KORT NIEUWS VERENIGINGS- NIEUWS Egmond aan Zee duizend jaar 'CONTACT MET DE EGMONDEN" 26 MEI 1976 NUMMER 1247 Egmond aan Zee gaat in 1977 zijn duizendjarig bestaan herdenken. Er gingen reeds enige geruchten maar ons aller lijfblad "Contact" meldt dat het serieus gaat worden. Ja, dan kyk je als historicus wel even bedenkelijk. Want als je duizend jaar meent te hebben dan moeten die ook eens begonnen zyn. Dat is een moeilijkheid. Van duizend jaar geleden weten we zo weinig af en het is wel zeker dat we geen bepaald jaartal kunnen noemen als stichtingsdatum. Maar toegegeven, er moet toch eens een feest worden ge vierd en dan is het de kwestie: welke datum is zo zinvol mogelijk. Onderzoekingen van de laatste 20 jaar hebben nieuw licht geworpen op de ontstaansgeschiedenis van onze streken. Na de ijstijd heeft de kust van het vasteland die zich oorspron kelijk boven Engeland bevond, zich snel naar het oosten verplaatst ten gevolge van een zeer sterke stijging van de waterspiegel. Omstreeks 3000 voor Christus kwam daar een ken tering in. Het waterpeil daalde weer, de aanslibbing kreeg de overhand en de kustlijn stabiliseerde zich in een reeks strandwallen die langza merhand naar het westen uitgroei den terwijl bovendien op deze wal len duintjes gevormd werden. De oorspronkelijke kustlijn liep zo ongeveer op de hoogte van Haar lem en Uitgeest. Even ten noorden van de plaats waar nu Haarlem ligt, bevond zich een zeeboezem, een voorganger van het latere IJ. Een duizend jaar later was de strand- wallenkust verder naar het westen aangegroeid en tengevolge van ver zanding, aanslibbing en nieuwe uit schuring was het zeegat opgeschoven tot Castricum en in plaats van een zeeboezem een riviermonding ge worden, waarin verschillende wa terloopjes en waarschijnlijk ook een noordelijke Rijntak via de Utrechtse Vecht hun water loosden. Het achterland, nu beschermd te- gende zee en gevoed door zoet wa ter uit de rivieren, vormde een veen laag met veel riet die groter werd naarmate de kust verder naar het westen uitgroeide. De invloed van de zee nam steeds meer af, zodat het Oer-IJ het karakter van een kron kelende veenstroom kreeg. Deze ontwikkeling was verre van stabiel. Er waren ook perioden waar in de zee weer de overhand kreeg. Dit was o.a. het geval rond 300 vóór onze jaartelling. De monding van wat we zullen noemen het IJ was intus sen weer opgeschoven nu ten noor den van Egmond, maar er bleef een omvangrijke binnendelta die tot aan het Wijkermeer reikte. De vernieuw de aanval van de zee heeft toender- tijd weer heel wat veen achter de duinen opgeruimd. Een stabilisering van de situatie kwam pas ongeveer 100 jaar vóór Christus, toen het mondingsgebied bij Egmond voorgoed verlandde. Slechts enkele geulen voerden nog water naar de zee. Misschien was het voordeel dat deze geulen nu die per uitgeschuurd werden en een meer stabiele gelegenheid boden tot in- en uitvaren. Pas rond het jaar 1000 is de uitmonding van deze veenwateren door verstuiving dicht- geraakt. De binnendelta kwam gro- 50 JAAR GETROUWD Toen het echtpaar Valkering-Bak- kum in 1928 neerstreek in Egmond aan de Hoef, was hun huwelijk nog een byna onbeschreven blad. De bruidegom nam de leiding op zich van het bloembollenbedrijf van Val- kering Sons. Als spoedig nam hij verschillende taken op zich. Als kerkmeester maakte hy zich tot in 1972 verdienstelijk, terwijl vele Hoe vers zich nog herinneren, hoe hij als regisseur van de plaatselijke to neelvereniging zijn dorpsgenoten jaar op jaar weer liet genieten van het echte dorpstoncel. In zyn sociale instelling werd hij krachtig gesteund door zijn vrouw, die steeds weer klaar stond om het hem mogelijk te maken. Gister, dinsdag 25 mei, vierden zij met hun familie feest, waar velen kwamen met hun geluk wensen, waarbij wij ons gaarne aan sluiten. WIJ VERNEMEN DAT de VVV Egmond aan Zee nogmaals alle leden logies/ontbijt verzoekt de vrije kamers voor de Pinksterdagen op te geven aan het kantoor. Ook opgave van