CONTACT MET DE EGMONDEN Duisenden bloemen ondanks sneeuw en vorst Taxi tel. 1900 Supermarkt TELEF. 1370 Egm. a. d. Hoef Koopjes van de week nu 49 nu 89 nu 100 nu 99 Groente en fruit in gratis plastic tas 2,00 Brood Vleeswaren Klompen in tientallen maten verkrijgbaar bij N. Pepping, Zandweg 16b, telefoon 1763 18 FEBRUARI 1970 NR. 921 Uitgave Drukkerij Belleman Egmonderstraatweg 5 Telefoon (02206) 1201 Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Advertentietarief15 ct. per wam Bij contract belangrijke redactie. Giro 368954 Het is een bijzonder snelle om schakeling, wanneer men van de met sneeuw en ijs bedekte wegen maar een deur behoeft te openen, om dan een paradijs van bloemen en lentegeuren binnen te stappen. Je houdt het niet voor mogelijk, maar dat was het tijdens het voor bije weekeinde wel in Egmond- Binnen, waar de grote zaal van Th. Swart was omgetoverd in een prachtige tuin, waar duizenden bloemen in een rijke kleurschake ring hun volle pracht toonden tus sen vrolijk klaterende fonteintjes en luidruchtig zingende vogels. De opening had vrijdagmiddag reeds plaats gevonden. De heer Th. Hoog, erelid van de Kon. Al gemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, verrichtte de offi ciële plechtigheid. Hij was er trots op, daartoe te zijn uitgenodigd, temeer daar hij onder de Egmond- se kwekers meerdere relaties mocht begroeten van vroeger. Kort ging hij in op het verleden en de ont wikkeling van de bloembollencul tuur, terwijl hij voor de situatie van het ogenblik, vooral waar het de tulpencultuur betreft, minder optimistische geluiden moest laten horen. Speciaal de export, dat deel van de handel, waar de meeste kwekers zonder meer van afhan kelijk zijn, gaat niet al te best. Hij wenste de Egmondse kw'ekers, ondanks deze minder florissante omstandigheden, alle succes. Natuurlijk, niet alle Egmondse kwekers zijn even enthousiast over de omstandigheden, waarin hun broodwinning is komen te verke ren. Maar een deel van hen weet steeds weer de moed op te bren gen, om met hun bloemrijke vak voor de dag te treden op de meest kleurrijke wijze. Met grote liefde voor het vak, nemen zij een deel van hun produkten onder speciale behandeling. Zij trekken er de mooiste bloemen uit en komen daardoor tegelijk tot de ontdek king, waartoe hun eigen produkten in staat zijn. Want onder nagenoeg dezelfde omstandigheden worden er van hun bollen bloemen geteelt in het buitenland, waarnaar hun produkten worden verstuurd. Door deze bloemenshow gaan zij dus meer in hun eigen produkt gelo ven, en dat is op zich al veel waard. Eigenlijk moest het moge lijk zijn, dat hier ten lande ver blijvende buitenlanders deze show ook konden zien, want zij zijn de potentiële klanten. Misschien een idee voor de volgende tentoonstel ling. Over de show zelf niets dan lof. Het is toch al dankbaar werken met bloemen, maar schikking is een vak apart. De bekende arran geur, Th. Ruiter uit Santpoort nam dit weer voor zijn rekening, voor de tiende achtereenvolgende keer. Opvallend was de hoek, waarin Frans Hilbers enkele bijzonder fij ne bloemstukken had verwerkt. Zeer smaakvol. De voorzitter, de heer P. L. de Waard, was de verschillende me dewerkers bijzonder dankbaar. Hij gaf een kort overzicht van de ont wikkeling der bloemenshow die dit jaar reeds voor de tiende keer wordt gehouden. BLOEMENKONINGIN Het ligt een Egmondse bloembol lenkweker niet bepaald gemakke lijk, om tijdens de zware landar beid aan een bloemenkoningin te denken. Maar tijdens deze show ging het niet om de bol maar om de bloem en dan past het om iets verder te kijken dan het eigen bloembollenlandje