VIJFTIG JAAR HOEVERKERK met de egmonden veru taxatie beheer Rabobank RabobankS tumknop h tfpol h eken verzekeringen bontvknndige adviezen zijlstra Meubelen Rode Hert. Mnziek Zondag 14 oktober dansen in het SCHOUTEN ZN. Taxi Zwart Telefoon 2222 voor al uw bankzaken x^de e gmonden/ I contact Uitgave Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 Telefoon 02206 - 1201 Egmond a. d. Hoef Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee 10 OKTOBER 1973 Telefoon 02206 - 1789 NUMMER 1110 Advert e r tie tarief Losse plaatsingen: 20 et. per m.m. Bij contract belangrijke reduktle van onroerende goederen van onroerende goederen van onroerende goederen van onroerende goederen gorden verzorgd door:J makelaardij o.g. vanhaeitemlaan 38 castricum tel. 02518-51900 tintorettostraat 33 amsterdam tel. 020-796124 ing J. H Zi|lstta. makelaar o/g - bouwkundige - weg m waterbouwkundige - lid N8M tegen fabrieksprijzen Verkoop 's zaterdags van 2-4 uur Egmonderstraatweg 36 Egmond a. d. Hoef r46d leum. Hjj weet er het meeste van. Aan deze man heeft de parochiege meenschap van Egmond aan de Hoef zeer veel te danken. H(j praat rustig en veel, maar het gesprek moest herhaaldelijk weer naar het kerkon- derwerp teruggebracht worden, want anders bleven wij steken in de grond soorten en de bloembollen van de Egmonden. Hij zegt zelf dat hij vroeger eigen lijk benoemd werd uit piëteit voor zijn vader, die kerkmeester was tot aan zijn overlijden. Het zal wel waar zijn, maar dan is dat een gelukkige greep geweest. Wanneer dan de kerk van Egmond aan de Hoef zondag 21 oktober feest gaat vieren, dan geloven wij te mo gen zeggen, dat deze man in de hulde mag delen tijdens de Hoogmis op die dag en de receptie die na afloop daarvan zal plaats vinden. Dan zal men dn feestelijke sfeer terugzien op de voorbije jaren, op alles wat er Is gebeurd in die halve eeuw van zoe ken naar wat goed is. Dan zaï men terugzien op zeer veel mooie dingen, op blijde en droeve gebeurtenissen, op een ontwikkeling die traag op gang kwam en op het belanden in een stroomversnelling, dde moeilijk in toorn is te houden. Egmond aan de Hoef zal feestelijk gedenken, dat men het aan de vroe. gere initiatiefnemers heeft te danken over een bedehnLs te beschikken waarin het mogelijk is tot rust en bezinning te komen en dat heeft ie der mens op zjjn tijd nodig GH. het vertellen wat dat kost en wie het geld voor de zuivering van het water op moeten brengen. Tijdens de voorlichtingsbijeen komst, die gratis toegankelijk is, zal een grote audiovisuele produktie worden gepresenteerd een spel van beelden (500 dia's op 3 beeldscher men), woorden en muziek. Hiermee wordt een indruk gegeven van het gevaar, dat het water bedreigt en van de maatregelen, die genomen worden om dat gevaar af te wenden. Na de presentatie krijgt iedereen de gelegenheid met vertegenwoordi gers van het hoogheemraadschap en van de gemeente te spreken over watervervuiling, waterzuivering en over de daaraan verbonden kosten. Ook waterproblemen in Egmond- Binnèn kunnen ter sprake worden gebracht. BLOEMSIERKUNST HeUoo, Stationsweg 111, telefoon 02200-S1S40 Voor het fijnere bloem werk en een kas vol exotische planten aan weerskanten van de scheidslijn aanwezig dacht. Velen begrepen dat niet want het was voor de bewoners van de Hoef óók een normale zaak, dat hun kinderen naar die ene school gingen die er toen was en daarop leerden en speelden de kinderen