ZO LIEP EGMOND AAN ZEE VROEGER GEKLEED (Een beschrijving van IVlachtchi Runia) Zwemexamens E.R.B. KORT NIEUWS Vrouwen Meisjes Jongens Mannen TWEE JUBILARISSEN IN "HUIZE AGNES" VOORSTEL "CONTACT MET DE EGMONDEN" 3 26 JANUARI 1977 NUMMER 1282 dodelijk verongelukt op zijn motor te Maasbergen. Hij kwam frontaal in bot sing met een tegenligger die op het lin kerwegdek reed en de motorrijder niet had opgemerkt. vrijdag 18 februari carnaval wordt gehouden in Huize Heegemunde te Egmond-Binnen. Ook ingezetenen v. Egmond aan de Hoef boven de 65 jaar zijn van harte welkom, liefst in carna- valscostuum. Wanneer u gehaald en gebracht wilt worden, even aanmelden bij mevr. v.d. Spek. - vrijdag 4 februari a.s. 's avonds om 8 uur een feestavond wordt gehou den voor alle leden van de bejaarden- bond te Egmond aan de Hoef in "Het Rode Hert". DAT de handbalvereniging Egmond '74 van plan is een herenteam op te richten, Er hebben zich reeds 6 heren opgegeven. Egmond '74 zoekt nu nog 5 heren, die deze sport willen beoefenen. Inlichtingen: J. Stam, tel. 2443. de jeugdoperettevereniging de Hanswijkertjes zondag 30 januari a.s., 's middags om 2 uur "Tijl en de tover fluit" zal opvoeren in "De Rustende Jager" te Bergen. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal en bij mevrouw Rem te Egmond aan de Hoef, telefoon 1380. Met groot succes heeft deze jeugd vereniging zondag j.1. voor een over volle zaal gespeeld in "De Vergulde Valk" te Egmond aan Zee. Donderdagavond werd aan een aan tal leden der reddingsbrigade van Eg mond aan Zee en Egmond-Binnen door de voorzitter van de examencommissie, de heer Vos de brevetten uitgereikt. Na de uitreiking dankte de voorzitter van de E.R.B., J. Zwart de instrukteurs en de examenkommissie, terwijl de hr. Van de Reep dit namens de reddings brigade van Egmond-Binnen deed. Als afsluiting van het winterseizoen volgt in april nog een examenavond, waarop de al wat oudere jeugd aan de tand zal worden gevoeld. De trofee van de beste bokser van het jaar van boksclub Pettit, werd dit jaar uitgereikt aan Willem de Groot, die verleden week een zeer goede wedstrijd in de B-klasse finales van de zwaargewicht kampioenschappen bokste. Wim de Groot, die nu al 12 jaar bjj Ken Pettit bokst, is een zeer begaafd en technisch bokser. Nadat h(j de trofee in ontvangst had genomen zei Wim de Groot, dat ondanks hij nu de tweede keer de trofee had gewonnen, hij even trots was als de eerste keer (1972), want het betekende dat h(j toch vooruitgang had geboekt en dat hij alles Vijftig jaar dienstbaar zijn in de meest letterlijke zin van het woord, zonder daarvoor ooit iets voor jezelf te ont vangen, dan praten we over een leven, dat bijna niet meer van deze aarde is. Maar ze bestaan dichtbij ons, o.a. bij de "Kleine zusters van St. Jozef" zoals dat officieel heet, die wonen en werken in Huize Agnes te Egmond aan Zee. De zusters Miriam (Neeltje Cornelia Moras) en Ursule, ook wel Sjuul ge noemd (in de wereld Anna Bode), resp. 70 en 79 jaar, vieren hun gouden kloos terjubileum op woensdag 2 februari. Zuster Ursule o.a. heeft haar leven lang, enwel vanaf 1927, in Egmond aan Zee gewerkt in het kindertehuis "St. Jozef". Zij zorgde voor moeilijke en minder moeilijke jongens en voor haar betekent het zeer veel, dat zij nu nog bezoek krijgt van haar pupillen van voorheen, die nu huisvaders zijn en zich in de maatschappij goed redden. Zuster Miriam bracht het grootste deel van haar leven door te Utrecht in een tehuis voor ongehuwde moeders. Zij was een werkster op de achtergrond en zij maakte het in de huishouding van het klooster haar medezusters mogelijk hun werk te verrichten. De orde van deze grootse "Kleine zusters van St. Jo zef" verricht zeer veel sociaal werk en de beide jubilarissen genieten nu in Eg mond aan Zee van een welverdiende rust. Zij die volgende week woensdag 2 februari deze zusters willen feliciteren, kunnen dat doen omstreeks 11.00 uur 's morgens. Wij doen dat nu al vast vanaf deze plaats. Onze hartelijke