DE RAAD VAN EGMOND AAN ZEE TOT DE LAATSTE MOMENTEN ACTIEF VERBAZING -PIJNLIJK - ONRECHTMATIG "CONTACT MET DE EGMONDEN' 21 JUNI 1978 NUMMER 1355 Hoewel de allerlaatste raadsvergadering in de geschiedenis van Egmond aan Zee op vrijdag 23 juni 's-middags om 16.00 uur zal plaatsvinden, kun nen we de vergadering van maandagavond als de laatste werkvergade ring zien. Een historische belevenis derhalve, waarin ook een historisch besluit viel, hoewel de raadsleiden dat waarschijnlijk op de betreffende momenten niet als zodanig hebben ervaren. Wat gebeurde er? Welnu, het besluit viel tot de bouw van drie premiekoopwoningen op het open stukje aan de Bergstraat, waar een voorlopig parkeerterreintje ligt. Op dit prachtige stukje oud Egmond wordt dus de eerste gezamenlijke aan zet gegeven tot de rehabilitatie van het oude Egmond, dat in sfeer en stijl moet blijven zoals het is maar wel beter. In de woningen komen drie gezinnen van de Van Speykstraat, t.w. van J.Eeltink, C.A.Pardon en P. Prins. De projektleider, de heer Geusebroek viel af, daar de woningen in principe voor Egmonders bestemd zijn. Uit bovenstaande woorden blijkt dat het kindje echter moeilijk werd geboren. Men was niet tegen de verkoop van de grond en niet tegen de bouw van de hui zen, maar wel tegen de manier waarop. Ben Franke bijvoorbeeld zei, dat zijn fractie "onuitsprekelijk verbaasd" was over het voorstel, om de kaveltjës zo maar te verkopen aan zo'n 'select groep je". "Er is geen enkel overleg geweest in de raad en in de renovatiecommissie" zei hij. Hij vondt dat hier geweld werd gedaan aan openheid en recht, want vol gens hem hadden deze candidaatkopers informatie gekregen terwijl anderen er - niet in waren gekend. "Geen enkel an der heeft de kans gekregen" zei hij, "hier is op een ontzaglijke manier on- - recht aangedaan". Rood aanlopend - het was trouwens ook warm in de raads zaal- ging hij tekeer tegen "het zomaar de kans geven aan een projektleider, die natuurlijk alles wist." "Iedereen wil het wel" zei hij, "hier wordt geweld aan gedaan aan de meest elementaire vor men van het recht." Zo, dat was taal van Ben, maar op dat moment wist hij nog niet welke motie ven een rol gespeeld hadden bij B&W, om zo'n voorstel te doen. Dat kwam later, maar eerst mocht de raad zich uit spreken, zoals betaamt. Luitjes dus, die meestal daarna aan de beurt komt of andersom. Als lid van de renovatiecommissie (soms "rehabili tatiecommissie" genoèmd en nu "pro- jektgroep Oud Egmond" maar dat gooit de raad zelf soms door elkaar maar het zelfde wordt bedoeld) vond hij het "pijn lijk" dat het zo gegaan was. "Toen er afgebroken werd" zei hij, kwam de grond uitdrukkelijk ter beschikking aan bewoners van die buurt." Hij hekelde daarom de wijze waarop Geusebroek zijn aanvraag had ingediend, "daar die was ingegeven uit de mogelijkheid tot informatie." "Hij was immers op de hoogte." Luitjes was daarom persé te gen het voorstel om Geusebroek ?een kavel ter beschikking te stellen. Daarbij sloot ook Hessel Den Boer zich aan, zij het met niet zoveel woorden. Mevrouw de Jong had kritiek, omdat niet alle gegadigden van de Van Speyk straat waren ingelicht. Er waren vol gens haar twee families buiten de kan sen gehouden. Jaap Oud was ook ontevreden over de wijze van verdeling maar kon zich niet voorstellen, dat het college geen motief had voor de gang van zaken. Wethou der Willem