EGMONDEN CONTACT MET DE j> „ESTRELLA" SUPERMARKT TEL, 1370 GROENTE- RECLAME GRATIS BAKJE PATE RIJ KL. ZWAN ROOKW. VOOR DE DIEREN VERS VLEES f Vier landmijnen onschadelijk gemaakt JONKER TEL 1285 i „-Qldorado Taxi tel. 1900 3 FEBRUARI 1971 NUMMER 971 p Advertentietarief15 ct. per mm. Bij contract belangrijke reductie. Giro 368954 Uitgave Drukkerij Belleman Egmonderstraatweg 5 Telefoon (02206) 1201 Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Twee daverende explosfies maakten een einde aan het gevaar, dait vier lanidmijnen met izich meebrachten op het strand voor- Egmond aan Zee. De projectielen werden 'zaterdag jl. ge signaleerd, toen hij laag water een groot ideeü van het stranld droog kwam. Zoalis bekend i's het 'strand tengevolge van de recente stormen zeer laag, waardoor veel obstakels, die tijdens de oorlogsjaren zijn aan gebracht door de Duitse bezetters en hun helpers, weer vrij komen. Tussen en op deze Obstakels zijn toen mijnen gelegd, die na de oorlog voor een groOt deel werden verwijderd, anaar zij werden niet allen teruggevonden. Het lild van d'e reddingsbrigade Wiim Verbeek, vermoedde gevaar, toen hij (bij zeer laag water, verschil lende boven hét zand uitstekende ronde voorwerpen zag liggen, die, hoewel door erosie zwaar aangetast, duidelijk als mijnen warén te herkennen. Hij waarschuwde de politie, die op haar beuht izJich an verbinding Btelide met de mijnopruimingsdiertsit te Den Hel der'. Daar het water inmiddels weer opkwam, werd besloten, de volgende dag, zondag, een onderzoek in te stel len. De mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine, onder leiding van die luitenant ter zee Telkke, was om half twaalf ter plaatse, maar eerst om twee uur was het water zo ver geaakt, dat men 'kon gaan beginnen. Inmiddels was het strand door de zorgen van de reddingsbrigade over een grote oppervlakte afgezet. Zeer veel publiek was op deze rustige zon dagmiddag naar "t Egmondlse strand gekomen, waar men stuitte op de afzettings, die een wandeling in zui delijke richting onmogelijk maakte. De mijnen lagen in zee tussfen de afgangen Voorstraat en Ba'd Zuid, zo dat het voor het talrijke publiek mo gelijk was, de werkzaamheden vanaf de Boulevard gade te slaan. Bij het klaarmaken van de apparatuur, bleek de mijnidétector niet volledig te func tioneren, waarop werd besloten te gaan werken met zogenaamde prik kers. Luitenant Tekke, de sergeant- majoor Büter en kwartiermeester Schryner, begaven zich, gestoken in gum/mipaJklken, te water. Zeer nauw keurig weTd de zeebodem afgetast en om 14.20 uur Stuitten zij op de eerste mijn, die zeer voorzichtig uit helt zand werd losgewoeld en nog voorzichtiger op het Strand werd neergelegd. Hoewel de temperatuur sterk daal de, bleef het weer zeer rustig, zodat de werkzaamheden ongestoord door konden gaan. Niet lang na de eerste mijn, werd het tweede exemplaar ge vonden, die op zijn beurt behoedzaam naast zijn voorganger werd neerge vleid. Inmiddels begon er een zee- mist op te zetten, waardoor het zicht voor het publiek moeilijk werd. Na intensief speuren had men tenslotte weer resultaat. Dit exemplaar was groter dan de eerste twee. Inmiddels was die heer L. Blok ten tonele ver schenen. Het bleek dat hij eik stukje strand tot in bijzonderheden kende, Wij maakten deze foto, terwijl opper wachtmeester J. Tromp deze zojuist uit zee opgehaalde myn beke Meer dan 25 jaar heeft het «...ding