sente Eg mond-Binnen Gemeente Egmond aan Zee Verbetering van een woonwijk 17 MAART 1976 NUMMER 1237 DE HUURGEWENNINGSBIJDRAGE Een bijdrage inzake huurgewen- niing kan worden verstrekt aan: a. de huurder, die een goedkope huurwoning verlaat en een an dere huurwoning met een hogere huurprijs bëtrekt (doorstroming); b. de huurder van 'een woning waaraan ingrijpende verbete ringen worden aangebracht waardoor de huur wordt ver hoogd (woningverbetering); c. de huurder van een krot, dat wordt verlaten en afgebroken waarna de huurder een andere woning met een hogere huur betrekt (krotontruiming). Om voor een bijdrage in aanmerking te komen mag het inkomen een be paald bedrag niet overschrijden. Voor het subsidietijdvak 1 juli 1975 - 1 april 1976 is de inkomensgrens bepaald op 30.000,per jaar. Bij doorstroming wordt de bij drage verstrekt ter tegemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van de woning die wordt verlaten en die van de te betrekken woning. De huurprijs van de woning die wordt verlaten mag niet meer be dragen dan 250,per maand. Bij ingrüpende woningverbetering wordt de bijdrage verstrekt ter te gemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van de woning vóór de verbetering en die van de woning na de verbetering. Het verschil in huurprijs - rekening houdende met individuele huursubsidie - dient ten minste 30,per maand te bedra gen. Bij verbetering van woningen, welke in eigendom toebehoren aan anderen dan een gemeente of een woningcorporatie, moet sprake zijn van een door het rijk gesubsidieer de verbetering. Bij krotontruiming wordt de bij drage verstrekt ter tegemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van het krot en die van de te be trekken woning. Het verschil in huurprijs - rekening houdende met individuele huursubsidie - dient ten minste 30.per maand te bedra gen. Het subsidie is voor alle 3 catego rieën in totaal gelijk aan 1.5 maal het hierboven aangegeven verschil in huuprijs op jaarbasis. Het wordt voor drie achtereenvolgende jaren als volgt verstrekt: in het eerste jaar 75% van het verschil, in het tweede jaar 50% van het verschil en in het derde jaar 25% van het verschil. Nadere inlichtingen kunt u bü de gemeentesecretarieën afdeling finan ciën verkrijgen. VERHUIS- EN HERINRICHTINGSKOSTEN Men zegt weieens "verhuizen kost bedstro". Al is het slapen op stro al lang uit de tyd, de kosten van een verhuizing zouden u misschien toch wel slapeloze nachten kunnen bezorgen. Om u een eindweegs in die kosten tegemoet te komen, heeft de overheid financiële regelingen ge maakt op grond waarvan in bepaal de gevallen een bedrage kan wor den gegeven in de verhuiskosten en in de kosten die moeten worden gemaakt om de woning opnieuw in te richten. 1. In welke gevallen kan zo'n bijdrage worden verstrekt Dat kan het geval zijn als er spra ke is van: woningverbetering; krotonitruiming; bejaarden die naar een duurdere of kleinere woning verhuizen of naar een niet-zelfstandige woon ruimte (bijv. naar een verzor gingstehuis voor bejaarden). Onder welke voorwaarden in deze drie gevallen een bedrage kan wor den gegeven zullen we nader toe lichten. WONINGVERBETERING Er moet in dit geval sprake zijn van een ingrijpende verbetering, waarbij het misschien noodzakelijk is dat u tijdelijk in een andere wo ning trekt. Bovendien moet de huur prijs na de verbetering tenminste 30,per maand hoger zijn dan de oude huurprijs. Ook als u in een eigen woning woont kunt u voor een bijdrage in aanmerking komen. De verbeterings- kosten moéten dan tenminste 10.000,hebben bedragen en ook hier moet sprake zijn van een door het rijk gesubsidieerde ingrijpende verbetering. KROT-ONTRUIMING Als u bewoner bent van een krot en u gaat verhuizen naar een goede woning, kunt ook u in aanmerking komen voor een bijdrage in de ver huis- en herinrichtingskosten. U moet dan wel tenminste een jaar in hét krot hebben gewoond. Woont u in een woning die geen krot is, maar die in verband met stadsvernieuwingsplannen moet worden afgebroken, dan kunt u eveens in aanmerking komen voor een bijdrage. BEJAARDEN DIE GAAN VERHUIZEN Als u 65 jaar of ouder bent kunt u ook in aanmerking komen voor een bijdrage in de te maken kosten, als u gaat verhuizen van een goede en goedkope huurwoning naar een duurdere of kleinere huurwoning, of naar een niet-zelfstandige woon