feli citaties VERVOLG Allereerst willen w(j u de dames van de kostuumkommissie voortellen. Het z(jn de dames Ria Dekker, Janny Groen en Bets Zwemmer, die zich reeds een aantal weken buigen over het Egmondse Kostuum. Hoewel door de eeuwen heen in Egmond aan Zee waarschijnlijk verschillende "klederdrachten" gedragen werden, gebaseerd op het wisselend modebeeld, is bij het samenstellen van het "Egmondse Kostuum" uitgegaan van de kleding die voor 1900 gebruikelijk was. Met name het bovenstuk van de jurk bleek nogal bewerkelijk te zijn, zodat een eenvoudiger mo del werd uitgewerkt. Alvorens hierover meer te vertellen, willen we u eerst een uitgebreide beschrijving geven van de oude kleding. Vrouwen droegen een voetvrije lang zwarte jurk die "de jas" genoemd werd.: v Ook werd veel een lange zwarte rok met daarop een bloese "jakje" ge noemd, gedragen. Daar het model van het jakje vrijwel hetzelfde was als het bovenstuk van de jurk, kan met één beschrijving worden volstaan. De ROK, meestal zwart, was van voren tot even voorbij de zijnaden ge plooid, met rechts voor een split. Onder dit split werd een zak gedragen, waarin allerlei zaken, zoals snoep, geld, knoop jes, sleutels enz. bewaard werden. In het achterpand van de rok zat een baan van ca. 20 tot 25 cm breed, bestaande uit een sterk ingerimpelde lap stof. In het bovenstuk van de jurk en het jakje, waren in het achterpand 2 opgestikte figuurnaden gezet. In het voorpand, dat middenvoor met een hele rij haakjes en oogjes werd gesloten, zaten 3 opgestikte figuurnaden, bij de schouders ingeplooid of gerimpeld en soms afgewerkt met een smal kantje over de buitenste figuurnaden. Ook de ronde hals werd met een smal kantje afgezet. De lange, van de pols tot de ellebogen smalle mouwen, hadden in de kop ruimte die ingeplooid of ingerim- peld werd, waardoor een wat bolle bo- venmouw ontstond. Soms werd de mouw aan de onderkant met een smal kantje afgezet. Het JAKJE, dat over de rok ge dragen werd, was rond geknipt naar middenachter in een puntje uitlopend. In de taille van de jurk was een stuk van ca. 20 cm los, het bovenstuk van de jurk werd hier met drukknoopjes aan de rok vastgemaakt. Het SCHORT, "de boezel" ge noemd, was een lange aan een band gerimpelde of geplooide lap stof. Voor de zondag zwart, door de week van blauw effen, gestreepte of geblokte stof. Op ca. 20 cm van de onderkant werd soms een kantje genaaid, waaraan een gerimpelde strook van 20 cm, die ook wel met een smal kantje werd afge werkt. Ca. 22 cm van de tailleband, die van achter gekruist en van voren vast geknoopt werd, waren aan beide zijden van het schort een band gezet. Werd er gewerkt dan werden de banden vast geknoopt, zodat het schort geen hinder opleverde. Als er geen huishoudelijk werk gedaan werd, dan werden de ban den los gedragen. De vrouwen droegen onder de rok soms wel 7 baaien onderrokken, zo hebben we ons laten vertellen. De OMSLAGDOEK, afgewerkt met franje of kwastjes werd bijeen ge houden door een ca. 7 cm lange met een knop afgewerkte doekenspeld. Hoe wel het vermoeden bestaat, dat in het verleden vast wel eens andere kleuren gebruikt werden, was de omslagdoek de laaste jaren gemaakt van zwarte wol. Onder de "BAZUIN" (een kanten mutsje) werd eerst op het hoofd een "onderkapje" gedragen. Was er geen geld voor een bazuin dan droeg men alleen het onderkapje of een gehaakt mutsje. De bazuin, bestaande uit ba zuinkapje, tussenrand en kantrandje werd achter het hoofd in de nek met 2 bandjes bijeen getrokken. De bandjes mochten niet zichbaar zijn en werden in het mutsje weggestopt. Aan de voor kant werden de mutspunten naar ach ter omgebogen en wel vastgezet met Gewoonlijk werd een kanten ba zuin gedragen, was er echter rouw dan werd de effen "rouw bazuin" opgezet. Meestal werd naar de kerk en met fees ten het rieten boerenhoedje of hul ge dragen. Dit boerenhoedje werd in Eg mond aan Zee kaper" of "suikerschep' genoemd. Het boerenhoedje afgezet met een zwarte rand was weer het teken