met de egmonden EGMOND AAN ZEE EN HET TOERISME Industrieterrein Egmond aan de Hoef Autobedrijf Kennemerland bv mt Sfeerrijk springconcours te Egmond-Binnen Bentia Zwaan in de bloemetjes gezet drankensuper 1000 JAAR EGMOND AAN ZEE contact 13 OKTOBER 1976 NUMMER 1267 ■X Uitgave Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen: 26 ct.. per m.m. Bij kontrakt belangrijke reduktie. We hebben een prachtige zomer achter de rug, de zon liet zich van zijn meest zonnige zijde zien en overdreef het zelfs zo nu en dan. Te veel van het goede is ook niet voordelig, want dan gaat men tenslotte weer naar regen verlangen. Was door het mooie weer het seizoen ook beter? Een vraag waarop het antwoord niet pasklaar kan worden gegeven, want de uitbundige zonnestraling was er ook de oorzaak van, dat sommige toeristische voorzieningen minder in trek waren. Het is niet gauw goed en dat zal ten eeuwigen dagen zo blijven. Er is in Egmond aan Zee een pension, waarvan de naam het heel juist uitdrukt, "t is "Zelden Pas". De plaatselijke ondernemer wordt ge- konfronteerd met kosten, die een steeds sterke invloed gaan uitoefenen op het eindresultaat, dat ondanks een hogere omzet meer en meer negatief uitvalt. Niet alleen de ondernemer maar ook de verhurende partikulier wordt daarmee gekonfronteerd. Het verschil hier is ech ter, dat men geen personeel in dienst heeft, zodat er geen sprake is van loon kosten met alle daarbij behorende so ciale lasten. En dan is het lang vol te houden. Toch doet zich vooral in deze sektor een belangrijke verandering voor. De animo om te verhuren schijnt af te ne men. De laatste jaren was er al sprake van een verschuiving uit de verhuur van vrije huizen naar zomerhuizen. Nu begint ook de verhuur van zomerhuizen af te nemen, men gaat steeds meer over tot permanente verhuur, of het hoeft niet meer. DE VW ZIT EE MEE. Ondanks dat er nog een groot aanbod is, ziet de VW zich geplaatst voor een afnemende belangstelling. Een aantal leden heeft gezegd niet meer te verhu ren en het is opvallend, dat het aantal leden sterker afneemt sinds de invoe ring van de toeristenbelasting. De VW heeft hier altijd al voor gevreesd en in de praktijk blijkt deze vrees niet on gegrond te zijn. Men schijnt er over het algemeen niet van doordrongen te zijn, dat deze belasting geheven wordt boven de ver huurprijs. Doet men dit niet, dan gaat het inderdaad geld kosten. Men rede neert dan, dat er al teveel betaald wordt en dan moet de VW maar afgezegd worden. En toch moet de VW haar werk voortzetten, want zou dat niet meer mogelijk zijn, dan kon het er wel eens slecht uit gaan zien voor de Eg- monden. Was het zo, dat een belangrijk deel van de inkomsten van de toeristenbe lasting ten goede kwam aan het werk van de VW, dan zou er sprake kunnen zijn van een indirekte bijdrage aan het VVV-werk, waaraan iedereen zijn steen tje bijdraagt. Deze ontwikkeling rond het VVV- werk heeft de aandacht getrokken van de Kamer van Koophandel, die een on derzoek heeft ingesteld naar de inkom sten van de kustgemeenten uit toeris tenbelasting. De Kamer realiseert zich zeer wel, dat een kustgemeente meer uitgaven moet doen, om aan de eisen, die de rekreatie met zich meebrengt, te kunnen voldoen. Maar zij legt er tevens de nadruk op, dat de direkte re- kreatieve voorzieningen, waaronder de VVV, meer financiële stimulanee moe ten kunnen krijgen, waarop het beleid van een kustgemeente mede gericht moet zjjn. De Kamer van Koophandel besluit haar schrijven met een overzicht van de inkomsten van de VW's uit eigen ak- tiviteit en de percentages subsidies, die Worden ontvangen van het gemeente bestuur. We laten hier de percentages volgen Castricum 50%; Egmond aan Zee 5%; Egmond aan de Hoef 31%; Eg- mond-Binnen 19%; Bergen 17%; Schoorl 8%; Groet-Camperduin 12%; Petten 11%; St. Maartenszee 8%; Callantsoog 15%; Den Helder 49%; Texel 18%. Een zeer langdurig debat ontspon zich rond de besluiten over het industrie terrein te Egmond aan de Hoef. Het komt er, dat staat vast, maar er waren nog wat kritische kanttekeningen, die Harry Amerika en ook Bob v.d. Ende graag nog even maakten. Harry Amerika sprak zelfs van groot ongenoegen waar het de openheid betrof. In de vergaderingen van de commissie openbare werken was niets aan de orde geweest over het al dan niet