GEMEENTELIJKE I INFORMATIE Gemeente Eg mond-Binnen Bevolkingsonderzoek '76 Wijziging vuilnisregeling Egmond aan de Hoef moet een aantrekkelijk dorp blijven Boomchirurgie in Egmond a d Hoef "CONTACT MET DE EGMONDEN" RöNTGENOLOGISCH BORST- EN URINE-ONDERZOEK Het gebruikelijke 3-jaarlijkse bevolkingsonderzoek op longafwij kingen wordt dit jaar gehouden op maandag 31 mei in Egmond aan den Hoef en dinsdag 1 juni in Egmond-Binnen. Iedere inwoner van 40 jaar en ouder krijgt in de loop van deze week daarvoor een oproep waarop de standplaats van de onderzoekauto alsmede een tijdstip staat vermeld. Voor het vlotte verloop van het onderzoek wordt U dringend verzocht op dat tijdstip te komen. De nog niet gepensioneerde mannen zullen zoveel mogelijk in de avonduren opgeroepen worden. OPZET ONDERZOEK. In verband met de sterke da ling van de tuberculose kan thans de leeftijdsgrens voor deelname aan het onderzoek worden opgetrokken tot 40 jaar. Onder deze leeftijd komt prak tisch geen tuberculose meer voor. Voor de oudere mensen kunnen we dat niet zeggen. Met het stijgen van de leeftijd neemt ook de tuberculose toe. De tuberculose vormt echter geen probleem meer, maar voor laatstgenoemde leeftijdsgroep is het nog niet zo dat met de be strijding kan worden gestopt. Bovendien doet zich het feit voor, dat boven de 40 jaar, voor al bij mannen, de longkanker veelvuldig voorkomt. Een ziekte, die wil zij een mo gelijkheid hebben om met enig sukses bestreden te worden, in de eerste plaats een tijdige op sporing vereist. Verder zijn er hart- en vaatafwijkingen, zover deze röntgenologisch zijn te ont dekken, die zich ook voorname lijk voordoen bij mensen van 40 jaar en ouder. De resultaten van het borst onderzoek worden op de gebrui kelijke wijze aan het consultatie bureau doorgegeven. Indien op grond van de foto nog een nader onderzoek nodig wordt geacht ontvangt U van laatstgenoemd bureau een oproep. TEVENS URINE-ONDERZOEK Het onderzoek wordt, dit jaar voor het eerst, -uitgebreid met een urine-onderzoek op eiwit, suiker, bloed en zuurgraad. De tot nu toe in andere gemeenten gehouden onderzoeken hebben in de eerste plaats een niet on betekenend aantal, tot dan toe onbekende, diabetici aan het licht gebracht, terwijl ook ande re afwijkingen die van betekenis waren, konden worden opge spoord. Voor het urine-onderzoek dient U in de onderzoekauto een flesje prine af te geven. Dit moet avondurine zijn. Het flesje moet tevoren goed zijn schoonge maakt. Dringend wordt verzocht zoveel mogelijk normale medi cijnflesjes van 50 cc te ge bruiken. Eventuele afwijkingen bij het urine-onderzoek worden doorgegeven aan Uw J§^isarts. In dat geval ontvangt U^alf ook een bericht om U bij Uw huis arts te vervoegen. Zowel het röntgenologisch borstonderzoek als h_ urine- onderzoek zijn geheel Wljwiliig. U kunt ook aan één van de on derzoeken deelnemen, dus al leen borst- of alleen urine-onder zoek. De financiële bijdrage die van U wordt gevraagd is voor het borstonderzoek 4,en voor het urine-onderzoek 2, dus samen 6,Dit bedrag moet in de onderzoekauto kon- tant worden voldaan. Krijgt U een oproep, maak er dan ook gebruik van Ondanks publikatie en het vrijwel huis aan huis verspreiden van brieven is gebleken, dat bij het ophalen van vuilnis, het vuil bij velen van U niet op de juiste wijze wordt aangboden. Op de volgende wijze moet het vuil worden aangeboden heü vuil moet in een plastic zak of een vuilnisemmer zijn verpakt; de vuilniszak moet zijn van het type, dat door Burgemeester en Wethouders is goedgekeurd. Het is derhalve aan te bevelen zak ken te gebruiken met de opdruk EGMOND-BINNEN