eensgezind, zonder er over na te ken dat sommigen "anders dachten" dan hun vriendjes. Ze dachten hele maal niiet anders. Maar nagenoeg gelijk met de kerk kwam er een katholieke school en dat betekende dat vriend jes en vriendinnetjes geschéiden werden. Nee, helemaal er mee eens was men het niet. Maar gelukkig heeft de nuchtere Hoever het vermo gen om de dingen betrekkelijk te zien en daarom ós de verstandhouding onderling goed gebleven. ER IS VEEL GEBEURD In de vijftig jaren van het bestaan van de Hoeverkerk is er veel gebeurd. Een aktief verenigingsleven ontwik kelde zich. Men werd zich bewust, dat er gezamenlijk zeer veel tot stand kon worden gebracht. De ver schillende pastoors stimuleerden die aktiviteiten op hun eigen wijze, er ging veel goed van uit en het besef, dat een parochiegemeenschap er niet alleen was om in eigen enge kring de zaak te regelen, begon steeds meer door te dringen. Gelukkig heeft de tijd niet lang geduurd, dat de verenigingen alleen maar katholieke leden mochten heb ben. Dat was een tijdelijke invloed van een pastoor, die het niet anders vermocht te zien. Men heeft dat op de Hoef nooit geslikt. Maar die tijd ligt al weer achter ons, hoewel de gevolgen toch nog merkbaar zijn. Dat is echter geen plaatselijk verschijnsel, want om een voorbed' Tja noemen: Overal in den lande kimen rJk. Vrouwengilden, neutrale Plattelandsvrouwen en Chr. Vrouwenbonden aantreffen. Al die verenigingen doen precies hetzelfde, er is geen verschil en toch schijnt het er te xjjn. Maar wij dwalen af. °JAN KUIPER DERTIG JAAR KERKMEESTER De oudste kerkmeester is Jan Kui per. Dertig jaren maakt hij deel uit van het kerkbestuur en met hem spraken wij in verband met dit jubi- En dan bedoelen we echt niet dat U persé met het hele gezin moet gaan skiën. Er zijn meer mogelijkheden waar jong en oud met volle teugen van kunnen genieten. Wij zullen U er graag meer over vertellen. REISBUREAU "NOORDZEE" Voorstraat, Egmond aan Zee, tel, 2122 VUIL WATER MOET WEER SCHOON EN BETROUWBAAR WORDEN Op vrijdag 19 oktober a.s. beleg gen het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemer- land en WestFriesland en de ge meente EgmondBinnen een voor lichtingsavond in "Het Rode Hert" in Egmond aan de Hoef. Deze bü- eenkomst zal geheel gewijd worden aan het water. Water is zó gewoon. Iedereen weet wat water is en iedereen maakt er gebruik van. Maar nog te weinig wordt water beschouwd als een kostbaar bezit, als iets dat heel zorg vuldig moet worden behandeld. Toch is water een stuk van ons milieu, het is levensbelangrijk. Mensen, dieren en planten kunnen zonder water niet leven. Dat levensbelangrijke water wordt bedreigd door vervuiling. Daarom moet watervervuiling worden bestre den. Met die taak is het hoogheem raadschap belast en het bestuur van het hoogheemraadschap komt op vrijdag 19 oktober in Egmond ver tellen wat het doet om het water weer schoon te krijgen. Ook komt VOOR UW AFVALSTOFFEN hoogeweg 72 - heiloo-tel.02205-1541 TUrn f fffc" en "te' zaterdag rilUG vUld zoals In da advertentie staat vermeld. Op zondag 21 oktober zal het feit worden herdacht, dat de parochiekerk van Egmond aan de Hoef, toegewijd aan de li. Margaretha Maria Alacoque vijftig jaar geleden in gebruik werd genomen. Dat was op 1 maart 1923. De eerste steen werd gelegd op 7 mei 1922 door de bouwpastoor J. P. J. Saulenn. In die tijd ijverde een kleine groep mensen, die betrekkelijk arm was, voor