Begrotingsvergadering met verrassingen Een huishouding met genoeg geld Verblijfsrekrea nten vinden goede bescherming Vier woningen op het plein Pr. Bernhardlaan KORT NIEUWS Hoog water Geschenk van Sinterklaas: een gebouw voor de bibliotheek Een geschenk... wel zelf betalen Voorlopig f45.000,00 over „De overheid dient prestige op te bouwen "CONTACT MET DE EGMONDEN" 2 1 DECEMBER 1976 NUMMER 1274 De raadsleden van de gemeente Egmond-Binnen hebben dé vergadering van het jaar achter de rug. Telkens weer vraagt de begrotingsvergaderings, die dit jaar keurig op tijd werd gehouden, de nodige aandacht. Het is ook de bijeen komst, waarin de diverse frakties hun mening geven over het gevoerde beleid en over de plannen voor de toekomst. Deze vergadering echter, die plaatsvond in het dorpshuis te Egmond-Binnen en de hele dag in beslag nam, zal menig raadslid blijven heugen. Er waren duidelijk drie hoofdstukken, waarvan de be langrijkste de behandeling van de begroting. Opvallend daarbij was, xlat het financieel meerjarenplan, waarom veel raadsleden hadden gevraagd, gemeten naar de wens eigenlijk weinig aandacht kreeg. Er was waardering voor, dat wel, maar de verschijning van het werkstuk was tevens aanleiding voor o.a. Harry Amerika, om het voor kennisgeving aan te nemen. Het tweede hoofdstuk was de "nota sanering verblijfsrekreatie", die inten sief en serieus werd besproken. Het NKV kan tevreden zijn, want de grote bezorgdheid, die in haar brief tot uit drukking kwam over het lot van de rekreant, werd door de raad totaal weg genomen. De rekreanten vonden een goede pleitbezorgster in mevrouw Ta- bernal, die haar voorstel, om het in haar ogen prima werkstuk, voorlopig te ver dagen, totdat er meer zekerheden voor de rekreant waren ingebouwd, volledig zag aangenomen. Het derde hoofdstuk: het voorstel om het Pr. Bernhardplein te Egmond aan de Hoef al dan niet te bebouwen met huizen, veroorzaakte bij menig raadslid klamme handen. Fel tegenstander van bebouwing Cees Belleman had een al ternatief voorstel ingediend, voor be bouwing met 4 huizen, dat door B W werd overgenomen. Tijdens de vergade ring wilde hij het intrekken, daar er een gerede kans was, dat er helemaal niet gebouwd behoefde te worden, maar daar ging men niet meer op in. Het ge volg is, dat er vier huizen komen en dat besluit was voor hem een moeilijk einde van zijn raadsperiode. Bob v.d. Ende zei: "ik ben mij er van bewust, dat ik op 341 lange tenen trap door vóór te stemmen, maar ik kan niet an ders". (Er waren 341 bezwaren aange tekend). Over hel algemeen grote tevreden heid heerste er rond de raadstafel in het dorpshuis over de gemeentelijke geldbesteding voor 1977. Natuurlijk, kri tische kanttekeningen zijn er altijd. Zo zag Bob v.d. Ende de bewering van het college, dat de belasting verlaagd zou zijn, als onjuist. Hij had een verhoging gekonstateerd van 50.000,-, maar wet houder Hopman probeerde hem van het tegendeel te overtuigen en dat er 10% 27.000,minder door de bevolking opgebracht moest worden. V.d. Ende sprak zijn teleurstelling uit over de toenemende vernielingen door de jeugd en was blij met de uitbreiding van de verlichting. Hij miste een bedrag voor herstel van de Visweg, maar later deed wethouder Groot hem bepaalde toezeggingen. Over de woningbouw was hij zeer teleurgesteld en drukte B W op het hart "met de vuist op tafel te slaan, daar waar het nuttig is." Hij pleitte voor een snelle realisering van het nieuwe scholenkomplex. Jan Apeldoorn