VERENIGINGSNIEUWS GERARD BOSMAN BAKT ZE BRUIN INGEZONDEN INGEZONDEN INGEZONDEN •CONTACT MET DE EGMONDEN" 1 OKTOBER 1977 NUMMER 1320 het leven geroepen kombinatie ztfn aan gesloten. Maar Gerard Bosman zal de laatste zijn om te beweren, dat de an dere Egmondse bakkers niet echt zijn. Maar we dwalen af. We wilden u ei genlijk vertellen, dat bakkerij Bosman het bruin-van-de-molen bakt. En dat wil zeggen, dat hij een speciaal bruin- brood maakt, dat eigenlijk zo gewoon is als het maar gewoon kan zijn, het is het bruintje van vroeger, zonder wat dan ook. Het meel komt van de oude windmolen "De Hoop" te Wervershoof, die door de kombinatie in dienst is ge steld met een echte molenaar, die het nog precies zo doet als vroeger. De tarwekorrel wordt met een rustig tem- pootje gemalen en alles blijft erop en eraan, inklusief de zemel. En dat blijkt pure gezondheid in de hand te werken. Zo nu en dan gaat Gerard Bosman even naar de molen om te kijken, of het allemaal nog reilt en zeilt. Hij is daar door molenaar en bakker tegelijk. Een bakker, die zijn bruintje begeleid vanaf de tarwekorrel, kom je niet veel tegen. Het ontbreekt er nog aan, dat hij het u op tafel aansnijdt, maar dat gebeurt al in de winkel. Gerard Bosman bakt ze bruin. Op de foto haalt hy het bruin-van- de-molen brood uit de oven en de geur alleen al doet je er direkt in byten. HOOG WATER woensdag 19 8.25—20.53 donderdag 20 9.38—22.16 vrijdag 21 11.07—23.49 (doodtij) zaterdag 22 12.31 —.20 zondag 23 0.58—13.32 maandag 24 1.56—14.21 dinsdag 25 2.41—15.02 woensdag 26 3.22—15.39 donderdag 27 3.59—16.16 Hoewel de mensheid zijn levenlang bezig is, elke dag het dagelyks brood te verdienen, staat byna niemand stil by wat er allemaal moet gebeuren, voordat een lekker vers broodje bij u op tafel staat. In het holst van de nacht zyn nyvere bakkers in de weer, om te zorgen, dat de vroegste klant by het krieken van de dag over zyn broodje kan beschikken. Daar gaat noeste ar beid aan vooraf, terwyl de bakker met groot vakmanschap het hele bakproces begeleid. In de Egmonden beschikken we ge lukkig nog over een aantal warme bak kers. In Egmond-Binnen is dat bak kerij De Haan en in Egmond aan Zee hebben we de bakkerijen Burgmeijer, De Wit, Van Niekerk, V.d. Schinkel en Bosman. En over de laatste gaat het hier. Ge rard Bosman is de Echte Bakker. Dat is een prachtig gevonden betiteling van een groep bakkers, die zich zo noemen, omdat, ze bij een onder deze naam in HERSTVAKANTIE TE PAARD Niet naar school, zomaar een weekje herfstachtige natuur in. We troffen hen aan langs de Van Oldenborghweg, waar er tussenuit, geen reken- en taalles. Voor veel kinderen dagen om spelletjes te ze volop de ruimte hadden om het dier te laten draven. Dat ze er zelf van genoten, doen of met vader en moeder er opuit te trekken, als zij ook het geluk hebben stond op hun gezichtjes te lezen. Prachtig vermaak, hoewel, niet voor ieder kind vakantie te kunnen nemen. En dat zijn er niet zoveel. De kinderen op dit plaatje weggelegd, hebben een prachtig alternatief: paardrijden. Met hun viervoeter trokken zij de UITSLAG BALLONWEDSTRIJD De door drumband Van Speyk geor ganiseerde ballonoptochten welke in de maanden juli en augustus hebben plaatsgevonden zijn bijzonder succesval verlopen. De organisatie heeft moeten besluiten om in plaats van 1 oktober de uiterste datum tot 15 oktober te moeten verlengen, dit gezien het grote aantal teruggezonden kaarten. De beide optochten kenmerkten zich door de bij zonder gunstige weersomstandigheden. Van de vele teruggezonden kaartjes kwam het merendeel uit W.-Duitsland, dan volgde O.-Duitsland en enkele uit Polen. Vijftig km. van Warschau was het resultaat welke de ballon van de "'opblaasploeg" van drumband V. Speyk heeft afgelegd, zij deden echter niet mee aan de wedstrijd. De prijswinnaars, welke thuis nog bericht zullen krijgen, zijn: le prijs (659 km) Daniël Eeltink, 2e prijs (552 km) Heike Heinemann, 3e prijs (501 km) Mireille Struiving. De geldprijzen zul len beschikbaar worden gesteld door de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Dankzij de medewerking van boven genoemde bank en het resultaat van deze wedstrijden kan drumband Van Speyk terugzien op een geslaagd eve nement welke zeker voor herhaling vatbaar is. Zomerhuisbewoners kunnen het "Contact" gratis afhalen bij: Foto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor te Egmond aan Zee; te Egmond-Binnen bij: Gaarthuis Supermarkt, Apeldoorn Zelf bediening en bij café St. Adel- bert; en te Egmond a.d. Hoef bij Drukkerij Belleman. Redaktie "DE EGMONDSE FOTO AMATEUR" Bij de eerste kleurendia kompetitie wedstrijd van dit seizoen waren vier nieuwe deelnemers. De jury bestaat uit het bekende Egmondse kunstenaarsduo de heer en mevrouw Van Meurs. Zij gaven deskundige adviezen over kom positie en kleurenharmonie. De beoor deling werd heel anders benaderd, dan door juryleden die voortkomen uit de amateurfotografie. Een dia van Frits Jansen werd niet volop gehonoreerd omdat hij te perfekt was en dat was volgens de jury net iets te veel. Veel waardering was er voor de win nende dia van Klaas Ortelee uit Hei- loo, een opname van een huisjesslak met zijn slijmerige sporen. Ook zijn 2e dta kreeg veel lof. Dit was een opname van het IJsselmeer. Alles zondgde met de kompetitieregels, maar juist dat maakten deze dia uiterst boeiend. Klaas Ortelee won verdiend de eerste prijs. Niet veel minder waren de prachtige zeegezichten van Henk Honhof uit Rin- negom. Hij won zeer verdiend de twee de prijs. De nieuwe leden moesten even wennen aan de kritiek van zowel de jury als van de leden, maar dat spoort aan, tot nog een beter en geslecteerder werk maken. Over 14 dagen vindt de eerste zwart wit wedstrijd plaats, gejureerd door le den van De Heilooër Amateurfotogra fen. Het belooft spannend te worden, daar enkele oud-gedienden de kamera weer ter hand hebben genomen om hest spel van licht en donker weer volop te gaan beleven. Belangstellenden zijn al tijd van harte welkom. Vrijdag 28 okto ber 1977 in pension Golfzang, aanvang 20.00 uur. NAJAARSVERGADERING DER E.R.B. Tijdens een druk bezochte najaars vergadering in café "De Klok" passeer de een aantal hamerstukken in snel tempo de revue. Er werd ingegaan op het a.s. 50-jarig bestaan. De heren Ka- ger en Eeltink werden weer in het be stuur gekozen.. Na een vlot verlopen rondvraag kwam een vroeg einde aan deze najaarsvergadering, waarbij de wens werd uitgesproken dat eenieder op het 50-jarig bestaan in april a.s. aanwezig zal zijn. SCHIETVERENIGING "DE VRIJHEID" "Top 10": C. de Goede Hzn. 100; C. Hof 99; J. Komen 99; G. Kleverlaan 98; W. v. Hal 98; P. Dekker 97; L. Val- kering 97; H. Groot 97; A. de Boer 97; A. Valkering 96. Totaal 978 punten. VOLLEYBALVER. DE SCHULP Dinsdag 11 oktober kwamen de da mes van "De Schulp" voor de tweede maal in aktie en wel in de sporthal ,,'t Vennewater". Eerste tegenstander was damesteam De Catch, dat over de lang ste adem beschikte. Beide sets werden verloren met 15-0 en 15-6. Gemis aan wedstrijdervaring kwafn sterk tot uiting tegen de geroutineerde dames van Re creatie Sport I; beide sets gingen ver loren met 5-2 en 15-3. Moedig werd aan de laatste wedstrijd begonnen, die gewonnen werd van het damesteam "Bergermeer". De eerste set met 15-10 en de tweede met 15-0, mede door de sterke opslag van aanvoerdster Joke Beentjes. De dames Lia, Louky, Ria, Truus, Gerda, Warda, Joke, Elly kun nen terugkijken op een plezierige vol leybalavond. Z.V.V. DE TEDDY'S De Teddy's 2 waren stukken sterker dan Mariene, zo dat de scheidsrechter medelijden kreeg, hen begon aan te moedigen en tevens een door Mariene gemaakt doelpunt, buiten de schietlijn ingeschoten, goedkeurde. De Teddy's stonden reeds vrij spoedig voor door een droge knal van Tiny Zomerdijk. Corry Kruyff maakte er 2 en 3-0 van. Met meer rust en overleg hadden de Teddy's meer doelpunten kunnen ma ken! Teddy's 1, met twee invalsters en een omwisseling van keepster - Anda de Graaf was veldspeelster en Annette Velthuis stond onder de lat - speelde met 4-4 gelijk tegen AFC. De kepers wisseling bleek geen succes, maar ook Greet Zomerdijk speelde een zeer zwak ke partij. Het duurde vrij lang voor de eerste doelpunten vielen. Steeds als de Teddy's een voorsprong namen door o.a. Tiny Zomerdijk, Fia van Duin en Anja Houtenbos, maakte AFC in prak tisch dezelfde minuut weer gelijk. Zo ook de laatste minuut. De Teddy's ston den met 4-3 voor, doch door een straf schop kwam AFC op een gelijk spel. Egmond a.d. Hoef, 15-10-1977 Geachte redaktie, Gaarne wil ik via dit ingezonden stukje even een opmerking maken aan gaande uw artikel over de naam "Bos- waid" van