ruimte (b.v. naar een verzorgings tehuis voor bejaarden). De huurprijs van de woning die u gaat verlaten mag niet hoger zijn dan 250,per maand. De huur prijs van de woning die u gaat be trekken moet tenminste de helft ho ger zijn. Is het verschil echter 75, of meer per maand, dan komt u in ieder geval voor een bijdrage in aanmerking. Wanneer u als 65-plusser gaat verhuizen naar een huurwoning die twee kamers minder bevat dan de woning die u' gaat veriaten, of als u gaat verhuizen naar een niet- zelfstandige woonruimte (b.v. naar een verzorgingstehuis voor bejaar den), dan geldt alleen als voorwaar de dat de huurprijs van de woning die u verlaat niet hoger is dan 250,per maand. In bepaalde gevallen kan de bij drage - overigens onder dezelfde voorwaarden - ook worden verleend als u nog geen 65 jaar bent, maar wegens lichamelijke gesteldheid niet meer aan het arbeidsproces kunt deelnemen. minder valide bent en gaat ver huizen naar een aan uw handicap aangepaste huurwoning. Deze regeling vindt geen toepassing als u gaat verhuizen naar een eigen woning. 2. De bijdrage U zult zich inmiddels afvragen hoe groot de 'bijdrage is. Wél, dat is afhankelijk van de kosten die u heeft moeten maken. Er zijn echter wel grenzen aan het uit te keren bedrag. De grootste bijdrage die u kunt krijgen is 3.000,Deze be dragen gelden dus als uw woning ingrijpend is verbe terd; u een krot ontruimd; u gaat verhuizen van een goede en goedkope huurwoning naar een duurdere of kleinere huur woning of naar een nie't-zelfstan- dige woonruimte, mits u: 65 jaar of ouder bent, of nog geen 65 jaar bent, maar niet meer kunt werken, of minder valide bent en verhuist naar een aangepaste huurwoning. 3. Aanvragen indienen bij de gemeente Het rijk heeft de uitvoering van de hier besproken subsidieregeling in handen van de gemeente gelegd. De ingediende aanvragen worden door de gemeente zelfstandig beoordeeld, waarbij vanzelfsprekend rekening wordt gehouden met de door het rijk gestelde voorwaarden. Als u meent voor een bijdrage in de verhuis- en herinrichtingskosten in aanmerking te komen, dan moet u een verzoek daartoe dus richten tot de gemeente. Gaat u verhuizen naar een andere gemeente, dan moet u een verzoek indienen hjj de ge meente die wordt verlaten. SUBSIDIE AANVRAGEN VOOR VERENIGINGEN EN INSTELLINGEN Zoals langzamerhand als bekend mag worden verondersteld, dienen verenigingen, die in aanmerking wensen te komen voor subsidie uit de gemeentekas, hun aanvragen daartoe in te dienen vóór 1 mei van het jaar dat aan het begrotingsjaar voorafgaat. Dit dient dan te geschieden onder overlegging van de jaarrekening over het voorafgaande jaar en de begroting voor het jaar 1977. Aan deze datum dient strikt de hand te worden gehouden, omdat bij het samenstellen van de gemeentebegro ting met nó genoemde datum in gekomen aanvragen geen rekening meer kan worden gehouden. VERENIGINGEN, HET IS UW BELANG LET DUS OP DE DATUM 1 MEI 1976 Onder rehabilitatie van woon wijken wordt verstaan: verbete ring van de bewoonbaarheid van verouderde woonwijken en de daarin gelegen particuliere wo ningen en andere gebouwen. Bij rehabilitatie is er dus meer aan de hand dan alleen het verbe teren van woningen, namelijk ook het verbeteren van een stuk woonpmgeving. Niet los van el kaar, maar in onderling samen hang en geldend voor een be paald gebied. Rehabilitatie van een wijk is een zaak van de gehele wijk, waarbij de gemeente voor een geordende aanpak zorgt en fi nanciële steun verleent. Het uit eindelijke doel van alle activi teiten is de wijk weer voor zo'n 25 jaar bewoonbaar te maken. De rehabilitatie van een verouder de woonwijk omvat dus: vrij ingrijpende verbetering van particuliere woningen, waaronder wordt verstaan: hét verbeteren van de indeling of van het woon- gerief van de woningen; het op heffen van technische gebreken; verbetering van/ de woonomge ving, bijvoorbeeld door het ver beteren van straten, pleinen en de groenvoorziening; het aanleg gen van speelplaatsen; het op lossen van parkeer- of verkeers- blemen. Voorbereiding Wat doet de gemeente nu om tot rehabilitatie van een bepaalde woon wijk te komen. Allereerst moet de gemeenteraad het gebied aanwijzen dat voor rehabilitatie in aanmerking komt. De gemeenteraad moet zich tevens bereid verklaren de nodige gelden beschikbaar te sitéllen om