PROEFSLUITING VOORSTRAAT WORDT VOORTGEZET Velen denken met plezier aan de drempel Samenvoeging vandelgmonden KORT NIEUW.3! HET TIMMERD0RP MALLE PIETJE KOMT VANAVOND (woensdag) NAAR EGMOND AAN ZEE GROOT FEEST ZWARTE BALANS VAN VERNIELINGEN EN BESCHADIGINGEN BRANDWEER RUKTE UIT VEILIG ZWEMMEN IN ZEE In de raadsvergadering van maandag j.l. werd een mededeling van het Col lege aan de Raad, waarin gesteld werd dat de proefafsluiting van de Voorstraat ten einde liep en men voor de tweede periode voornemens was het betreffende gebied tot woonerf te verklaren, door een voorstel van Ben Franke teniet ge daan. Het woonerf betekende hier langzaam verkeer met parkeerverbod, zon der stopverbod. In de praktijk zou het winkelende publiek voor een te bezoeken zaak met de auto kunnen stoppen, boodschappen doen om direkt daarna weer te vertrekken. Deze maatregel was door het gemeentebestuur met het bestuur van der ondernemersvereniging besproken en aanvaard, met als achtergrond de afspraak in een BenW-vergadering, dat na de proefperiode van 6 weken aan de hand van bevindingen al dan niet besloten zou worden tot voortzetting van de proef of beëindiging daarvan. Hier was sprake van een alternatief. De mededeling van het College aan de Raad, geen voorstel zijnde, aange zien verkeersbesluiten aan het College zijn gedelegeerd, werd ineens als voor stel behandeld en met 5 tegen 3 stem men verworpen. Een voorstel van Ben Franke, om de proef te verlengen, werd met vijf tegen drie aangenomen, waar mee de Raad de verkeersmaatregelen weer aan zich trok, zonder dat daaraan een besluit ten grondslag ligt. Woorden van Franke, filosoferend over de eerste dagen van de afsluiting, hoewel hij vond dat de afsluiting voor veel mensen een verademing was. "Maar het is een experiment" zei hij "en we staan nu voor twee mogelijkheden: le Nu nagaan hoe het publiek en de za kenman de afsluiting ervaren en ten tweede: de proef beëindigen en daarna al dan niet besluiten tot een herhaling". "Bestuurstechnisch zou dat juist zijn" zei hij. Hij vond het plan van woonerf oneigenlijk, aangezien er zakenpanden zijn, dorpserf vond hij een beter be- grip. De voorzitter zei, dat in hoeverre er sprake was van schade bij de zaken mensen, weinig bekend was, "er zijn er die het zo willen laten" zei hij. Franke had op eigen houtje hier en daar ge vraagd en in de antwoorden, gebaseerd op slechter uitvallende cijfers vergele ken met dezelfde periode van vorig jaar zag hij geen motief om de proef te stop pen. Hij sprak ook over een voorstel om de Voorstraat te versmallen, zodat men door moest rijden, terwijl Zwart de proef wilde handhaven. Luitjes vindt het allemaal maar pa niekvoetbal en dacht dat omzetdaling alleen het gevolg was van concurrentie. Wethouder Damstra haalde het gesprek van het College aan met het bestuur van de "Eendracht", waarin gepraat is over een proefperiode van 6 weken, terwijl eventuele schade hersteld zou kunnen worden door openstelling van de Voorstraat tijdens de volgende zes weken. Na de schorsing kwam het voor stel van Franke tot voortzetting van de proef waarbij Luitjes zich haastte te verklaren dat het voorstel gedaan werd namens de PvdA, CDA en Gemeente belangen. Vrij lang stond de Raad stil bij de overlast, die bij bar-dancing "Hydra" zou worden veroorzaakt. Ben Franke, die tijdens deze vergadering op de solo tour leek te zijn, verklaarde