HARTVOOR STICHTING "HART VOOR EGMOND" MELDT Tijdens de eerste vergadering van 12 maart j.1. van de werkgroep "Beschermd Dorpsgezicht" werd met de drie bewoners van de Slotweg en de vertegenwoordiger van de Stichting Hart voor Egmond, de afspraak gemaakt, dat zowel van hun kant als van de kant van de gemeente een visie op de dorpskern zou worden voorbereid, om die aan elkaar te toesten, waarin een even wicht moet zijn tussen: bebouwing en ruimte, aktie en rust. Om dat te bereiken kan niet worden volstaan met alleen over de Slotweg te pra ten, maar over de hele dorpskern. Bij het nadenken over de dorps kern ging de groep "bewoners" uit van het karakter van het dorp: De historische ontwikkeling van heit dorp Egmond aan de Hoef, d.w.z. bebouwing rondom het Sloit, waal mensen leefden van de opbrengst van de omliggende landerijen, is voor een groot deel nog terug te vinden in de huidige s'truktuur. Een dorp waarin de mens en zijn manier van bestaan nog duidelijk met elkaar verbonden zijn. Dit lan delijk karakter van het dorp, omge ven door bollenvelden en weilanden, d'ient naar de mening van de groep behouden en waar nodig hersteld te worden. Een dorp met een dui delijke kern waarin leefbaarheid voorop .dient te sbaam. Hoe groot nemen we dan dit gebied? Bewust stelt de groep zich voor over een tamelijk groot dorpsdrt-1 te praten, namelijk het hele "oude" dorp met aan de noordzijde de grens Beatrixlaan-Nachtegalenpad en van daaruit een lijn naar het Zuiden tot aan de Egmonderstraatweg. Uitgangspunten. Over dit gebied heeft de groep de volgende ideeën geformuleerd: a. Het aanwijzen van dit hele ge bied tot een zogenaamd rehabiüta- tiegebied. Dit schept de mogelijk heid om de leef- en woonomgeving te verbeteren. Zie in dit verband ook de gemeentelijke informatie van 17 maart j.1. in dit blad en van vorige week; b. Uitbreiding van het Beschermd Dorpsgezicht met de rest van de Slotweg en het daarop aansluitende gedeelte van de Heerenweg. De grens loopt nu dwars door de Slot weg, terwijl de panden die buiten de beschermende grens vallen wel degelijk medebepalend zijn voor het beeld van de straat; c. Situatie rondom het Dorpshuis een meer sociale funktie geven. Deze ruimte i's het enige pleinachtige ge deelte in de dorpskern, momenteel hoofdzakelijk als parkeerterrein in gebruik. De groep is van mening dat deze ruimte voor nog meer ak- tiviteiien gebruikt zou kunnen wor den dan momenteel ai het geval is. Zij denkt ondermeer aan markten, een muziektent, zitjes voor bejaar den, om het geheel sfeervoller te maken; d. Invulling van de open plek aan de Slotweg. De groep denkt, dat deze plek bebouwd zou kunnen worden met aan de naaste omgeving aan gepaste bej aa rdenwoningen e. Scheppen van zogenaamde "Woonerven" op de Julianaweg, Schoolstraat en de Oude Egmonder straatweg. Deze straten behoren ei- EIIBO-DIPLOMA's VOOR LEERLINGEN VAN SPEYKSCIIOOL Een gezellige onderbreking van de lesuren viel ten deel aan een aan tal leerlingen van de Van Speyk- school, toen zy van pastoor C. P. v.d. Berg het eerste EHBO-diploma kregen uitgereikt. Deze zei tegen de kinderen, nu ze gediplomeerd wa ren: "hoe meer je leert, hoe meer je weet dat je minder weet", en dat dat met de "Klompenhoeve", liggend aan de Hoeverweg nr. 7. Deze boer derij geeft onderdak en werk aan een aantal jonge mensen, die een aange paste omgeving nodig hebben, om zich in de maatschappij staande te kunnen houden. Er wonen 2 groe pen, als twee gezinnen en dagelyks werken de leden daarvan op de boer- dery en zorgen voor hun eigen kost. Het is een uniek experiment, dat veel goed kan doen, vandaar de feestelijke ingebruikname. Hij en de heer Van Els waren niiet erg te porren voor het plan, een industrieterrein te vestigen direkt ten zuidoosten van het dorp Egmond aan de Hoef. GS was tegen vesti ging van een dergelijke mogelijk heid aan de Hogedijk en aan de Zeeweg. De heer Van Els stelde voor weer