van Egmonds Belang konstateerde een belastingverlaging en had veel waardering voor de begroting. Kritiek had hy ook op de woningbouw, waarvan geen spaan terecht was geko men. In dit verband uitte hij felle kri tiek op de provincie die "wikt-weegt en beschikt". Dankbaar is hij voor de realisering van het dorpshuis, de rioléringaanleg, de verlichting enz. en hij had waarde ring voor de toekomstplannen en de financiële beleidsnota op langere ter mijn, al ging die dan niet verder dan 1979. Waardering ook van Harry Amerika over het tijdstip van de behandeling en hij beloofde geen terugblik te hou den, "omdat ik dat in het afgelopen jaar genoeg gedaan heb." Het finan cieel meerjarenplan nam hij voor ken nisgeving aan terwijl hij veronderstel de, dat het college het misschien nog zou kunnen gebruiken tegen het eind van de zittingsperiode, om bij de be volking goed over te komen. De begeleidende nota by de begroting zag hy als een sprookje. "Dat is voor hen die in Egmond-Binnen nog in fa beltjes geloven, één daarvan o.a. is de fraktievoorzitter van Egmonds Belang (Jan Apeldoorn). Het was een humoris tisch nootje, hoewel niet van ironie ont bloot, die de inleiding vormde tot een stukje kritiek. Hy vond de inkomsten, dus de belastingen met 45% verhoogd en zag dat meegedeeld in de "fabeltjes"- krant, die het college ten tonele voerde, "een rekenmethode" zei hy, "die de praktyk niet dekt". Ook bij hem kon het ontbreken van bouwaktiviteit geen goed woord op brengen, waarbij hij er aan herinnerde, dat de gesprekken over Slot II reeds dateerden van de tijd van wethouder Ykel. Toch ook weer waardering voor dit college, voor een aantal zaken die tot stand waren gekomen "hoewel" zei hij, "er reeds plannen in de pijpleiding zaten en met behulp van buitenaf". L. van Els pleitte voor meer ver keersveiligheid. Vooral het fietspad langs de Hoeverweg naar Alkmaar vond hij gevaarlijk. Hij wilde graag een goed beleid inzake de bibliotheekvoorzie ning en een betere stimulance ter ont wikkeling van het kulturele leven, waarvoor slechts 12.000,was uitge trokken, welk bedrag hij tot 16.000,— verhoogd wilde zien. Hij was blij met het sukses van de kunstveiling voor de Kapberg en zei, dat Egmond vooral be kendheid genoot door het werk van Kulturele Belangen, dat o.a. concerten gaf in de Slotkapel. Overigens vond hij nog veel te weinig van Egmond uit gaan. Mevrouw Tabernal (WD) wil graag bezuinigen op de uitgaven voor het ma ken van bestemmingsplannen en zij was voorstandster van het bouwen van zoveel mogelijk premiekoopwoningen. De inspanning van beide colleges ter ontwikkeling van de Noordlob juichte zij toe. Het onderhoud van de straat verlichting wilde zij graag in navolging van Egmond aan Zee graag in eigen beheer. Zij vroeg zich af, waar het be loofde slotpark bleef. De gesprekken rond het huishoudboek waren in de sfeer van tevredenheid, fi nancieel staat Egmond-Binnen er niet slecht voor en wethouder Hopman re kende voor, dat de besomming van het college over de 27.000,besparing voor de belastingbetaler geen sprookje was. I De drie kleine woninkjes aan de Slot- weg en de dertig nabij de r.k. kerk, die misschien in 1977 gebouwd zullen wor den, vond men over het algemeen wel aardig, doch zij betekenen enige drup pels op een gloeiende plaat. Burgemees ter Bakker zei, het ook niet te kunnen helpen en dat er alles gedaan werd, om in de woningbouw meer ruimte te krijgen. Aan de exploitatie-opzet van de Noordlob werd in overleg