CONTACT MET DE EGMONDEN Vakmanschap, eindeloos geduld en 3 kg. spijkers Taxi tel. 1900 Kort Nieuws 15 OKTOBER 1969 NUMMER 903 Uitgave DrukkertJ Belleman. Egmonderstraatweg 5, Telefoon (02206) 1201 Burg. Eytnapleln 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Advertentietarief*5 ct. per mm. Bti contra*-» belangrijke reductie. Giro 368954 en hiermede hebben we bijna de belangrijkste factoren opgesomd, die nodig zijn, om met uiterste precisie de meest fijne lijnen te graferen in de hardste stenen en de taaiste materialen die maar denkbaar zijn. De eigenschappen bezit Hans de Vries, zijn gereedschap maakt hij zelf, alhoe wel hij daarvoor eens een pak met drie kg. spijkers kocht, /waarmee hij al zo'n 15 jaar doet. Want voor een van de meest exclusieve beroepen ter we reld, in dit geval dat van edelsteen graveur - in heel Nederland zijn er misschien nog vier te vinden - zijn draadnagels, van het gewone soort, waarmee de timmerman dagelijks om gaat, onontbeerlijk. De nu 40-jarige Hans de Vries woont en werkt op het Graaf Dirkplein te Egmond aan dfc Hoef, alwaar hij achter zijn huis een proper atelier heeft. Op een werktafel staat een zeer klein electro-motortje, zoiets als een naaimachinemotor, daar omheen een paar "spijkerbakken" zeer banaal woord voor de houders, waarin honderden zeer fijne graveer punten staan gesorteerd, een loupe en een wollig konijnepootje, met welk ge reedschap het fijne graveerstof wordt verwijderd. anders. Geen trillinkje wórdt gevoeld, althans wanneer de kinderen niet al te druk zijn. En dat Hans het uiterste met zijn werkstukken wil bereiken, wordt je ge waar, wanneer je door een loupe een gegraveerde steen bekijkt, die gevat is in, een ring. Met het blote oog ziet men een meesterstukje van heraldiek, een vaste ridderhand met zwaard bijvoor beeld, maar door een loupe zijn de zeer fijn gesneden vingers zichtbaar, waar van de kootjes zich in zuivere en na tuurlijke lijnen om het gevest krom men. Aan deze uiterst precieze afwer king herkent men de maker. "Mijn klanten ken ik niet", zegt Hans. Over het algemeen krijgt hij zijn opdrachten per post aan, door juwe liers toegezonden. "'Ik kan eigenlijk overal wonen, waar een postkantoor is en waar het maar rustig is". Mijn werkstukken gaan ook weer per post weg, ik zie mijn opdrachtgevers nooit". Particuliere opdrachten heeft hij bijna niet, hij maakt er ook geen reclame voor, want dan kan hij het werk niet af. De wachtlijst is nu lang genoeg. Hij werkt van modellen of foto's, gemaakt van oude wapens, de model- Aan een behoefte werd voorzien toen de heer Beu kers te Egmond-Binncn zijn zaak aan de "doe-het- zelvers" presenteerde en dat bleken er heel wat te zijn. Want sinds de opening hebben vele nieuwe mate rialen de deur reeds weer verlaten om aangewend te worden in de huiscreati- viteit. De honderden graveerpunten zijn ge maakt van spijkers. Aan een kant, waar eens de kop zat, is nu een vlijmscherpe punt, aan de andere kant verraadt de ruwe zeshoekige punt zeer duidelijk, dat het uiterst fijne precisie-instrumentje eens tot doel had, om met grof geweld in een stuk hout gedreven te worden. De "graveerspijker" wordt in het mo tortje geplaatst en is zo zuiver rond dat er bij stilstand of draaien geen en kel verschil is waar te nemen. Met dia mantpoeder wordt de punt gehard, want een spijker is van origine te zacht. Wanneer Hans de Vries enige tijd, gespannen turend op zijn werkstuk, een zeer fijn lijntje heeft gegraveerd, kijkt hij even uit over het herfstachtige land, dat zich voor hem .uitstrekt tot aan de duinenvoet. Zijn ogen moeten even rust hebben. Hij heeft het zich ook tot een gewoonte gemaakt, om met zijn vrouw elke dag even te gaan wande len, zomaar langs of door de duinen. Het moet wel, want het werk zou an ders te inspannend worden. "Sommige voorbijgangers merken dan wel eens op, dat ik schijnbaar altijd vakantie heb" zegt Hans, "maar een werkdag van 12 uur is geen bijzonderheid en als wij een kwartier later eten dan ge woonlijk, gaat hij een kwartier langer door", zegt zijn