en het ge meentewapen. Deze zakken zijn bij de plaatselijke middenstand te verkrijgen. Vuilniszakken van mindere kwaliteit zonder KOMO- keurmerk( lichte kleur) worden niet meegenomen; de vuilnisemmer moet van ge meenteweg zijn verstrekt. Nieuwe emmers worden niet meer ver strekt; huisvuil, dat op een andere ma nier wordt aangeboden, wordt niet meegenomen een uitzondering zal worden ge maakt voor een goed gebundeld snoeihout. De bundels mogen niet groter zijn dan 1,50x0,30x0,30 m. GROFVUIL: hiertoe wordt gerekend: banken, stoelen, tafels, koelkasten, fiet sen, wasmachines e.d.; afval van bouwaktiviteiten wordt niet meegenomen; vuil, dat niet door de reinigings dienst wordt meegenomen, kan door U zelf naar de vuilverbran dingsinstallatie te Alkmaar wor den gebracht. De tijden, waarop e.e.a. kan wor den aangeboden, zijn de volgende HUISVUIL: maandag: vanaf de grens met Cas- tricum tot de Noordzijde van de Omgelegde Herenweg in Egmond- Binnen; dinsdag: vanaf de Noordzijde Om gelegde Herenweg tot en met de Slotweg in Egmond aan de Hoef; woensdag: vanaf de Slotweg tot de grens met Bergen. GROFVUIL: le donderdag van de maand: grens met Castricum tot en met de Tijd- verdrijfslaan; 3e donderdag van de maand: van af de Tijdverdrijfslaan tot de grens met Bergen. BEDRIJFSVUIL iedere vrijdagmorgen: Zoals wij reeds eerder mededeelden is op 2 februari 1976 door het gemeentebestuur een hoorzitting gehouden, waarvoor waren uit genodigd de bewoners en eigenaren aan de Slotweg. Het was de bedoeling van het gemeentebestuur om van deze mensen, die in grote getale op deze hoorzitting aanwezig waren, te vernemen welke ideeën er bij hen leven over de toekomstige ontwikkeling van de Slotweg. Uit deze hoorzitting is een werk groep voortgekomen, die inmiddels voor de eerste kteer op 12 maart j.L bij elkaar is geweest. Deze werk groep bestaat uit een vertegenwoor diging van het gemeentebestuur, bij gestaan door de stedebouwkundig adviseur, een vertegenwoordiger van de Stichting "Hart voor Egmond" en enkele bewoners van de Slotweg, welke laatste na een onderling ge organiseerde stemming, daarvoor zijn aangewezen. De eerste vraag die de werkgroep zich stelde was: "Dient de bestaande situatie in de dorpskern zoveel mo gelijk gehandhaafd te blijven, bene vens het gedeelte dat is aangewezen als beschermd dorpsgezicht en hoe kan dit worden bereikt?" Ter toelichting moeten wij nog vermelden, dat het Beschermd Dorpsgezicht bestaat uit het Slot met omliggende gronden, gedeelte Slotweg, Schoolstraat, oostelijk ge deelte van de Julianaweg, Slempad, Weg n.d. Oude Veert en een gedeelte weiland gelegen ten oosten van deze laatst genoemde weg. Deze omschrij ving moet worden, opgevat als zeer globaal. De kaart, waarop het Be schermd Dorpsgezicht staat aange geven kunt U desgewenst inzien op het gemeentesecretarie (afd. Alge mene Zaken). De aanwijzing door de Minister I >p 11 juni 1970 van het beschermde gebied, beoogt de bescherming van de bestaande situatie in dat gebied hetgeen niet moet worden uitgelegd als een bevriezing. Door middel van ~^een bestemmingsplan, dat bij het ^gemeentebestuur in voorbereiding is en waaromtrent overleg wordt ge voerd met de werkgroep, zal de relatie tussen het Slot en het dorp veilig moeten worden gesteld, terwijl het karakter ervan in waarde zal moeten worden gelaten. De werkgroep kwam tot de con clusie dat naast de wettelijke mo gelijkheden ook de financiële kant zeer belangrijk is om een doelstel ling voor wat betreft de toekomst van de dorpskern na te streven. Want van overheidswege kan wel worden voorgeschreven dat de eige naar zijn