en te gaan zien wat voor moois Egmonds bodem nog meer voortbrengt. En dat we er met de bloemen al leen nog lang niet zijn, werd ge toond tijdens de verkiezing van Egmonds bloemenkoningin, waar bij de 19-jarige Coby Kramer als eerste uit de bus kwam. De jury stond voor een moeilijke taak, de heer P. L. de Waard voor een dankbare want het was aan hem de pas gekozen koningin te decoreren en te feliciteren. BLOEMSCHIKWEDSTRIJD 20 dames hadden een werkstukje ingestuurd, waaruit bleek, dat er in de Egmonden zeer veel kunst zin leeft. De jury stond voor een bijna onmogelijke taak, maar kwam tenslotte tot de volgent^ rangschikking Nr. 1 Mevrouw Zwart, Meeuwenlaan 11j Egmond aan Zee; Mevrouw Valke- ring, Marshallstraat, Egmond aan Zee won de tweede prijs, terwiiL Mevrouw Zentveld, Kerkplein W*' Egmond-Binnen de derde prijT ontving. ZAKENSHOW EN FOTOTENTOONSTELLING In de zaal van café ,,'t Haasje" showden verschillende zakenmen sen met hun producten, terwijl de Egmonds fotoclub DEFA een expositie hield in het gebouw JOEB, temidden van een huisvlijt- tentoonstelling. De fruitmand, door de exposeren de verenigingen beschikbaar ge steld, ging naar S. Jonker, Emma- straat 31, Alkmaar, daar hij zijn stem had uitgebracht op de foto, die de meeste stemmen van het pu bliek kreeg. De prijs werdbij lo ting toegewezen. De foto was nr. 3 „Moeder met kind". Prijswinnarrs van de huisvlijtten- toonstelling 1 P. Evers; 2 Afra Baart; 3 Louk Weijers, 4 J. Boen dermaker; 5 André Baart. De diverse uitslagen Groepen. 1 C. Valkering; 2 H. Zomerdijk; 3 Firma de Waard. Groep 2: 1 P. Burger; 2 Jac. Val kering; 3 Jac. Burger. Groep 3: 1 P. L. de Waard; 2 Gebr. Hotpman; 3 Gebr. Baltus; Groep 4: 1 KI. Burger; 2 Jac. V alkering-Pepping. Hopman. Bloemstukjes: 1 Mevr. Zwart; 2 Mevr. Valkering; 3 Mevr. Zent veld. Groepen 90 potten en meer: 1 J. dijk; 3 J. de Waard en Zn. Valkering en Zn.; 2 H. Zomer- Groepen 50-90 potten en meer 1 P. Burger; 2 J. Valkering; 3 Jac. Burger. Groepen 30-50 potten: 1 Gebr. Hopman; 2 P. L. de Waard; 3 ge zamenlijke broeiers. Groepen 1-30 potten: 1 N. Bur ger; 2 Jac. Hopman. Categorie potten hyacinthen: 1 Fa. J. de Waard; 2 Fa. J. Valkering. Beste potten tulpen: 1 J. Valke ring en Zn.; 2 Jac. J. Valkering. Beste potten narcissen: 1 P. Bur ger; 2 Fa. J. de Waard en Zn. Beste potten bijgoed: 1 H. Zomer dijk; 2 P. Burger. ANTON PEPPING 16 JAAR IN BRAZILIË Wij spraken hem van de week in zijn ouderlijke woning, waarin hij weer was teruggekeerd na 'n lange periode van werken en zwoegen in het onmetelijke Zuid-Amerika. Zijn verlof van 3 maanden zit er bijna al weer op, want volgende week vrijdag gaat hij weer heen, om zijn werk voort te zetten tus sen een bevolking, die elke hulp bitter hard nodig heeft, zowel van hun eigen regering als van hen, die zich voor hun welzijn willen geven. Een van die laatsten is An- ton Pepping van de orde der Kruisheren. Hij is 44 jaar. Reeds 16 jaar werkt hij onder de Brazilianen. Met nog 9 confra ters poogt hij daar iets te doen, waaraan de bevolking van dat on metelijke land later iets heeft. Hij woont in de stad Campo Belo in het Zuiden. Het is een stadje met pl.m. 30.000 inwoners en het is gelegen in de staat Minas Ge- rais. Het gebied ligt nabij de "Steen bokskeerkring". Wie zich dat uit de aardrijkskunde nog kan herin neren, weet dat dit ten zuiden is van de evenaar en dat vanaf die denkbeeldige lijn tot over de eve naar naar het noorden de "kreeft- keerkring" ligt. Tussen deze twee lijnen is het zeer warm. Het is de tropische baan rond de aardbol, daar waar de zon praktisch lood recht boven staat. Voor een Euro peaan is dat