CONTACT MET DE EGMONDEN Sporthal nadert haar voltooiing mi ictpi Q RAIFFEISENBANK DE EGMONDEN Renault John Zagwijn BERKHOUT Ruwe diamanten worden briljanten Piet Hink gaat er dagelijks mee om KLOMPEN lopen en kopen bij het adres N. Pepping - Zandweg 16 25 FEBRUARI 1970 NR. 922 Uitgave Drukkerij Belleman Egmonderstraatweg 5 Telefoon (02206) 1201 Het is rond de sporthal een tijdje stil geweest, echter niet waar het de werkzaamheden betreft, want zoals u op bijgaande foto ziet, heeft het gebouw zijn definitieve vorm reeds gekregen en men is nu naarstig bezig met de afwerking. Door de weerwar van planken, ka bels, slangen, puin en ander ma- teriaalafval stapten wij even bin nen De aangename temperatuur was al direct merkbaar. De ver warming werkt reeds op volle toe ren. Dit is nodig om de grote be- tonvloer voldoende te laten dro gen. Voor de mensen, die in het gebouw de laatste hand leggen aan alle mogelijke karweitjes, is het functioneren van de verwarming een zeer welkome omstandigheid. Op hoge steigers staande, hield een aantal mannen zich bezig met het aftimmeren van de gebogen dak constructie. Enkele duizenden schroten worden aangebracht, die Tijdens een zonovergoten maan dagmorgen reden we naar 't Woud, om tegenover huize "Wimmenum" rechtsaf te gaan, de Zandweg op. In de plassen langs de weg weer kaatste het zonlicht en de schitte ring was in staat, om zo nu en dan verblindend te werken. Als je het zien wilt, is de hele natuur vol schittering en vooral daar, waar het landschap nog ongerept is of door mensenhand een handje is meegeholpen, om tot nog grotere schoonheid te komen. In de omgeving van 'Wimmenum' is dat zo, de landerijen liggen er nog stil bij, maar in de bodem woelt reeds het leven, dat over niet al te lange tijd schuchter naar boven zal komen, het zonlicht met volle teugen absorberend om ten slotte de opgezogen natuurkracht met alle pracht te demonstreren met de meest kleurrijke en schit terende bloesems, waartoe alleen de natuur in staat is. In dit prachtige landschap wonen en werken mensen, om de schitte ring van de natuur met hun in spanning nog mooier en voller te maken, het zijn de kwekers, die als het ware met hun grond ver groeid zijn. Een van de hier wo nende mensen, Piet Hink, doet in wezen hetzelfde, maar zijn aan dacht gaat uit naar een geheel an der natuurlijk gegeven. Het is de ruwe diamant, een stukje natuur, dat van zichzelf reeds de vorm heeft meegekregen, maar door mensenhand een grote fijngevoeligheid wordt opgevoerd Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 de aankleding zeer ten goede ko men. In de vloer zijn een aantal gaten aangebracht of uitgespaard, gedu rende de bouw zijn daarin allerlei voorwerpen terecht gekomen, die daaruit weer verwijderd moeten worden. In de hal heerst volkomen dag licht. Het bovenste deel van de dakconstructie bestaat geheel uit doorzichtig materiaal, waardoor 't daglicht ongehinderd naar binnen kan komen. Wanneer een ruimte eenmaal muren is omsloten, dan ziet men pas, hoe groot het is. De sporthal zoals die in Egmond aan Zee ver reist, voldoet aan alle eisen, die er op dit gebied gesteld kunnen v - den. In de bouwvergaderingen worden de diverse facetten van de bouw regelmatig doorgenomen, terwijl de voorkomende moeilijkheden als re- tot die schoonheid van schittering en rijkdom, dat het in staat is, om het wereldgebeuren te beinvloeden, familieveten te ontketenen en ban ken te doen springen. Voor dergelijke grote gevolgen moet de diamant wel van enig for maat zijn, maar dat hoeft toch ook weer niet zó omvangrijk te zijn. Het gewicht van diamanten wordt uitgedrukt in karaten. Een karaat is een vijfde gram en een