dat dit niet Op de hoek Julianastraat/Voorstraat ontstaan dikwijls verkeersopstoppingen door de afsluiting van het verder gelegen stuk Voorstraat. zo zeer zat in de bar danwel in sommige bezoekers. Ook stond hij stil bij het verbod van het tappen van sterke drank in het restaurant van de sport hal. Daar was hij het niet mee eens maar in dit geval bleef BenW bij zijn standpunt, aangezien het niet gewenst was, alcoholhoudende dranken te tap pen in ruimten behorende bij sport- akkommodaties. Zonder veel woorden eraan te wijden trok de Raad 13.000,uit voor het maken van een bestemmingsplan voor de terreinen waarop de kindertehuizen staan. Het voorstel van het College om de kinderen allen onder te brengen in huize Juliana, dat volgens haar mede deling toch wordt overdacht, moet niet als verstrekkend worden beschouwd. Het museum krijgt 7.000,om enkele noodzakelijke herstelwerkzaamheden te kunnen laten uitvoeren. Franke vindt, dat er wat geld bij moet om het mu seum meer te promoten, aangezien het veel te weinig belangstelling trekt en zeker niet van de Egmonders. Hij vindt ingrijpende verbeteringen op zijn plaats. Op het voorstel van GS inzake de samenvoeging had het gemeentebestuur reeds enkele bemerkingen gemaakt. In het stuk, gevoegd bij het ontwerp, ver klaart Egmond aan Zee zich tegen het standpunt van GS om woonbebouwing na de samenvoeging in andere delen van de Egmonden te laten plaatsvinden om duin-natuurgebieden te sparen. In het ter tafel liggende stuk is het gemeentebestuur het daar niet mee eens, aangezien er besluiten liggen in zake de bebouwing van de noordlob. Luitjes verklaart echter het wel met GS eens te zijn en wil het duingebied spa ren. Franke vraagt bijzondere aandacht voor het personeelsvraagstuk, dat zijns inziens zeker gaat spelen. Hij verzocht nu reeds daarover een studie te maken, "om menselijk leed te voorkomen". Woensdag 13 juli: Vandaag de laatste dag van Cor Mooy's fototentoonstelling "Van München tot Argentinië", van 10-17 en van 19 - 22 uur; vervolg zwemvierdaagse in het zwem bad, inlichtingen zwembad. Donderdag 14 juli: zwemvierdaagse. Vrijdag 15 juli: zwemvierdaagse 14.00 uur: Seven-Up jutteraktie voor kinderen van 6-13 jaar. Start bij Bad Noord, aansluitend schatgraafwedstrij den op het strand van Bad Welgelegen; 20.30 uur: Pomppleinbal in de openlucht. Zaterdag 16 juli: 20.30 uur: kienavon'd van Derp United in Speeltuin De Egmonden; op zee: de grootste hobbycatwedstrijden ooit voor de kust van Egmond aan Zee gehouden, zie de raambiljetten; in de omgving van het Pompplein: van 12.00-21.00 uur Oudhollandse jaarmarkt; wandelpuzzel tocht langs de mooiste plekjes van Egmond aan Zee, inschrij ven en start bij de N.M.B. Zondag 17 juli: voortzetting hobbycatwedstrijden. Maandag 18 juli: Pomppleinfestival met de succesvolle 'Invaders Steelband", aanvang 20.00 uur. Dinsdag 19 juli: vliegertentoonstelling van de Ameri kaan Tom Vanzant in het Achilles ge bouw, ingang Wilhelminastraat/Tromp- straat, openingtijdenvan 14.00-17.00 uur. Woensdag 20 juli: vliegertentoonstelling vliegerdemonstraties vanaf 14.00 uur op het zuidstrand bij kampeervereniging Van Speyk. Hierbij worden ook alle kinderen verwacht met hun eigen vlie gers; en elke woensdagavond de avondbra derie. WIJ VERNEMEN: DAT de touwtrekvereniging "De Beren- trekkers" uit Egmond-Binnen a.s. za terdag 16 juli bij Cor Beers een grote vlotbrugavond op touw gaat zetten. 