dermeer. Maar het enige resul taat zal zijn, dat er nog meer auto's aan de Boulevard kunnen staan en binnen de kortste ke ren staat alles weer vol. Dat het terrein opgeknapt moet wor den en voor gebruik gereed ge maakt, daarvan is iedereen wel overtuigd, het houdt alleen geen oplossing in. Temeer, wanneer men bedenkt, dat het aantal auto's alleen al in Nederland zich binnen vijf jaar verdubbeld zal hebben, (vervolg "Wij vernemen"pag. 4)

Contact met de Egmonden | 1969 | | pagina 1