zomerhui zen is mogelijk. DAT de aktie „Spaar de ruggen" te Egmond aan Zee tot nu toe een bedrag heeft opgebracht van 550,-. Allen die meegeholpen hebben om dit bedrag bijeen te brengen harte lijk dank namens de bejaarden. Het bestuur van de Soos zegt er op te vertrouwen, dat ook de rest van het bedrag binnen komt. Alle banken nemen gaarne uw bijdrage in ont vangst; DAT volgende weck woensdag 2 juni de 9e braderie in Egmond aan Zee gaat beginnen. Er is ingeschre ven door een rekord aanbal stand houders, met allerlei attraktieve stands. Het bestuur van de "Een dracht" hoopt zo'n indeling te be reiken, dat de diverse stands goed bereikbaar zijn. Er zal dan ook wat meer ruimte nodig zijn; DAT op zaterdag 5 juni in defl Alkmaarse veilinghal het Prom- concert wordt gegeven, aanvang! 20.15 uur. Vele bekenden van radio en tv werken er aan mee, o.a. ookl het virtuoze trio Louis van Dijk.1 Het Noordhollands Philharmonisch| tendeels droog te liggen. De strijd tussen zee en land was hy Egmond ten gunste van dit laatste bepleit. Maar ook de voordelen van de verbinding met open zee vervielen en Egmond verloor zijn betekenis als haven. Het ligt voor de hand om hiermee in verband de stichting van Egmond aan zee'te zoeken. Vóór het dichtraken van de uitmonding waren er horigen van de abdij die hun kost verdienden met vissen. Hun beroep kwam nu in gev.aar. De enige oplossing was hun bedrijf te verplaatsen naar de buitenkant van de duinen zodat ze zonder moeite de zee konden bereiken. Welnu in een oude kroniek van de Heren van Egmond wordt verhaald hoe een van hun voorvaders, een zekere Walengier een tiental wonin gen voor vissers aan zee zou hebben gebouwd. Die Walengier zou van 976 tot 1036 heer van Egmond ge weest zijn. We moeten dit bericht wel met een korreltje zout nemen. In die tijd waren er zeker nog geen heren van Egmond. Het verhaal zal wel ontstaan zijn uit de behoefte om het geslacht van Egmond zekere rechten op Egmond aan zee te verschaffen. Toch kun nen we aannemen dat er een kern van geschiedkundige betrouwbaar heid in schuilt. De geologische ont wikkeling van de streek maakt een stichting van het vissersdorp rond het jaar 1000 meer dan waarschijn lijk. Als men dan een keuze heeft tussen 1977 en 2036 is het wel zo verstandig om de eerste datum aan te pakken. J. HOF Abdij van Egmond orkest zal het concert verzorgen. De baten zijn voor het Ned. Rode Kruis. De Rabobank-kantoren verkopen de kaarten. DAT de PTT in de Egmondcn nieuwe brievenbussen heeft ge plaatst. Het zijn tweeling bussen, waarop de bestemmingen zijn aan gegeven. Op de linkerbus staan de bestemmingen aangegeven in de om geving terwijl de rechter voor de overige bestemmingen is. Een en ander houdt verband met een wij ziging in het postdistrikit. De Eg- monden vallen niet meer onder Alk maar maar sinds maandag j.1. onder liet hoofdkantoor te Castricum. DAT de aktie 'Geef Max de zak' te Egmond aan Zee twee personen in staat stelt een Rijnreis te maken. Het zijn mevr. Dekker-Krab, Prins Hendrikstraat 34 en mevrouw Kok- Slippens, Dr. W. Dreesweg 9. DAT de algemene voorjaarsver gadering van de WV te Egmond aan Zee slecht werd bezocht. Dege nen die er waren, konden hun in stemming betuigen met het beleid van de VW, ook met het besluit, om de kontributies in het vervolg aan te passen aan de prijsindex. Voorzitter P. v.d. Schinkel brak nog eens een lans voor maatregelen, te nemen tegen de hier en daar sterk optredende vervuiling door honden. Vele gasten ergeren zich daar aan. DAT kampeervereniging „De Golfbreker" dit jaar haar 10-jarig bestaan viert. De feestavond is za terdag a.s. in de sporthal te Egmond aan Zee. Toegangskaarten zijn te verkrijgen bij de heer Hartog op het strand. Toegang vanaf 16 jaar. DAT de gemeenteraad van Eg- mond-Binnen hedenavond bijeen komt, aanvang half acht. FUSIE NKV-CENTRALES De afzonderlijke ledenjaarverga deringen van deze beide centrales hebben onlangs unaniem ingestemd met het voorstel van de beide be sturen binnen