een gevaar betekent voor de bezoe kers van Egmond's kust. Hjj ver zoekt eenieder dringend, omniddellyk de politie te waarschuwen bij eventu ele volgende vondsten. Luitenant Tekke, sergeantmajoor Bü ter en kwartiermeester Schreyner tasten met de grootste voorzichtig heid de zeebodem af. Resutaat: Ader mijnen. Om 5 uur maakten 2 explo sies korte metten er mee. terwijl hij precies wist, wat er zoal onder de waterspiegel ü|gt opgebor gen. Op zijn aanwijzingen werd nog een stuk walter afgezocht, waarbij hij de marinemannen tot op de meter nauwkeurig een plek aanwees, waar zich nog een mijn moest bevinden. Het iklopte precies. Het vierde exem plaar werd naar boven gehaald. •Besloten we-hd, om de gevaarlijke dingen meer naar het zuiden tot ont ploffing te brengen. Op een bank werd FOTOREPORTAGES na 6 uur 1157 of 2218 een gat gegraven, waarin twee mijnen werd gelegd met wat blokjes TNT. Een lange draald werd uitgelegd naar de duinlvoet en van hieruit werd door milddel van electri'sohe ontsteking de eerste mijn met een daverende explo sie onschadelijk gemaakt. Na onder zoek bleek de ander geen 'krimp ge geven te hebben. Besloten werd, om deze mijn, tegelijk met de andere twee te vernietigen. Dit slaagde vol komen. Om pl..m. 5 uur was alles ach ter de rug. De explosies werden in wijde omgeving gehoord, maar voor zover bekend is er geen enkele scha de ontstaan. Na afloop van de werkzaamheden heeft burgemeester Bakker de man nen van die opruimingsdienst in "De Vergulde Valk" ontvangen, alwaar hij hen bijzondere dank overbracht. De heer J. Tromp, wachtcomman dant van de rijkspolitie te Egmond aan Zee, wil tevenis zijn bijzondere er kentelijkheid betuigen aan het politie* personeel ter plaatse en van Egmond aan de Hoef, de aanwezige mare chaussees, de leden van de KNZHRM en de reddingsbrigade en tevens de heer L. Blok, die door hun optreden bijzonder tot de veiligheid van de opruiming hebben bijgedragen. Hij wijst er echter naJdrukkelijk op, dat eenieder die vermoedelijke ex- plo'sieven vindt, dit onmiddellijk moet doorgeven aan de plaatselijke politie, om groot onheil te voorkomen. Het is namelijk gebleken, dat deze mijnen reeds eerder zijn gesignaleerd en vermoedelijk zelfs in hartden zijn ge nomen. Het is niet denkbeeldig, dat zich nog meer mijnen in zee bevinden. Bij ontdekking is het dus zaak, hier van onmiddellijk melding te maken. GARNALEN CROQUETTEN Telefoon 1985 POMPINSTALLATIE IN GEBRUIK In de Egmondermeer, op het ter rein van de voormalige kalkovens, is sinds enige weken een nieuwe ponip- inStallatie in gebruik genomen, die ten doel heef, al het afvalwater van Eg mond a. Zee en Egmond-Bininen naar de grote zuiveringsinstallaties te Alk maar te pompen. Vanuit Egmond aan Zee loopt het rioolwater door vrij verval van pl.m. 6 meter via een buizenstelsel, dat speci'aal is aangelegd', om dit verval mogelijk te maken, naar de pompin- stallaitie. De zuiveringsinstallatie pal ten zuidoosten van Egmond aan de Hoef is niet meer nodig en is uitge schakeld. Drooggelegd zegt men in vaktermen. De luchtverontreiniging is hierdoor voor Egmorid aan de Hoef definitief van de baan, dat wil zeg gen waar het de verontreiniging be treft, die veroorzaakt werd door deze zuiveringsinstallatie. In de praktijk bleek het ding niet zo zuiver te wer ken als men bij de bouw dacht te mo gen veronderstellen. Het opruimen zal nog wel enige voeten iin de aarde heb