met het stedebouwkundig bureau gewerkt. Wethouder Groot zei, dat het Hoog heemraad gronden heeft aangekocht ter verbreding van de Hoeverweg en ver betering van het fietspad terwyl hy de heer Van Els beloofde, studie te maken van oversteekplaatsen met geluidssig naal. Wethouder Verstegen zei de heer Van Els toe in de kommissie te bezien, of er een hoger bedrag vcj^^kulturele voorzieningen uitgetrokke^Bon wor den, terwijl er in principe naar gestreefd werd, dat er in elke dorpskern een bi bliotheek zou komen. V.d. Ende kreeg de toezegging, dat :Hummelhonk voor allerlei doeleinden, o.a. een bibliotheek, gehandhaafd zou blijven en of hij nu zou willen komen met een j^ti voor de oude landbouwschool. Vr Als er dan toch nog een kritisch punt overbleef, dan was het de woningbouw: Mevrouw Tabernal "Onjuist gebruik van zomerwoningen met alle sociale ge volgen vandien"; B. v.d. Ende: "Ik kan uit de woorden van de voorzitter niet opmaken, dat hij daarvan verdriet heeft"; H. Amerika: "Versteld van de zwierigheid, waarmee dit college over dit probleem heenstapt"; J. Apeldoorn: "Ik geloof toch in sprookjes, aangezien ook de belastingverlaging waar werd". Algemeen was men van mening, dat de nota sanering verblijfsrekreatie een goed werkstuk was, maar dat de be langen van de rekreant beter beschermd dienden te worden en tot uitdrukking gebracht zouden worden in die nota. Mevrouw Tabernal zag haar verda- gingsvoorstel, tot dat een feit zou zijn, door de raad geaccepteerd. P. Bakker wilde de rekreant ook geen dwangmaatregel opleggen terwijl J. A- peldoorn de nota graag wat eerder had gezien. Hij zei, dat de rekreant dikwijls uit nare buurten in o.a. Amsterdam kwam en dat die mensen niet de kans ontnomen moest worden om hier te blij ven. Hij zag wel iets in een sanerings fonds. Wethouder Verstegen vond het juist, dat er naar een kompensatie ge zocht moest worden maar of dat op fi nancieel gebied kon, betwijfelde hij. Cees Belleman had waarschijnlijk nooit gedacht, dat het mede door hem ingediende voorstel uiteindelijk als een boemerang werkte. Hij wilde het plein tje groen houden, maar aangezien hij het ook niet haalbaar achtte, diende hij met mevrouw Tabernal en J. Apeldoorn een alternatief voorstel in: bouw van vier kleine woningen met op het hoekje Irenelaan twee huizen, een vóór een tandarts en een voor een fysiotherapeut. De Moei zou de grond aan de gemeen te overdragen en bereid zijn genoegen te nemen met de bouw van de vier wo ningen, terwijl de rest van de grond dan groen kon blijven en van speel- werktuigen zou worden voorzien. Maar staande de vergadering trok Belleman zyn voorstel in en zyn mede ondertekenaars stonden perplex. "Ik ben met stomheid geslagen" zei mevr. Tabernal. Bellcman stelde, de indruk te hebben gekregen van B en W gedurende de reeds twee jaar slepende kwestie, dat De Moei plaagstootjes uitdeelde en verdere ontwikkeling van Slot II en het hoekje Irenelaan liet afhangen van al dan niet bebouwen van het pleintje. Uit nadere informatie bleek nu, dat dat helemaal niet zo was. Ook Harry Amerika had diezelfde informatie bij De Moei opgedaan en vond "daarom de stok achter de deur, zoals B en die altijd had gebracht" niet juist. een vrij algemene verwarring. Hij net als Belleman, nu het eerste voorstel van B en W in stemming en dat hield inbouwen of helemaal niet. Maar het ging niet door. Het alterna tief voorstel werd in stemming gebi^ht waar Belleman zich van distancit^fce, omdat hij vond, verkeerd