W WIE VAN DE DRIE? Deze titel staat boven een arti kel, geplaatst in het partijblad van de Partij van de Arbeid. Zoals alle partijen zint ook deze partij op een zo doeltreffend mo gelijke campagne voor de komen de verkiezingen voor Provinciale Staten en de Gemeenteraad. Alom in den lande zal men weer de ver kiezingsbiljetten kunnen aantref fen, waarop op de meest indrin gende wijze da kwaliteit van de partij wordt aangeprezen. van die ontwerpers Kees van der Veer is uit Egmond aan Zee. Kees zit te werken in zijn eigen atelier, waarvoor de ruimte hem ter beschikking is gesteld door zijn vader, de bekende herenmodespe cialist ter plaatse. Hij studeert dit jaar af aan de Gerrit Rietveldacademie te Am sterdam. Hij en nog twee andere studenten, o.a. Bob Berkel en Tet- man Hettema kregen de opdracht. Uit een opdracht aan beroepsont werpers was tot nu toe niets aan- Hierna werden de ontwerpen op gehangen op het congres te Gro ningen. Hier bleek de meerderheid voor het ontwerp van Kees te zijn, terwijl de eerste van Bob Berkel tweede werd. Stemmenverhouding Kees van der Veer 170; Bob Berkel 125, Tet- man Hettema 71. Het derde vig net eindigde beide keren op de 3e plaats. De drie studenten, altijd platzak, boden afdrukken van hun ontwerpen op het congres te koop aan. Zij verkochten er 41. stsr 1813 De rest wordt overgelaten aan de verstandige kiezer, die onderscheid weet te maken, om tenslotte tot de ontdekking te komen, dat er praktisch geen onderscheid is. Van alles wat met politiek heeft te maken, kunnen wij op het ogen blik alleen belangrijk vinden, dat er drie jonge, nog in opleiding zijnde maar dit jaar afstuderende ontwerpers, die voor hen vereren de opdracht hebben ontvangen, voor bovengenoemde partij een ontwerp te maken, een symbool, een teken te maken, dat moet die nen om aan de komende campagne een eigen stijl te geven en dat een vaardbaars voortgekomen. De drie jongens gingen enthousiast aan 't werk en de resultaten van dit gra fisch intellect ziet u hierbij afge drukt. WELKE WORDT GEKOZEN? Dat is nog niet bekend. De stand is echter als volgt, voorop gesteld, dat het uiteindelijke besluit ook voor alle drie negatief kan uitval len. Op 5 januari werden de drie ont werpen door de presentatieraad van de partij bekeken. De voor keur ging uit naar het ontwerp van Bob Berkel (de eerste), terwijl Kees als tweede werd gekozen. Het gesprek over de keuze is nog in volle gang. Hoe de uitslag zal vallen, is nog volkomen onbekend. Dat men momenteel volop aan dacht heeft voor het werk van de eerste twee, is voor de betreffende ontwerpers reeds een verheugend feit. De opdacht is voor hen zeer belangrijk. Kees heeft nu opdracht zijn ontwerp te keren, zodat het een diapositief wordt, dat wil zeg gen, dat de zwarte delen wit en de witte delen zwart worden weer gegeven. Hij doet er alles aan, om zijn tekening waar te maken. Suc ces Kees Op de foto, genomen aan de He renweg te Egmond a.d. Hoef staat een oude timmermanswerkplaats en er naast een levensmiddelen zaak van Mevr. Ruiter. Door ge brek aan ruimte moest uitgezien worden naar een ander pand en dat werd vlak naast de deur ge vonden. De oude schuur wordt he lemaal verbouwd. Beneden komt een riante levensmiddelenzaak, bo ven een woning. De zaak er naast zal er dan een goed onderkomen vinden. FOTOCLUB DEFA Vrijdagavond was het voor de le den een leerzame avond. Op deze avond lieten leden van de foto groep "Tja" een gedeelte van hun werk zien. Deze groep is samen gesteld uit topwerkers van Noord- Hollandse fotogroepen en een der leden is de secretaris van DEFA, de heer F. Jansen. Een keur van foto's hadden de heren meegebracht, waarin zowel het moderne als wat wel eens spottend genoemd wordt „ouder wetse" fotografie was vertegen woordigd. Zowel voor bestuur als sprekers was het verheugend dat een zeer groot aantal leden de bij eenkomst bezocht. Aan het slot bracht de secretaris de dank van de leden over aan de "Tja'Meden, waarbij hij zei, dat indien mogelijk nog eens een der gelijke