afzienbare termyn, te weten één jaar, tot een volledige fusie te komen. Vanuit de besturen van de diverse NKV-organisaties (centrales en vak-afdelingen) is een overgangsbestuur van negen leden geformeerd, dat als hoofdtaak krygt Het aloude smidsvak wordt nog uitge oefend in Egmond a. Zee. Lustig brandt 't kolenvuurtje, aan geblazen door een "wan" en in de smid se klinkt het geluid van de hamer, op het gloeiende yzer, met daar tussendoor 'n tik op het aanbeeld. We zagen het in de smederij van Antoon Bas aan de Schinkel straat. Als het yzer eenmaal de juiste vorm heeft, wordt het in een emmer water gedompeld en en een stoomwolk is het gevolg. Antoon Bas weet waar hy over praat, als het bv. om moderne verwar mingsinstallaties gaat maar hy weet ook het yzer te sme den als het heet is. het nader uitwerken van het voor genomen fusiebesluit en daarnaast het ontplooien van aktiviteiten met betrekking tot het welzynswerk. Begin 1977 zal het overgangsbe stuur het uitgewerkte fusie-voorstel voor een laatste beoordeling aan de ledenvergaderingen voorleggen. Aanleiding tot het fusiebesluit voTmt de konstatering dat op dit moment de zes NKV- organisaties in grote mate los van elkaar opereren, waardoor zich een verspilling en een versnippering van tijd, energie en geld voordoet, terwijl een efficiënt en slagvaardig optreden door deze verspreidheid wordt bemoeilijkt. Vandaar dat een eenheid van den ken en handelen van groot belang wordt, gelet op de samenvoeging van de drie Egmondse dorpen tot één gemeente; de januari j.1. op landelijk ni veau op gang gekomen samenwer king met het NW - NKV (FNV), die ook op lokaal niveau moet gaan funktioneren; de toenemende aktiviteiten van het NKV inzake welzijnstaken op plaatselijk en regionaal niveau. HELPT HET RODE KRUIS WEER HELPEN Van 24 mei tot en met 5 juni gaat het Rode Kruis weer op pad om een beroep te doen op uw financiële hulp en steun. Steeds vaker wordt er op het Rode Kruis een beroep gedaan om ergens hulp te bieden, internationaal voor slachtoffers in Libanon^CAngola en Cyprus, voor vluchtenden uit de voormalige Spaanse Sahara, voor daklozen by de aardbevingsramp in Noord-Italië, enz. enz. Daarnaast is er ook de hulp iin ei gen lan vakantietochten voor ge- handica^^n mét de Henry Dunant, de hulpverlening via telefooncirkels voor eenzamen, de medische advie zen voor zieken en gewonden op zee via Radio Scheveningen, dag tochten met invaliden, eerste hulp bij tal van evenementen (zoals bin nenkort dicht bij huis tijdens het "Boegzitten", wielerronde), trombo sediensten, een spelotheek voor ge handicapte kinderen. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor steeds meer geld nodig is. Voor dat geld kunt u zorgen door de kollekte van eind mei begin juni royaal en van harte te steunen. Deze week ontvangt u in uw brievenbus voor dit doel weer de bekende kollekte- envelöpjes, die in de week van 31 mei tot en met 5 juni weer worden opgehaald. Mag het Rode Kruis op u rekenen? U kunt immers altijd op het Rode Kruis rekenen. Namens de afd. De Egmonden: Pastoor C. P. v.d. Berg, voorz. OUDERAVOND IN DETROMPSCHOOL BIJZONDER GOED GESLAAGD Meer dan honderd ouders waren gekomen om naar de prestaties van hun kinderen te kyken in de aula van de Trompschool. De heer Moole- naar heette allen welkom. Deze avond viel de schynwerper op de weekopening, een evenement dat el ke maandagochtend door telkens 'n andere groep kinderen wordt ver zorgd. Het werd een bont programma, waarbij erg veel gelachen werd. Kinderen vain klas 1 en 2 beten de spits af met het uitbeelden van „Catöotje". Een groep 5e klassers voerde feilloos een operatie uit met de allure van een professioneel to neelgezelschap, waarna klas 3 Annie M. G. Schmi'dts "Miesmuizers" ten tonele voerde. Mét een schitterende imitatie door Alwin "van Duin" van het 'lied "We zullen doorgaan" gingen we de pauze in. Daarna speelden 4e klassers het spelletje "Wie van de drie", kom pleet met Martine Bijl, Albert Mol enz. Zij moesten