vrouw. In 1962 kwam de familie De Vries naar Egmond aan de Hoef. In Amster dam, alwaar hij izijn opleiding heeft genoten bij de bekende graveur Pazdernik, een Tsjech van origine, was hij uitgekeken. Voor zijn kinderen wilde hij naar buiten. Het was voor zijn werk trouwens ook veel beter. In Amster dam konden zij dikwijls niet doorgaan, omdat het verkeer te druk was. Dan stond het huis te trillen en dan kan je geen fijne lijnen maken. Hier is dat len kunnen soms zeer groot zijn, als het moet zelfs kerkramen, als ze dan maar in zijn atelier kunnen. Ook werkt hij soms aan de hand van een heraldische beschrijving. Die taal moet men kunnen lezen, want woorden als „keeper", „chevron" en "keel" zeggen de niet-insider niets. In het wapen van dei gemeente Egmond-Binnen en Eg mond aan Zee komen resp. 7 en 6 kee pers voor, terwijl er ook van chevrons gesproken wordt, welk woord overigens niets met benzine heeft te maken. "Keel" is rood. In het wapen van Was senaar komt bijv. een half maantje voor. In de heraldiek heet zo'n maantje een "Wassenaer", wat verklaart, waar om dat halve maantje door Wassenaar gevoerd wordt. Het vak is niet op een school te leren. Het is alleen praktijk, maar men moet er een bijzondere aanleg voor hebben. Dat heeft Hans de Vries. Zijn werk wordt door het gehele land ver zonden en dat het gewaardeerd wordt getuigen de vele opdrachten. HeL zijn stuk voor stuk meesterwerkjes, die bij kenners zonder meer de weg wijzen naar de meesterhand van Hans de Vries. WILLEM DE GROOT HALF ZWAAR GEWICHT KAMPIOEN Tijdens de bokswedstrijden om de nieuwelingenkampioenschappen in Krasnapolsky te A'dam behaalde Wil lem de Groot van EBC '64 het kam pioenschap junioren. M. Gul, die uit kwam in het middengewicht senioren, won zijn eerste partij door interventie van de scheidsrechter in de eerste ronde maar verloor de tweede met gering puntenverschil. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Inlichtingen C. Verduin, Jac. Scholplantsoen 1, tel. 1181; heer Pettit, Meeuwenlaan 7 te Egmond aan Zee. TENTOONSTELLING IN 'TORENDUIN" Het besef om meer voor de bejaarden te gaan doen, wint gelukkig allerwege veld. De damesvereniging "Ons Genoe gen te Egmond aan Zee doet haar naam zeer veel eer aan, door er ge noegen in te scheppen, iets te doen voor de bejaarden en zij heeft zich tot werkterrein gekozen het bejaardencen trum "Torenduin". Dankbaarder pu bliek en dankbaarder leerlingen - want vele oudere dames leren op hoge leef tijd nog nuttige handwerken maken - zijn er welhaast niet te vinden. Maandag 20 oktober zal er dan ook een tentoonstelling beginnen in 'Toren duin", waaraan tevens een verloting is verbonden. De o.k. pastoor Van den Berg zal de tentoonstelling openen. Een bijzonder woord van dank gaat uit naar de dames Van Pel, die geheel pro deo onderricht geven aan een aan tal zeer enthousiaste "leerlingen" en de resultaten, o.a. tassen, kleedjes, lopers, truien en noem maar op, zullen op de tentoonstelling te zien zijn. Er zijn zelfs Ibejaarde dames die op 80-jarige leeftijd nog leren haken. De zakenmensen van Egmond aan Zee werken er goed aan mee, om deze creativiteit in stand te houden, want de bejaarden voelen zich er wel bij. Door uw belangstelling voor de tentoonstelling werkt u ook mee. Ga er eens kijken. U kunt terecht maan- jrdag 20 oktober van 20.00 - 22.00 uur; dinsdag 21 oktober van 15.00 - 17.00 en van 20.00 - 22.00 uur; woensdag 22 oktober van 15.00 - 17.00 uur, ter wijl om 20.00 uur de verloting plaats vindt. SPORTHALRALLY 26 OKTOBER 1969 Reeds maanden van intensieve voor bereiding heeft het aktieve stichtings bestuur achter de rug om de reeds nu al traditionele Sporthalrally zo vlekke loos mogelijk te laten verlopen. Ook ditmaal opnieuw een gezellige gezins- puzzelrit volgens het systeem van rou tebeschrijving met verschillende attrak- ties en verrassingen onderweg voor de kinderen o.a. kinderpuzzelrit, grabbel ton, versnaperingen, etc. Als prijzen zijn beschikbaar de grote Sporthalwisselbokaal, bekers, medailles, autoradio's, autoaccessoires, huishoude