Gravemaker probeerde een tipje van de sluier op te lichten, door te stellen, dat het gesprek wel degelijk in de projektgroep had plaatsgevonden maar nadat Hessel den Boer daarvan de notulen wist op te duiken, bleek dat er drie van de vijf personen afwezig wa ren. Daaruit bleek reeds een stukje on wetendheid bij de raad, hoewel de notu len toch bij de raadsleden bekend ge acht moeten worden. Maar nee, de ont stemming bleef, hoewel er ontspannend werd gelachen bij de constatering dat de commissie verre van volledig bleek. Willem Gravemaker had zijn hoop ge steld op een eindelijke aanpak van de Van Speykstraat door de kansen, die aan de Bergstraat werden geboden. Zo kwamen er huizen vrij aan de Van Speyk straat en de renovatie had een aanvang genomen. "Wij zagen in de aanvraag van Geusebroek een normaal geval" zei hij, maar hij wilde het voorstel wel intrekken. "Nee" zei Ben Franke, "af wijzen". „Als jullie afwijzen, dan dupeer je die mensen" Wethouder Damstra zei, dat er inder daad sprake was van een selecte groep, maar niet zoals Franke het bedoelde. De twee families, die volgens mevrouw De Jong niet op de hoogte waren, wa ren geen gegadigden, daar die reeds voor zien waren. De anderen kregen of een huurwoning of stelde geen prijs op koop, waarvoor een doorstroming werd ge zocht, waarover reeds met de woning bouwvereniging is gesproken. Zo ble ven er vier over plus Geusebroek. "Als dat dan een fout is" zie hij, 'dan denk ik, college, je hebt het knap gedaan". Wethouder Damstra zei nog, dat alle gegadigden bij de besprekingen waren geweest en dat men niet tegen de aan vraag van Geusebroek was. Een ande re familie viel af, omdat die zich hoogst waarschijnlijk ging vestigen aan de Zui derstraat. Ben Franke wilde tenslotte, dat ook de andere bewoners van de Bergstraat uit het te renoveren gedeelte en die van de Visserstraat zouden meeloten. Dit voor stel moest weg vond hij. Maar Jaap Oud vond het erg onpractisch, om reden dat je tijdens de bouw met een moeilijke doorstroming kwam te zitten. Hij vond een kleinschalige aanpak veel beter en overzichtelijker. Maar Franke bleef bij zijn standpunt. Tenslotte stelde Luitjes voor het plan in stemming te brengen en gegadigde Geusebroek te laten ver vallen. En zo geschiedde. Het werd met 7 stemmen aangenomen tegen vier van de PvdA. De drie overgebleven gegadig den behoeven dus niet te loten, wel over wie waar gaat wonen. DE VAN SPEYKSTRAAT HET PLEKJE AAN DE BERGSTRAAT WAAR DE DRIE HUIZEN WORDEN GEBOUWD. De laatste vergadering waarin noten werden gekraakt We brengen met deze regels het laatste verslag van een normale raadsvergade ring zoaJs die 1000 jaren lang in Egmond aari Zee'hébb eri^plaatsgevondenNatuur- lijk ging het vroeger anders, maar Eg mond aan Zee regelde zijn eigen zaak jes, tot op de dag van vandaag. Nog en kele dagen resten. Op 1 juli is het voorbij. Daarna zullen we nooit meer een raad verslaan van Eg mond aan Zee. Voor ons betekenen de ze regels dan ook meer dan een gewoon raadsverslag. Wij danken allen, die nu en in het verleden zich hebben ingezet voor Egmond aan Zee en ons de moge lijkheid gaven hun woorden op te te kenen en door te geven. Redaktie „Contact met de Egmonden", G A. Belleman Illegaal bouwen blijft gespreksstof In een brief aan het college had Th.R. Wijker van de Emmastraat zondermeer meegedeeld, dat hij illegaal ging bou wen. "Het wordt