Brandmelding Vier Egmondse jongens boden eerste hulp Machteloos III 11 III III III Egmond aan Zee incasseert harde klappen. Brand eist weer een mensenleven Egmondse brandweer corpsen leverden fel gevecht (si Til III 12! ial II II II II =®l Felle brand verwoest Hotel Duin en Dal Een felle uitslaande brand heeft het bekende hotel-café-restaurant "Duin en Dal" aan de Julianastraat hoek Emmastraat te Egmond aan Zee to taal verwoest. Bij deze brand is een slachtoffer te betreuren. Het is het jongste dochtertje van de familie Zwart, de een jaar en tien maanden oude Esther. De andere kinderen, Anneke, Martie en Ellie zijn uit het raam gesprongen van hun slaapka mer. Het mag een wonder heten dat zy er betrekkelijk ongedeerd vanaf zijn gekomen. Martie heeft nog geprobeertJ de slaapkamer van zijn jongste zusje te bereiken maar heft heeft niet mogen lukken zijn zusje te redden. Later gelukte het de heren W. Apeldoorn en J. Apeldoorn van de brandweer van Egimond-Binnen, beschermd door een zuurstofmasker, het kind uit de slaapkamer te halen, die met een verstikkende rook was gevuld. Aan vankelijk verkeerde men nog in de hoop, dat het kind nog leefde. Met grote spoed werd het naar een zie kenhuis te Alkmaar gebracht, maar het gelukte niiet meer de levensgees ten op te wekken. De brand moet om ongeveer- kwart over twaalf 's nachts zijn ontstaan. De heer en mievrouw Zwart waren nog geen half uur daarvoor even het dorp in gegaan. Een bij de familie Zwart logerend echtpaar bleef thuis en had zich reeds naar bed begeven. De brartdj moet zijn ontstaan in het vertrek achter de slijterij, want om standers zagen daar voor het eerst de vuurgloed. In het café was op dat moment nog geen vuur te ontdekken. Het vuur greep zo verschrikkelijk snel om zidh heen, dat het zich in tijd van enkele minuten een weg baande naai de er naast gelegen caféruimte. Er was geen houden meer aan. De aan de overzijde van "Duin en Dal" wo nende familie F. v.d. Pol zou juist naar bed gaan, toen zij glasgerinkel hoonde. Aanvankelijk dachten zij dat het iets mét een straatruzie te maken had, maar uit het raam kijkend ont dekte zij de dramatische werkelijk heid. De heer en mevrouw V.d. Pol zagen de kinderen uit het raam ko men, daarbij geholpen door het kor daat optreden van enkele mannen, waariop de heer V.d. Pol zich onmid dellijk naar buiten begaf en de kin deren in huis haalde. Ondertussen was het echtpaar Zwart weer teruggekeerd en zag de ramp voor hun ogen voltrekken. Het bij hen logerend echtpaar was ook gered door omwonenden, die met 'n ladder, die overigens te kort was, maar door hem op te tillen juist vol doende lengte had, voor hen een weg naar de vrijheid baanden. Het echtpaar Zwart en twee van hun kinderen hebben de nacht door gebracht bij de familie V.d. Pol, al waar de inlmiddels gealarmeerde art sen Helle en Zuiderveld hen waar no dig eerst hulp boden. De brandweer van Egmond aan Zee stond voor een hopeloze taak, want toen het materieel na het alarm snel bij de brand arriveerde, Stond het ge bouw in lichterlaaie. Ondertussen was ook de brandweer van de gemeente Egmond-Binnen ge waarschuwd, die zeer snel ter plaatse was. Met vele stralen werd de brand toen bestreden en het gelukte het vuur spoedig in te sluiten. Een voor het pand Staande auto stond in de inten se hitte te blakeren terwijl de huizen aan de ovehkarit door de bewoners met emmers water werden nat ge houden. De gehele inboedel is verloren ge gaan, daar het onmogelijk was het pand te betreden. De brandweer van Egmond-Binnen heeft tot ongeveer hailf vier assistentie verleend terwijl de brandweer van Egmond aan Zee tot in de vroege ochtend in touw is gCweest, terwijl men 's middags de muren, die op instorten stonden, naar beneden heeft gehaald. Was het voor kort zo dat Egmond aan Zee van brand van eniige beteke nis gevrijwaard was, in 25 jaar is er eigenlijk geen felle brand ge weest nu is er in tijd van een paar weken sprake van enkele zware branden waarbij helaas ook slacht- fers zijn te betreuren. Meer dan ooit wordt het tijd dat in het brandmeidinigssysteem verbete ringen worden aangebracht. Is men in eerste instantie niet vol doende op de hoogte met het alarm nummer, bij het draaien daarvan in de nacht wordt men verbonden met een bandapparaat, die weer verwijst naar het nummer van de comman dant. De brandweer is met dit systeem hoogst ontevreden en er wordt ge werkt aan een verbetering, o.a. het radio -systeem, waarvan ook de brandweer van EgmondJ3innen zich bedient. Met dit systeem wordt voor komen dat er veel kostbare- tijd ver loren gaat. Van de zijde van de politie werd ons meegedeeld