in dat gebied voorzieningen tot verbe tering van de woonomgeving te tref fen en de subsidies die zij van het rijk voor de woningverbetering krijgt aan de eigenaars door te be talen. Verder maakt de gemeente het plan op voor de verbetering van de woonomgeving en zij stimuleert de eigenaars plannen voor de verbete ring van hun woningen te laten op stellen. De gemeente gaat niet tot rehabilitatie van een wijk over zon der overleg met eigenaars en bewo ners. Uit gesprekken met de betrokke nen zal immers eerst inzicht moeten worden verkregen in datgene wat zij met hun wijk en hun woningen willen. Dit betekent natuurlijk niet dat alles wat men Wil ook kan. De wensen zullen moeten worden be keken op hun haalbaarheid. Als hét daarbij om woningverbe tering gaat, zou men aan de hand van enkele voorbeeldwoningen kun nen laten zien wat er bij verschil lende verbeteringskosten mogelijk is en welke gevolgen dit voor de huurprijs kan hebben. Deze en an dere voorbereidingen ko9ten uiter aard veel tijd. Daar staat tegenover dat niet alle in de wijk te verbeteren zaken tegelijk en op hetzelfde ogen blik behoeven te worden uitgevoerd. Het kan in gedeelten gebeuren. Dit betreft bijvoorbeeld niet alleen het aantal te verbeteren woningen (de gemeente kan beginnen met die eigenaars die al direct hun mede werking verlenen), maar ook de verschillende voorzieningen in de wijk. Verder kunnen de voorziening en aan de woningen soms ook in gedeelten worden uitgevoerd. Het laatste vanzelfsprekend in overleg tussen eigenaars en de gemeente. Deze kan ook advies geven over de wijze waarop de woningen verbe terd kunnen worden. Financiële steun van de overheid De verbetering van een woonwijk kost veel geld. De overheid is ech ter bereid in belangrijke mate in de kosten bij te springen. Zo draagt het rijk bij in de kosten die de ge meente moet maken voor de verbe tering van de woonomgeving en stelt zij de gemeente in staat sub sidie aan de eigenaars te geven voor het verbeteren van de woningen die in een rehabilitatiegebied liggen. Deze regeling is neergelegd in de Beschikking geldelijke steun reha bilitatie. Op grond van deze beschik king kunnen bijdragen worden ver leend voor de verbetering van wo ningen in particulier bezit, dus niet van gemeenten en woningbouwver enigingen. Voor de toepassing van de rege ling maakt het niet uit of de eige naars natuurlijke personen zijn of rechtspersonen, zoals N.V.'s, pen sioenfondsen, stichtingen enz. Dit houdt in dat subsidie kan worden verkregen voor de verbetering van huurwoningen en van woningen die door de eigenaars zelf worden be woond. EIGENAARS Eigenaars kunnen dus subsidie krijgen. Ook kunnen zij voor de finan ciering van de verbeteringskos ten een lening sluiten onder ga rantie van de gemeente. BEWONERS Huurders van woningen die met rijkssteun zijn verbeterd kunnen in bepaalde gevallen voor huur subsidies in aanmerking komen. Ook kunnen zij een tegemoetko ming krijgen in de extra-onkos- ten, die voor hen aan de woning verbetering zijn verbonden. Eige naars-bewoners kunnen eveneens voor deze tegemoetkoming in aanmerking komen. Na de woningverbetering kan de huurverhoging beperkt blijven omdat de eigenaars subsidie voor de verbetering krijgen. Hous de situatie in Egmond aan Zee Zi# ongetwijfeld bekend zal zyn is de kern van het dorp Egmond aan Zee op di verse plaatsen aan een gron dige opknapbeurt hoognodig toe. Reeds in 1970 was ook de gemeenteraad bezig met deze problemen en stelde een nogal ingrüpend bestemmings plan vast, geheten "Regeling Bebouwde Kom". Volgens dit bestemmings plan zou van de oorspronke lijke kern niet veel overblij ven. Deze kern zou plaats moeten maken voor mo derne nieuwbouw. Gelukkig zjjn de inzichten op dit ge bied nogal veranderd. Behoud van het oude (nostalgie) krügt veel meer aandacht dan vroe ger. Om de problemen op dit gebied te bestuderen is een commissie in het leven ge roepen genaamd "Commissie voor herziening saneringsplan Egmond aan Zee". Deze com missie bestudeert de rehabi litatie waar mogeljjk van de oude dorpskern. Wat hieron der moet worden verstaan proberen wjj in bijgaand ar tikel. in het kort duideljjk te maken. Financiële steun aan eigenaars SUBSIDIES De geldelijke steun die de ge meente aan de eigenaars kan geven is óf een bijdrage ineens óf een aflopende bijdrage gedu rende 10 