een operette, die tel kens weer wordt opgevoerd" zei Ben Franke, 't Is bouwen en slopen en weer bouwen en slopen. "Wijker voelt zich in zijn rechtsgevoel aangetast" zei hij, want in zijn buurt is meer illegaal ge bouwd, alleen bij hem is gesloopt. Hij deed een beroep op het college om mo gelijkheden voor hem te openen. De voorzitter zei dat er een gesprek komt, en dat is hoopgevend voor de heer Wij ker. Weth. Damstra zei, dat hem het ad vies is gegeven om met een redelijk plan te komen maar het is er nog niet. Luit jes wilde nu een oplossing, want aan stonds ligt het buiten bereiksbeleid van deze raad. Bovendien vond hij het vra gen om moeilijkheden, wanneer buren wel mogen wat hij niet mag. Oud wilde meer rechtszekerheid voor de hele straat en als bepaalde bouwtjes voldoen aan de welstandseisen, dan gaf hij de voor keur aan een soort amnestie. Boven dien pleitte hij voor een betere controle tijdens de bouw, bijvoorbeeld wanneer het beton werd gestort en daarmee was de voorzitter het eens. Wijker hoeft dus niet illegaal te bouwen, als hij spoedig met een plannetje komt. De sporthal krijgt er f 90.000 bij De stichting sporthal, reeds voorspoe dig bezig met de herbouw van het nieu we complex, voorzag een tekort van 90.000 in verband met het aanbren gen van verschillende verbeteringen. Het college wilde dat wel geven en de raad ook wel, maar men was het hele maal niet eens met de manier waarop. Dit had op z'n minst wel even in de fi nanciële commissie besproken kunnen worden. Luitjes had daar veel kritiek op, temeer omdat het college nagenoeg niet in de plannen was gekend. Hij stel de voor om door te gaan met bouwen en pas geld te geven, wanneer blijkt dat er te kort is. Dat vond Oud ook, want het lijstje met cijfertjes wat de stichting had gegeven zei hem niets. Dat was meer een slag in de lucht, geen werkelijkheid volgens hem. Hij vindt de handelwijze van het stich tingsbestuur niet democratisch en ver wijt haar een autoritaire houding. Dat was olie op het vuur dat bij Piet Ver schuur brandde, die toch al steeds fel uithaalt naar Oud, want die twee liggen elkaar niet zo. En Piet Verschuur is zelf medebestuurder van de Sporthal dus hij voelde zich rechtstreeks aangevallen. Hij wees de bewering van Oud fel van de hand en hij vond, dat het college het stichtingsbestuur had kunnen benade- Oud op zijn beurt: "Verschuur draait de zaak om, het stichtingsbestuur is af hankelijk van het geld van de burgers, waarover de raad beslist." Hij wilde een stemming over het colle gevoorstel, maar Franke zei: "Laat ons niet verder o.h.-en en stel het geld be schikbaar". En terwijl Verschuur nog na zat te sudderen over de woorden van Oud, mompelend "ik heb moeite met de woorden van Oud, ik vind het grof", deed wethouder Damstra een diploma tiek voorstel, inhoudend: het sporthal- bestuur toestemming te geven de voor zieningen uit te voeren om daarna en wanneer nodig het bedrag op hun reke ningcourant te storten. En daarmee was iedereen het eens, hoewel er in de prak tijk nagenoeg niets verandert. Zomerhuisbewoners kunnen het ''Contact" gratis afhalen bij: Foto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor te Egmond aan Zee; te Egmond-Binnen bij: Gaarthuis Supermarkt, Apeldoorn Zelf bediening en bij café St. Adel- bert; en te Egmond a.d. Hoéf bij Drukkerij Belleman. Redaktie

Contact met de Egmonden | 1978 | | pagina 4