terug te gaan naar de onderhandelingssfeer van twee jaar geleden met de ondernemers, om vast te stellen, of de behoefte er in derdaad nog is. Per brief van 18 maart j.1. hebben de ondernemers echter te kennen gegeven voorkeur te hebben voor het terrein direkt tegen het dorp gelegen, daar vestiging aan de Ho- gedij k en de Zeeweg waarschijnlijk veel duurder is. De heer Belleinan vroeg ziich af, waarom GS het be zwaar aanvoerde, dat bebouwing aan de Hogedijk landschappelijk niet verantwoord was terwijl zij geen bezwaar heeft tegen bebouwing van een prachtig stuk duingebied in de Noordlob. Het plan voor de verzor gende bedrijven zal echter worden herzien en weer teruggebracht wor den tot aan de rand van het dorp. Veel waardering had de raad voor hét werk van het college inzake de koop- en verkooptransakties van enige percelen, gelegen aan de He renweg, nabij de St. Albertsweg in de kern van het dorp Egmond-Bim- nen, welke gesloten werden met mevrouw W. M. Lieftiing en de he ren W. P. W. M. Liefting en A. G. Klaver Hierdoor zal dilt plekje in de toe komst opknappen want er komen drie huizen, waarvan bedde hoekhui zen betrokken zullen worden resp. door de heer Klaver en de heer Lief ting, welke laatste aanvankelijk de middenwoning kreeg toegewezen, maar na overleg nu mag gaan bou wen op de hoek. De middenwoning heeft voor zover bekend nog geen gegadigde. Een pluim aan de voorzitter werd door deze doorgespeeld naar wet houder Groot, wat mevrouw Taber- nal zeer sportief vond en even later kreeg Groot nog een pluim. "Ik ga wel versierd naar huis" zei hij, "dat is wel eens anders geweest". Dat was humor, die iedereen kon waarderen. Even later zei hij tegen V.d. Ende, dat de Viisweg nog lang niet opgeknapt kon worden, daar G.W. vol zat. "Ik had het niet moe ten beloven" zei hij, waarop een der raadsleden zei: "Eén pluim terug geven". Het vignet van de "Stichting Hart voor Egmond", ontworpen door de Egmondse graficus J. B. Schaeffer. Bij het opstellen van deze punten heeft de groep geprobeerd, daarbij begeleid door een stedebouwkundi- ge, zich in te leven in de situatie van de bewoners. Zy realiseert zich daarbij, dat de betrokken bewoners zich nog moeten uitspreken en dat verschillende onderzoeken hierbij noodzakelijk zullen zijn. Daarom pu bliceert de Stichting Hart voor Eg-., mond, die in de Werkgroep Be-j[ schermd Dorpsgezicht wordt ver-" tegenwoordigd door de heer mr. R. van Vleuten, dit voorstel als uit gangspunt voor een diskussie. Stich ting Hart voor Egmond stelt zich voor een diskussie-avond over dit onderwerp te organiseren, waarover nog nader bericht zal volgen. I De Stichting onderschrijft van harte de uitgangspunten die in de groep zijn geformuleerd, omdat deze zeer nauw aansluiten bij haar doel stellingen. Hart voor Egmond zal alle mogelijke medewerking verle nen bij het tot stand komen van een inspraakprocedure, (waarin /bevol king, werkgroep en gemeente zich samen kunnen vinden en samen kunnen komen tot een uitvoerbaar plan, waarin leefbaarheid en leven digheid dln ons dorp een evenwicht vormen. De Spar Supermarkt te Egmond aan Zee heeft van binnen een ge weldige opknapbeurt ondergaan. De ze vanouds bekende zaak o.l.v. Ri- chard Aelbers blijft jong en weet zich steeds weer aan te passen aan de vraag van vandaag. Een smaak volle broodboctiek en vers vleesaf deling, gekombineerd met een prak tische opstelling van het uitgebreide assortiment zal de winkelende huis vrouw steeds weer aantrekken, ter wijl Richard Aelbers weet, wat de wensen van zijn klanten zyn, want ondanks de groei van deze zaak, stellen hy en zyn klanten een per soonlijke service op hoge prijs. was voor de trotse pas geslaagde jongens en meisjes wel iets om even verwonderd van op te kijken. Maar een korte uitleg was vol doende om hun die wijsheid bij te brengen en helemaal duidelijk was de wens, dat zij het geleerde nooit in praktijk zouden behoeven te