ingelicffl^e zijn. Hij stemde er tegen, evenals Har ry Amerika en L. van Els. De rest was voor, inklusief Egmond '74, welker hou ding nog het meest vreemd overkwam op de publieke tribune, ondanks de stemverklaring van B. v.d. Ende, die zei dat zijn fraktie voor moest stemmen, omdat het om vier huizen ging. En daaraan wenste Amerika niet mee te doen, omdat hij niet in kon zien, dat met vier huizen een zekere gewetens nood gesust zou worden, die volgens hem bij V.d. Ende aanwezig zou zijn. GESLAAGDE OUDERAVOND DE RUYTERSCHOOL Dc ouderavond van de De Ruyter- school stond deze keer in het teken van de "weeksluiting". Ouders en de wethouder van onderwys, mevrouw Jaspars konden genieten van toneel stukjes, liedjes, gedichtjes enz., zoals de leerlingen die op school gewoonlijk tot slot van de week opvoeren. Deze avond, die eerst in de aula van de school gehouden zou worden, was i.v.m. de grote belangstelling ver plaatst naar het Oud-Katholiek Ver enigingsgebouw, dat uiteindelijk ook nog te klein bleek en uitpuilde. Mees ter Wiegers moest met z'n gitaar de spits afbijten in een samenzang met een aantal kinderen. Daarna voerde elke klas een aantal stukjes op, waarbij vooral de lagere klassen de meeste bij val oogstten. Na de pauze werd de huishoudelijke vergadering afgehandeld door de ou derkommissie. Voorzitter Hoogeboom dankte het onderwijzend personeel voor zijn inzet en al het goede werk. De fi nanciën werden in orde bevonden. Tot slot van deze avond nam C. Zwart, na 6 jaar trouwe dienst, afscheid als ou- derkommissielid. Zijn plaats werd in genomen door de heer C. Mooy. Ouder kommissie en leerkrachten van de De Ruyterschool kunnen terugzien op een bijzonder gezellige en geslaagde avond. VERVOLG WIJ VERNEMEN: er zondag 5 december a.s. dienst is in de ned. herv. kerk te Eg mond aan Zee, 's morgens om 10 uur. Voorganger is ds. M. A. van Rhijn. in het "Contact" van de vol gende week de uitslag wordt bekend gemaakt van de St. Nicolaasaktie te Egmond aan Zee. Wie een hoofdprijs in handen heeft, zal dan blijken. Nog een weekje geduld dus. WIJNPROEVEN De bekende vinoloog Jacques Schalk wijk te Egmond aan Zee hield vorige week een wynproefavond in De Ver gulde Valk. Op die avond kon men al lerlei nieuwe wy'nen keuren. Het sterkst was de Beaujolais Primeur ver tegenwoordigd, want de nieuwe oogst vraagt gewoon om meer dan normale aandacht. Wilt u er iets meer van we ten, welnu Jacques weet er zeer veel van, zoals ook op die bewuste, zeer gezellige wijnproefavond, waarop h# veel uitleg gaf over de wyn die men op dat moment proefde. Als je er meer van weet, smaakt het veel beter. woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 11.59—12.20 0.49—13.11 1.4614.07 2.31—14.45 3.09—15.21 3.44—15.56 4.20—16.31 4.55—17.03 5.27—17.37 (springtij) Egmond aan Zee heeft ook zijn kasmiddelen bekeken voor het komende jaar. Dat was tijdens allerlei commissievergaderingen natuurlijk al eerder gebeurd, maar de gewoonte of de wet eist nu eenmaal, dat dit ook nog eens openbaar plaatsvindt en de frakties, die de diverse opvattingen in het dorp vertegenwoor digen, maken van die gelegenheid een dankbaar gebruik om zaken ter tafel te brengen, die met het kasboek geen sikkepit te maken hebben. Maar het maakt een vergadering wel gezelliger en minder droog en voor de pers is er tenminste een kans, om de lezers, die raadsverslagen toch al minder interessant vinden, wat smeuiger zaken aan te bieden dan alleen maar droge cijfers. En als we