een bedehuis dat als middelpunt zou gaan dienen in haar leef gemeenschap. De omvang van het 'kerkgebouw overtrof die van Rinnegom en d'ie van Egmond aan Zee, waaronder de inwoners van Egmond aan de Hoef vóór de kerstening van hun eigen kerkgebouw voor het grootste deel hoorden. De kerk van Rinnegom is eigenlijk de moederkerk, want in de jaren daarvoor gingen de gelovigen van Egmond aan de Hoef als die van Eg mond aan Zee naar Rinnegom. De derpers gingen over de kluft en kregen dan ook de naam "kluftlopers", welke betiteling voldoende was om de geloofsrichting aan te duiden. sa .1 SA Ondertussen is de kerk van Rin negom verdwenen en in Egmond- Binnen is een nieuwe verrezen. De parochie is hetzelfde, het blijft dus de moederkerk, "alleen hebben wij van moeder nooit iets gekregen" zei een van de kerkbestuurders van Eg mond aan de Hoef, toen hij het voor hoofd fronste, denkend aan de moei lijke financiële situatie. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat „moeder" Egmond-Binnen er kennelijk warmp jes bijzit. De Hoevers begonnen met niets, zij kregen niets mee toen zij "zelfstan dig" werden en zij hebben eigenlijk altijd moeten sappelen om hun eigen bedehuis in stand te houden, terwijl zij voor die tijd de kerk van Rinne gom altijd hadden gesteund. Maar dat kan met dit gouden feest nog goed komen. In een halve eeuw ontwikkelde zich rond het bedehuis een aktief kerkelijk dorpsleven, dat niet na heeft gelaten een stempel te drukken op de sa menleving 'in de Egmonden. NIET IEDEREEN WAS TEVREDEN Niet iedereen was het er mee eens toen men rrlim 50 jaar geleden plan nen gingen maken om in Egmond aan de Hoef een kerk te bouwen. Men was over het algemeen ver knocht aan zijn eagen parochiekerk. Was dat heel vroeger Rinnegom, la ter werd dat Egmond aan Zee maar men ging of naar de ene of naar de andere kerk en toen eenmaal de kerk in de Hoef er was, bleef een deel vasthouden aan het oude loopje, ook "derpers", er bleven dus "kluftlopers" bestaan. Er waren nog anderen, die met de stichting van een rk. kerk niet ge- lukig waren. Dat waren de Her vormden, die regelmatig in Egmond- Binnen kerkten. Op zondag liep men gezamenlijk in dezelfde richting, dat was altijd bijzonder gezellig, men was tijdens die wandeltochten één, dan was er geen onderscheid, alleen bij het bereiken van de eerste kerk scheidden zich de groepen om na af loop van het kerkelijk gebeuren dik wijls vereend weer tmiis te komen. Maar toen kwam de Hoeverkerk en 't was voor 'n groot deel uit met de toen al bestaande "Pax Christi"- voettochten, want waar over gespro ken werd in alle eenvoud en begrip, was dikwijls over geloofspunten, die opmerkelijk d'icht 'bij elkaar bleken te liggen in het leven van elke dag. OOK DE KERK DEED GOED EN KWAAD Men was blij in de Hoef met het eigen bedehuis, maar tegelijk waren er wat weemoed en verdeelde inner lijke gevoelens. Want er werd plotse ling een vrij scherpe lijn getrokken tussen alles wat katholiek was en zij die dat niet waren. Men was er aan beide kanten niet gelukkig mee en een gevoel van onbehagen is in staat om moeilijkheden uit te lokken, die men eigenlijk niet wil. Er ontstond zelfs onbegrip en of schoon het niet de 'bedoeling was van de kerkstichters en ook niet van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk, gebeurde het toch, dat men aan beide kanten wees op de "gevaren" die men

Contact met de Egmonden | 1973 | | pagina 1