bren gen, zodat alles voor niets geleerd was. Waait ze zijn opgeleid om het leed van een ander te verzachten en nog beter, te voorkomen. Met glunderende gezichten namen zij het speldje en het diploma in ontvangst, waarna wij bijgaande fo to maakten. Daarop staan pastoor V.d. Berg, de examintor H. de Boer. de docente mevr. V.d. Riet en de geslaagden: Dennis van Amstel, Ju- dith Duin, Christa Dekker, Monique Schalen kamp, Sebastiaan van Si't- teren, Adrie Sloot, Paula Sloot, Jill Soeurt, Peter Veltkamp, Connie Vis ser, Albert Jan Wijker, Christa Wij- ker en Sandra ter Wolbeek. De heer H. den Boer moest aan den lijve de nare gevolgen onder vinden van een ongeval, waarom een stok hem een nog onontbeerlijk steuntje gaf. EGMOND-BINNEN WIL KAMPEREN BIJ DE BOER TOESTAAN Een gemoedelijk sfeertje in een soort vakantiestemming kenmerkte de raadsvergadering van Egmond- Binnen en dat begon al meteen aan het begin, toen men wegens vakan ties van de raadsleden veel moeite moest fioen om een datum te vinden voor de volgende bijeenkomst. He lemaal kompleet zal de raad de volgende keer dan ook niet zyn. Het wordt nu 29 juni. GEDEELTELIJKE GOEDKEURING PLAN LANDELIJK GEBIED GS vond het plan Landelijk Ge bied heel goed maar had bezwaar tegen het kamperen bij de boer, wat de raad van Egmond-Binnen wél toe wil staan. GS wil het niet en daarom gaat de raad in beroep. Bob v.d. Ende stelde dat als eerste voor, maar de voorzitter zei, dat hét dan pas kan, wanneer dat in een plan is geregeld. V.d. Ende kreeg steun van mevr. Taberna! (WD, die het uit sociaal oogpunt bekeken mo gelijk wilde zien, hoewel ze graag op dit punt goede voorschriften wil hebben. De heer Van Els zei, dat zijn frak- tie (PvdA/PPR) er ook steeds voor was en hij vond de tegenmotieven van GS niet steekhoudend. GS sprak o.a. over aantasting van het land schappelijk schoon. Hij zei, dat veel jongeren met tenten hier nauwelijks terecht kunnen. Ook de heren Apel doorn en Belleman van Egmonds Belang spraken zich uit tegen het standpunt van GS, terwijl in B en W genuanceerd gedacht werd, want dat bleek uit de stem van wethouder Hopman, die het met de raad eens was. Er zal dus beroep worden aange tekend. Anders lag dat met het oude Zeevogelsveld. Daar mag geen kam peerterrein komen, zoals in het plan stond aangegeven. De raad kon zich daarmee verenigen, behalve de heer Belleman, die vond, dat er toch al te weinig kampeerruimte was in de Egmonden. "Er is duidelijk behoefte aan" zei hij, "we hebben niet veel mogelijkheden en nu laten we dit schieten". Maar hij kreeg geen steun. genlijk geen funktie voor het door gaande verkeer te hebben en le nen zich daardoor juist zo goed voor een bestemming tot woonerf. Onder woonerf wordt verstaan een gebied, waarin de "oorspronkelijke erf funk tie en daardoor de sociale funktie zo veel mogelijk worden hersteld en versterkt. Deze gedachte is op het ogenblik zeer aktueel gezien de aan dacht die er in de media aan ge schonken wordt. f. Herstel van het hoekje achter de Eenhoorn. Dit schilderachtige plekje van ons dorp dient méér aandacht te krijgen dan tot nu toe het geval is geweest. De groep stelt zich voor dat het bruggetje en de beplanting er omheen in de oude glorie hersteld zal worden; g. het zoeken naar een terrein voor die verzorgende bedrijven, wel ke - bij het streven naar leefbaar heid - in een dorpskern nu eenmaal minder gewenst zijn; h. Het opnemen op een gemeen telijke monumentenlijst van de ka rakteristieke panden van ons dorp, die weliswaar volgens de normen van Monumentenzorg geen monu ment zijn maar voor ons dorp toch een onvervangbare waarde hebben. In de Egmondermecr is een boer derij geopend. Zyn boeren van ori gine nuchtere mensen, die heel dicht by de natuur hun dagelyks brood verdienen en daarom waarschijnlijk nog nooit een boerderij feestelijk in gebruik hebben genomen, anders lag

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 11