Autobedrijf J. A. Kareis b.v. AVAX HIILOO TE KOOP öave KLAVERJASDRIVE in ccsfê St. AdeSbert Benzine meer dan één gulden per liter Wilt u op gas gaan rifden WANDELPUZZEL- TOCHT TE EGMOND AAN ZEE TE KOOP IN HET MUSEUM LEEFT HET OUDE DERP Het museum vertelt Menshop B.MJ.deJonge K BALTUS TAXIBEDRIJF Automobilisten attentie "Contact met de Egmonder." 2 juli 1975 i Nieuw in onze Engllsch Leather After shave Eau de cologne Scheerzeep Deodorant Nu ook de volledige Slr serie van 4711 Probeer eens de nieuwe Slr „Canada Ceder" iets aparts Herman Pronk Voorstraat 94 Egmond aan Zee Ter. 2005 - FINANCIERINGEN - HYPOTHEKEN - VERZEKERINGEN Bemiddelings- en admini stratiekantoor, Voorstraat 2, Egmond aan Zee. Telefoon «22M6-2219. Verzekeringen koopt u. Service krijgt u. Assurantiekantoor Het Veld 10 Heiloo Tel. 072-30143 RIJBEWIJS VERNIEUWEN Service Buro Holleweg 91, Heiloo, tefeloon 072-32380. (P) 072 - 34800 Dag en nacht bereikbaar. aangeboden: BMW 2002, in prima staat, bouwjaar '70. Karei Doormanlaan 35, Eg mond aan Zee, tel. 1080. (R-45B) Uw keukengeyser stuk? Bij ons 25,terug voor uw oude geiser en neem dan eens een gasboiler, 115 ltr., er is geen betere warmwa- tervoorz. Nu nog 475, met inlaatkombinatie. Sanitairshop Broekkamp, C. Matersweg 3, Beverwijk, tel. 23229. «gasKS igraM Barbara en Rob v. Dorth zijn dolgelukkig met de ge boorte van hun zoon Egmond a. Zee, 28 juni 1975 Voorstraat 116 St. Elisabeth-ziekenhuis, Alkmaar. VRIJDAG 4 JULI a.s. TE EGMOND-BINNEN AANVANG 8 UUR Laat ons u dan als deskundige voorlichten - Laat uw gasinstallatie inbouwen door de man die ook repareren kan Trompstraat 17, Egmond aan Zee - Telefoon 1250 Vervolg "Kort Nieuws" van pagina 1: DAT "Lamoraal van Egmont" medio oktober een fancy-fair gaat orga niseren die naast de traditionele ook allerlei andere aktiviteiten zal bieden. Dit alles ten bate van de nieuwe uniformen. DAT by instituut Dompvloet te Hei loo slaagden voor het praktijkdi ploma machineschrijven: C. Abbo en S. de Waard te Egmond-Binnen, E. de Groot, C. Pepping en V. Pep ping te Egmond aan de Hoef en P. Noort, ook te Egmond-Binnen. A.s. zaterdag organiseert drumband Van Speyk een wandelpuzzeltocht. De route van de puzzel is door het „oude" gedeelte van Egmond aan Zee. Iedereen kan aan dit evene ment meedoen. Inschrijven vanaf 7 uur bij de Nederlandsche Midden- standsbank. Het inschrijfgeld be draagt 50 cent oer persoon. Zomeravondconcert in de Oud- Kath. kerk te Egmond aan Zee door het Ensemble Antiqua Delphi op dinsdag 8 juli, 's avonds om 8 uur, met als vocale solisten: Judith Mok, sopraan; Harry Geraerts, tenor. Mu ziek uit de Middeleeuwen en de Re naissance. Bij mooi weer zal het concert in de tuin van de pastorie worden gegeven. Geheel compl. volière m. sierduiven, valkparkieten en fazanten. Te bevr.: Wilhelminastraat 48 te Egmond aan Zee. (R-45F) „Ik schaam my dood, dat ik er niet eerder in ben geweest", zei een Egmonder, toen ik enthousiast ver telde over de dingen die ik gezien had in het Museum van Egmond aan Zee. In de voormalige gerefor meerde kerk aan de Zuiderstraat/ hoek Burg. Nielestraat is een schat aan oude voorwerpen en herinne ringen ondergebracht, die stuk voor stuk verhalen over 't oude Egmond, waar men nu veel voor over heeft, om althans een deel voor het nage slacht te bewaren. Egmond aan Zee heeft een rijke historie, maar die historie verhaalt ook over de armoede, die dit zee dorp heeft geleden, over de ellende die door ziekten en epidemieën werd veroorzaakt, over het grote leed, dat bijna alleen een zeedorp heeft ge kend, wanneer er ten gevolge van een zware storm weer zoveel man nen tijdens hun broodwinning, de visserij, voor altijd wegbleven. Dan vertellen de oude prenten, waarop jonge vissersvrouwen over de zee starend staan afgebeeld, schrijnende verhalen. Wanneer we dan praten van een "rijke historie", dan betekent dat voor Egmond aan Zee een intense armoe, waaruit veel valt te verklaren over de na-oor- logse ontwikkeling in het plaatselijk beleid. Egmond aan Zee heeft klappen te incasseren gehad, zware klappen en het is de gevolgen daarvan nog niet te boven. Dat mag vreemd klinken maar is er een ander dorp aan te wijzen, dat lijkt op Egmond aan Zee? Is er een ander dorp aan te wijzen, dat nog zo sterk de overblijfselen van een armoedig .bestaan in haar midden heeft dan Egmond aan Zee? Is er een dorp aan te wijzen, waar van de bevolking zo verknocht is aan het oude plekje^ waar zoveel lief en schrijnend leed heeft plaats gevonden? Dat zo intens met de zee verbonden leeft, de zee die grote vriend was maar tevens de meest gevreesde .vijand? Een dorp dat aangewezen was op de visserij als broodwinning en daarvoor zeer zware offers moest brengen, moet een aparte levenstijl krijgen, men krijgt die ongewild op gedrongen, omdat de woede der na