steentje van enkele millimeters in doorsnee weegt al zóveel karaten, dat een bedrag, geschreven met drie nul len al spoedig wordt overschreden. Dit hangt soms van de kwaliteit gel direct aangepakt worden. Tot nu toe gaat het, buiten de wat slechte weersomstandigheden in 't begin, naar wens. De openingsda tum, 24 april, kan tot nu toe nor maal worden aangehouden, maar dat er voor die tijd nog zeer veel moet gebeuren, ligt voor de hand. Bijna tot aan die datum zullen de 23 mensen, die momenteel zich voor de realisering van de hal in spannen, in touw blijven. Dan zal niet alleen de hal, maar ook alle bijbehorende vertrekken, zoals kleedkamers, toiletvertrekken, douchecellen, vergaderruimten, res taurant en garderoben zullen voor in gebruikname gereed zijn. Hoe de hal in de praktijk zal voldoen, 'kan pas blijken na geruime tijd, Vnaar het stichtingsbestuur maakt zich hierover buiten de normale, geen extra zorgen. van de steen af. Wij spraken Piet in zijn atelier. Hij was druk bezig, of nee, dat is volkomen verkeerd uitgedrukt. Voor het slijpen van diamanten is een ijzeren geduld vereist, je kunt je er niet druk bij maken, want dan gaat het niet goed. De te bewerken stenen krijgt hij toegestuurd van de fa. Slijper uit Amsterdam. Het zijn dan onaan zienlijke stukjes steen, die je, als het toevallig in je schoen terecht 'zou komen, er achteloos uit zou laten vallen, om daarna opgelucht verder te lopen. Het steentje heeft dan ook, behalve voor de slijpers DAMES HANDBALVER. "EGMONDIA" KAMPIOEN! Wat vorig jaar tegen LSW niet gelukte, ging zondag j.1. wel. De dames van handbalvereniging Eg- overwinning op H.A.V. in de Vei- mondia mochten zich na een 7-4 linghal te Alkmaar kampioen noe men van klasse 3B. De spanning was voelbaar, zowel op het veld als op de tribune, waar veel sup porters van Egmondia zich ver zameld hadden. Het spel van de sportsterren uit Egmond was on danks de grote spanning subliem. Van de trainer, de heer Bakker, die zijn meisjes na alle taktische raadgevingen tijdens de trainingen, nu krachtig mentaal steunde, kan gezegd worden, dat hij de dames in topvorm de "arena" in gestuurd heeft. Een bijzondere vermelding ver dient wel Margo Groot, die haar opdracht, de sterkste tegenstand ster uit te schakelen, uitstekend vervulde, waardoor H.A.V., die zeker niet onverdienstelijk speelde een belangrijke schakel miste. Ook de keepster, Leny Pettit-Glas, was geweldig in vorm en hield zelfs twee penalty's uit het doel. De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... bl uw 9e,d- spaarbank en alle bankzaken en zi-'n'ie zich met edelstenen be zig ftwden, geen enkele waarde. Het is een stukje gekristalliseerd natuur, een koolstof, dat zo intens hard is, dat het alleen met dezelf de harde stof is te bewerken, dus ook met diamant, dat in poeier- vorm wordt aangewend. Deze poeier wordt verkregen van diamant, die door zijn gemengde samenstelling als edelsteen voor sierdoeleindenongeschikt is. Het is dan een industriediamant. De hiervan verkregen poeier wordt met olijfolie op de gietijzeren slijp- schijf gebracht. De zeer fijne poei er dringt in de poriën van het ijzer en krijgt zo voldoende hardheid, om aan de steen een vlak kantje te slijpen, een facet. De slijper moet er rekening mee houden, dat hij de goede slijprichting kiest. We zullen proberen het uit te leg gen, zonder de pretentie op te hou den, deskundig te zijn. Zoals alle stoffen bestaat ook de diamant uit moleculen, die bij deze steen per kant of vlak in één richting liggen. U kunt het vergelijken met een stuk hout, waarvan de vezels in een richting liggen. Wanneer hout op de kop van de vezels (kops) geslepen wordt, zal een grotere