met de egmonden doe m66 stem lijsfê Ta KORT NIEUWS EGMOND MOET EEN GEZOND OORD ZIJN PvdA PvdA UJST1 HOOG WATER 5 goraniums voor 10.- A.M. ZENTVELD van onroerend goed of bedrijf MAKELAARDIJ BV contact 17 MEI 1978 NUMMER 1350 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Opmaak en layout: Gerard Belleman Jan de Raadt Jaap Eeltink 3SS Wie aan Egmond denkt, krijgt visioenen over een goudgeel strand, een blauwe zee en daarboven een strakblauwe hemel en over duinen, die groen en goudblond gekleurd doorzwangerd zijn met zomerse geuren, hangend in de dalen en tussen de braam- en doornstruiken. Brommende hommels en zoemende libellen accen tueren de stilte rondom en even verderop staat een wakker duinkonijn met de oren naar omhoog gespitst, want hij neemt een mens waar en het lieve dier weet niet wat hij daarvan moet denken. Hij weet ook niet, dat die mens het eigenlijk zelf ook niet weet, want hoe moet het kunnen doordringen in 's mensen natuur, die soms zó problematisch is, dat de mens zelf niet goed weet, wat hij met zichzelf aanmoet. Wij plaatsten een onzeker mens in een ideale omgeving, die het ook niet altijd is, maar het vroegere "Huize Jozef' wil iets van dat ideaal verwezenlijken. LAG HET VROEGER GEMAKKELIJKER? De kindertehuizen in Egmond aan Zee hebben vroeger veel goed werk kunnen doen voor de "bleekneusjes", zoals wij ze "in-rjjen" langs de straten zagen lopen en door de duinen en langs het strand. Een zuster begeleidde ze en zjj hield toezicht, opdat ze keurig in de rü bleven. Ze hadden blauwe pakjes aan van een soort eenheidsmaat, die altjjd te groot was. "Kolonieskyters" werden ze door de derper genoemd en daaruit sprak een soort discriminatie. Maar het waren kinderen, die wat bij moesten komen in een meer leef- waardig milieu en ze moesten goed eten, want ook dat ontbrak er vroeger zelfs aan. Ze waren lichamelijk onder mijnd, geestelijk waren er minder pro blemen, althans, daar werd minder werk van gemaakt. De opzet van de tehuizen, waarvan rond Egmond aan Zee een keten ligt, werd tenslotte zelf onder mijnd, want het aantal bleekneusjes nam af als gevolg van de betere ge zondheidszorg. Maar een nieuw probleem diende zich aan, hoewel altijd al aanwezig geweest maar nu meer onderkend: dat van de jongen en het meisje, dat zich moeilijk aanpast aan het normale levenspatroon, voor zover men dat dan normaal kan noemen. Maar het probleem lag er, le vensgroot en dat noodzaakte om mo gelijkheden te scheppen voor deze medemens, die ook zo graag probleem loos door het leven wil. Men keek naar de kindertehuizen en^P een daarvan was Huize Jozef, vroeger "st. Jozef", maar Jozef is zeker ook al lang al niet heilig meer. Alles veran dert, waarom dat dan niet Maar met al die veranderingen werd de mens heid steeds meer onzeker en daarvan raakte de jeugd, zonder hetzelf soms te beseffen, steeds meer het slachtoffer. Normaie jongens, normale meisjes, zij moesten worden opgevangen en dat kan nu en ook weer in Egmond, in huize Jozef, nu onder de naam "De Wering". Hoog torent het gebouw op uit het diepe duindal, het staat er als een wering, een vesting tegen misschien schadelijke invloeden van buiten, hoewel de nieuwe bewoners juist de hulp inroepen van hun omgeving. Egmond aan Zee heeft een nieuwe opdracht, die net zo oud en belangrijk is als de taak van voorheen: gezondheid geven aan hen die daarom vragen. GEEN GERING PROBLEEM We praten met Chretien van Herpen, de coördinator van het tehuis, die samen met de pedagogisch hoofdleidster plus maatschappelijk werker en verschillen de helpers op dit moment de staf vor men van 8 mensen, die met losse hand maar volgens een vaststaand plan, dat overigens weer in de ontwikkelingsfase verkeert, probeert enige lijn te brengen in de gedachtenwereld van de hen toe vertrouwden. Zij proberen de jongens meisjes te vormen tot rustige en evenwichtige mensen en zij doen dat met tact en over leg. Zij willen daarbij graag de hulp van de Egmonders, van verenigings besturen, van zakenmensen en van anderen, die een van hun pupillen zouden in kunnen passen in het leven van alle dag. Zij krijgen ook onderwijs, ook daar aan wordt de grootste aandacht be steed, want het leven gaat gewoon door. De jongens en meisjes worden gesti muleerd om deel te nemen aan de ding en rondom zich, „Ze zitten hier echt niet voor hun lol" zegt de heer Van Herpen en de staf hier is er van door drongen, ,dat zij de taak overnemen van de ouders en dat is geen geringe aangelegenheid". De fase waarin het werk nu nog ver keert is een inspelen van leiders en be woners. Het vraagt erg veel organi satie en de kwaliteit van de leiding is erg hoog gesteld. Huize "De Wering" is een huis voor de regio, de bewoners komen niet van ver, dat heeft het voordeel dat het contact met de ouders gemakkelijk onderhouden kan worden. „Egmond moet vooral niet denken, dat er een groep mensen is komen wo nen, die afwjjkt van het normale pa troon en daardoor problemen zou kun nen scheppen in de