raden wie de echte schipper van de "Japie-Japie" was, een moeilijke vraag, die zelfs de zaal niet beantwoorden kon. De 6e klas verzorgde een kwis tussen een groep moeders en vaders. De va ders kwamen als winnaar uit de bus. Tenslotte werd het Tromp- schoollied gezongen. Hulde aan onze leerkrachten en leerlingen, die weer eens bewezen met veel saamhorig heid tot leuke prestaties te komen. Namens de ouderkommissie Trompschool Joke v.d. Bos COFFEESHOP "DE COASTER" GEOPEND Vorige week waren we weer ge tuigen van een opening. De heer G. Meyer is in zyn voormalige slytery een coffeeshop begonnen, waar men tydens het genot daarvan een keuze kan maken uit een groot assortiment belegde broodjes. Burgemeester Bak ker wenste de heer en mevr. Meyer geluk tydens de opening van deze zaak, waar velen op af gekomen wa ren. De zaak was in 'n bloementuin herschapen. Namens de "Eendracht" sprak de heer G. Gravemaker, die de bekende poster van Egmond aan Zee overhandigde, terwyl een prach tige scheepsklok het cadeau was van de biijartklub, namens welke de heer Uitermarkt het woord voer de. "LAMORAAL" NAAR KLAROEN 1976 In de Prinscnhal te Heemskerk wordt van 21 t.m. 30 mei het Hoog oven-muziekconcours "Klaroen 1976" gehouden. Tydens dit grootste natio nale concours van Nederland treden niet minder dan 50 orkesten uit alle delen van ons land op, waaronder "Lamoraal van Egmont". Met de werken 'Plechtige ouver ture' van Boedijn en 'Orion', de dra matische ouverture van Bantock, zal Lamoraal zaterdagavond, als laatste deelnemer, deze dag besluiten en wel in de hoogste afdeling. Buiten de goede voorbereiding voor dit con cert, o.l.v. Frans Alleman, zal het van de publieke belangstelling uit De Hoef afhangen, of Lamoraal zijn sukses van vorig jaar in Zoetermeer kan prolongeren. Bestuur en leden hopen dan ook, mede door het gunstige uur en plaats van optreden, dat er een grote scha re supporters tijdens het optreden, pl.m. 21.00 uur, in de zaal aanwezig zal zijn. Uw vervoer kan per bus worden geregeld. Inlichtingen bij Sj. Belleman, tel. 1329. Voor belangstel lenden vermelden wij dat de laatste repetities worden gehouden in het dorpshuis en wel op Hemelvaarts dag om 11 uur, grote zaal, en vrij dag 20.00 uur, glazen zaal. Iedereen is van harte welkom. De drumbands van de beide Eg mondse muziekvereniging Lamoraal van Egmont en Eensgezindheid zul len zondagmiddag optreden in de mars- en showwedstrijden, een spel van klank en kleur. De leden van beide drumbands zullen het zeer op prijs stellen als ook hun optreden door vele Egmonders vanaf de tri bunes wordt gade E.R.B. WEER PARAAT Vanaf maandag 31 mei a.s. zal de hoofdpost van de E.RB. weer de ge hele dag bezet zijn door de dan dienstdoende strandwachten. In dit eerste begin zal dit zijn A. Zwart daarbij geassisteerd door zijn vrouw, die reeds meerdere malen deze taak tot volle tevredenheid van bestuur en strandbezoekers heeft gedaan. A. Zwart is een der leden die via de Hoogovens, ook nu 2 weken extra verlof heeft gekregen, om deze stranddienst te vervullen. In de laatste weken van augustus volgt dan J. Zwart, die eveneens 2 extra weken verlof heeft gekregen. Voor de strandbezoekers is het een ge ruststelling te weten, dat de bewa king van het strand weer optimaal zal zijn. ZAALVOETBALVERENIGING KENNEMERLAND Kennemerland heeft het eerste door Bar Nic. Tervoort georgani seerde 'Schulpbar'-tournooi gewon nen in het dorpshuis .te Egmond- Binnen. De uitslagen: Kennemerl. West-Boys 10-2; FC Chris Baltus— Kennemerland 2-5; Kennemerland Nic. Tervoort 5-4. Op donderdag 27 mei (Hemelvaartsdag) speelt Ken nemerland het "Bunnie Shoeüque"- tournooi te Noord-Scharwoude. Op zaterdag 29 mei speelt Kennemerland 2 tegen West-Boys. VOETBALVERENIGING EGMONDIA Zaterdag 29 mei juniorendag voor junioren A2, B2, Cl, C2 en C3. Zon dag 30 mei juniorendag voor de ju nioren Al en BI. Voor opstellingen en vertrektijden zie het mededelin genkastje

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 5