wel eens zwaar, voor al wan^ ^r men zich ook nog in moet ^imen. Anton Pepping is leraar aan een gymnasium, dat zij daar zelf heb ben gesticht. Hij geeft 23 uur les in wiskunde per week. De school heeft leerlingen. Er is ge brek acff onderwijsmogelijkheden. De orde der Kruisheren stelt zich de zielzorg ten doel, maar weet dat die zorg het beste is te geven door een goede sociale zorg, waar van weer een van de belangrijkste onderdelen het onderwijs is. Op hun school is het mogelijk, dat iedereen leert, of hij geld heeft of niet. Zij die er toe in staat zijn, betalen de kosten, waardoor het mogelijk is, dat anderen weer op gevangen kunnen worden. "Zolang er gebrek blijft, geven wij onder wijs, als het niet meer nodig is, trekken wij ons langzaam terug". Een groot deel van de bevolking is echter nog analfabeet. Dit houdt in dat er van "terugtrekken" nog lang geen sprake is. In de avonduren worden er land- bouwlessen en boekhouden gege ven. En dan zondag, een rustdag voor iedereen, stapt hij op zijn scooter en rijdt het binnenland in, omdat hij nog zo'n 9000 zielen tellende parochie heeft te bedie nen. Hij keert dan pas 's avonds weer terug en maandagmorgen om 8 uur staat hij weer voor de klas. Het is een absolute noodzaak, om met een groot idealisme be zield te zijn, want anders is dit niet op te brengen. Anton Pepping is zo'n man en gaat er weer graag heen, want het is zijn levensdoel. Tijdens ons gesprek drongen zich meerdere vragen bij ons op en speciaal daar waar het de politiek van de regering betreft. Hij wilde daar niet over praten, hun weg is de geleidelijke, waardoor de men sen op een hoger plan komen te staan, zodat zij zich later een be tere positie kunnen verwerven. Wanneer wij ons hier deson danks toch met de politiek van dat land bezig houden, dan is dat buiten zijn verantwoording, maar geheel aan ons. In Brazilië over heerst het feodale stelsel, dat wil zeggen dat er een zeer groot ver schil heerst tussen arm en rijk. Deze situatie heerst daar reeds eeuwen en is tot nu toe in stand gehouden. De armoede op het platteland is schrijnend, Het ge^ om 3 flessen Azet Appelsap 98 3 flessen Limonade Gazeuse 98 3 Mars repen 79 10 Koetjes-repen 98 3 gevulde repen 69 1 pak Sprits, van 62 1 pak Marleentjes, van 100 250 gr. Fruitsticks, van 115 3 p. Croquet Biscuit, v. 117 15 grote zoete Sinaasappelen (zonder pit) Alleen donderdag en vrijdag: 500 gr. Witlof 69 500 gr. Hutspot 49 1 krop Sla 45 1 Drents Krentenstoet 98 6 Sungold Kadetjes 49 100 gram Pork 49 100 gram Bloedworst 29 100 gr. Leverkaas 59 volg is dat velen naar de steden trekken. Daar strijken ze neer aan de rand van de stad en zij moeten zich zelf een krotje bouwen van oude kratten en golfplaten. Sani taire voorzieningen zijn er natuur lijk niet. Dat er veel armoe en ziekte voorkomt ligt voor de hand. En wat doet de regering van Bra zilië Deze bouwt zich in het bin nenland een grandioze nieuwe hoofdstad, een statussymbool, die miljarden kost, dat moest om de wereld te laten zien, waartoe men daar in staat was. Het is de stad Brasilia. Alle regeringsdiensten moesten daar heen verhuizen. Maar huizen bouwen voor de paupers is er niet bij. En ze moeten ook hun mond houden, want daar zijn ook nog wel middelen voor. De Europese missionarissen zien deze omstandigheden zeer goed. Zij willen graag veel doen en doen dat ook, om de armoede te bestrij den, maar ze mogen niets zeggen. Ze zouden zich onmogelijk maken en uitgewezen worden. Dan kun nen ze helemaal niets meer begin nen. Je moet een onbaatzuchtig 'mens zijn, om het daar vol te kun nen houden.

Contact met de Egmonden | 1970 | | pagina 1