weerstand worden onder vonden, dan wanneer dat in de vezelrichting gebeurt. Bij diamant hebben we niet met vezels te ma ken maar met de richting van de moleculen. Terwijl bij hout dus wel effect wordt verkregen, hoe je het ook slijpt, lukt dit bij diamant gegarandeerd niet. Wanneer zo'n steentje met een kant gedurende een week dag en nacht op de snel GARAGE Pr. Hendrikstraat 8-10 Egmond a. Zee, tel. 1900 Advertentietarief15 ct. por mm. Bij contract belangrijke reductie. Giro 368954 Marjoke Brouwers, die bekend staat om haar keiharde worpen, scoorde vijf van de zeven doelpun ten, terwijl Gerda Sturm en Bep- pie Prins de andere twee voor hun rekening namen. Na het eindsignaal en de gebrui kelijke groet, werd aan elk van de speelsters een bosje tulpen aange boden door H.A.V. en de trainer bedankte zijn team op de voor hem gebruikelijke spontane wijze, waarna de aanwezige supporters en andere leden van de vereniging de dames gelukwensten. De overwinning werd later op tra ditionele wijze bekend gemaakt in Egmond aan de Hoef en Egmond aan Zee, waar de club onder luid geclaxonneer haar "ereronde" maakte, 's Avonds werd het feest van de handbalfamilie uitbundig gevierd in "De Meerpaal". Vermeldenswaardig is tevens, dat de heren zondag j.1. tegen ZAP Den Helder wonnen met 19-13. Door deze overwinning maken ook zij een goede kans op promotie. De heren van Egmondia kunt u op 5 mei zien spelen in de Sport hal, waar zij uit zullen komen te gen DTS '59. draaiende slijpschijf wordt gedrukt, en de richting van de moleculen zal toevallig niet gunstig zijn, dan zult u hierna geen spoor slijtage kunnen ontdekken. Het is dus be langrijk, dat de slijper de samen stelling van een diamant kent. De stenen, die Piet Hink krijgt te bewerken, zijn reeds voorgeslepen, in vakjargon „in 't kruis geslepen". Er zitten reeds acht facetten aan. Hij slijpt er maar liefst 50 bij, zo dat elke afgewerkte diamant 58 facetten heeft. We hebben dan de briljantvorm. De diamant heeft van nature een onvoorstelbaar schittervermogen, omdat de samenstelling van een zeer zuiver gehalte is. Hij is hel der doorzichtig. Wanneer de 58 facetten zijn geslepen, zal deze schittering, door breking van het licht als het ware een oneindige reflexie veroorzaken en dat is nu juist, waar het menselijk oog door wordt gestreeld. Ook hier wordt de natuur door menselijk vernuft een handje meegeholpen. Wanneer dat geschiedt met fijngevoeligheid en smaak, dan zullen de prachtig ste resultaten bereikt worden. Piet Hink leerde het vak in Eg mond aan Zee. De vestiging van de Fa. Slijper is daar inmiddels opgeheven. Verschillende perso neelsleden, o.a. Jaap, Jan en Ro- bert Wijker en Gerard Visser, zijn hun vak trouw gebleven en reizen Als U baby al kon lopen, zou hy alles gaan kopen bü D.A.-DROGIST TANG! IN DE SMIDSTRAAT 9 - TEL. 1027 nu op en neer naar Amsterdam. Piet kon door een lichamelijke handicap heel moeilijk reizen, zo dat de firma bij haar vertrek er voor heeft gezorgd, dat hij het thuis kon blijven werken, door een deel van de slijpapparatuur naar de Zandweg te Egmond aan de Hoef over te brengen. In een prachtige omgeving, temid den van de bloemenvelden, waar aan de kwekers hun krachten ge ven, door de natuur een handje te helpen bij het tot volle wasdom komen van haar pracht en schoon heid, werkt Piet Hink aan zijn slijpsteen, om aan een onooglijk stukje steen de briljante schittering te ontfutselen, die daarin gelegd is gedurende een proces van miljoe nen jaren. Bij deze tijd vergeleken is een volle week slijpen aan een diamant van enkele millimeters doorsnee en futiliteit. Voorstraat 125 Telcfooa 1314

Contact met de Egmonden | 1970 | | pagina 1