ben, want de bouw doet niet onder in Sterkte met de bunkers, die in de oorlog zijn verrezen en hier en daar het landschap blijven ontsieren. Tereg naar het nieuwe pompge- bouw. Het staat midden in de polder en over het algemeen hebben de in woners er geen weet van, dat dit een zame bouwwerk van levensbelang is voor de dorpsgemeenschappen van de Egmonden. Een snerpend koude wind waaide rand de hoge muren. Achter het gehouw draaide een grote vijzel. Door middel hiervan werd het vuile water met alles wat zich daarin be- vonld uit het reservoir gepompt, waar in het vuile Water uit de dorpskom men komt toestromen. De vijzel begint automatisch te werken, wanneer een bepaalde staind is bereikt. Van hier uit loopt het water door goten, die zandvrij gehouden moeten worden, naar een snij-installatie" SPEELGOEDMAGAZIJN Prins Hendrikstraat 8-10, telef. 1900 E JND AAN ZEE. (R-lll) Het woord zegt het al, hierin wordt alles wat dik is, dlunner gemaakt en d'Us oOk gemakkelijker vloeibaar. Drie zw"-re pompen die im werking treden na^ifbehoefte, pompen de "voeistof" van hier naar een grote tank, die vlak naast de pompen Staat opge steld. Vanuit deze "druktamk" wordt de vloeistof door middel van lucht druk in de afvoerbuis richting Alk maar geperst, alwaar het wordt op gevangen en verwelkt in de zuiVe- ringjs-iiLStaliatiesdie op hun beurt het gezuiverde water spuien in het Noordhollands kanaal. De drie pompen zijn ondergebracht in een kelder, die uitblinkt door zui verheid en netheid. Er treedt Steeds één pomp in werking, zonodig twee, terwijl de derde reserve is, met de zelfde capaciteit. Deze treedt alleen in werking, wanneer overbelasting dreigt, zodat versnelde afvoer nood zakelijk is of wanneer een der andere pompen weigert. In het pompgebouw is veel techniek verwelkt. De apparatuur wordt elec- tranisch bestuurd, waartoe vele scha kelaars, trossen draad, honderden spoelen en ander electronisch vernuft is verwerkt. In panelen bevinden zich tientallen meters, klokjes, lichtjes in allerlei kleuren en andere meet- en regei-apparatuur, waarop af te lezen is, of alles naar behoren functioneert. De apparatuur valt onder de "Dien-St Ufltwaterende Sluizen". Van de Dienst am Donderdag 500 gram Koolraap 19 Vrijdag: 300 gr. Boerenkool 39 Stoofappeltjes, 1000 gr. 98 3 fl. Loots Gazeuse nu 98 California Kippesoep per blik 89 150 gr. Choc. repen 128 Power House, nu 4 voor 75 2 rol Beschuit nu 69 2 rol of pak Arks Bisquit 99 Nobo Veluwse koeken geen 95 maar 87 Prodent tandpasta 3 halen; 2 betalen I I Kif-e-kat, groot, elk 2e blik 20 cent korting I Kit-e-kat, klein, elk 2e blik 10 cent korting Gaines Hondevoer, tijdelijk 37 cent korting t Purina Kattemenu 165 4 blikjes Tomatenpuree 59 2 pak Lucifers59 1/1 liter Hersi Sinas van 83 nu voor 59 2 pak Vitella pudding .59 Donderdag en vrijdag 500 gr. Gehakt198 500 gr. Haaskarbonade 448 3 Biefstuk-tartaar218 Gemeentewerken Egmond aan Zee is de heer R. Dekker aamgSteld, om een wakend oog op het apparatuur te houlden en het preventieve ondeihoudB» usit te voeren. Overigens werkt dell pOmpiitetallatie geheel automatisch. Men kan zich er over verbazen, dat^ er zoveel techniek nodig is, om dat- gene af te voeren, waarvan men zich vroeger afmaakte door het eenvou dig iin het achtertuintje te storten. Over luchtverontreiniging gesproken, daar kon Egmond aan Zee vroeger over mee praten.

Contact met de Egmonden | 1971 | | pagina 1