's Middags om 16.00 uur gaan de eerste ivoren ballen het plankje op, om er om 01.00 uur voor het laatste af te rollen. Tal van mooie prijzen maken deze vlotbrugavond aantrekkelijk, waaronder een sportvlieg-reisje, een grote gril, enz. enz. Zondag 24 juli om 11.00 uur organiseert 'De Beren trek kers" een eigen touwtrektournooi na bij dorpshuis 'De Schulp". DAT we vorige week b(j vergissing een verkeerd adres plaatste boven de reeds lang in ons blad verschijnende advertentie van B& W-supermarkt aan de Voorstraat te Egmond a. Zee. Gelukkig weet iedereen waar zich de ze zaak bevindt en zij die de vergis sing gezien hebben, zullen zich wel licht afgevraagd hebben, of de heren opmakers van het "Contact" ineens dolgedraaid waren. Maar niets van dat alles, het was gewoon een vergissing, die niet had moeten plaatsvinden. Met deze herstellen wij die met de duidelijke adresvermelding: Voorstraat 99. Zoals eerder geschreven in dit blad krijgt de jeugd van Egmond aan Zee rijn timmerdorp. Van 8 tot en met 12 augustus zullen de kinderen hun eigen domein hebben. De kinderen die mee gaan doen, moeten er wel rekening mee houden dat ze zelf gereedschap mee moeten nemen, zoals een hamer, een nUptang, maar ook verf en kwasten om het dorp een mooi kleurtje te geven. Natuurlijk kan de organisatie nog hout gebruiken. Als men hout thuis heeft liggen en men wil dat beschik baar stellen, dan kan men zich in ver binding stellen met Jan Stam, Prins Hendrikstr. 29, tel. 1386 of Han Groef- sema, Adm. de Ruyterweg 25, tel. 2275, 's avonds tussen 1830 en 20.00 uur. Als er mensen zijn die een handje willen helpen, dan kunnen die zich ook op geven bij de genoemde adressen Het dorp zal natuurlijk in het teken staan van "1000 jaar Egmond aan Zee" en zal daarom de naam dragen 'Derp anno 977". De kinderen die mee willen doen, kunnen per groep inschrijven (5 personen) en ook individueel, ze moeten echter wel tussen 6 en 12 jaar oud zijn. Waar en wanneer men kan opgeven wordt nog bekend gemaakt, dus nog niet opgeven bij de genoemde adressen. De kaarten zullen niet duurder zijn dan ƒ2,50. Min of meer als een soort komische stunt ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Egmond aan Zee heeft de bekende ex-profvoetballer Jaap Zwaan zijn vriend Piet Ekel alias 'Malle Pietje' bereid gevonden om tjjdens de wekelijk se braderie woensdag 13 juli (vanavond) op z(jn antiekstand te komen staan. "Malle Pietje", beroemd van de be kende t.v.-serie "Swiebertje" in de rol van de komische oude antiekhandelaar, zal de vele voorwerpen, die de antiek handel genaamd "De Blauwe Knoop" heeft aan te bieden, gaan aanprijzen. De kraam bevindt zich in de Voorstraat nabij de Smidstraat en "Malle Pietje" zal om pl.m. 19.00 uur beginnen. Er zullen aan deze komische show leuke verrassingen zijn verbonden. De manier "waarop "Malle Pietje" met an tiek en oude voorwerpen pleegt om te gaan, is niet al te voorzichtig en of Jaap Zwaan zich daar tegen heeft ver zekerd, is ons niet bekend. Een kind schrijft haar gedachten weer: Is dat me wat geweest, in Egmond aan Zee was groot feest. Het dorp bestond al 1000 jaar, het feest kon beginnen, iedereen stond klaar. Iedereen moest in kelderdracht, was me dat een pracht. We Hepen met de klompen aan, we klosten door tot volle maan. Er was van alles te doen, gelukkig kostte het