tuurelementen tevens de kans gaven op de mogelijkheid tot bestaan. Dat alles ingepast in het normale leven drukt een stempel, dat pas na eeuw en uitgewist kan zijn. Het is het ondefinieerbaar gevoel, dat zich van je meester maakt, om Egmond aan Zee door heel andere ogen te zien dan een "buitenstaan der" ooit zou kunnen, het is het ge voel dat maakt, dat je van Egmond aan Zee intens kan houden. Als je het Museum van Egmond aan Zee binnengaat, dan begint het allemaal weer te leven. De rust en de stilte overvalt je en tegelijk ver- get je, dat er buiten hoge flatge bouwen staan, waarvan de ontwer pers niets begrijpen van het oude plekje, dat eens als vissersdorp op de Noordzee het onbelegde brood ver diende. Eerst valt de oude roeireddings- boot op, de nr. 5 van de KNZHRM, waarmee bravourstukjes zijn uitge haald. Stilzwijgende getuigen van 'n roemrucht verleden zijn de afbeel dingen van Japie Japie (Jaap Glas), die met zijn onafscheidelijke krom me pijpje in zijn mond vele tochten door de kolkende golven maakte en 130 mensen van de verdrinkingsdood redde. Waar blijft het standbeeld voor die man? Stille getuigen zijn ook 2 huldeblijken van Jan Wijker, die dag aan dag, od de 28e en 29e no vember van het jaar 1856 twee red dingstochten ondernam, een vruch- tenloze naar de "Jonge Hendrik" en een suksesvolle naar de tjalk "Het Toeval", waarvan hij vier mensen afplukte. Veel kleine voorwerpen verhalen van het leven van toen. Er staat o.a. een bezuinenplooimachine, gebruikt door Aagt v.d. Plas, die daarmee plooien maakte in de kleding van de Egmondse vrouwen. Een foto van Ma van Rong (Maartje Gul-Dekker), •melk ventend in de Marinestraat te gen 6 cent per half "sleepie" (halve liter). Onwillekeurig laat je je hand glij den over een steen van de oude her vormde kerk, die in 1742 in zee viel. De tegenwoordige kerk, die vroeger, vier jaar na de ramp in 1746 werd herbouw, stond aan de oostgrens van het dorn nu staat het gebouw in het centrum. In het museum zien wij een oude foto van Mie Heere uit 1906, temid den van haar nakomelingen. Van haar is bekend, dat zij een Spar taanse levenswijze had, zij heeft nooit een kachel gestookt en zelfs in de winter stonden de deuren van haar huisje open. Was dat ongezond? Concludeert u zelf maar, ze werd 92 jaar Via allerlei oude bordjes, suiker potjes, melkkannetjes en schilderij en komen we bij een eivormig zwaar stuk glas en de beschrijving zegt, dat het gebruikt werd, omeen te hoog kindernaveltje in te drukken. Een foto van het wrak van het M.S. Noordpool, een trawler, in 1931 ver gaan on de rotsen van Morrifit (Schotland) laat weer iets zien van de tragiek van het zeedorp. Bij die ramp lieten twee Egmondse vissers, Leendert Groen en Dirk Prins het leven. Een foto van een stoere Egmon der, Gerrit Wijker geheten, vertelt van hem, dat hij duiker was en naar de Lutine dook zonder de uitrus ting die men tegenwoordig kent. De Lutine lag op 80 voet diepte en hij presteerde het, om er gouden staven uit te halen. Dat was in de jaren 1862-'69. Op een oud bordje staat "De maat is kostelijk". Het stond in 1880 in de tapkast van het kroegje van Ma van Pieter Kollebaan op het Pomp- plein. Het betekende, dat er een tot aan de rand gevulde borrel werd ge schonken. In oud vergeeld handschrift wordt verhaald van de rechtspraak, die schout en schepenen ter plaatse de- deden. De strafmaat was meestal niet karig en het hele dorp moest weten, wanneer iemand iets fout had gedaan. Oude kleding is er ook. Het be kende huiletje, rood baaien hemden, omvangrijke rokken en onderkle- ding, die het tegenwoordige spul volkomen in de schaduw zet, een oude muurspaarpot uit het huisje van Japie Salie (Jacob Zwart) uit de Vinkenbuurt en het stropersma teriaal van Dirk Zwart uit 1900, werktuigen, die nu nog goede dien sten zouden kunnen bewijzen. Er is nog veel meer, o.a. prachtige beschilderde oude deuroanelen, ech te schilderijen van oude Egmonders, o.a. van Pieter de Graaff, grootva der van de "De Graafi'-familie" van het huidige metselbedrijf aan de Duinstraat, foto's van het Kurhqus, dat gebouwd werd in 1905 en in 1914 verbrandde. Zelfs de beschrij ving daarbij is al weer historie, want er staat: Thans zandvlakte. Op die plek staat nu de sterflat. Elke Egmonder zou het museum minstens een keer bezocht moeten hebben en het zou goed zyn, dat de casten van Egmond meer op het bestaan ervan wordt gewezen. Want in het museum van Egmond aan Zee wordt veel verhaald van het zee dorp, dat te modern dreigt te wor den maar waarin gelukkig nog veel mensen wonen, die de waarde gaan inzien van het oude, dat hoe schrij nend soms in het verleden, de moeite waard is te bewaren voor allen die na ons komen en willen weten, waarom Egmond aan Zee Lc zoals het zich nu voordoet.

Contact met de Egmonden | 1975 | | pagina 2