avond zal worden gehou den. GROOT ALARM IN EGMOND-BINNEN Groot alarm was het in Egmond- B innen bij een uitstekend georga niseerde oefening van de brand weer. Op het ogenblik dat een ge fingeerde brand uitbrak in de bol lenschuur van P. Valkering aan de Haagdoornlaan, waren er vol gens het draaiboek jongelui in, die met behulp van de gea lm eerde EHBO-leden, ternauwernood wer den gered.. De EHBO, o.l.v. dokter Versteegh hield in het Wit-Gele Kruisge- bouw de laatste lesavond, die dui delijk practisch gericht was. Ambulances van garage Tervoort uit Castricum gaven een echt beeld aan de onverwacht gehou den groot-alarmoefening van de actieve brandweer van Egmond- B innen. Als U baby al kon lopen, zou hü allee gaan kopen bU DjL-DROGIST TANG! IN DE SMIDSTRAAT 9 - TEL. 1027 Gymnastiekvereniging Egmond- Binen breidt haar programma uit De wens van de gymnastiekver eniging Egmond-Binnen dat alle jeugdigen de gelegenheid krijgen deze edele sport te beoefenen, maar nog steeds teveel door ruim temoeilijkheden hiervan worden onthouden, wordt in het nog prille jaar echter direct al voor een be langrijk deel verwezenlijkt. Met vereende kracht kon bereikt worden dat nu, naast de dames en jeugdigen tot 9 jaar, ook aan de meisjes van 10, 11 en 12 jaar, de gelegenheid wordt gegeven deel te nemen aan de wekelijkse gym nastiekoefening. Deze nieuwe groep zal trainen op elke woens dag van 6.00 tot 8.00 uur in het Joeb-gebouw. Nieuwe leden kunnen zich opge ven bij Mevr. Ory, Dom Huyben- laan 4 en mevr. Both, Herenweg 45c. Uit de zeer vele reacties die wij nu reeds mochten ontvangen mag verwacht worden dat we binnen kort ons 300e lid mogen verwel komen. Voor alle groepen geldt dat in de week van 11 tot 15 februari, wan neer voor het groots bloemenfes- tijn ook het Joeb-gebouw in ge bruik is, de gymnastiek zal plaats vinden in de kleuterschool aan 't Kerkplein. Attentie voor alle zangeressen en zangers te Egmond a.d. Hoef Het koor van de ritmische mis is weer begonnen met de repetities. Iedereen, die er voor voelt om mee te doen, kan iedere dinsdag avond terecht in de kerk, aanvang half 8. Neem vrienden en vriendinnen en ook nieuwe liedjes mee. Iedereen is van harte welkom. Tot ziens. Dorpshuis Egmond a.d. Hoef Er komt schot in. De vloer van het dorpshuis zal deze week ge stort worden. Het stichtingsbe stuur deelt mee dat zij aan de Raad van Aangeslotenen (dat zijn de verenigingen) een schrijven ge richt heeft voor een belangrijke vergadering op donderdag 12 fe bruari a.s. in het gemeentehuis. PAROCHIERAAD Enige weken geleden is aan alle parochianen in Egmond aan den Hoef een brief gestuurd waarin hun mening werd gevraagd over een te vormen „parochieraad". Wij willen u graag de uitslag van deze enquete meedelen. 375 brieven zijn verstuurd waar van er 240 terug kwamen. Dit is ongeveer 65%. Dit percentage ver tegenwoordigt 600 parochianen. Hiervan was 85% vóór, 2% tegen en had 8% geen mening, terwijl 5% het schrijven blanco terug stuurde. Uit bovenstaande cijfers mogen we concluderen dat een groot aantal parochianen de wens te kennen heeft gegeven, dat een parochie raad belangrijk werk in onze ge meenschap kan verrichten. Daarom is de werkgroep „vorming parochieraad" van mening, dat zij haar werk moet voorzetten. Zij zal als volgende stap, binnenkort en kele „hearings" organiseren, waar bij er een open discussie over bo vengenoemd onderwerp zal zijn. De gebruikelijke publiciteitsmedia (Contact, Sursum Corda, preek stoel) zullen u bijtijds informeren over de data, plaats enz. Ook dan hopen wij weer op uw medewerking door op deze avon den aanwezig te zijn. Mevr. Huiberts Mevr. Belleman Hr. Poelsma Hr. Noteboom (Plaatsing van ingezonden stukken is voor verantwoordelijkheid van de inzenders). INGEZONDEN Zou ik weer een beroep op U mogen doen het onderstaande m "Het Contact" te willen plaatsen? Aangezien men niets redelijk kan beoordelen wat men niet kent, schaarde ik mij ondefr diegenen, die het aan de Egmonden gewijde boek 'Derper-Hoever-Binder" la