aantasten van een der be langhebbenden in de privé-sfeer en hier doelde hij op wethouder Th. Groot, die het terrein aankoopt, waarop de zuiveringsinstallatie nog staat, welke grond prijs lager ligt. De heer Groot heeft echter de verplichting de hele installatie tot onder het maaiveld te verwijderen. Het gemeentebestuur heeft deze grond in verband met de werkzaamheden en de risico's op deze manier af willen stoten. Harry Amerika verwonderde er zich over, dat openheid op verschillende ma nieren in praktijk wordt gebracht, het ene punt wordt wel in de dommissie behandeld, het andere punt houdt B en W in zijn college. Hij vond dat de hele zaak van de openbaarheid weer onder de loupe genomen moest worden. Hij haalde een citaat aan van een veel eer der geschreven brief, waarin de heren Groot en Sprenkeling zeggen, "alle middelen aan te halen, om ons doel te bereiken", waarbij hij terug greep naar de verkiezingsstrijd. Tenslotte verklaarde hij zich voor het in exploitatie brengen. Hij zowel als V.d. Ende en Apeldoorn pleitten voor een goede afsluiting, zodat de buren geen overlast kregen, terwijl laatste nog wees op het handhaven van een aan vaardbare grondprijs, zodat het voor de ondernemer haalbaar is. Bob v.d. Ende was ook kritisch waar het de transactie betrof van de grond, waarop de instal latie nog staat. Hij dacht een voordeel te zien voor Th. Groot en had bezwaren tegen de exploitatierekening, welk punt hij, evenals de 50% kosten van een weg aanleg, die op het terrein drukken, met wethouder Hopman trachtte uit te vech ten. Maar dat kwam allemaal onduide lijk over. In ieder geval was V.d. Ende niet tevreden. Het zullen de normale perikelen zjjn, die voorafgaan aan de totstandkoming van iets, waarmee de gemeenschap in de toekomst nog veel te maken zal kra gen. De tijd zal het leren, maar het in dustrie-terrein komt er. Het industrieterrein aan de Mosselaan te Egmond aan de Hoef. Op het ter rein staan nog bunkers terwijl ook de oude zuiveringsinstallatie links schuil gaand onder de begroeiing er nog is. Dat kan verwijderd worden, wanneer de raad daarover zijn uitspraken heeft gedaan. De grondprijs zal zo rond de 40,— schommelen. Er is veel belangstelling voor dit terrein. Gegadigden zijn o.a. konstruktiebedrijf V.d. Wel, expeditiebedrijf Sprenkeling, expeditiebedrijf Bel leman, bouwbedrijven Th. Groot, J. de Groot en J. Butter, opslagmagazijn van C. Groot, het Hoogheemraadschap en de fabriek van bakkerijgrondstoffen Ran- zijn en Pen. Wilhelminastraat 71 -73 Egmond aan Zee 02206-1979 SUHBIAM HET BASISONDERWIJS NU EN IN DE TOEKOMST Woensdag j.1. 6 oktober hield de ou- derkommisie van de Jozefschool te Eg- mon daan Zee haar eerste algemene ouderavond in dit nieuwe schooljaar. Uiiflkodigd was hiervoor onze oud- dor^Fgenoot de heer Piet van Tiel, hfd. van een lagere basis- eii kleuterschool te Utrecht, die, nadat een aantal huis houdelijke zaken aan de orde gesteld waren, een boeiend betoog hield over zijn visie op het schoolse gebeuren nu, en^^gelijk in de toekomst. De school van Piet v. Tiel behoort tot de zgn. experimenteerscholen, waar van er meerdere in Nederland zijn aan gewezen door het ministerie om tot een betere schoolbegeleiding te komen voor het kind in de leeftijd van 4-12 jaar. Zijn principes zijn: elk kind heeft recht op een eigen ontwikkeling naar tempo, aanleg en intelligentie. Hij past de leer stof aan bij het niveau en ontwikkeling van het kind. Daarvoor worden leer gangen- en vorderingenstaatjes ontwik keld voor de vakken als schrijven, re kenen, taal, aardr., geschiedenis en bio logie, zodat de leerkracht en het kind op elk moment kunnen zeggen hoever ze gevorderd zijn in die bepaalde leergang. Het blijkt n.1. dat het niet zin vol is stof aan te bieden waar de leer ling nog niet aan toe is, wat bij een 't klassikale systeem wel het geval is. Vindt het kind een bepaalde leergang niet aantrekkelijk, dan komt de taak van de onderwijzer uit te zoeken wat de oorzaak hiervan is en hem of haar er overheen te helpen en stimuleren. Bij dit systeem komt elk kind op zijn niveau aan zijn trekken wat veel inzet van leerkrachten en zeker van de as sisterende ouders vereist. Zijn betoog werd toegelicht met een boeiende film en resulteerde in een voor de aanwezi gen zeer vruchtbare avond. Stralend nazomerweer, een