de nieuwe O.L. School. U schrijft hierin o.m., dat het water van de Egmondermeer liep tot de laatste huisjes van De Hoef (fam. Bras - Oude Veert). Wat dit punt betreft, wil ik het volgende opmerken. In het Rijks archief Noord-Holland bevindt zich een foto van een kaart van Simon Meeuwen uit 1540 voorstellende de "Onbedijkte Berger- en Egmondermeren", waarop duidelijk te zien is een bos, genaamd ,,'t Hooge Bosch 't Egmont", dat tot in het begin van de 17e eeuw gelegen heeft op de volgende plek: ten oosten van de huidige Prinses Marijkelaan, ten zuiden van de hudige Beatrixlaan, ten westen van de plek waar nu de nieuwe O.L. School staat, tenslotte ten noorden van de Hoeverweg tot aan de Slotgracht en Slotkapel. (Deze kaart is ook afge beeld in het boek Kennemer Dijkge- schiedenis van J. Westenberg). Naar mijn mening is dus de naam "Boswaid" volkomen juist en als zoda nig historisch verklaarbaar. Hopende de geachte redaktie en lezers hiermed^ van dienst te zijn geweest, teken ik met vriendelijke groeten, Jos Hof Pr. Irenelaan 63, Egmond aan de Hoef. Egmond aan de Hoef, 16-10-1977 "De Boswaid". Even willen wij nader ingaan op het verslag van dhr. G. Belleman over de naam van de O.L. School in Egmond aan den Hoef. Toen we destijds de naam instuurden vroegen ook wij ons af waar komt hij vandaan? Welnu: Voor de droogmaking van de Egmondermeer was deze bezaaid met eilandjes begroeid met wilgenhout, in de volksmond "bos sen" genaamd. Het was dus een bos- weide, als "boswaid" zeker bij oudere Hoevers bekend. Wat betreft de betekenis van het "krebbewaitje" en het stukje land "tien honderd", beiden gelegen naast de "boswaid", die hebben wij helaas niet kunnen achterhalen. Wel, dat de wei landen vlak buiten de Hoef aan de rechterkant van de Hoeverweg de "hof weiden" zijn, zij reiken tot aan de Hoe- vervaart, die in zijTi huidige vorm in 1400 door Graaf Arent van Egmond werd gegraven. Hij liet toen ook de Slotgracht uitdiepen. Toch was er reeds sprake van de vaart in het jaar 919. Wij betwijfelen dan ook dat het water tot de stoep van het huis van de heer Bras stond, mogelijk bij harde oosten wind en overstromingen. Hopende met dit stukje bijgedragen te hebben aan de verduidelijking van de naam van de O.L. School, danken wij het "Contact" voor de plaatsing. Wil nog even vermelden dat enkele gegevens komen uit het boek "Derper- Hoever-Binder" en het boekje van Dom Beekman: "Egmonds heden en verle den". Beiden zeer aanbevolen om te lezen. Fam. H. Rozing Egmonderstraatweg 3, Egmond aan den Hoef Egmond, 8 oktober 1977 Geachte redaktie, Allereerst hartelijk dank voor de plaatsing van de bekendmaking i.v.m. de collecte voor de Geestelijk Gehandi capten van 10-16 oktober. De waar schuwing dat alleen met bussen ge collecteerd wordt was zeker niet voor niets. Vandaag (zaterdag) werd ik ge waarschuwd dat er in de drie Egmon den kinderen gedropt waren door een man met een auto, te weten 2 in de Hoef, 2 in Egmond aan Zee en 2 in Eg mond-Binnen. Kinderen tussen de 14 en 16 jaar. Er werden kaarten verkocht voor het gehandicapte kind voor de prijs van 4,95. Door mij zijn twee kin deren naar de politie gebracht, in de veronderstelling dat nu eindelijk in Nederland dit soort praktijken voorbij waren. Niets bleek minder waar, de kinderen krijgen per enveloppe 2,de rest??? In onze gemeente blijkt dat in de nieuwe verordening dit soort praktijken onge straft en ongehinderd mogen plaats vinden. Voor een volkomen legale en landelijke kollekte, waarvoor duizenden zich inzetten en geheel belangeloos hun avonden opofferen om gelden te verza melen, zijn aanvragen bij de gemeen ten en legitimatiebewijzen voor de kol- lektanten, afgestempeld door de plaat selijke politie benodigd, terwijl lieden van laag allooi zich verrijken zonder enig beletsel van welke zijde dan ook. Dat dit voor de betrokken kollektan- ten een zeer onmoedigende situatie is zult u kunnen begrijpen. Niettemin moge ik u verzoeken namens de koliek- tanten het werk voor de geestelijk ge handicapten te willen steunen. Ieder jaar waarschuwen wij en toch laat men zich beetnemen. Wij hopen van harte op uw medewerking door in de toe komst de oneerlijke colportage van on bekende malafide stichtingen te boy cotten. G. de Graaf, Egmond aan de Hoef

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 2