met de egmonden ïl 11 ■^Slsk- EGMONDAAN ZEE OPENT VRIJDAGMIDDAG- NIEUWE BIBLIOTHEEK VOORZIENING In elke dorpskern komt volwa bikliotkeek OUD EGMOND ~1 Kosten Egmond aan Zee Egmond a.d. Hoef Egmond-Binnen Wil L'L'EM drankensuper Autobedrijf Kennemerland bv Wilhelminastraat 71-73 Egmond aan Zee 02206-1979 1000 JAAR EGMOND AAN ZEE contact 9 FEBRUARI 1977 NUMMER 1284 Uitgave Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen: 26 ct. per m.m. Bij kontrakt belangrijke reduktie. Een overzicht tijdens de persconferentie ten gemeentehuize te Egmond aan Zee, waar de ontwikkeling van het biblio theekwezen werd doorgesproken. Wanneer vrijdagmiddag, 11 februari a.s., 's middags om 4 uur te Egmond aan Zee het noodgebouw yan de bibliotheek op het plein aan de Zuiderstraat {achter Eymaplein) zal worden geopend, dan treedt er met dat feit een stuk werk naar buiten, dat nagenoeg geheel achter de schermen is verricht en waar van zo nu en dan enkele schaarse berichten naar buiten zijn gekomen. Met de opening van dit gebouw wordt een belangrijke stap gezet naar een volledige bibliotheekvoorziening, die rond 1982 gerealiseerd moet zijn. Betreft dit alleen Egmond aan Zee, voor Egmond aan de Hoef en Egmond-Binnen is het werk voor ditzelfde doel ook in een vergevorderd stadium, want het staat vast, dat elke dorpskern een volwaardige bibliotheekvoorziening krijgt, waarmee de beide Egmond-gemeenten gebruik maken van de door de minister vastgestelde regelingen. En wanneer wij de woorden van de voorzitter van de werkgroep in de beide Egmonden aanhalen, t.w. de heer A. J. Vlaar, tevens voorzitter van de Provin ciale Plancommissie voor het biblio theekwerk, dan blijkt er zeer veel res pect te bestaan voor de beide Egmond- gemeenten, die als eerste in Noord- Holland hebben ingehaakt op de door het ministerie ingestelde voorzieningen en financieringsmogelijkheden. De beide gemeentebesturen subsi diëren het bibliotheekwerk jaarlijks met grote bedragen, waarbij rekening wordt gehouden met de rijkssubsidies, die in de opbouwfase worden gegeven en die van 1978 tot en met 1981 jaar lijks worden verhoogd. Het streven is, om in Egmond aan Zee in 1982 een volwaardige bibliotheek te hebben en in Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef een of twee jaar later, mits de gemeentebesturen volledig kunnen re kenen op de rijkssubsidies. Jaarlijks zal de minister een priori teitenlijst aanleggen. Afhankelijk van 's Rijks financiële mogelijkheden wor den de vaste uitkeringen dan vastge steld. Voor de beide Egmonden staan de zaken er hoopvol voor, want zij blijken nagenoeg de eerste te zijn. En dat pleit voor de geweldige aktiviteiten, die de plaatselijke besturen, die nu praktisch gezamenlijk naar buiten tre den, in de werkgroep aan de dag heb ben gelegd. Wij kunnen rustig stellen, dat dankzij hun inspanningen de Egmonden bin nenkort over volledige bibliotheekvoor zieningen beschikken. Is het gemeentebestuur van Egmond- Binnen er voor, om alle bevoegdheden inzake de bibliotheekexploitatie in han den te leggen van één (Egmonds) be stuur, de gemeente Egmond aan Zee wil graag een vinger in de pap houden, daar de hele voortgang te zeer gebon den is aan de subsidies van gemeente en rijk. Maar dit is een verschil in be nadering en zal de verdere ontwikke ling voorlopig niet in de weg staan. De jaarlijkse lasten zullen bij een vol waardige bibliotheek te Egmond a. Zee 130.000,bedragen en te Egmond a.d. Hoef en Egmond-Binnen 170.000, totaal. In 1977 wordt te Egmond-Binnen 40.000,subsidie beschikbaar gesteld. Dit is een verdubbeling t.o.v. vorig jaar maar deze groei, hoe snel ogenschijnlijk ook, houdt in dat pas in 1983/1984 het exploitatiebedrag van 170.000,wordt bereikt. In 1979 zou er sprake kunnen zijn van één volwaardige voorziening in één dorpskern 85.000, Beter vindt de werkgroep het, om in beide dorpskernen voor het bedrag van 85.000,een bescheiden voorziening te hebben, waarbij de akkommodatie en exploitatie zo voordelig mogelijk gehouden moet worden, waardoor net wellicht mogelijk is, om reeds in 1980 naar twee volwaardige voorzieningen te groeien. In Egmond aan Zee is voor 1977 een bedrag van 25.500,— subsidie uitge trokken, terwijl de raad het voorstel krijgt voorgelegd, dit bedrag met 9.500,te verhogen op grond van de ingediende begroting. De jaarlijkse sub- Een prachtig plaatje van het oude Egmond aan Zee van