niet veel poen. Nu is het feest zowat voorbij, het was onvergetelijk voor mij. Dit is geschreven, dit is gedaan, Sandra Baltus is mijn naam. 11 jaar, Wil helminast ra at 71-73. Het aantal vernielingen en beschadi gingen in Egmond aan Zee neemt de laatste tijd onrustbarende vormen aan. Het is wellicht goed om eens onder de aandacht te brengen wat voor kosten deze vernielingen en beschadigingen voor de gemeente en dus voor de ge meenschap met zich mee brengen. Het gaat hier om de periode 1 april tot 1 juli 1977: 1. Stukrijden trottoirs, straatwerk 4250,2. Vernieling lan taarnpalen 2950,3. Vernielen rui ten hekwerken bij scholen, gymna stieklokaal en sportpark 2450,4. Vernielingen rondom de sporthal/zwem bad 7500,5. Vernielingen speel- werktuigen op speelterrein 650,6 Vernielingen verkeersborden 135,- 7. Beschadiging beplantingen 3200,- 8. Beschadiging papierbakken 650,- 9. Vernieling wachtruimte busstation 600,10. Beschadiging parkeermeters 680,11. VernieUng zitbanken 100,-. TOTAAL 23.165,— Wij hopen dat deze publikatie aan leiding zal zijn voor degenen, die de ver nielingen beschadigingen hebben ver oorzaakt, om zich eens te gaan bezin nen. Het gemeentebestuur van Egmond aan Zee Zondagavond werd de brandweer ge- alameerd voor een in brand staande auto nabij de gereformeerde kerk. Een aantal jongelui maakte met deze oude begrafenisauto reeds langer de omge ving onveilig en wellicht hebben zij dat zelf ook door gekregen, want zondag avond besloten ze het vehicle In elkaar te rammen. Dat gebeurde op het Pompplein, waar op het dak van de wagen werd gedanst Op de Plevierenlaan aangekomen kwa rten er van onder motorkap zwarte rookwolken en de brand, al dan niet opzettelijk gesticht, werd door de brand weer snel geblust. Toen de politie arri veerde, kozen de jongelui het hazen pad, welke houding door 'het aanwezige publiek met weinig waardering werd ontvangen, hoewel het voor de politie een uitgemaakte zaak was, wie de be rijders van de auto waren. TIPS VOOR IEDEREEN Ieder jaar komen er bij het zwemon of baden in zee mensen in moeil(jkhi den. In het "Contact" van 6 juli J konden we nog lezen hoe een 10-jarl| jongen uit zee gered werd. Naar aai leiding van dit bericht zjjn we eens nu de vrijwilligers van de (E)gmon< (R)eddings (B)rigade gaan praten, gaven ons de volgende tips voor veilig zwemmen in zee. Ga als ongeoefend zwemmer niet te ver in zee Vooral bij opkomend water is fy1 voor mensen, die niet goed kunn? zwemmen gevaarlijk om ver de z\ in te gaan. Het gebeurt n.1. nogal een dat baders vanaf het strand naar et zandbank toe lopen. Tussen deze zanc bank en het strand bevindt zich da een dieper gedeelte, dat bij opkomefl water steeds dieper wordt. Dit gedeeli kan zelfs zo diep worden, dat men t niet meer kan lopen. Voor iemand, dl niet goed kan zwemmen, is het da onmogelijk geworden om op eigi kracht de kust te bereiken. Dit gev deed zich o.a. voor bij het 10-jar jongetje, waarover we het al even ha< den. Ook in andere omstandigheden is hë voor ongeoefende zwemmers niet ge l heel ongevaarlijk om ver de zee in ti j gaan. Er Uggen voor de Egmondse kus nl. veel zandbanken die soms steil af J lopen. Hierdoor ontstaan er situatie j waarbij men op bepaalde plaatsen nof in zee kan staan, maar een meter ver- J der niet meer. U begrijpt dat dit voo: i mensen, die niet goed kunnen zwem- men, veel gevaar oplevert. i