lijke artikelen, etc. etc. Bovendien zal aan iedere equipe het fraai uitgevoerde herinneringsvaantje worden uitgereikt. De start voor deze onvergetelijke rally is om 13.00 uur op de feestelijk ver sierde Boulevard tegenover Troelstra- oord. D'ezellige avond, w.o. prijs- uitreiking^ansen, gratis verloting, rad van avontuur, enz., begint om 20.00 uur in het Troelstra-oord. Voor groot en klein een onvergete lijke dag met vele attrakties. Bij voor inschrijving wordt U het rallyboekje en gratis Sticker toegezonden. Inschrij ven bij: WV, telefoon 02206-1362 of Reisbureau Noordzee", tel. 02206-2122 beiden te Egmond aan Zee. De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... ZEEVOGELS Programma zondag 19 oktober 85: Zeevogels 3 - Limmen 4 12 u.' Scheidsrechter J. Twisk 94: SVW 8 - Zeev. 4 12.45 uur H. C. Wijte 174: Limmen - Zeev. jun. 1 12 uur A. Gouda 197: Alkm. B. 5 - Zeev. jun. 2 12 J. C. Kossen 252: CSV a - Zeev. adsp. a 12 uur J. J. M. Scheel Programma zaterdag 18 oktober PupillenZeevogels a - Alkm. Boys 14.15 uur Zeevogels b - Alkm. Victrix c 13.30 Zeevogels c - Alkmaria Victrix 13.30 Zeevogels d - RKAFC i 14.15 u. Alkmaria Victrix k - Zeevogels e 12 Mode voor dames, kleu ters en babys is ook in Egmond-Binnen geen pro bleem. Enkele weken ge leden opende de heer en mevrouw Lute hun zaak, die, zoals wü hen vroegen, zich in goede belangstel ling mag verbeugen. Wij vernemen dat zuster Korse, wijkverpleegster in dienst van bet Wit-Gele Kruis der Egmonden op 1 maart 1970 deze kruisvereniging gaat verlaten in ver band oriet het bereiken van de voor de functie van wijkverpleegster ge stelde pensioengerechtigde leeftijd. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis houdt eind deze week begin vol gende week een aktie onder de be woners met als doelhet aanbieden aan de zuster van een gezamenlijk afscheidscadeau. De actie wordt door het bestuur van de kruisvereniging van harte aanbevolen; dat hotel-café-restaurant "Altenburg" op donderdag 16 oktober zijn nieuwe spitbraadzaal officieel in gebruik zal gaan nemen. In de unieke inrichting heerst een zeer aparte sfeer, voor d/s ontwikkeling waarvan de heer Middelbeek, zelf verwoed liefhebber van alles wat met antiek heeft te maken, adviserend heeft gewerkt, ter wijl hij zich ook door andere des kundigen liet bijstaan. De culinaire geneugten van het braadspit zullen op die avond naar waarde worden getest: dat de bejaarden van Egmond aan Zee donderdag 16 oktober hun eerste bijeenkomst zullen hebben om half drie in het verenigingsgebouw nan de Julianastraat. Vorige week schre ven wij hierover en deze week her inneren wij er nog even aan. Uitno digingen zijn niet verstuurd, iedereen is welkom; dat de organisatoren van de Sporthal rally, die op zondag 26 oktober zal worden gehouden, dringend behoefte hebben aan goede controleposten. Gaarne opgave bij C. Wijn, Zeeweg 40, tel. 1005. Het is gezellig werk; dat inidget-golfbaan "De Kolle" er keu rig by ligt. Mevr. Boterman heeft buiten een keurige opsiering van de tuin een theehuis laten bouwen met een gezellig terras. Men kan er zon nen en als het te fris is, kan men binnen gaan zitten, waar een knap perend houtvuur een gezellige sfeer schept. Voor kleine vergaderingen en bijeenkomsten tot plm. 20 personen is het een prachtige gelegenheid; dat 4e jeugdherberg, vakantiecentrum "Klein Rinnegom" volgende week woensdag officieel in gebruik zal worden gesteld; dat de gemeenteraad van Egmond-Bin nen vanmiddag om half drie bijeen komt. Door de zeer ongunstige plan ning is het tot onze spijt niet mo gelijk hierover meer te publiceren; dat de EHBO-cursus te Egmond-Bin nen, die maandag 27 oktober begint nog gegadigden kan plaatsen. Opgave bij de heren J. Weyers, Vennewaters- weg 21 en P. A. Bakker, Fazanten laan 9, tel. 2226, Egmond-Binnen; DIENSTEN WIJKVERPLEEGSTERS Van 17 oktober 18.00 uur tot 20 okto ber 8.00 uurZr. Kroon en Zr. de Wit, beiden wonend Goodeslaan 53 te Heiloo, telefoon 02200-30082. (vervolg tekst pag. 4)

Contact met de Egmonden | 1969 | | pagina 1