jaren. De bijdrage ineens bedraagt in het^ algemeen 35% van de goed gekeurde verbeteringskosten. De jaarlijkse bijdrage bedraagt hef eerste jaar in het algemeen 8V2 van die kosten en wordt ieder jaar verlaagd. Zijn de verbeteringskosten min der dan 5.000,dan wordt al tijd een bijdrage ineens gegeven. Bedragen de kosten 5.000,of meer, dan heeft de eigenaar de keuze tussen een bijdrage ineens of een jaarlijkse bijdrage. Voor het splitsen van een woning in twee of meer woningen be draagt de bijdrage ineens in het algemeen 35% van de verbete ringskosten en de jaarlijkse bij drage voor het eerste jaar in het algemeen 7V2 van die kosten. Voor het samenvoegen van wo ningen wordt de subsidie van geval tot geval bepaald. Hetzelfde geldt voor de verbe tering van panden die geen wo ning zijn. Het opknappen van die panden moet dan wel nood zakelijk zijn voor de verbetering van de wijk. Voor het verbeteren van wo ningen die als voorbeeld zullen dienen voor de verbetering van andere woningen wordt een ex tra bijdrage gegeven. Bü de verbeteringen moet worden uitgegaan van soberheid en doel matigheid. De kosten van uitgesteld of verwaarloosd onderhoud vallen in beginsel niet onder de verbete ringskosten. Die kosten kunnen al leen tot de verbeteringskosten wor den gerekend wanneer onderhouds werken in directe samenhang met de overige voorzieningen worden uitgevoerd en in redelijke verhou ding "tot die voorzieningen staan. De kosten van aanleg van een centrale verwarming kunnen alleen bij ingrijpende verbetering van een woning mede voor de berekening van de subsidie in aanmerking ko men. De subsidie wordt dan bere kend over ten hoogste 5.000, Verbetering aan winkels, bedrij ven en panden die zowel een wo ning als een bedrijf omvatten, ko men voor subsidie in aanmerking, mits het niet om voorzieningen gaat, die met de bedrijfsvoering samen hangen. Als voor de verbetering van de woning voorzieningen noodza kelijk zijn, die tevens voor het be- drijfsgedeelte dienen te worden ge troffen, kan wel subsidie worden verleend. Als de verbeteringkosten minder dan 1.000,per woning bedragen, wordt geen subsidie gegeven. Noodherstel Voor woningen die tijdelijk - on geveer 10 jaar - nog redelijk be woonbaar moeten zijn, kan ook sub sidie worden verkregen. Dit kan al leen als het gaat om de meest nood zakelijke voorzieningen en als de kosten daarvan niet meer dan 10.000,per woning bedragen. De geldelijke steun die de gemeente hiervoor aan de eigenaars kan ge ven, bedraagt in hét algemeen 70% van de goedgekeurde kosten. De woningen moeten dan wel lig gen in een door de gemeente aan te wijzen instendhoudingsgebied. Ook moet de gemeente binnen 10 jaar een besluit nemen tot rehabi litatie van dat gebied of daarvoor een reconstructie- of saneringsplan opstellen. Soms vindt men in bepaal de woongebieden bijzondere techni sche gebreken (bijv. gebreken aan de fundering), terwijl de woningen ove rigens goed zijn. In die gevallen kan een subsidie worden verkregen van in het alge meen 50% van de kosten. Als die woningen in een rehabilitatiegebied liggen, kan zowel een bijdrage voor de woningverbetering als voor het opheffen van bedoelde gebreken worden verkregen. Tijdelijke huis vesting Het verbeteren van een woning kan vaak het beste plaats vinden als de woning is ontruimd. In die gevallen kan een nader vast te stel len bedrag voor de kosten van ont ruiming en .tijdelijke huisvesting mede voor het berekenen van de subsidie in aanmerking worden ge nomen. Het aanvragen van subsidie Voordat met de werkzaamheden een begin wordt gemaakt moet het verzoek om toekenning van subsi die bij het gemeentebestuur worden ingediend. Nadat de gemeente het verbeteringsplan heeft goedgekeurd en subsidie heeft toegezegd, kan met de uitvoering van het werk worden begonnen. Voor werkzaam heden die al zijn uitgevoerd voordat de subsidie-aanvraag werd inge diend, wordt geen subsidie verleend. Met het werk moet binnen drie maanden na de toekenning van de subsidie zijn begonnen. Het werk moet binnen een redelijke termijn klaar zijn. De bijdrage ineens wordt enige maanden na het treffen van de voorzieningen uitbetaald. De eer ste jaarlijkse bijdrage een jaar na verbetering. Nadere informatie kunt u bü de gemeente-secretariëen afdeling fi nanciën verkregen.

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 3