zen. Opvallend is de keurige uitvoering van de duurdere, maar ook van de populaire uitgave*, waarvoor ove rigens de naam Kruseman - Den Haag borgstaat. De beschrijving van de tijd van de min of meer "Kwade Wouters" moeten we maar accepteren. Een - naar ik aanneem - meer ter zake kundige criticus der Alkmaarsche Courant had over voornoemde be schrijving wel een en ander aan te merken, al dan niet terecht, mijn kennis dienaangaande is mi nus nul. Bij het lezen echter van het (zo grote) deel, ingeruimd voor ons eigen "Derp", vraagt men zich al spoedig af, wie de auteurs eigenlijk voorgelicht hebben. Want er staan nog al wat onjuistheden over Egmond aan Zee in dit boek, kleine, maar helaas ook grote. De naam "Binder" maakt de ge boren Egmonder eigenlijk al een beetje wantrouwig. Al heeft de heer Denneboom ten overstaan van mij persoonlijk lang vóór de uit gave van het boek eens staande willen houden, dat de naam "Binder" geschiedkundige rechten zou kunnen laten gelden, ik be twijfel dit ten zeerste. In het gun stigste geval zegt een geboren in woner van Egmond-Binnen "Eg- mond-Binder". Wanneer hij over een inwoner van zijn dorp praat, wij zeggen in ieder geval "Aagem- binder". Ja, derpers, zegt het maar na, wij gebruiken er een "m" tus sen, dat loopt lekkerder. Gaan we nu eens in het boek kijken. Op pagina 55 b.v. lezen we, dat even vóór de 2e wereld oorlog de vurtoren gerestaureerd werd, er kwam wit licht in, enz. Welnu, ik ben in 1923 geboen* maar ik heb de vuurtoren nooit anders gekend zoals die was vóór de verbouwing van 2 jaar geleden. Dat kan ook niet anders, want die vroegere grote verbouwing vond reeds een paar jaar na de eerste wereldoorlog plaats, misschien nog wel eerder. Er werd toen geen wacht meer ge lopen. Ik heb in de 20- en 30-er jaren als torenwachter gekend Smit, Krijnen en Blok; die gingen wanneer het tijd was, naar boven, gordijn open, licht aan en ze gin- ;en weer naar huis. Wacht werd niet gelopen, niet op de toren, ook niet op de semaphore. Waarom is (pagina 71) sedert 1936 Egmond aan Zee plotseling geen vissersdorp meer? r voeren toen nog veel (bijna al lemaal stoom-) trawlers en ik kan mij er niet één herinneren waar niet een paar of bijna allemaal Derpers op voeren. Hoevelen zijn niet in mei 1940 met een trawler naar Engeland gevaren? Van de Hoogovens had nog niemand hier gehoord, als u begrijpt wat ik be doel. De beschrijving op pagina 73 van ons dialect doet een rasderper zeer aan de ogen. Wij zeggen voor zeven geen sive maar zeeve (ee van peer), voor kleintje geen klain- tje maar klaaintje (aan van baai), enz. Het heeft ook hier de "vreem de auteurs aan een goede „eind redactie" ontbroken. Op pagina 77 wordt vóór de duinovername door de Provincie het stropen oogluikend toegestaan. Nou, de tijd die de gezamenlijke Derperstropers en waarschijnlijk ook die uit de andere Egmonden, gezamenlijk in de gevangenis door gebracht hebben door de aktivitei- ten der jachtopzieners van Van Vliet zal bijeen geteld vele jaren als uitkomst geven. Eén Derper werd zelfs doodgeschoten door zo'n „oogluikende" jachtopziener! Op dezelfde pagina is Lijpie Bal die getrouwd met een broer van Japie Hopman. Welnu, Lijpie Bal die (Elisabeth Stam) was mijn bloedeigen grootmoeder, getrouwd met een Derper zeeman, genaamd Gerrit Visser. Dit waren de ouders van de links op de foto zittende stroper Jacob Visser, die nu nog in de Emmastraat woont. Met wie de broer van Japie Hop man getrouwd was, ik weet het niet, maar zeker niet met Lijpie Baldie. Dit zijn toch enormiteiten, wie is de bron van al die onzin Het boek zal zijn weg wel vin den, niet-Egmonders zullen het als onvervalste historie der Egmonden beschouwen. De samenstellers zul len tijd noch moeite gespaard heb ben om het onderhavige werk het licht te doen zien, maar helaas, ze hebben betreffende vele onderwer pen aan het verkeerde loket ge staan. Jammer Dank voor uw aandacht, hoogachtend, Egb. Konijn Zuiderstraat 31 WT

Contact met de Egmonden | 1970 | | pagina 2