Pas op voor muien De zandbanken Uggen voor de Eg mondse kust in rijen, die even wij dij met het strand lopen. Tussen de diversi zandbanken liggen diepere gedeelter, die men muien noemt. Vooral bij af gaand water en westen wind ontstaai er in deze muien sterke stromingen die de zwemmer verder de zee in kun nen trekken. Men moet er daaron voor zorgen, dat men niet in een md terecht komt. Vaak worden de plaats» waar de muien zich bevinden met boj den aangegeven. Mocht men toch in een mui terech komen, dan moet men niet proberet om tegen de stroom in naar de kus1 toe te zwemmen. Men kan in zo'n geva beter een stukje evenwijdig aan de kus zwemmen, totdat men een zandbank be reikt. Daar houdt de sterke strominj op en kan men naar de kust toe zwem men. Bü een harde oosten wind niet varen Steeds meer mensen, vooral kinderen gaan met luchtbedden, rubberbootje enz. in zee. Men moet er hierbij wel aar denken, dat deze bootjes bij wind ui) het oosten steeds meer wind vanger naarmate zij verder uit de kust komen De wind wordt daar immers niet meer door de duinen gebroken. Hierdoor drij ven deze bootjes nogals eens af en ii men niet meer in staat om, tegen dt wind in, de kust te bereiken. De vrij- wilUgers van de E.R.B. raden de bad gasten dan ook aan bij harde oosten wind niet met luchtbedden etc. in z j te gaan. Vraag van uw lichaam niet meer dan noodzakelijk is Bij het zwemmen en baden moeten we ons goed realiseren, dat het voor ons lichaam en hele toer is om zich aan het relatief koude water aan te passen. We moeten ons lichaam niet meer belasten dan nodig is. Zo is het b.v. onverstandig om vlak voor we in zee gaan flink te eten. Voor het verteren van het voedsel is nl. veel bloed in de omgeving van de maag nodig. Ook is er als we in zee gaan, veel bloed nodig om het lichaam op tempe ratuur te brengen. Door deze kombi- natie kan er een tekort aan bloed in de hersens ontstaan, waardoor men buiten bewustzijn kan raken. Ook is niet verstandig om ineens in het koude water te duiken. Dit geldt vooral als men in de zon heeft liggen bakken of als men een tijdje in een warme auto gezeten heeft. Het lichaam is dan niet in staat om de plotselinge, sterke afkoeling op te vangen. Hier door kunnen er krampen ontstaan. Volg de aanwijzingen op De vrijwilligers van de E.RB. zijn in deze tijd de hele dag op het strand, of in hun boot op zee te vinden. Als er een badgast in gevaar verkeert, waar schuwen rij hem of haar. Het is na tuurlijk zaak om op deze waarschuw ingen acht te slaan. Verder geeft de E.R.B. ook nog waarschuwingen, die voor iedereen gelden. Door op verschil lende plaatsen langs het strand rode ballen in masten te hijsen geeft men aan, dat het gevaarlijk is om de zee in te gaan. Ook met deze waarschuwing moet men rekening houden. Meer informatie is Kg de~E3£B. verkrijgbaar Hierboven rijn de voornaamste aan wijzingen, die ongelukken bij het zwem men in zee kunnen voorkomen, ver meld. De lezer, die nog meer wil weten kan zich vervoegen bij de post van de Egmondse Reddingsbrigade. Deze poet is iets ten noorden van de hoofdstrand opgang in Egmond aan Zee te vinden. Hans van den Bosch Zomerhuisbewoners kunnen het "Contact" gratis afhalen j; 'bij: Fojto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor Egmond aan Zee en bij j Drukkerij Belleman. Fledaktié f

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 2