rond 1900 Op het strand zien we de strandstoelen, zoals ze er nu nog uitzien. Badkleding was er nog niet bij. De "deftige dames", zoals dat vroeger heette, droegen grote hoeden, de kinderen zijn gekleed in de Ot en Sien mode. Maar het gaat om de omroeper van deze unieke plaat. Dat is "Ote Japik" en na veel moeite hebben we kunnen achterhalen, dat hij officieel Jaap de Groot heette. De oudste Derpers hebben nooit zijn naam gekend, 't was altijd Ote Japik en hij was de dorpsomroeper, die compleet met gong en stok de berichtgeving in Egmond verzorgde. (Nu doet het "Contact dat). Eens riep hij om dat er een prins was geboren. Dat was in het voorjaar van 1909. Jan Bult, een prima slager en toneelspeler, en een stel kornuiten, o.a. Jaap Pluim, die bekend stond als een gewiekste jongen, hadden hem dat verteld. Maar het klopte niet, want op 30 april werd er een prinsesje geboren. Dat was Juliana. De arme Japik moest op het matje komen bij burgemeester Pranger, die zeer streng was. Buiten het raadhuis stonden zijn tipgevers te wachten op de afloop. Ote Japik is overleden in de oude Prins Hendrik-Stichting. sidie zal gefaseerd jaarlijks worden verhoogd, zodat in 1982 een volwaar dige bibliotheek in gebruik kan worden genomen. Er zullen per jaar zo'n 1500 boeken moeten worden aangeschaft, om het boekenbestand van nu 2000 op 8500 te brengen. Eenzelfde aanpak is voor Eg mond aan de Hoef noodzakelijk, terwijl die voor de dorpskern Egmond-Binnen nog helemaal van de grond moet ko men. Zoals bekend, zal de nu nog in gebruik zijnde kleuterschool "Hummel- honk" als bibliotheek worden ingericht, terwijl er voor de groeifase onderdak is gevonden in het kruisgebouw. DE HUIDIGE BIBLIOTHEEKVOOR ZIENINGEN ZIJN IN HET KORT ALS VOLGT Gedurende jaren gewerkt in bijge bouw van het o.k. verenigingsgebouw. Huidig boekenbestand 2000. Vroeger exploiteerde boekhandel Dekker plaat selijk een bibliotheek. Ook was er - nog vroeger - een bibliotheek gevestigd bij foto Jonker, niet in de huidige zaak maar aan de overkant, waar nu de an tiekzaak van mevrouw Basjes is. Ook was er een bibliotheek aan de Wilhel- minastraat, geëxploiteerd door de beeldhouwer Cor Wijker. Momenteel wordt er druk gewerkt door een aantal vrijwilligers aan de inrichting van het nieuwe (nood)gebouw dat vrijdagmiddag wordt geopend. Aan het eind van dit jaar hoopt men 3000 banden te hebben en binnenkort wordt het 1000e lid verwacht. Hier heeft jarenlang de Vincentius- bibliotheek bestaan, die ondergebracht was in de school aan de Herenweg. Het toeval wil, dat de nieuwe bibliotheek voorziening nu daar weer wordt inge richt. Momenteel is de bibliotheek ge vestigd in het Dorpshuis, waar de ruim te te klein is. In het schoolgebouw komt ook een Info-centrum, dat met de bibliotheek een zekere kombinatie krijgt. Momenteel zijn er 1500 nieuwe banden, welk aantal uitgebreid wordt naar 6000. In deze dorpskern kent men momen teel geen bibliotheek. Vroeger is er wel een geweest, die geëxploiteerd werd door wijlen de heer Huug Zentveld, die dit object kombineerde met zijn kapsalon aan de Peperstraat. Maar vele jaren lang heeft ook hier de Vin- De kleuterschool "Hummelhonk" te Egmond-Binnen zal in de toekomst bi bliotheek worden, wanneer het nieuwe scholencomplex te Egmond-Binnen is gerealiseerd. In de laatste raadsverga dering werd er nog een bedrag uitge trokken voor het herstel van het dak, dat door de lieve jeugd herhaaldelijk wordt vernield. Omwonenden worden dringend verzocht een oogje hl het zeil te houden, daar de vernielingen her haaldelijk voorkomen. centiusvereniging een bibliotheek ge dreven, die heel vroeger was gevestigd in Rinnegom, later in het nu zo geheten Joebgebouw terwijl de boeken ook nog werden uitgegeven bij Herman Zomer dijk. Deze Vincentiusvereniging, die zeer veel goed werk heeft kunnen doen en nog doet, zal ook weer bijspringen, wanneer de plaatselijke commissie met wat startmoeilijkheden zit. Over enkele maanden waarschijnlijk zal in Egmond- Binnen een bibliotheek op bescheiden schaal gaan draaien met zo'n 800 boe ken in het Kruisgebouw. Pompplein 3 - Telef. 1203 Voorstraat 134 - Telef. 1858 Verkoop van Kuyper Vieux, de Vieux met de Franse brandy en ook de Kuyper export jonge jenever. Wij zijn vinoloog, verbonden aan dc uijnjcademic Bezorging boven 50, gratis er-1"16 IcHRYSLER SuNBlAM

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 1