groene weide, veel bomen rondom en op de achter grond de duinen, ziedaar het dekor, waarin zondag j.1. het springconcours te Eg mond-Binnen plaats vond. Er was daarvoor nogal wat te doen geweest rondom dit concours. De heer Brasser kreeg geen toestemming van het gemeentebestuur maar de rechter vond geen termen aanwezig tot een verbod. Het gemeentebestuur werd 'in het ongeluk gesteld, het concours ging door. Een kleurrijk schouwspel voltrok zich voor de talrijke toeschouwers, die zichtbaar genoten van in veel gevallen groot Vakmanschap. Daar zorgden dan ook vele bekende ruiters voor, hoewel niet zo bekend staande deelnemers tot verrassende prestaties kwamen. Enkele uitslagen: tabel 1.10 m., nr. 1 T. Olsmeijer op Captain Blue; tabel 1.20 m, 1 Irma Smulders op Newman; tabel 1.30 m, nr. 1 P. Diks op Cybelle; tabel 1.40 m. (met éénmaal barrage) nr. 1 D. Lemstra op Leanca; Puissance: nr. 1 P. Raymakers op Le Duc Rota. Er werden sprongen gehaald tot 2.05 meter. Benita stond er wel even van te kijken, toen ineens alle aandacht op haar ge richt was, terwül zij in het zwembad te Egmond aan Zee de kassa passeerde. Zij bleek op da^noment de 600.000ste bezoeker te zijn en de zich als een zwaan in het water thuis^Plende 14-jarige Egmondse tiener werd gesierd met bloemen, terwijl een 10-badenkaart een voorlopig kostenloos bezoek aan het zwembad verzekerde. De stichtingsvoorzitter, de heer P. L. Zwart, was daar even voor gekomen, om er een feestelijk tintje aan te geven. De belangstelling voor het zwembad neemt sterk toe. Gemiddeld is er een stijging van 6000 baders per jaar en dat is niet alleen toe te schrijven aan het feit, dat steeds meer mensen zich in het water thuisvoelen maar ook aan de toewijding van het personeel dat een gezellige sfeer weet te scheppen, waar door velen van elders naar Egmond aan Zee komen, om daar een baantje te trekken. Het zwembad is gezellig, de temperatuur van het water is behaag lijk terwijl door de aanschaf van speel- middelen ook de allerkleinsten worden bezig gehouden. Ruim 5500 kinderen en volwassenen hebben tijdens het drie-jarig bestaan van het zwembad hun diploma gehaald. De scholen maken gebruik van het bad terwijl er ook elke dag een bus met bejaarden uit Alkmaar naar het Eg mondse zwembasin komt. Ook worden peuters met het water vertrouwd ge maakt terwijl sinds vorige week een woensdagavonds-trimuurtje van start is gegaan van 21.30 tot 22.00 uur. Dat vindt plaats onder deskundige leiding en iedereen kan meedoen. Melden aan de kassa. "LAMORAAL VAN EGMONT" TROK VEEL BELANGSTELLING Deze keer niet voor haar muziek maar voor een gezellige braderie trok "Lamo raal van Egmont" veel mensen naar het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Op het plein voor het dorpshuis had Cock Braak voor de onmisbare kermisattraktie gezorgd en alles b(j elkaar was het daar een gezellig sfeertje.. Er werden ook pri ma zaken gedaan. Vele dames ontpopten zich als vakkundige standhoudsters en zü brachten met vaart en verve hun waren aan de man. Er kon ook prijs gescho ten worden, het rad van avontuur draaide zijn rondjes, met pijltjes kon er gegooid worden op aantrekkelijke doelen, men kon een bod doen op oude muziekinstru menten en een terras bood de vermoeide bezoeker enige rust en de mogelijkheid om het nog even overgebleven geld daar kwijt te komen. Wat wil je nog meer. Velen genoten en Lamoraal voer er wel bii en daar was het allemaal om h»<"wn<'n Technisch zijn er in de installatie verschillende verbeteringen aange bracht. Door de inmiddels in bedrijf zijnde warmte-terugwininstallatie zal, zoals de zaken er nu voorstaan, jaarlijks een bedrag van 30.000,op de gas kosten worden bespaard en dat is geen kleinigheid. Binnenkort wordt het fil terhuis beschermd met een kathode-, installatie, die weer besparing geeft op den lange duur. HOOG WATER woensdag 13 donderdag 14 vrijdag 15 zaterdag 16 zondag 17 maandag 18 dinsdag 19 woensdag 20 6.28—18.41 7.03—19.28 7.46—20.02 9.44—22.19 9.44—22.19 11.09—23.49 12.28 0.53—13.24 liülWlj Pompplein 3 - Telef. 1203 iWllL'L'EM Voorstraat 134 - Telef. 1858 Verkoop van Kuyper Vieux, de Vieux met de Franse brandy en ook de Kuyper export jonge jenever. Bezorging boven 50, LAT W \S HET WEER VAATIE'

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 1