gemeenschap", zegt de heer Van Herpen. „Zjj willen ge woon meedoen en als dat problemen oplevert, dan helpen wij ze daar bij". "Wjj willen ook graag in contact treden met de mensen in het dorp, die ons bij dit prachtige werk kunnen helpen", vervolgt hij, „want gewoon omgaan met anderen en meewerken in het werk van elke dag is een van de beste the- rapiën voor een mens". Hij hoopt de hem opgedragen taak zo goed mogelijk te vervullen en voor de toekomst een goed samenwerkingsverband op te bou wen met Egmond en omgeving. Gigantische transporten maken de Egmondse wegen deze dagen wat voller nu de aanvoer in volle gang is van het materiaal voor de herbouw van sporthal en zwembad. We maakten dit plaatje van een transport, terwijl ondertussen de construktiewerkzaamheden aan het zwembad in volle gang zijn. Het gaat goed, dat staat vast. Egmond aan Zee komt over een tijdje weer in het nieuws. Dan ipl de heropening vermeld kunnen worden van een totaal nieuw sportcom plex maar we moeten nog wel even geduld hebben. WIJ VERNEMEN DAT de Stichting "Culturele Belangen Egmont" haar zomerprogramma na der uitwerkt. Met het oog op de sa menvoeging zal de stichting haar ak- tiviteiten over de drie Egmonden gaan uitbreiden, waarvoor uit de 3 dorps kernen vertegenwoordigers worden gevraagd. Middels een* advertentie in dit blad worden dan ook mensen ge vraagd, die hun kennis op het gebied van muziek, toneel, cabaret, historie enz. willen inbrengen en eventueel een bestuurstaak willen aanvaarden, 't Is mooi werk en het geeft veel vol doening; DAT de VVV Egmond aan Zee in ver band met de duitse feestdag "Fron- leichnam" op 25 mei haar leden ver zoekt nu reeds een opgave te doen van vrije kamers voor de periode van 25 tot 28 mei; DAT het Nederlandse Rode Kruis van 22 mei tot 3 juni zijn jaarlijkse in zamelingscampagne houdt onder het motto: "Het Rode Kruis heeft geld nodig", hoe meer u geeft, des te meer kunnen wij doen". Da's een waarheid als een koe en aan het Rode Kruis geven is goed besteed, dat weet ie dereen; DAT de eerste markt te Egmond aan Zee op het plein achter het Eyma plein veel belangstelling trok. Het is kleiner dan het Dorus Rijkersplein maar men vond het over het algemeen gezelliger, althans zo zeiden de markt- lui. Het was wel passen en meten maar men vindt het geen gekke op- »-,b: DAT op de nog veelbelovende leeftijd van 29 jaar plotseling is overleden, Gerard de Raadt te Egmond aan de Hoef. Zijn heengaan is niet alleen voor zijn familie maar ook voor zijn r^telbare vrienden, vooral in de voet- ■jp.vereld, een zware slag. Zijn inzet voor Zeevogels en als scheidsrechter voor vele anderen op de Noordholland se voetbalveldral en in de sportzalen was spreekwoordelijk. Door zijn ent housiasme hebben ontelbaren kunnen genieten van hun sport. Zijn heen gaan betekent een groot verlies voor allen die hem kenden; DAT de commissie Ruimtelijke Orde ning van Egmond aan Zee een open bare vergadering houdt op maandag 22 mei om 20.00 uur in het gemeente huis. Gepraat wordt over een bouw plan voor het terrein van kinder tehuis "Juliana" en het bestemmings plan "Kennedyboulevard"; DAT een ernstige vechtpartij 's nachts tijdens de Pinksterdagen aan de Voor straat te Egmond aan Zee verschil lende ernstig gewonden tot gevolg had. Vier Egmonders, t.w. E.P., H. W.V., A. de W. en P.G.J.B. vielen twee voorbij komende Duitse toeris- Eén Egmond, straks. Eerst kiezen; voor goede samenwerking tussen partijen die een goed volkshuisvestingsbeleid in alle dorpskernen ter harte gaat. woensdag 17 12.42—13.00 donderdag 18 1.44—14.00 vrijdag 19 2.12—14.38 zaterdag 20 3.02—15.28 zondag 21 3.48—16.13 maandag 22 4.31—16.56 dinsdag 23 5.13—17.42 woensdag 24 5.5718.26 (springtij) donderdag 25 6.43—19.11 ten lastig. Een van hen, een man van 41 jaar, werd op straat liggend let terlijk in elkaar getrapt. De man had een kaak-, hoofd- en jukbeenfrac tuur, gebroken ribben, een beschadig de oogkas en nierkwetsuren. Meer dood dan levend werd de man naar het ziekenhuis gebracht. De tweede had meer oppervlakkige verwonding en. De vier daders zijn in verzekerde bewaring gesteld en worden deze week nog voor de politierechter ge leid'; DAT het eerste damesteam van Sint Adelbert op zondag 21 mei van 18.30 tot 20.00 uur een receptie krijgt aan geboden in café 't Haasje, wegens het behaalde kampioenschap. Iedereen is welkom. Zomerhuisbewoners kunnen het "Contact" gratis afhalen bij: Foto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor te Egmond aan Zee; te Egmond-Binnen bij: Gaarthuis Supermarkt, Apeldoorn Zelf bediening en bij café St. Adel bert; en te Egmond a.d. Hoef bij Drukkerij Belleman. Redaktie BLOEMSIERKUNST Telefoon 2075 St.Albertsweg 27-Egmond-Binnen Samenvoeging Samen Spelen. Wonen. Werken enLeven Heeft u vragen over verkoop, koop, huur of verhuur Dan belt u ons toch even Uiteraard geheel vrijblijvend. of verhuur M.arshallstraat 55 Egmond aan Zee (02206) 2249 Postbus 71

Contact met de Egmonden | 1978 | | pagina 1