dan van de fraktievoorzitter van de PvdA na de vergadering te horen krijgen: ,,'t Zal mij benieuwen, wat voor rotstukkie je nu weer schrijft", dan kunnen we ook nog een rotstukkie schrijven over zijn beschuldiging aan het adres van wethou der Gravemaker, die volgens hem rondbazuinde, dat de PvdA de afbraak wil van de illegale bouwsels in het plan Ger. Kerk. Het is gewoon algemeen be kend uit persverslagen, wie er over begon en wanneer en als het om het waarom gaat, daar zit een stukje politiek achter, waar de honden geen brood van lusten. We passen er voor, om politiek te schrijven, we houden niet van "rotstukkies". Voor de vergadering begon, deelde burgemeester Bakker mee, dat er een noodgebouw van een bank overgeno men kon worden voor 10.000,dat uitstekend geschikt was voor het on derbrengen van de bibliotheek, waar van de huidige huisvesting in een afde ling van het o.k. gebouw ontoereikend is. De verplaatsings- en aanlegkosten zouden nog eens totaal een 19.000, belopen, zodat er voor een kleine 30.000,een bibliotheekgebouw be schikbaar was. Dat noemde Ben Fran ke een gelukkige ontwikkeling en daar bij sloten de heren Oud en Luitjes zich aan. Trouwens, de hele raad was er mee ingenomen, zodat het gebouw gekocht wordt, zij het met de aantekening, dat het niet als definitief mag gelden. Als eerste gaf de heer Luitjes zyn mening over de cijfers. Als alle raads leden was hy zeer tevreden over de vroegtijdige aanbieding en de ambte naren, die daaraan debet zyn, deelden in die dankbaarheid. De sluitpost van 45.000,vond hij wel wat krap. Min der leuk vond hij het begrotingstekort van de sporthal, t.w. 201.150,maar hy zag nog een mogelijkheid om 94000 m3 gas te besparen. Het tekort wordt dan 181.000,en dat bedrag nadert de gemeentelijke dekking. Bouw- en Woningtoezicht zag hij graag aangevuld met een bekwaam ambtenaar, geen "halfwas", zoals nu voorgesteld, want het rehabilitatiege- bied zal genoeg werk opleveren. Hij be treurde, dat er nog geen bouwplannen waren voor het Agnesterrein en het Dorus Rijkersplein en pleitte voor een spoedige realisering van het plan Sport - laan. Graag zag hij een andere benade ring van sociale gevallen, die in zomer huizen neerstrijken en op kosten van Egmond aan Zee tenslotte in pensions worden opgenomen. Hij zowel als H. den Boer uitte zijn tevredenheid over de verrichtingen van het stichtingsbestuur 1000 jaar Egmond aan Zee. Laatste was echter slecht te spreken over de non-aktiviteit rond het Dorus Rijkersplein. Later zou het ant woord van de voorzitter blijken, dat de woningbouwvereniging reeds in mei was verzocht met een plan te komen en dat na vier weken ter tafel te brengen. "Tot nu toe hebben we echter nog niets vernomen", zei de voorzitter. Den Boer had bewondering voor de exploitatie van de bibliotheek en was blij, dat gemeentewerken in de toe komst met meer personeel zou kunnen werken en dat er een bedrag voor het handbalveld in de begroting was opge nomen. J. Oud sprak zijn tevredenheid uit over de bouw van premiekoopwoningen in plan Sportlaan, maar de VVD kon het niet waarderen, dat niet verder in gegaan was op het plan Slijkhuis voor de bouw van premiehuursektorwonin- en. Volgens hem had dan de bouw van een bibliotheek mogelijk geworden, zonder dat het de gemeente een cent had gekost. Hij verwachtte het komend jaar een uitspraak van de Kroon over de Ken- nedyboulevard terwijl hij een duidelij ke uitspraak van de raad over het be grip "rekreatiewoning en tweede