dat men ook kan melden bij de centrale meldkamer van de rijkspolitie te Alkmaar. Met diit num mer 02200-16444 is echter niemand op de hoogte. Dit haalt echter nog weinig uit wan neer de brandweer van Egmond aan Zee niet over een aansluiting op dit systeem beschikt. Nu is de situatie zo: Overdag onmid dellijke verbinding met het politie bureau dat sirene in werking stelt, 's Nachts verbinding met bandappa raat, die verwijst naar de comman dant, deze dus bellen en ondertussen kalm blijven. De commandant spoedt zich naar de kazerne om dan pas de sirene in wer king te kunnen stellen De doeltreffendheid is ver te halen ■II Hotel "Duin en Dal" een prooi der vlammen. Niets viel meer te redden. Een verzengende vuurzee hield ieder een op een afstand. De brandweer stond voor een hopeloze taak. Toen later assistentie kwam kon het vuur eerst goed worden bestreden. Het ge bouw brandde ban alle kanten of schoon de westkant het minst te ly- den heeft gehad. Hier sliep de kleine Esther, waarvan echter de levens geesten reeds waren geweken, toen het door de brandweer van Egmond- Binnen uit de verstikkende rook Werd gehaald. Hotel "Duin en Dal" stort in. In de loop van de middag moest de brandweer van Egmond aan Zee weer in aktie komen, nu om te voor komen, dat door onvoorzichtigheid nog meer slachtoffers zouden vallen. Het was noodzakelijk om de onder mijnde muren van het hotel om te halen. Met behulp van de traktor van de reddingsboot en door middel van rammen werden de gevaarlijke pun ten te lijf gegaan. Op de foto ziet u het moment, dat het gebouw aan de noordzijde instort, nadat eerst het serregedeelte op de voorgrond was omgehaald. 's Morgens na de brand. Het ge bouw biedt een troosteloze aanblik. Duidelijk is te zien dat de muur aan de noor.dzyde op instorten staat. Bo ven de hall rechts op de foto sliep de kleine Esther. Twee brandweerman nen begaven zich over de hall van het hotel naar deze slaapkamer. Hun hulp kwam helaas te laat. Direct bij het begin van de brand waren deze vier mannen aanwezig. Onmiddellijk begonnen zij hun reddingspogingen. Piet Dekker, de tweede van rochts, klom op het schuurtje, dat nog ne: !.'n:;s zichtbaar is. Een door Albert Sloot gehaalde ladder werd hem toegestoken en hij plaatste de ze tegen de gevel. Voor een raam van de bovenste etage stond een vrouw maar zij kon niet op de ladder komen daar deze ruim een meter te kort was. Piet tilde de ladder toen op en plaatste deze op zijn borst, terwijl Fred Blok en Piet Kemps (beiden links op de foto) de ladder recht hielden. Zo kon de vrouw naar beneden komen terwijl zij bij het dakje aangeko men door sterke handen werd vastgegre pen. Een kind van de familie Zwart sprong van 'de bovenste etage naar beneden. Herman Kolk (geheel rechts) zag dit aankomen en greep op het juiste moment toe, toen het tussen het hotel en het schuurtje op de tegels dreigde te vallen. Door de kracht der val werd hij tegen de grond gesmakt, maar hij wist te voorkomen dat het kind verwondingen opliep. "Je grijpt waar je grijpen kan" zei Herman, hoewel zijn ar men hem nog wel pijn deden. Zij hebben zich verbaasd over het lang uitblijven van de brandweer. Het gaat er bij hun niet in, dat in een plaats waar zo veel hoge gebouwen zijn, een brandweer het moet doen met een gebrekkig alarm systeem, terwijl het corps ook niet over vangzeilen beschikt. Dit is een besliste noodzaak vinden zij, nu ze in de praktijk zelf hebben onder vonden wat het zeggen wil, als je bij der gelijke rampen zonder doeltreffende mid delen moet handelen. In ieder geval staat vast dat door het krachtdadig optreden van dit viertal en volgens hun eigen zeg- zeggen waren er nog een paar, is voorko- 'mne dat er nog meer slachtoffers zijn ge k/allen. Vele toeschouwers gedroegen zich tijdens de reddingspogingen van deze vier jon gens als de beste stuurlui, die aan wal staan. Ook toen later de brandweer arri veerde, kregen de leden hiervan veel kri tiek te verduren, daar het corps te laat zou zijn. Feit is, dat de brandweer van Eg mond aan Zee binnen vijf minuten na het alarm aanwezig was. De brandmelding kwam binnen om 0.28 uur, toen het ge bouw reeds in lichterlaaie stond. Zelfs een modern systeem als een intercom werkt niet effectief als er geen melding binnen komt. Feit is ook dat de brandweer van Egmond aan Zee steeds meer achterop raakt met zijn materieel, nu er steeds meer grote en hoge gebouwen verrijzen. Maar even dui delijk is dat er nooit helemaal in is te voorzien. Alleen een zeer ver doorgevoer de brandpreventie zal mogelijk toekom stige rampen kunnen beperken.

Contact met de Egmonden | 1973 | | pagina 2