woning in de bestaande situatie handhaaft, maar staat daar dan ook een financiële bijdrage voor deze eigenaar van de overheid te genover. Om te onderzoeken en te infor meren of er financiële bijdragen door het Rijk zullen kunnen worden ver strekt, is het toch weer nodig om de wensen en verlangens m.b.t. de toekomstige ontwikkeling van de dorpskern aan te geven. Om niet in een cirkel te blijven denken en praten heeft de werk groep gemeend om haar visie eens op papier te zetten. Door de bewo ners van de Slotweg en de verte genwoordiger van de Stichting "Hart voor Egmond" is hieraan ge werkt en tijdens de tweede verga dering, die is gehouden op 27 april j.1. is het plan ter tafel gebracht en besproken. Dit plain, zijnde een voor stel aan het gemeentebestuur valt globaal gezien uiteen in drie onder delen, t.w. 1. vergroting van het Beschermd Dorpsgezicht met het resterende ge deelte van de Slotweg en een ge deelte Herenweg; 2. het aanwijzen van dorpsmonu menten; 3. het aanwijzen van de hele dorpskern als een rehabiliteitsgebied. Het aanwijzen van dorpsmonumen ten kan plaats vinden indien de ge meenteraad een monumentenveror dening heeft vastgesteld. Dit heeft niets te maken met de monumenten die zijn aangewezen door Monumen tenzorg. De gemeenteraad kan de dorps kern aanwijzen als een rehabiliteits gebied, hetgeen inhoudt dat daarin voorzieningen tot verbetering van de leef- en woonomgeving kunnen worden getroffen, waarvoor finan ciële bijdragen kunnen worden ver kregen van het Rijk. De Minister dient hieraan dan uiteraard van te voren zijn goedkeuring te hebben gegeven. Aan de hand van het voorstel dat is gedaan door de werkgroep heeft het gemeentebestuur besloten om 1. het ingediende plan van de werkgroep voor te leggen aan het stedebouwkundig bureau van de gemeente, met het verzoek om ad vies; 2. contact op te nemen met Mo numentenzorg en te vragen of er een mogelijkheid bestaat tot uit breiding van het beschermd dorps gezicht. Veel Hoevers zullen verschrikt opgekeken hebben toen zij donder dag langs de Herenweg in Egmond aan de Hoef kwamen. Een aantal bomen waren bijna tot op de stam gesloopt en er zaten grote teer vlekken op. Om U gerust te stellen: dit is allemaal nodig om deze bomen te behouden en enigszins in model te krijgen. De bomen heb ben n.l. al jaren niet de goede behandeling gekregen om ze gezond in model te houden. Doordat de gemeente enige wegen, waaronder de Herenweg, in beheer en onderhoud erbij heeft gekregen, zijn we nu in staat een aantal ge wenste voorzieningen te treffen, zo als het aanbrengen van riolering, trottoirs e.d. Ook kan de nodige aandacht aan de bomen worden be steed. De gemeente heeft zich over de verzorging van de bomen laten ad viseren door een boom-verzorgend bedrijf uit Haarlem, dat reeds ja renlange ervaring op dit gebied heeft'. Wat nu gebeurt, is het zgn. kandelaberen van de boom. Hier door wordt de boom a.h.w. gedwon gen nieuw, jong hout ite vormen. Dit nieuwe hout zal in de volgende fase uitgedund moeten worden om enkele takken tot ontplooiing te la ten komen en zodoende een mooie kroon te vormen. Het zal duidelijk zijn, dat dit op knappen en jarenlange begeleiden arbeidsintensief en daardoor niet goedkoop is. Wij zijn echter tót deze behandeling overgegaan, nadat ons duidelijk was dat hierdoor de levens kansen worden vergroot en de le vensduur van de bomen zou worden verlengd. Het belangrijkste motief om de bomen deze behandeling te geven is echter, dat ze mede bepa lend zijn voor het straatbeeld en dat rooien het alternatief zou zijn geweest.

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 8