wo ning" wenselijk achtte. Bouw van bun galows achtte hij beter dan o.a. ster flats, waarvan er nu nog veel leeg staan. In dit verband vond hij het zelfs beter het plan zoals het nu bij de Kroon lag, in te trekken en een geheel nieuw op te stellen. Hij vroeg zich af, om de verpaupe ring van de gebouwen aan de Boule- b vard nog verder toegestaan kon wor den en gaf in overweging een commis sie in het leven te roepen om hierin verbetering te verkrijgen. De heer Oud vroeg aandacht voor zaken als de bi- blioteek, overlast veroorzaakt door bar- verlaters, parkeerproblemen, het 1000- jarig bestaan en de sociale wantoe stand inzake het woning vraagstuk, waarvan hij de schuld volledig verwees naar de politiek van GS. Woorden van Ben Franke van de PvdA. "De overheid dient een helpende hand uit te steken bij verwezenlijking van vooral gemeenschappelijke belang en" zo vervolgde Franke, "zij draagt daarbij een belangrijke verantwoorde lijkheid, die zij te allen tijde zal moe ten beseffen." Dat zyn behartenswaardige woorden aan het adres van het gemeentebestuur waartegen niemand iets in kan breng en, hoewel hy later by de hoofdstuks- gewyze behandeling van de begroting zichzelf tegensprak, daar hy de subsi die aan de WV graag sneller afge bouwd wilde zien, daar de VVV alleen maar voor kommerciële doeleinden zou werken. Hij brak een lans voor meer politie- versterking en droeg daartoe later ook de mogelijkheden aan, die hij in een nader gesprek met burgemeesteer Bak ker verder zal uitwerken. Niet tevre den was hij over het plan Sportlaan, hij vond, dat daarin zeker 40% wo ningwetwoningen moeten komen en ook hij drong aan op een spoedige ver wezenlijking van het Dorus Rijkers plein, waar de bebouwing bestemd moet worden voor onvolledige gezinnen en dan alleen voor hen, die lid zijn van de woningbouwvereniging. De voorzitter zei, dat het gemeente bestuur deze verplichting niet op kon leggen, hoewel overigens bijna elke ge gadigde lid was. Franke achtte de bouw van kleine winkels op het Agnesterrein zeer wel mogelijk, als er eerst maar een plan was. De ontwikkeling van de Noordlob vond hij een loodzware zaak, hij zag liever dat er helemaal niet gebouwd werd, temeer daar er met het oog op de komende eenwording andere pers- pektieven in de Egmonden aanwezig waren. Het woningbehoefte-onderzoek achtte hij dan ook een belangrijke aangelegenheid. Het rehabilitatiebeleid zag hij liever in Ruimtelijke Ordening en hij vond, dat de konflikten rond de klandestiene bouw dit college niet zo goed lagen, waarbij hij zijn beschuldi ging uitsprak aan het adres van wet houder Gravemaker. Voor het onderwijsbeleid had hij lo vende woorden. Hij vond het samen spel tussen wethouder mevr. Jaspars en de commissie zeer goed en drong aan op een zorgvuldige begeleiding bij de integratie van het kleuter-basis- onderwijs. Hij vond tot slot, dat de organisatie van het 1000-jarig jubileum in goede banen zat ofschoon hij het feest met het oog op de eenwording als een droevig requiemgebeuren aan voelde. Na een ingelaste pauze, waarin het het college mogelijk werd gemaakt, de diverse uitlatingen te bestuderen, ga ven burgemeester en wethouders ant woord op de gestelde vragen en aan bevelingen. De vergadering, die 3V* uur duurde, had een goede sfeer, waarbij waardering werd uitgesproken aan het adres van de ambtenaren, die met het opstellen van de begroting een om vangrijk werkstuk hadden geleverd.

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 2