van rouw. Rijke vrouwen droegen om de hals 2 of 3 strengen bloedkoralen met een gouden slot. Ook werd veel 1 of 2 strengen zwarte gitten met een zilveren slot of een zwart zijden halsdoekje ge dragen. Het halsdoekje was een opge rolde vierkante lap zwarte zijde, dat om de hals vastgeknoopt werd. Aan de gouden oorringen werden op zon- en feestdagen de zgn. "baggen" gehangen. Alleen de heel rijke vrouwen droegen een gouden voorhoofdplaat, waarin soms en steen in het model van de baggen verwerkt was. Vrouwen, mannen en kinderen liepen veelal op witte geschuurde klom pen. De vrouwen droegen ook wel leren muilen en zondags de zgn. "pastoor schoentjes", een schoen met een platte hak en op de wreef 3 knoopjes. Meisjes tot ca. 12 jaar droegen een zwarte of gekleurde jurk of ook wel een rok met een jakje. Jongere meisjes hadden meestal korte bolle mouwen, de wat oudere meisjes lange mouwen. Het geheel kwam toch sterk overeen met wat de vrouwen droegen. Bijna altijd werd een schort met een vierkante of ronde hals gedragen. Soms was het schort afgezet met schou derkapjes. Blootshoofd liepen de kin deren niet. Zij droegen een mutsje dat onder de kin werd vastgeknoopt of een breed gerande stof- of strohoed met versiering. Jongetjes waren tot ca. drie jaar gekleed in een jurkje, zoals in die t(jd gebruikelijk was. Zodra ze ouder waren kregen ze een kuitbroek, die wel eens afgezet werd met een biesje, waarop een trui of kieltje gedragen werd. De trui was een wat vormloos model. Er werden rechte lappen ge breid waarin de mouwen gezet werden. Door de bovenkant werd een veter ge regen, zodat de trui om de hals kon worden dichtgetrokken. Het kieltje, dat ook veel gedragen werd, had lange mouwen, middenvoor een split met knoopsluiting en een opstaand boordje. Meestal droegen de jongetjes op het hoofd een wat grote platte pet. De kinderen droegen zwarte kousen en klompen, hoewel op zondag en met feesten schoentjes werden gedragen. Voorop gesteld dat er geld was om schoenen te kopen. Mannen droegen een rood baaien onderhemd met ronde hals en lange smalle mouwen, bjj de pols met een manchet afgezet en met een knoopje vastgemaakt. Om de middel een zgn. "gezond heid", een stevige lap die de rug be- Ot en Sien jurk met schort en muts. In plaats van de muts is het erg leuk de meisjes een stro-hoed te laten dra gen met om de bol van de hoed 'n band van de stof van de jurk of van fluweel gestrikt, waarvan de uiteinden tot mid den op de rug vallen. Oudere meisjes en vrouwen Lange zwarte rok, jakje - schort en omslagdoek (kleur naar keuze), bazuin (wit of crème). Jongens Kuitbroek - kiel - kousen - pet of strohoek. Mannen Lange donkere broek met smalle pij pen - rood overhemd met opstaand boordje - zwart vest met ronde hals - schipperspet - bol- of strohoed. Schoeisel Klompen of schoenen naar keuze. Advies en een beschrijving, alsmede het patroon van het jakje en de bazuin a 2,50 zijn op de aangegeven dagen te verkrijgen bij mevr. R. Dekker, Gr. Bernadotteplein 15 ,tel. 1163 (op dinsdagavond); mevr. J. Groen, Schoolstraat 4, tel. 3287 (op maandagavond); mevr. B. Zwemmer, Zuiderstraat 21, tel. 1141 (op woensdag en vrijdagavond). Bij mevr. Dekker kan tevens zwarte stof voor de lange rok gekocht worden a 6,per meter. Daar niet alle vrouwen even handig zijn met naald en draad, hebben de dames van de kostuum-kommissie een aantal adressen gezocht waar men ad viezen in kan winnen bij het maken van de kleding. Het is NIET mogelijk bij deze adressen een kostuum te laten maken Mevr. Gouda, Pr. Hendrikstr. 13, tel. 2215 (woensdagmorgen)mevr. Groen, Eisenhowerstraat 73, telef. 2G87; mevr. de Graaff, Pr. Bernhardstraat 13, tel. 2772; mevr. Gul, Curchill-laan 2. tel. 1555 (maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur); mevr. Wijker, Emmastraat 18, tel. 2729 (maandagmorgen); mevr. Dekker, Pr. Beatrixstraat 6, tel. 2149. Door de kostuum-kommissie is ge tracht adressen te vinden waar men Ot en Sien-patronen kant en klaar zou kunnen kopen. Jammer genoeg is dit nog niet gelukt. Echter in verschillende in de handel zijnde modebladen staan patronen afgedrukt die te gebruiken zijn. Eventueel kunnen deze patronen ook besteld worden bij de dames Dek ker, Groen en Zwemmer. De bestelde patronen kunnen dan met ca. een week afgehaald worden. Over de plannen voor een in februari te houden modeshow van de reeds ge reed gekomen Egmondse kostuums, volgen in de komende weken in het niiHlilro+Io* WIJ VERNEMEN: l/Hl "Lamoraal van Egmont" op zaterdag 29 januari a.s. haar jaarlijkse donateursconcert geeft in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef, aanvang 20.00 uur. Na het grandioze waterorgelcon- cert en de succesvolle najaarsbraderie is dit optreden voor "Lamoraal van Eg mont" het jaarlijkse hoogtepunt. Vele zijn voorafgegaanaan het, en de vorige uitvoe ringen o.l.v. Frans Alleman voor het orkest en van de drumband o.l.v. tam- bourmaitre Rita Belleman en instruk- teur Piet Oorthuis hebben reeds velen een bijzonder goede avond doen genie ten. U zult zich op deze avond er weer even lekker uitvoelen. de VW-vergadering te Eg mond aan Zee vorige week heeft be sloten voortaan één ledenvergadering per jaar te houden, daar de oralctiik heeft uitgewezen, dat dit gunstiger is. Meegedeeld werd. dat het met de va kantiespreiding dit jaar slecht gesteld is. Zowel de Nederlandse als de Duitse vakanties zijn geconcentreerd van 2 ju li tot 20 augustus. Vanuit de vergade ring werd bij het bestuur er sterk op aangedrongen om meer kontakt op te nemen met het gemeentebestuur en het er van te overtuigen, dat het toerisme sociaal en economisch gezien voor Eg mond aan Zee van levensbelang is. Voorzitter P. v.d. Schinkel merkte op, dat die overtuiging bij het gemeente bestuur niet leeft en dat gesprekken in het verleden niets hadden opgele verd. U Al 'i Rode Kruis binnenkort weer een beroep doet op alle volwassenen tussen 18 en 65 jaar om een halve liter bloed af te staan. Als men zich bewust was van de geweldige hulp die u aan uw medemens geeft, zou u geen mo ment twijfelen. Geeft u zich hiervoor op bij het Rode Kruis, H. den Boer, Helmlaan 2, tel. 1991 te Egmond aan Zee. DAT Jack Brink, Pr. Irenelaan te Egmond a.d. Hoef, marinier, 20 jaar, is Over de rode overhemd werd de "ROMP" aangetrokken. Een soort vest vest zonder mouwen met een ronde hals. De romp werd middenvoor dicht geknoopt. Over deze beide kledingstukken heen droegen de mannen "de boeze roen', een kiel met soms een dubbele rij knopen. Ook wel was de kiel afge werkt met een splitsluiting. Langs de hals was een opstaand boordje gezet. Onder de korte, tot de elleboog reiken de mouwen, staken de rode baaien mouwen van het onderhemd vrolijk uit en gaven wat kleur aan de sombere kleding, hoewel na veel wassen het mooie er ook weer af was. De veelal zwarte klepbroek had lange smalle pijpen. Veel werd een blauwe trui ge dragen, gemaakt naar het zelfde pa troon als bij de jongens beschreven. Zoals we ons hebben laten ver tellen, werden verschillende hoofddek sels gedragen. Soms een klein schinners- petje, ook wel een rechte stoffen muts met zijkleppen over de oren of een bolle hoed met een smalle en brede platte rand. Werd een hoed met een brede rand gebruikt dan was onder de rand aan de rechter kant wel eens een zil veren hoefijzertje vastgemaakt. In de oren hadden de mannen grote platte gouden oorringen, waarin een scheepje of ankertje verwerkt was. Werd er niet of klompen gelopen, dan droegen de mannen een soort in stapschoen, te vergelijken met de he dendaagse herenpantoffel. Uiteraard is het niet mogelijk anno 1977 alle kledingstukken zoals beschre ven weer te dragen, ze zyn onpraktisch of eenvoudig niet meer te koop. Echter gebaseerd op de omschreven Egmondse kleding wordt het volgende kostuum- voorstel gedaan. Natuurlijk is iedereen vrij de fantasie te laten gaan en een kostuum naar eigen idee, kleur en smaak te maken. Meisjes tot ca. 12 jaar

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 3